HEVIGE STRIJD OM CHARTRES EN ORLEANS HET DUITSCHE OOSTEN WAS IN JULI ERNSTIG BEDREIGD Donderdag 17 Augustus. 1944. No. 18874. Keuringen Strijdt in de Waffen SS mede voor een nieuw Europa Grenadier-Brigade Nederland, S.S. Pant zer Jager-Kompanie Scheveningen, Land storm Nederland en Germaansche S.S. in Nederland. BUREAUX bepaalde Generaal Dittmar over den toestand: Invloed I' Twintigvoudige Sovjet- overmacht Amerikanen bij Argentan teruggeworpen BINNENLAND Zitplaatsen in treinen STADSNIEUWS EERSTE STADS ED. Taaie tegenstand ten Noorden van Chartres Verduisteren: van 21 uur tot 6.30 uur Maan: N. M. 18 Aug. Weer 3 kilogram aardappelen Industrieele expansie op Java De tang bij Falaise nog niet gesloten KUNST EN LETTEREN Bereidverklaringen voor textielgoederen Geïnterneerden in Nederl.-Indië Sovjetaanvallen bij Birsen afgeslagen van tegenmaatregelen reeds merkbaar Rivièra-front uitgebreid door nieuwe landingen HAAGSCHE COURANT I I l In over Oudere manschappen vochten dapper De ontwikkeling, toestand aan het PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ166. elke mJ4 m. tot m.M (10 reg.) ƒ0 19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Red. 0.51 p.m.M. Bewijsn. 5 ct.. tr p.P 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) f0 57. BONNEN AFHALEN Morgen var 8.30— 16,30 u. Groot Hertoginnelaan en Alida- straat 1 (Lsd.) de letters Hort t.m. Kerbn. Bijkantoren Ooststraat 1 en Ruychrock. laan '178 van 8.4512.30 en 1416 uur de letters Stef t.m. Voo. Felle worsteling bij Falaise. Dreux verloren gegaan. Geallieerden in Cannes binnengedrongen Landing bij Toulon afgeslagen Vanmiddag meldde InterinfDe Anglo- Amerikanen hebben, onder bescherming Van hun zwaar scheepsgeschut, dag en nacht nieuwe versterkingen aangevoerd voor hun bruggenhoofden in het invasie- gebied in Zuid-Provence Totdusver zijn zij echter alleen nog maar in het gebied van St. Raphaël tot «en aanval in het dal van de Argens overgegaan. Nieuwe landingspogingen aan weerszijden van de vesting Toulon werden afgeslagen. gemotoriseerde formaties aan Sovjet- Russische zijde nog een bijzonder overwicht opleverde, verscherpte voor ons den toestand evenzeer, als de vele malen grootere aantallen luchtstrijd krachten der bolsjewieken. Bij onze Vrijwilligers. Na een afge slagen aanval wordt rustig afgewacht, wanneer de vijand zijn nuttelooze po ging zal herhalen. (S.S.-P.K-Mielke. O. H PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." f 3.15. P w, ƒ0.26, fr.'p p. met Modebl. ƒ4.26, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. bestaat, jdoelde personen bij het uitbreken landelijkheden in militairen dienst bovenbedoelde De Ver, Staten hebben, naar United Press meldt, besloten tot het voorloopig blokkeeren vart de Argentijnsche goud voorraden in de Vereenigde Staten. Churchill sloeg operaties gade De Britsche minister-president, Chur chill heeft zich Dinsdag, aan boord van een Britschen torpedojager, in de wateren van Corsica opgehouden. Hij heeft de lan- dingsoperatles aan de Züid-Fransche kust gadegeslagen. Internationale rubberovereenkomst De voorbereidende besprekingen tot het oprichten van een nieuwe internatio nale rubberovereenkomst, welke tusschen Engeland, de Ver. Staten en Neder land hebben plaats gevonden, hebben, volgens mededeeling van het Amerikaan, sche ministerie van Buitenlandsche Za ken, tot een, vérgaande overeenstemming geleid. Binnen afzienbaren tijd zullen de- besprekingen wederom worden, hervat. De betrokken partijen zijn het er over eens, dat de cprichting van een commissie voor de permanente contröle van de rubber- inarkt wenschelijk zou zijn. Volgens de „Daily Telegraph” zal Benesj dezer dagen uit Londen naar Mos kou vertrekken, tezamen met zijn mede werkers. De aanbouw van duikbooten op de scheepswerf van de Amerikaansche Elec tric Boat-Comp. moest worden stopgezet, wegens staking van ca. 75 nCt. der ar beiders. Van 20 tot en met 26 Aug. a.s kan men op elk der bonnen Aardappelen 35 li k.g. aardappelen koopen. Op den bon Toeslag 35 is 1 k.g. aardappelen verkrijg, baar. Evenals vorige week het geval was. kan men ook ditmaal reeds op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Aug. a.s. aardappelen op bovengenoemde bonnen koopen. Het Japansche militaire bestuur op Java had medio Mei 1944 een actie in gezet ter uitbreiding van de industrieele bedrijvigheid, welke tot 31 Juli j.l. heeft geduurd. In verband hiermede was aan 83 fabrieken, welke van belang waren voor de oorlogvoering, opdracht gegeven haar installaties in een bepaalden om vang uit te breiden. Voorts werd aan 36 fabrieken opdracht gegeven, haar productie aanzienlijk uit te breiden. Reeds vóór 15/Juli hadden zoo meldt het A.N.P. uit Batavia 26 fabrieken de eerste opdracht voor 100 pCt en 32 voor 70 pCt. vervuld. Nog beter was het resultaat1 der productiestijging. In alle betrokken industrietakken, scheeps bouw, textiel, soda, carbid, zwavelzuur, autobenoodigdheden, batterijen, glas en tegels steeg de productie. Door den bouw van zes nieuwe stroomproductiecentrales wordt de aanvullende electrische energie verkregen. Het S.S.-Ersatz-Kommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander kan zich aan melden teneinde gekeurd te worden voor de Wafflen-S.S. (Wiking), S.S. Pantzer Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v d. bl." 10c. meer. zijn wekelijksche radiovoordracht den militairen toestand, heeft luit.- generaal Dittmar Dinsdagavond o.m. ge zegd: Wij mogen er heden wel in alle open- lijkheijd over sprekenIn den loop van de maand Juli zijn er dagen van zeer ernstige bezorgdheid geweest. Wat aan Duitsche troepen in het midden van het Oostelijk front, van den Noordelijken rand der Pripjetmoérassen Noordelijk to*, aan Witebsk aan het gevechtsfront stond had na heldhaftigen tegenstand het onderspit gedolven tegenover de massale bestorming der bolsjewieken; of was weggedrongen naar de onherbergzaamheid der moerassen en bosschen van het achterland Vijandelijke tanks en gemotoriseerde formaties rukten langs de wegeti en auto wegen naar het Westen op. Wat hun in plaatselijke versperringsgrendels of ge ïmproviseerde fortificaties aan tegenstand geboden werd, werd door omsingeling in effectief gemaakt. De weg naar Oost-Prui. sen naar het Gouvernement-Generaal. dus naar den beneden- en miSdenloop van den Weichsel, in het Zuiden tot het brongebied van Weichsel en Oder, en via de Beskiden- passen naar de Hongaarsche laagvlakten, scheen voor de bolsjewieken open te staan. Het Duitsche Oosten, de essentieele basis van onze nationale weerstandskracht, moest beschouwd worden als ernstig be dreigd De omstandigheden welke tot een dergelijke verscherping van den toe stand hadden geleid kunnen in hoofd, zaak tot één enkele oorzaak worden teruggebracht: de numerieke over macht van den .tegenstander. Wij we ten thans dat de verhouding der groote eenheden aan Duitsche en Sov jet-Russische zijde over ’t algemeen 1 op 20 bedragen heeft. Dat hierbij het aantal gepantserde en overige Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Glro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboek^. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Meerenstraat 124, Tel. 779038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Beters Jr„ Thereslastraat 108a. Tel. 772444. De strijd om SL Malo Naar het D.N.B. meldt, is de algemeene aanval der Amerikanen op Dinard en St. Malo Dinsdag met versterkte zwaarte voortgegaan.. In Dinard brach- de ge vechtsgroep van kolonel Bacherer den aanvallers uiterste zware verliezen toe. In St. Malo kon de vijand op de smalle landtong naar de citadel terrein winnen. Hij bereikte den binnensten vestingrand, doch leed daar zoo zware verliezen, dat hij den toegang naar de fortificaties niet meer kon afdwingen. De Amerikanen hadden doorgeschutvuur in den strijd op korten afstand en door mijnen, aanzienlijke ver liezen. De Duitsche commandant van St. Malo, kol. von Aulock, beantwoordde Dins dag den derden oproep tot overgave met de woorden: „De overgave aan Amerika nen kan niet in overeenstemming gebracht worden met de eer van een Duitsch sol daat”. Het garnizoen, steunend op een reeks sterke bunkers in de diep ingesne den vestingmuren, zet den strijd voort HAAR KINDEREN VERLATEN: Aange houden is de 25-jarige gehuwde vrouw B. van H. geb. van L., die in Mei 1.1. haar 4 kinderen, 'in den leeftijd van 7. 4 en 3 jaar en een van 3 maanden, onver zorgd heeft achtergelaten Zij zal voor den Officier van Justitie worden geleid. DE BLOEMENWINKELS TE VOORBURG De burgemeester van Voorburg heeft een verordening vastgesteld inzake het ver plicht sluiten van de bloemenwinkels des Donderdagsmiddags Gisteravond meldde S.P.T.: In de afge- loopen 24 uur heeft het front in West- Frankrijk weer eenige veranderingen on dergaan In het gebied van Chartres opereert het derde Amerikaansche leger in Oos- teljjke richting. Bovendien zijn Ameri kaansche troepen, welke van nieuwe gemotoriseerde eenheden warerf voor zien, Bit Le Mans naar Nogent le Rotrou en Laloupe opgerukt en bewegen zich verder langs de straatwegen, welke van het Noorden, Westen en Zuiden uit naar Chartres leiden. Vooral ten Noorden van deze stad leveren de Duitsche troepen een taaien tegenstand. Ten aanzien van de tangvormige be weging uit Le Mans, via Alencon, en de operaties naar en om Chartres, veronder stelt men in bevoegde Duitsche kringen der Fransche hoofdstad, dat Eisenhower het verleggen der Duitsche verdedigings linies uit Normandië wil verhinderen en tevens de omgeving van Parijs in onrust wil houden. De voornaamste sector in Frankrijk is nog steeds de lijn Falaise-Argentan. Aan den eenen kant de Cahadeezen, die uit het' Noorden, en aan den anderen kant de Amerikanen, die uit het Zuiden de tang willen dichtknijpen. Alhoewel de opening tusschen Falaise en Algen tan kleiner is geworden, is de tang nog niet geheel dicht en er bestaat nog geen contact tusschen de naar elkaar opruk kende Geallieerde troependeelen. In groote lijnen bevindt de „zak” zich thans binnen den driehoek Falaise- Flèrs-Argentan. De Geallieerden stellen alles in het werk om nog in het laatste oogenblik de tang te kunnen toekntfpen. Als1 gevolg daarvan zullen de komende uren en misschien dagen voor de Duit- sche troepen, welke in dit gebied strij den, bijzondere inspanningen meebren gen. Aan den anderen kant doorschrij den ieder uur nieuwe Duitsche troepen de nijptang, hetgeen beteekent, dat de mogelijkheid, den uitgang vrij te hou den, steeds grooter wordt. In Bretagne woedt nog een felle strijd om St. Malo. Weliswaar is de stad ver loren gegaan, maar de Duitschers hebben zich in de citadel teruggetrokken en bijten fel van zich af Verbitterde gevechten Interinf meldde gisteren Bijzonder verbitterd werd gestreden in het gebied van St. Pierre sur Dives, dat lijdelijk in handen viel van de Canadee- zen, maar dat in een tegenaanval heroverd werd. Ook ten Zuidoosten van dit gebied werden herbaalde tankaanvallen der Cana. deezen bloedig afgeslagen. Tusschen Laize en Orne veroverden de aanvallers eveneens slechts enkele kilometers terrein. Terwijl de distancieeringsbewegingen aan de vooruitspringende frontbocht ten Zuiden van de Vire zonder grooten druk van den vijand verliepen slaagden de Amerikanen er in ten Oosten van Dom- front bij La Ferté-Macé door de Duitsche beveiligingen heen te dringen. Ook in het gebied van Ecouché weken de Duitsche troepen uit voor den numeriek verre over machtigen vijand die zoowel naar het Westen als naar het Noorden sterk op drong. Essentieele verandering Een essentieel ander karakter konden de gevechten in het Oosten eerst krij gen toen in steeds toenemende mate de aanvoer van formaties uit het Vaderland merkbaar werd. In dit nog niet geëindigde maar eerst ingeleide stadium der ontwikkeling, staan wij 'thans. De invloed daarvan heeft zich reeds doen merken in eerste, vrij groote tegenslagen voor den tot dus verre zoo succesvollen tegenstander De vernietiging der tot aan den Bes- kiden-pasweg doorgebroken Sovjet- Russische infanterie-divisie de zware tegenslag van het derde Sovjet- Russische pantsercorps in het gebied ten Noordoosten van Warschau en de herovering van de voor de Oost-Prui- sische grens liggende stad Wilkowisj- ken, kunnen genoemd worden als symptomen voor de versterkte Duit- sche afweerkracht In het Westen welke de gevechts- Normandische front laatstelijk heeft ondergaan, vormt dat kan niet bestreden worden een nieuwe zware belasting voor ons Veel ernstiger is op het oogenblik de poging van de Britten en Amerikanen om van Le Mans, via Alengon, het over het geheel naar het Noorden gerichte Duitsche fr*1 t tus schen Orne en Vire uit het Zuiden in een tang te vatten Er zullen van onze zijde zeer handige operaties noodig zijn om aan dit gevaar het hoofd te bieden. Maar wij mogen niet over het hoofd zien, dat een losser worden der gevechts- fronten. zooals dit thans is geschied, ook eenige kans kan bieden om doeltreffend terug te slaan, waardoor aan den strijd om tijdwinst, dien wij voornamelijk met het oog op de toekomstige wapentech- nische ontwikkeling voeren, sfeèds nieuwe perspectieven worden geboden. 18 8.44 8—12 uur, Utrecht, S.S.-Ersatz- Kommando Niederlande Nebenstelle Vre denburg 19; 18.8.44 1517 uur, Amers foort, Pol, Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolnn, etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling. kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedudende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier jn.de Waffen-S.S, kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst, tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navol gende Nebenstellen der Waffen-S.S Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Utrecht, Vredtenburg 19; Heer len, Saroleastraat 25; Groningen, Heeren- straat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; eveneens bij het S.S.-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag. Korte Vijverberg 5 RESIDENTIE-ORKEST: Voor Fr. Schuur man, door ziekte verhinderd, moest Yvon Baarspul inspringen als leider van dit 8ste zomerconcert. In verband hiermede onderging het programma enkele wijzi gingen De ouverture voor Mozart’s opera Titus” werd vervangen door de in 1782 gecomponeerde Haffner Serenade van denzelfden meester, terwijl de tweede Symphonie van L. Orthel kwam te ver vallen. Het gedeelte na de pauze, dat me* het Vorspiel Meistersinger zou zijn be sloten. werd nu daarmee geopend, terwijl de „Siégfried-Idyll" uitviel en het con cert met de TannhSuser-ouverture werd besloten. Willem Ravelli zong in het eer ste gedeelte de concert-aria „Mentre tl lascio, o figlia” van Mozart en na de pauze het „Lied an den Abendstern’’ uit Tannhauser. In totaal dus een wel-gesty- leerd Mozart-Wagner-pTogramma. De orkestwerken genoten onder Baarspul’s geïnteresseerde leiding correcte en veel- zins expressieve vertolkingen, al zou de weergave van de Symphonie nog iets meer verfijning van het detail- en wat lichter toets hebben kunnen verdragen, terwijl het Vorspiel-Meistersinger in het eerste gedeelte, ondanks het stimuleerend gebaar van den leider, een wat stroeven en zwaren gang had. Niettemin was de reactie op het gehoorde geestdriftig en werden leider en orkest met warm ge stemd applaus gehuldigd, Ravelli heeft vooral na de pauze heel mooi gezongen en terecht met het lied aan de avondster, waarvan het laatste gedeelte moest wor den herhaald, veel succes geoogst. De weinig gezongen concert-aria scheen hem hier en daar wat laag te liggen Laagte en begin-medium kwamen althans niet steeds goed door. Iets meer naar buiten zingen in de groote ruimte zou aan de vocale expressie stellig ten goede zijn gekomen. Overigens alle respect ook voor deze prestatie. In het tweede gedeelte werden den solist bloemen aangeboden. Mr A. J. F. J. Jung. FRITS SCHUURMAN: Gisterenavond, vóór het begin van het concert van het Residentie-orkest in het „Gebouw”, werd medegedeeld, dat in den ziektetoestand van den dirigent Frits Schuurman een gunstige wending is gekomen. Valschermjagers vernietigd Het D.N.B. meldde gisteren nog: Zwaar vuur van vijandelijk scheepsge schut ligt nog steeds op verscheidene punten van de kuststrook, zonder dat daar echter tot dusverre nieuwe landings, pogingen werden ondernomen. De Duit- sche troepen hebben een reeks tegen aanvallen ondernomen, het meerendeel der vijandelijke 'valschermjagers vernie tigd en gevangenen binnengebracht. Een groot déél der ten Noordwesten van St. Raphaël met vraahtzweefvlieg- tuigen afgezette valschermjagers geraak te tusschen Trans en Le Muy in het ge concentreerde afweervuur van Duitsche afweerbatterijen, waarbij verscheidene transportvliegtuigen én vrathtzweefvlieg- tuigen werden neergeschoten. Deelen der gelande vijandelijke eenheden werden door de Duitschers op nauw terrein sa mengedrongen. Zij gaan hun vernietiging tegemoet Bij indiening van aanvragen ter ver krijging van textielgoederen. welke niet of nagenoeg niet meer door de Nederland- sche industrie worden aangemaakt zuljen de plaatselijke distributiediehsten voort aan overlegging vragen van een béreklver- klaring waaruit tenminste moet blijken,' dat een bepaalde winkelier uit den bij hem aanwezigen voorraad he-, gewenschte artikel kan leveren Bovendien moeten daarin de prijs alsmede het codenummer van dat artikel, worden vermeld. Deze be reidverklaring heeft een geldigheidsduur van twee maanden na verloop waarvan voor het daarop vermelde artikel een nieuwe bereidverklaring kan worden af gegeven. De bereidverklaringen voor wol len onderkleeding, welke de winkeliers op grond van de bestaande voorschriften af geven aan personen, die hieraan blijkens medisch attest behoefte hebben, dienen in het vervolg eveneens twee maanden geldig te zijn Gedurende den looptijd van een afgegeven bereidverklaring moe ten de daarop vermelde artikelen voor be langhebbenden gereserveerd blijven. Voor bijzonderheden wordt de handel verwezen naar een elders in dit blad opgenomen officieele mededeeling. Jongeren moeten plaats maken voor ouderen of zieken Bij besluit van den secr.-gen. van Waterstaat is in het algemeen reglement vervoer op de Spoorwegen de volgende nieuwe bepaling opgenomen„Indien in een rijtuig niet voldoende zitplaatsen be schikbaar zijn, is een reiziger, jonger dan 21 jaar, op aanwijzin van de be ambten en bedienden van den Spoorweg, verplicht, zijn zitplaats af te staan aan een van een behoorlijk plaatsbewijs voor- zienen reizig#. voor zoover deze den leeftijd van ten minste 40 jaar heeft be reikt, dan wel kennelijk invalide of ziek is." Wat daartegenover aan Duitsche zijde ter beschikking stond, bestond op vele plaatsen uit troepen van gèringere ge- vechtswaarde voor een groot deel be staande uit oudere manschappen. Zij heb ben dapper gevochten en zij hebben ge toond. dat ook de Duitsche soldaat op gevorderden leeftijd nog onder bepaalde omstandigheden tot ongewone prestaties in staat is. Intusschen werd aan gevechtskrachtige formaties aangevoerd, wat elders beschik baar was geworden, toen de hoofdstoot richtingen der Sovjets ondubbelzinnig vaststonden. Ook de strijd van deze for maties was in hoofdzaak nog van vertra- genden aard Maar toch kon de afweer veel actiever gevormd worden dan voor heen. Weliswaar konden de natuurlijke verdedigingslinies van San, Weichsel en Njemen niet gehouden worden, de ver overing daarvan echter werd den tegen stander tenminste niet gemakkelijk ge maakt. Distancieering buiten bereik der scheepsartillerie Door nieuwe landingen is het front aan de Rivièra uitgebreid, meldt S.P.T. Zoo zijn in het gebied van Nice door vliegtuigen nieuwe Geallieerde troepen aan land gezet en dit geschiedde even eens. maar dan door zeestrijdkrachten. ten Oosten van Bonnes op Kaap Negry. dat nu ’t meest Westelijke punt van het Zuidelijke front in Frankrijk is. Alhoewel uit den aard der zaak ab- soluu-, wordt gezwegen over de tactiek, welke de Duitsche legerleiding aan dit front zal toepassen blijkt dat zij zeker verschilt van die. welke aan het Normandische front is gevolgd. Aan het Rivièra-front namelijk, trekken de Duitsche troepen zich terug om te verhinderen, dat de gelande Geallieer de troepen onder dekking van hun scheepsartillerie tot den strijd zullen- overgaan. Wanneer de Geallieerden een bepaalden afstand uit de kust hebbën bereikt, zullen pas fellere ge vechten kunnen worden verwacht. Uit dien hoofde is het dan ook te verkla ren waarpm de Duitsche legerlei ding de haveninstallaties van1 Nice, Cannes en St. Tropez heeft vernietigd. De vloot, welke zorgt voor aanvoer en nieuwe landingstroepen, heeft zich in drie hoofdgroepen verdeeld en wel: ten Oosten van de eilandengroep Hyères bij St. Ra phaël en bij Kaap d’Antibes. Tot dusver zijn op het schiereiland van St. Tropez en bij St. Raphaël aan de monding van de Argens. de meeste troe pen aan land gezet. Deze twee punten vor men dan ook de kern van de landingen aan de Rivièra. Verdere landingen, groo- tendeels uit de lucht, zijn, zooals bekend, uitgevoerd bij Nice .Cannes ten Oosten van Bórmes en op Kaap Negry Andere kustgebieden worden nog onder vuur ge houden door de Geallieerde scheepsartil lerie, zoodaf het zeer goed mogelijk is, da’t nog meer landingen zullen volgen. Sterke overmacht ter zee en in de lucht Evenals destijds in Normandië is het uitsluitend de sterke overmacht dér Geallieerden in de lucht en ter zee, welke ook in Zuid-Frankrijk landin gen aan de Provencaalsche kust heeft mogelijk gemaakt. Bommentapijten van de Geallieerde luchtmach* en vuurstolpen van de scheepsartjïlgrie zullen ook in de komende dagen wel den grondtoon van de Geallieerde operaties vormen. Grqa^e aanvallende operaties, welke op het bmnenland zijn gericht, reekenen zien nog nergens af. Het voorloopige doel van de Gealligkrde landingstroepen schijnt er in te bestaan de afzonderlijke kleine .landingshoofden met elkaar te verbinden. De sterkte en de samenstelling van de Geallieerde strijdkrachten in dit gebied zijn nog njet vast te stellen Tot dusverre is nog slechts de eerste golf der vijande lijke troepen tot landingen overgegaan. De tweede golf bevindt zich wellicht nog op zee. een derde en een vierde, naar men mag aannemen, nog in de inscheep- havens. Dat tenminste één Geallieerd leger bij de nieuwe landingsoperatjes is betrok ken. is alleszins waarschijnlijk Zwaartepunten in den strijd teekenen zich nog niet af. Het is aan te nemen, dat Toulon het eerste doel van de Geallieerde operaties zal zijn. Van welingelichte Duit- sche zijde wordt het als onwaarschijnlijk aangenomen dat men deze zeer sterke haven direct van zee uit zal aanvallen. Het ligt meer voor de hand, dat de Ge allieerden hier naar het voorbeeld van Cherbourg te werk zullen gaan. Van dezen gezichtshoek ui- acht men In Duitsche mi litaire kringen de landingen tusschen Hyères en St. Raphaël dan ook belangrij- ker. dan die in het gebied van Cannes en Nice. In verband met de zeer beperkte pu blicatiemogelijkheden, waardoor binnen gekomen inierneeringsberichten eerst na geruimen tijd in de pers kunnen worden opgenomen, wordt aan allen, die ver wanten of bekenden in Nederlan^sch- Indië hebben, in overweging gegeven ''•’ervan, voorzoover zulks nog niet is geschied, mededeeling te doen aan de 5e afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Jul. van Stblberglaan 27—29, ‘s-Gravenhage. Gevraagd wordt opgave van naam. voornamen, geboortedatum, beroep, werk gever en laatstbekend adres van deze personen (ook van vrouwen en kinderen), alsmed^ van naam en. adres van dengene aan wien. in geval bericht van internee- ring is of wordt ontvangen, hiervan kennis moet worden gegeven. Voor zoover de mogelijkheid dat bei' der vtj waren, gelieve men bovenbedoelde op gave tevens te doen toekomen aan de le afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis Korte Voorhout 14 te 's-Graven hage. zoo mogelijk bovendien met op gave van rang, stamboeknummer en troepenonderdeel HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 17 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In Normandië zette het eerste Canadee. sche leger zijn hevige aanvallen in den Dives-sector en aan weerszijden van Fa laise den geheelen dag voort. Onze di visies verijdelden de door den vijand be oogde dóorbraak in wisselvallige gevech ten, waarbij aan weerskanten aanzienlijke verliezen werden geleden, De verbitterde worsteling duurt voort. Onze pantserformaties gingen tegen de Amerikanen, die uit het gebied van Argentan verder aanvielen, tot den tegenaanval over en wierpen hem naar het Oosten en Zuidoosten terug. Gemotoriseerde v(jandelüke strijd krachten rukken verder naar het Oos ten, in de richting van den middenloop van de Seine, en naar het Zuidoosten, in de richting van de Loire op. De stad Dreux ging, na zwaren strijd, verloren. Om Chartres en Orleans zijn hevige gevechten ontbrand. In Bretagne werden verscheidene vijan delijke aanvallen in het geVechtsgebied van Brest door geconcentreerd afweervuur uiteengeslagen In de citadel van St. Malo blijft het garnizoen heldhaftigen tegen stand bieden. De batterij Cézembré sloeg met haar vuur in weerwil van een zeer hevige vijandeïijke beschieting verschei dene vijandelijke aanvallen op de citadel uiteen. In het kustgebied van Zuid-Frankryk duren de hevige gevechten tegen den vijand, die in toenemende mate ver sterkingen uit de lucht en uit zee krijgt, voort. Na zwaren strijd slaagde de vjjand er in de stad Cannes binnen te dringen. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten en bewakingsvaartuigen brachten voor de Fransche Westkust in de oChtènduren van 15 Augustus, in verscheidene gevechten met een overmachtige Britsche vlootfor- matie, twee torpedojagers tot zinken en beschadigden een kruiser. Eén eigen vaartuig is- gezonken, een tweede werd beschadigd. In den strijd tegen de vijan delijke landingsvloot beschadigde de luchtmacht voor St. Tropez twéé vijande lijke transportschepen, met een gezamen- lijken inhoud van 18.000 ton zoo zwaar, dat zij verloren geacht kunnen worden. Een slagschip werd door een zware bom- getroffen. In het Fransche achterland werden 168 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur der V.l op Londen duurt voort Van het Italiaansche front worden geen belangrijke gevechtshandelingen gemeld. In Noord-Italië zijn in de periode van 11 tot 15 Augustus 884 terroristen vernietigd. In het voorterrein der Karpaten werden de Noordwestelijk van Krosno aanvallende Sovjets na een tijdelijke penetratie in den tegenaanval teruggeworpen. In de verbitterde aanvals en afweergevechten in de groote bocht van den Weichsel wer den gisteren 67 vijandelijke tanks stukge schoten. In den sector aan weerszijden van Wir. ballen zetten de Sovjets hun doorbraak- pogingen, met steun van sterke formaties tanks en slagvliegtuigen, den geheelen dag voort- De hevige gevechten duren voort. Aan het Letlandsche front handhaaf den onze grenadiers hun stellingen Noordelijk van Birsen tegen nieuwe, hevige aanvallen der bolsjewieken. 49 Vijandelijke tanks werden stuk geschoten. In Estland zijn onze troepen ten Westen van het meer van Pskof nog steeds in zwaren strijd gewikkeld met opdringende Sovjet-strijdkrachten. Formaties slag vliegtuigen steunden de gevechten van het leger in dit gebied en vielen het vijan delijke veerverkeer tusschen het Peipus- meer en het meer van Pskof met goed gevolg aan. Elf volgeladen veerbooten werden tot zinken gebracht. In luchtge vechten en door luchtdoelgeschut verlo- rCT de Sovjets 56 vliegtuigen. In de zware gevechten in den centralen sector van het Oostelijke front hebben for maties vliegtuigen en luchtdoelgeschut van 1Hcht'v,0<>t in de afgeloopen zes weken «39 vijandelijke tanks en 1217 vliegtuigen vernield. j Formaties vijandelijke bommenwerpers vielen piaatsen in Midden- en Zuid- Dubtschland aan. Vooral in Maagdenburg en Dessau werd schade aangericht. In den afgeloopen nacht ondernamen Britsche bommenwerpers terreuraanvallcn op Stet tin en Kiel In de oude stad van Stet tin werd vrij groote schade aangericht. De bevolking leed verliezen Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op Berlijn en West- Duitschland. Door luchtverdedigingsstrijd- krachten werden 49 vijandelijke vliegtui gen vernietigd. Nalatigheid of bewuste sabotage Gezien deze ontwikkeling kan men met verbittering de vraag stellen, welke wending de dingen aan het Oostelijk front, volgens alle menschelijke ver wachtingen. wel hadden genomen, wan neer datgene, wat thans reeds aan krach ten kon worden gemobiliseerd, bij wijze van voorzorg, en dus tijdig, ter beschik king gesteld was. Want, dit is zeker wat thans mogelijk is. zou ook reeds maan den geleden uitvoerbaar zijn geweest. Een onuitsprekelijke woede vervult het Duitsche volk tegen degenen, die door nalatigheid of bewuste sabotage dit heb ben verhinderd, maar ook het gevoel van uiterst sterke afwijzing van die geestes houding. die zulke nalatigheden, zij het ook onbewust, heeft bevorderd. Wij heb ben de aanvankelijke en voortdurend opgevoerde wanverhouding der krachten aan onze en Sovjet-Russische zijde, ge durende den eersten tijd van het Sovjet- Russische zomeroffensief, niet alleen in het licht gesteld om de ineenstorting van den Duitschen centralen frontsector voor het Duitsche volk verklaarbaar te maken Deze motiveering. hoe ernstig en van hoe groot belang zij zonder twijfel is. heeft tenminste dezen eenen positieven kant, dat zij ons leert, dat er slechts be paalde. volstrekt binnen ons bereik lig gende voorwaarden noodig waren, om vooreerst ten minste een tijdelijk even wicht tot stand te brengen. Dat is ten minste al iets, aangezien het toekomstige mogelijkheden aanduidt. Wij zoud*en hier ook het licht kunnen laten vallen op het, met voorbeeldige krachtdadigheid ingeleide en in korten tijd aanzienlijk opgeschoten werk van de Oostelijke grensversterkingen. het resul taat der voorbeeldige lotsgemeenschap van een heele provincie. Hier is een waardevolle grondslag gelegd voor alle verdere stappen. PER ROLSCHAATS VAN DEN HAAG NAAR AMSTERDAM: Twee 16-jarige M.U.L.O-scholieren, H. de Blij en A. Hager, resp. wonende in de le Schuyt. straat 85 en van Swietenstraat 73. heb ben de hiet onaardige prestatie geleverd om in zes uur tijds per rolschaats van den Haag naar Amsterdam te rijd<^h, De knapen hebben hun reis doen contro- leeren door den A.N.W.B. en brugwach ters onderweg op een daartoe speciaal gecalligrafeerd document, aanteekeningen laten maken, waarin bevestigd wordt, dat de jongens op een bepaald tijdstip zijn gepasseerd. Geen oogenblik werden de schaatsen afgebonden, hoe moeilijk de omstandigheden, als opgebroken wegen en ?oo, ook waren. Dan ging het- krui, pend verder. CIRCUS MIKKENIE-STRASSBURGER 1 Ter gelegenheid van den 45sten verjaar dag van den directeur-eigenaar van hefi circus Mikkenie-Strassburger, den heer Karel Strassburger, droegen de voorstel lingen gisteren in de tent aan de van Boecopstiraat een feestelijk karakter. Door allfe medewerkenden aan het uitgebreide programma werden den jarige bloemen aangeboden. Ook van de zijde van het publiek had men zich niet onbetuigd ge laten zoo prijkten tientallen bloemstuk, ken in den wagen van den „baas”, zoo- ala de heer Strassburger populair wordt genoemd. Het factotum van het circus, één der oudste’ stalknechts, die 'nimmer tevoorschijn komt, bood in de piste een bloemstuk aan.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1