OMSINGELINGSPOG ING MISLUKT DE NIEUWE BONNEN GEALLIEERD BRUGGENHOOFD IN ZUID-FRANKRIJK UITGEBREID w 1944. No. 18875. Vrijdag 18 Augustus. VOOR DE JEUGD EERSTE STADS ED. Legerleiding voor nieuwe problemen Tabaksrantsoen verlaagd PREDIKBEURTEN briljanten ONDERWIJS EN KERK Duitsche legerleiding nam grootsche besluiten Einddoel belangrijker dan steden van wereldnaam Aanzienlijk deel der Duitsche troepen ontkomen Offensief tegen Oost-Pruisen verwacht BINNENLAND Concentratie op het gebied van de Duitsche pers Verwijding van het front bij Argentan STADSNIEUWS BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—87 Giro No. 12500 I COURANT I IIAAGSCHE F (C.N. F.-Kuiper) doch I Verduisteren: van 21 uur tot 6.30 uur Maan: N. M, 18 Aug. Lauvagny-Barou- vandaar met Telefoon 116300 (zeven lijnen) Bijkantoor; Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen; Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan 3, Tol. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G, Ruy», Heerenstraat 134, Tel. 77*03»; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Naar Buckingham schadigd Reuter Palace meldt door Wegens diefstal uit postpakketten is te Assen aangehouden de postbesteller G. W. aldaar Rantsoenbonnen voor haver, mout en gort In den vervolge zal men zoowel op de rantsoenbonnen voor havermout als op de Prof. ir. J. Muysken ontslagen Bij beschikking van den commissaris- generaal voor bestuur en justitie is ir. J. Muysken als hoogleeraar in de Werk tuigbouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft ontslagen. thakapel, 10 u. dr. Hoek en 17 u dr. Ridderbos. Ver. v. Vrije. Godsd., Fr. u ds. Faber. zware, terreur- van één krant pers In het weekblad „Das DE CRISIS IN DE GEREF. KERKEN: De kerkeraad der Geref. Kerken van Kampen van welke kerk prof dr. K. Schilder lid is heeft met meerderheid van stemmen be sloten de besluiten van de Generale Sy node niet voor vast en bondig te houden. De kerkeraad der Geref. Kerk van Rot terdamDelfshaven, wier emeritus-predi- kant prof dr. K Schilder is. heeft met 55 tegen 26 stemmen en 9 onthoudingen besloten zich achter de beslissingen der Generale Synode te stellen. Luchtaanval op Soerabaja Van bevoegde Japansche militaire zijde verneemt S.P.T.. dat 4 Geallieerde bom menwerpers Woensdagmorgen vroeg Soe rabaja hebben aangevallen. In den loop van den dag is toen ook het eiland Hal'- maheira door 40 bombardementsvliegtui gen bestookt De oude Waag met chirurgijnskamer te Enkhuizen, welke thans als museum is ingericht. In zes weken zullen vier bonnen worden aangewezen Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 20 Aug. a.s. het tabaksrantsoen te verlagen. In den vervolge krijgt men de beschikking over tweederde gedeelte van de hoeveelheid tabak sigaren, sigarillos ol sigaretten welke men tot dusverre ont ving. De bonaanwijzing voor tabak en tabaksproducten zal daarom voortaan als volgt geschieden: gedurende een tijdvak van zes weken zullen telkenmale voor do eerste veertien dagen twee bonnen wor den aangewezen, voor de tweede veertien dagen een bon en voor de laatste veertien dagen wederom een bon. De Nieuw-Zee. landsche brigade generaal Keith Ste ward is van een verkenningsop- dracht ten Zuiden van Florence niet teruggekeerd. Ste ward leidde den staf van generaal Freyberg. rantsoenbonnen voor gort, havermout e.d. èn gort e.d. kunnen koopen. Er wordt dus geen onderscheid meer gemaakt tus- schen havermout e.d. eenerzijds en gort e.d. anderzijds Duidelijkheidshalve wordt nogmaals een opsomming gegeven van hetgeen een rant soen havermout en van hetgeen een rant soen gort omvat. Een rantsoen haver mout is: 250 gram havermout haver- bloem, havervlokken, havergort gemengd meel (pannekoekmeel). roggevlokken voe_ dingssuiker in poederyorm of 312J gram voedingssuiker in vloeibaren vorm. Een rantsoen gort is: 250 gram gort gort- mout. gortbloem gemengd meel (panne koekmeel) grutten (alle soorten) aard- appeltapioca aardappelmeelvlokken vier liter gortpap (in combinatie met tapte- melkbonnen). drie pakjes gemalen gort, bereid met gemalen magere blokmelk met suiker, 250 gram voedingssuiker in poeder, vorm of 312j gram voedingssuiker in vloei baren vorm. Ook op den thans geldigen bon „Alge, meen 199” kan men behalve roggevlokken en havermout e.d. gort e.d. koopen. PRIJS DEZER COURANT; Voor ‘»-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met ..Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.1». P w. ƒ6.26, fr. p p. met Modebl. 4.29. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.46. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 6 c., fr. p.p. 10 c. bij gebrek aan auto- taxi's en omnibussen zijn te Parijs oude paardenomnibussen in dienst gesteld. Zooals men ziet, zoo gaat het ook. (Hoffmann-Stapf', ZUSTER M. DE JAGER OVERLEDEN: In “den ouderdom van 82 jaar is hier ter stede overleden zuster M .de Jager, gep. hoofdverplëegster, bij velen in onze stad beter bekend als „zuster Marie”. Zij was de eerste die er met den wagen en het raam van dr. de Mooy op uittrok tot het vervoer van zieken Vele jaren lang is zuster de Jager verbonden geweest aan het ziekenhuis aan den Zuidwal. De be grafenis vindt plaats morgenmiddag te 2 uur op Nieuw Eik en Ddinen. De 19-j. bakker J. U. werd. <oen hij op de Groote Markt ten nadeele van een vrouw een portemonnaie wilde rol len. op heeterdaad betrapt. machtsonderdeelen, onder hun com mandant, kolonel van Aulock, hebben hier, in een heldhaftige worsteling van bijna drie weken, stand gehouden, tegen den stormloop van zeer sterke vjjandeltjke strijdkrachten en den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toegebracht. Hun strjjd zal in de geschiedenis voortleven. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Normandië werd de Westelijk van de Orne vèr vooruitspringende bocht in h©t front tot achter de rivier terug genomen. De vijand trachtte met sterke strijdkrachten in het gebied ten Oosten en ten Noordoosten van Falaise uit Noordelijke richting op deze beweging in te dringen, doch hij werd na verbit terde gevechten tot staan gebracht. Onze tegenaanvallen in het gebied van Ar gentan sloegen vijandelijke strijdkrach ten, die een omtrekkende beweging wil den maken, uiteen en verwijdden daar door de nauwte tusschen Falaise en Argentan. Om Chartres wordt nog steeds ver bitterd gevochten. Ook in Orleans woed den den geheelen dag hevige straat gevechten met Amerikaansche troepen, die zich in den loop van den strjjd in het bezit van de stad konden stellen. Het garnizoen van St. Malo is voor de vijandelijke overmacht bezweken. Onder een onophoudelijke, zeer zware beschie ting kon het zich, toen alle zware wape nen onbruikbaar waren geworden, ten slotte nog slechts met handwapenen verweren. Soldaten van alle Wepr- Nieuwe tactiek van Duitsch afweergeschut Het Duitsche luchtdoelgeschut heeft den laatsteri’ tijd met succes een nieuwe tactiek toegepast bij de bestrijding van Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, welke in scheervlucht Duitsche aanvoerwegen en verblijfplaatsen van troepen willen aanvallen. Uit vele inzinkingen in het terrein, zoo meldt het D.N.B., slaat den vijandelijken vliegtuigen plotseling een woedend afweervuur tegemoet, waardoor zij gedwongen worden rechtsomkeert te maken en zich achter de wolken te ver schuilen. Gevechtsactiviteit in de Baltische landen Het zwaartepunt van de aanvallen der Sovjets in de richting van Oost-Pruisen is in den loop van Donderdag naar het gebied van Raseinen verplaatst. Aan het geheele front ten Noordoosten van de Memel heerscht slechts geringe militaire activiteit Bij Wilkowischen slaagden de Sovjets er, volgens S.P.T., niet in, tot penetraties in de Duitsche linies te ko men. In het gebied van Bialystok ligt het initiatief voornamelijk aan Duitsche zijde. In welingelichte Duitsche militaire kringen is men van meening, dat een hernieuwing van het groote Sovjet- Russische offensief tegen Oost-Pruisen niet lang op zich zal laten wachten. Een tweede zwaartepunt van de ge vechten ligt in de Baltische gebieden. Hier trachten de Sovjets, Riga van het Oosten en het Zuiden uit te nemen en tegelijkertijd Estland, door een opdrin gen naar het Zuiden, van Letland af te snijden. De ten Westen van Pakof opruk kende troepen der Sovjets konden echter door de Duitsche strijdkrachten worden tot staan gebracht. DE Z.S.-PROCEDURE VOOR CREDIET- INSTELLINGEN EN DERGELIJKE ON DERNEMINGEN Van bevoegde zijde wordt herinnerd aan de toepassing van de procedure der Z.S.-kaarten op het ge- heele gebied van het bankwezen, d.w.z. alle onder de hoofdgroep banken ressor- teerende ondernemingen. De mededeeüng hieromtrent verscheen in de bladen van 4 Aug. j.l., waarbij de sluitingsdatum werd vastgesteld op 20 Aug. Onderne mers, die in gebreke blijven vóór 21 Aug. hun aanvraag in te dienen, stellen daar mede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Nieuwe landingen Ihterinf meldde gistermiddag nog: On der dekking van het vuur der aan de Zuid-Fransche kust samengetrokken oor logsschepen. waaronder zich twee slag schepen bevinden, een vliegtuigmoeder- schip, drie kruisers en 18 torpedoboot- jagers zetten de aanvallers hun landingen voort, waarbij de Anglo-Amerikaansche oorlogsschepen zich weer zorgvuldig bui ten den actieradius der Duitsche kustbat- terijen houden. Een vijandelijk corvet dat ter bescherming van pantserlandingsbooten de kus-, naderde, kreeg verscheidene tref fers en vertrok ijlings onder het opwekken van een kunstmatigen nevel Ook de lan- dingsbooten leden talrijke verliezen. Eenige hunner geraakten in brand of ble ven met slagzij liggen. Door het aan land brengen van nieuwe luchtlandingstroepen trachtten de Anglo-Amerikanen hun strijdkrachten, vooral in het gebied van Draguignan te versterken. Tot zware ge vechten is het ook om en in St. Raphael gekom’en, waar felle straatgevechten zijn geleverd. Nieuwe landingspogingen aan weerszijden van Toulon werden afgesla gen. De verbinding tusschen enkele af- deelingen kon tot stand worden gebracht. De kustbeveiligingstroepen trokken zich terug op de vlak achter de kust loopende heuvelstellingen. Bijzondere zware gevech ten ontstonden opnieuw met. de in het dal van de Argens gelande luchtlandingstroe pen ten Zuidoosten van Draguignan. Bij de poging om de hier gelande strijdkrach ten door vrachtzweefvliegtuigen te ver sterken leden de Amerikanen opnieuw I zware verliezen. In Zuid-Frankrijk kon de vijand zijn bruggenhoofd tusschen Toulon en Cannes uitbreiden en versterken. Onze dekkings- en versperringsformaties sloegen gepant serde verkenningsafdeelirigen van den vijand die ver naar het Noorden opdron gen. af. Verscheidene pogingen van den vijand om Westelijk van Toulon nieuwe troepen aan land te brengen mislukten. Door strijdmiddelen der Marine werden in de Seine-baai 2 vijandelijke torpedo jagers en 4 transportschepen, met een ge- zamenlijken inhoud van 25.000 ton tot zinken gebracht. Een groot transportschip van 15 000 tx>t 20.000 ton en acht andere schepen, met een gezamenlijken inhoud van 48 000 ton, werden door torpedo’s ge troffen. Op grond van de waargenomen zware ontploffingen kunnen zij als ge zonken beschouwd worden. Voor de Zuid- Fransche kust bracht een kustbatterij der Marine 2 vijandelijke mijnvegers tot zin ken en zij beschadigde een torpedojager. Het gebied van Groot-Londen ligt over dag en des nachts onder zwaar vergel- dingsvuur der V.l. In Italië werden verscheidene pogingen van den vijand om de Arno over te steken en talrijke verkenningsaanvallen verijdeld. In het Oosten verijdelden Roemeensche troepen pogingen der Sovjets om den be nedenloop van den Dnjestr over te steken. In het voorterrein der Karpaten worden Westelijk van Sanok en Noordwestelijk BONNEN AFHALEN Morgen van 8.30 12.30 u. Groot Hertoginnelaan en Alida- straat 1 (Lsd.) de letters Kerbo t.m Kof. Bijkantoren Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 van 8.4512 uur de letters Vop o.m. einde Z. (Van 8.459.15 Joden). RUITERFEEST VAN DE BEREDEN PO LITIE Morgenmiddag, aanvangende te 2 uur, zal op het Alexanderveld door de bereden politie <^n ruiterfeest worden gegeven ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van dit onderdeel van de politie. Het„programma. dat geheel wordt uitgevoerd door personeel van de bereden brigade, vermeldt o.m. caroussel rijden, patrouille- en individueel springen. Het Stafmuziekcorps der politie zal voor mu zikale opluistering zorg dragen. Toegang voor het publiek is vrij. JUBILEA Met een toepasselijk woord werd door den wnd. directeur van den Gem Reinigingsdienst namens den bur gemeester aan werkman A. v. d. Knoop de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. AUTO TEGEN BLAUWE TRAM: Bij de Adelheidstraat kwam 'n 6-wielige vracht, auto in botsing met een motorwagen van de Blauwe Tram, doordat de chauffeur, R. v. d. H. uit Apeldoorn, geen voorrang had verleend. De auto sloeg om, waarbij een inzittende, G. B. uit Apeldoorn, zijn rechterarm brak. Na door den geneesk. dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde te zijn vervoerd, kon de man na behandeling weer vertrekken. Getui gen van dit ongeval wordt verzocht zich te melden Alexanderplein 15A. J. P. SCHIPPERS tl In den ouderdom van 56 jaar is overleden de heer J. P. Schippers, directeur der N.V. Mij. Stad- houderslaan. De begrafenis vindt Maan dag a.s. om 3 uur op Oud Eik en Duinen plaats. Aan het bureau Laan Copes van Cattenburch 37 bevinden zich de volgende voorwerpen, welke vermoedelijk in Juli 1.1. zijn ontvreemd t.w 5 schop pen, 2 paar laarzen en een Fongers hee- renrijwiel (in goeden staat, doch met uitgevijld frame-nummer). PRIJS DER ADVERT.I 1—11 m.M. rog.) ƒ1.85, elke tnM. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0 19. Elke m.M. tn. 21 ct. Halve oplaag halve pr Red. /0.51 p.m.M. Bewijsn. 9 et., tr p.p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. ƒ0.38. Per», gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. d. bl." 10 e. meer, 1 - 1 >L Orleans en St. Malo verloren gegaan Hevige gevechten aan het Oostfront Van 20 Augustus af randvet voor kinderen Voor de periode 20 dezer t.m. 2 Sept, geven de bonnen 35 en 36 recht op het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood, beschuit, melk, tapte melk, vleesch en tabak (naar keuze sigaren, tabak of sigaretten). Voorts zijn voor die periode aangewezen 209 en 210 bloem, D71 250 gram gort. E71 250 gram kindermeel of voedings suiker, 35A en 35B ieder een half rantsoen boter. 208 100 gram 20 X of magere kaas, 207 suiker, 206 jam, 205 vervangingsmiddelen, 204 250 gram koffiesurrogaat en 35 150 gram ver snaperingen. Geallieerden trachten fronten te vereenigen De gevechten in het. landingsgebied tusschen Toulon en Cannes laten op grond van de schaarsche berichtgeving, tot dusver nog geen eenigszin9 nauwkeu rige beoordeeling toe, doch het verband met den strijd in Noord-Frankrijk is evident, daar het de bedoeling der Ge allieerden is, Duitsche strijdkrachten te binden en, volgens de eigen verklaringen van het Britsch-Amerikaansche opper bevel. een verbinding tot stand te bren gen tusschen de beide afzonderlijke strijd. tooneelen in Frankrijk. De Geallieerden spreken dan ook van den ,,Slag om Frankrijk”. Over de na de nieuwe landing ontstane situatie schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung”: Wij zullen in de komende da gen de militaire ontwikkeling met nog andere maten moeten meten, dan-totdus- ver, want de tegenstand, welke thans moet worden geboden, nu de landing in het Zuiden van Frankrijk ons een nieuw front wil opdringen, zal gezien moeten worden van het gezichtspunt, dat het er in deze phase van den strijd alleen op aan komt, den tegenstander niet tot het door hem gewenschte groote succes te laten komen. Ook de andere Duitsche bladen doen uitkomen, dat de legerleiding thans voor i nieuwe problemen staat, welke nieuwe beslissingen eischen. Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan 3, J. _j Kenlng, Goudsbloem laan 3, Tal. 330263; Boekhandel J B. van Setero JrH Thereolastraat 163a. Tel. 772444. Amerikanen rakken op naar Orleans In den loop van Woensdag en Donderdag is een aanzienlijk deel van de Duitsche troepen erin ge slaagd, aan de gedeeltelijke omsin geling door de Amerikanen en Engelschen te ontkomen, meldt S.P.T. De troepen, welke in het omsingelde gebied taaien weer stand bieden, bestaan nu nog slechts uit achterhoeden. In welin gelichte Duitsche militaire kringen acht men het niet uitgeslo'n, dat deelen dezer achterhoeden zeer zware verliezen zullen lijden, doch daar staat tegenover, dat het gros van de Duitsche strijdkrachten in Normandië aan het dreigende ge vaar van algeheele omsingeling, met alle consequenties van dien, is ont snapt. Om Falaise en Argentan wordt nog steeds zwaar gestreden. In het bij zonder op Falaise wordt groote druk geoefend. In het groote operatiegebied tusschen Normandië en den middenloop van de Loire is een der Geallieerde vleugels, van de Sarthebocht uit, in sterke bewe ging Het doel van deze operatie is nog niet met zekerheid vast te stellen. Nadat Dreux in handen van de Ame rikanen is gevallen, is de druk in het ge bied van Chartres het sterkst geworden. Bovendien rukken Amerikaansche strijd, krachten over ChAteaudun op Orleans aan. Men heeft den indruk, dat deze straalvormige bewegingen door quanti- Lxtief sterke strijdkrachten worden uit gevoerd. In Duitsche militaire kringen vraagt men zich af. waarom de Geallieerden juist' in het moeilijk toegankelijke deel van de Zuid-Fransche kust zijn geland I en niet in het veel begaanbaarder terrein tusschen Marseille en de Pyreneeën; De onderstelling is alleszins gewettigd, dat het in de bedoeling van het Geallieerde opperbevel ligt, te trachten van de Rivièra ujt zoo spoedig mogelijk tot éen samen werking te komen met d^ Maquis’’, die voornamelijk in het gebied van de Fran- sche Alpen genesteld zijn. Reeds sedert eenigen tijd trachten deze „ongeregelde I Fransche strijders” door de lucht aanvoer van oorlogsmateriaal van de Geallieerden I te ontvangen. Versterkte aanvallen op Brest De Amerikanen zijn de laatste 24 uur voor Brest actiever geworden. Zij heb ben hun aanvallen op de stad versterkt. De Duitsche verdedigers verweren zich taai en hebben tegenaanvallen Uitge voerd. De Amerikanen gebruiken bij de gevechten tegen Duitsche steunpunten in Bretagne o.a. phosphorgranaten. Volgens I Duitsche frontberichben bieden de verde digingswerken goede dekkingsmogelijk. I heden. In het weekblad „Das Reich” publi ceert Reichsleiter Max Amann onder het opschrift „Voor den totalen oorlog” een artikel over de concentratiemaatregelen op het gebied van de Duitsche pers. Ter inleiding herinnert Amann eraan, dat op het gebied van de pers in den loop van dezen oorlog reeds ingrijpende maat regelen ten uitvoer zijn gelegd, maar dat in plaatsen van eenigen omvang nog steeds twee kranten naast elkaar kunnen bestaan, waardoor het mogelijk is ge weest den lezers, ook na aanvallen, op zijn minst te voorzien. De Duitsche pers beschikt verder nog over een kleine plaatselijke pers van belangrijken omvang, welke ook ditmaal is uitgezonderd van de slui- tingsmaatregelen. De „Berliner Börsenzeitung” wordt vereenigd met de „Deutsche Allgemeine Zeitung” en de „Berliner Lokalanzeiger” met de ..Berliner Morgenpost”. De „Ber liner Volkszeitung”. met haar oplage van 250.000 per dag, verdwijnt. De nog be staande voorstadsbladen worden samen gesmolten in enkele kranten. In Weenen worden, met inbegrip van de „Volks, zeitung”, alle kleine bladen vereenigd tot de „Kleine Wiener Kriegszeitung”. Voorts maakt Amann een reeks samen voegingen van provinciale bladen be kend. zooals b.v. de ..Rheinisch-West- falische Zeitung”. welke versmolten wordt met de Rijksuitgave van de „Na tional Zeitung”. Als eenig geïllustreerde bladen blijven over de „Illustrierte Beo- bachter” en de „Beriner Illustrierte” met kopbladen in Hamburg, München, Stutt- <art en Weenen. Jullie zijn natuurlijk in de vacantie allemaal éen dagje uit geweest De een heeft een bezoek gebracht aan een dierentuin, anderen zijn naar een of an deren speeltuin geweest, terwijl er ook enkelen van jullie een dagje op het water hebben doorgebracht. Maak een» van een van deze prettige dingen, die je beleefd hebt een aardig opstel Meisjes en jongens van 813 jaar mogen meedoen. Enkele prijsjes worden uit gereikt Het verhaaltje moet goed duidelijk worden geschreven. Vergeet vooral niet ;e. naam. adres en leeftijd er op te zetten. De brieven moeten vóór of op 1 Septem- ber aan ons Bureau. Wagenstraat 37, be zorgd zijn. Op de enveloppe vermelden „Aan Tante Etty". Eikenloof met zwaarden en ▼oor Model De Führer heeft den opperbevelhebber van de legergroep Midden, generaal-veld- maarschalk Walter Model, als 17en soldaat van de Duitsche Weermacht, het eikenloof met de zwaarden en briljanten behoo- rende bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis, verleend. Na maarschalk Rommel is de' 53-jarige generaal-veldmaarschalk Model de tweede generaal-veldmaarschalk van het Duitsche leger, die deze hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid ontvangt. t Eikenloof voor commandant van St. Malo De Führer heeft den commandant van de vesting St. Malo, kolonel Andreas von Aulock, het Eikenloof, behoorende bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis ver leend. is ook het de V 1 be- Canadeezen In Falaise Interinf meldde gisteren nogBij voortzetting der omsingelingspogingen van het Canadeesche eersté leger en de formaties van het Amerikaansche 15de legercorps, is de Woensdag wederom tot een gevechtsdag van de eerste orde ge worden. Na uiterst zware gevechten schoven de Canadeesche aanvalsformaties uit het Noorden zich dichter bij Falaise. ■waar zij in de late middaguren binnen drongen. Zij werden weliswaar in een tegenaanval weer in de richting van Aubigny teruggedrongen en evenzeer verdreven uit het ten Westen liggende Noron naar een boschgebied, doch zij nestelden zich in den loop van den nacht, nadat zij nieuwe tank- en artilleriever- eterkingen hadden gekregen, opnie'uw. Ook de poging om in den Dive-sector naar het Oosten en Zuiden terrein te winnen, of tot een doorbraak te komen, kon worden verijdeld. Aan den beneden loop der Dive weken de Duitsche troepen ongeveer-op de lijn Morteau uit en sloegen succes alle verdere aanvallen af. Ook ten Noorden van St. Pierre tracht, ten de Canadeezen. tusschen Hieville en Bretteville, naar het Oosten door te stooten. Daarbij is het vooral om Hieville tot zware gevechten gekomen, in den loop waarvan de plaats door de Duitsche troepen behoudierf kon worden. van Krosno, wederom hevige gevechten geleverd. Op het Weichselbruggenhoofd van Bara- nof mislukten herhaalde aanvallen der bol sjewieken Pantserwagens en pantsergre- nadiers braken hierbij in den tegenaanval hardnekkigen vijandelijken tegenstand en wierpen de Sovjets terug. Een aanzienlijk aantal vijandelijke tanks werd stukge schoten. Aan weerszijden van Wilkowisjken zetten de Sovjets met veertien divisies infanterie en verscheidene pantserbri- gades, door talrijke slagvliegtuigen ge steund, hun aanvallen voort. Wilko wisjken ging opnieuw verloren. Bij Ra seinen werden herhaalde v(jandelijke aanvallen uiteengeslagen. Door doel treffende aanvallen van onze formaties slagvliegtuigen leden/ de bolsjewieken zware verliezen. Alleen al in lucht gevechten werden in dezen sector 56 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan het Letlandsche front strandden de vijandelijke doorbraakpogingen ten Noorden van Birsen en in het gebied van Modohn bloedig op den verbeten tegen stand onzer divisies. In Estland werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen of opgevangen. Aan den hals tusschen het meer van Pskof en het Peipusmeer zijn hevige gevechten ontbrand met de naar den Westelijken oever overgestoken Sovjets. Bij een poging van Sovjetbommenwer- pers om Kirkenes aan te vallen werden 40 vijandelijke vliegtuigen door onze lucht- verdedigingsstrijdkrachten neergeschoten, waardoor meer dan een derde van de vijandelijke formatie vernietigd werd. Gisteren werden aan het Oostelijke front in totaal 110 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten Bij aanvallen van vijandelijke bommen werpers op het gebied van Ploesti werden door Duitsche en Roemeensche luchtver- dedigingsstrijdkrachten 18 vier-mbtorige bommenwerpers neergeschoten. In den af- geloopen nacht lieten afzonderlijke Brit- sche vliegtuigen bommen vallen op Mann heim, Ludwigshafen en het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied. Het nationaal-socialistische blad de „Völkischer Beobachter”, dat onlangs reeds maatregelen van belangrijke betee- kenis voor de voortzetting van den oorlog aan het Oostelijke front voorspelde, spreekt ook thans weer van „grootsche besluiten”, welke door de Duitsche leger leiding in het Westen zouden zijn ge nomen, aldus meldt S.P.T. Het blad gaat ervan uit, dat de toe stand.op het oogenblik In West-Frankrijk onder andere militaire wetten staat, dan in Juni of Juli”. Voor de Duitsche legerleiding komen hiermede ook be sluiten van een geheel nieuwen aard. Het kan thans, aldus de „V. B_”, ook in het Westen niet meer de taak van de leger leiding zijn, te trachten, door het in den strijd werpen van nieuw aangevoerde troepen, de huidige frontlinie te houden. Grootsche besluiten teekenen zich af, die verband houden met den veldtocht in het Westen en rekening houden met het oorlogsverloop. Als tactisch hulpmiddel staan de legerleiding hierbij die divisies in Frankrijk ter beschikking, welke tot nu toe nog niet aan het invasiefront in den strijd waren geworpen. Het blad merkt verder op, dat de tegenstanders alles'op alles zullen zetten, om Duitschland nog dezen herfst te ver- 1 slaan. Zij weten echter, dat Duitschland op het oogenblik den oorlog met alle energie voert, om den achterstand aan materiaal in te halen en dan de kansen te doen keeren. Daarom willen de tegen standers der Duitschers den oorlog nog vóór dien tijd hebben beëindigd De Duitschers zullen het einddoel voor oogen houden. Dit einddoel, aldus de „Völkischer Beobachter”. is voor hen be langrijker dan steden van wereldnaam. De legerleiding wil niet bepaalde provin cies, maar de operatieve vrijheid behou den, opdat tenslotte de totale mobilisee- ring van het vaderland zich kan doen gelden. Ned, Prot. Bond. Pulchri Studio. 10.30 U, dr. Golterman. Rem. Gem., 10.30 u. ds. Kleijn.. Doopsgez. Gem., 10.30 u. ds. Tuininga. Luth. Gem., 10.30 u. ds. Pabon Ver. „Maarten Luther”, Haver- schmidtstraat 57 10.30 u. ds. Meijer. Vrijz. Herv West-End 10.30 u. ds. Boen ders. Kerk 3e v. d. Boschstraat 10.30 u. ds. Éikema. Geref. kerk in H.V., aula L. v. M. 57. 10.15 u. ds. Hasper. Geref. Gem.. Oudé Boomgaardstraat 43. 10 u. en 16.30 u. ds. Honkoop. Oud-Ger. Gem., Hemsterhuisstraat 2E, 10 en 17.30 u. ds. v. Dijk Oud-Ger Gem Wesselsstr 49 10 en 16.30 u. leesd. Ver. Geloovigen, Rozenburgstr. 7, 10.30 u. samenk. Gem. Gods Pulchri Studio, 10 u. dhr v d. Brugge en 15,30 u. dhr v. d. Woude; Fa- gelstraai 22. 18 u. mej. Visser. Dunne Bierkade 18 10 u. eeredienst. 17 u. pred. des Woords. Vrije Evan-g. Gem.. Z.W. Buitensingel 112—114, 10 en 17 ds. Verhey; 20 u. jeugdsamenk. De Chr. Gem (Bew. t. relig. Vern.). Gr. Herto ginnelaan 4. 1ÓJ5 u. Menschenwijdingsd. Bapt. Gem. v. Dijckstraat 149 10 en 17 uur dhr van Looye; 19 u. jeugd- samenkomst. Zevende Dags-Advent., Lange Beestenmarkt 102, Zaterdag 10— 12 uur. Herst. Ap. Zending-Gem., Wil- lemstr. 69 10 en 17 u Kerk v. Jezus Christus v. d. Heiligen der 1 d. Loosd.- kade 11, 10.15 en 17 u. verg. Oud-Kath. Kerk Juffr. ïdastr. 7. 10 u H. Dienst. Oud-Ger. Gem., Scheveningen geb Elim, 9.30 en 17 u. ds. Hennephof. N. Herst. Apost Zendinggem. Terwestenstr 105, samenk. 10,15 u. Vrijz. Chr. Galerij L. v. M. .10.30 u. dhr le Cointre. Rus sische kerk. Obrechtstraat 9 10.45 u H. Liturgie. Loosduinen. Ver. v. Vrijz. Godsd. Herv., 10.30 u ds. Pattist. Wassenaar. Ned Prot. Bond, 10.30 u. d». Post. Rijswijk. N H. Kerk. 10 u. ds. v. d. Veen en 18 u. ds. Vroegindeweij. Gebr. Chr. Bel Oranjel .26. 9 en 10.45 u. ds. Wille- kes Voorburg. Oude kerk. 9 u. ds Langman en 10,45 u. ds. Dekker; 18 u. ds. Rooden- burg. Noorderkerk. 11 u. ds. Karres en 19 u. ds Bosman. Kinderkerk (14 18 jaar) Dienstgebouw 9.30 u.Geref. kerk. 10 u. dr. Ridderbos en 17 u. ds. Schoonhoven. Noorderkerk 9.30 u. ds. Schoonhoven en 17 u. dr Hoek. Effa- thakapel, 10 u. dr. Hoek en_17_ u I» *MU gem., 10.30 Toelichting Zooals bekend, is voor de periode van 6 Augustus tot en met 2 September a.s. bon 200 Alg. voor 250 gram peulvruchten aangewezen en bon 199 Alg voor 250 gr. roggevlokken of havermout. In verband hiermede wordt thans geen bon voor peulvruchten of grutterswaren aange wezen. De boterbonnen 35A en 35B geven van 20 Augustus tot en met 2 September a.s. elk recht op 125 gram boter. Voorts zal met ingang van 20 dezer het rundvet, waarvoor men destijds bon „boter 36A” bij den slager heeft moeten inleveren, afgeleverd worden. Zooals reeds werd medegedeeld, wordt dit rund vet verstrekt als aanvulling op het boter, rantsoen van kinderen, geboren in 1926 of later. Tenslotte wordt van 20 dezer af de voL vette kaas, of 40 4. kaas afgeleverd, waar voor men destijds bon „Algemeen 181” bij zijn leverancier heeft moeten inleveren. Vermicellisoep Met ingang van 20 dezer zal men ver micellisoep niet meer kunnen koopen op de voor vermicelli aangewezen bonnen. In plaats hiervan kan men dit artikel voortaan verkrijgen op den bon voor ver. vangingsmiddelen. Op den vervangings middelenbon Algemeen 205” kan men dus. behalve de gebruikelijke hoeveel heden vervangingsmiddelen, ook een aan. tal pakjes (ten hoogste vier) vermicelli soep koopen.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1