PARIJS IS FRONTSTAD GEWORDEN DISTANCIEERINGSBEWEGINGEN OVER ORNE EN DIVES No. 18876. f1944. Zaterdag 19 Augustus. Luchtaanval op Maastricht a EERSTE STADS ED. Pantsergevechten by Trun Vichy verhuist Regeering van Weer dan 70 dooden en ongeveer 150 gewonden Geallieerde druk in Zuid- Frankrijk STADSNIEUWS KERMISEXPLOITANTEN IN OVERTREDING Bewegingsoorlog op groote schaal Hevige gevechten op verschillende^ punten „Ridderlijkheid” De ZS-ltAartenprocedure voor Ned.- Indische ondernemingen BIOSCOPEN BINNENLAND Na 2 September weer waschpoeder Een val, een ruk KUNST EN LETTEREN RESIDENTIE TOONEEL IN METROPOLE MET „LIEFDESDILEMMA": Drie weken lang bespeelt het Residentie-Tooneel het Metropole-theater en vóór we Maandag „Spoken” gaan zien, worden eerst enkele opvoeringen gegeven van Bob van Leer- sum’s „Liefdes-dilemma”. welk blijspel al geruimen tijd repertoire gehouden heeft en dat ook in dit theater zeker de belangstelling van zeer velen zal hebben Het stuk wordt onder de regie van van Leersum met vftel verve gespeeld. De dialoog is vlot en puntig, er worden ver makelijke dingen in gezegd en ook de in trigue is vermakelijk, al bestaat ze voor namelijk uit praten De vertooning was zeer goed. Mieke Flink speelde, in ver band met ziekte van Enny Meunier, de rol van Claudette, terwijl Teddy Schaank haar weer verving in de rol van Dorine. Met Paul Steenbergen, Jan Retèl. Bob van Leersum en Henk van Buuren in de overige rollen werd het een zeer onder houdende voorstelling. Men heeft met dit blijspel best geamuseerd. SPORT Sportrevue Nederlandsche Arbeidsdienst Schitterend uitgevoerde terugtocht COURANT HAAGSCHE wel ,,De harp, de cel kuststrook wordt VOETBAL Westfaalsch gebied on op Berlijn. De beleeft. van het Doel HR Flinke boetes opgelegd Op verschillende punten van de Laval niet meer in Parijs Op desbetreffende vragen is heden in de Wilhelmstrasse te Berlijn verklaard, dat de Fransche regeering, met het oog op de militaire gebeurtenissen en gezien zekere organisatorische noodzakelijkhe den, geneigd is den ?etel der regeering uit Vichy naar een andere Fransche stad te verplaatsen. Men noemt het mogelijk, dat deze verhuizing reeds aan den gang is. De vraag, of minister-president Laval zich nog in Parijs bevindt, werd ontken nend beantwoord. de en Telefoon 116300 (zeven lijnen) Bijkantoor: Seheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwen daal Oranjelaan 3. Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 114, Tel. 779039; N.V. Kantoorbo'ekh. Th. J. de nachten van het leger, welke voor hebben bezet. Zi; zich Tot f 750, cents In Zuid-Frankrijk zijn de Geallieer den met de verovering van Cannes in het bezit van de eerste grootere haven gekomen. Volgens te Berlijn binnen komende berichten, ontvangen de aan land gezette strijdkrachten voortdurend versterkingen, zoowel uit de lucht als van zee uit. Pogingen tot landingen op andere plaatsen werden afgeslagen. De Duitschers beschikken over gunstiger .stellingen in de bergen, van waaruit de betrekkeljjk smalle beheerscht. Het D.N.B. meldde de lucht neergelaten BONNEN AFHALEN: Maandag van 8.30 tot 16.30 uur Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 1 (Lsd.) de letters Kog t.m. Lau. Maandag 21 dezer spreekt Max Blokzijl om 18.45 uur via Hilversum I in zijn po litiek weekpraatje over „Ridderlijkheid”. Over de Dives S.P.T. meldt nog: Het eerste Cana- deesche leger heeft zijn offensief thans tot over den geheelen Dives-sector uit-' gebreid. Onder bescherming van artille rie en luchtmacht steekt het de Dives- rivier over en tracht verder naar het Oosten op te rukken. Vooral op den straatweg van Caen, via Troam naar Pont l’Evèque en vandaar via Hézidon ';naar Lisieux, is de druk der Geallieer den sterk. De hier behaalde terrein winst is op de ontwikkeling van den strijd verder Zuidelijk echter tot nu toe niet van directen invloed geweest. In dc late middaguren van 18 Aug. is Maastricht door Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigen aangevallen. Er ont stond aanzienlijke schade aan woon huizen. Tot dusver zjjn de lijken van 71 Nederlanders geborgen, 48 werden zwaar en ruim 100 licht gewond. Aan gezien het opruimingswerk nog aan den gang is, moet een belangrijke stijging van het aantal dooden worden ver wacht. Bij de aanvallen met boordwapens op 15 Augustus is het aantal dooden ge stegen tot 32. J. TIDEMAN OVERLEDEN Te Almelo is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer J. Tideman, vroeger wonende te Bioemendaal, oud-gouverneur van de Molukken. De crematie is heden in alle stilte op Westerveld geschied. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de procedure der Z-kaarten ook van toepassing is op de hier te lande geves tigde of kantoor houdende, doch haar bedrijf geheel of gedeeltelijk in Nederl.- Indië, Suriname of Curacao uitoefenende ondernemingen, voor zoover zij niet reeds uit anderen hoofde aan deze procedure waren onderworpen. Voor de bijzonder heden en formaliteiten wordt verwezen naar de publicaties betreffende de in dustrie. voorkomende in de dagbladen van 8 Juli 1944. Dé vrijsfellingsaaiwragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Aug. 1944, worden ingediend bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, Koninginnelaan 14. Arbeidsmobilisatie op Java Door den centralen bijraad van militaire bestuur op Java zijn, volgens S.P.T, op verzoek van den Japanschen opperbevelhebber, besluiten genomen in zake de mobilisatie van arbeidskrachten ten behoeve van de levensmiddelenver zorging en versterking der verdediging. Allen, die tot de Groot-Aziatische rassen en volken behooren. zullen aan het ar beidsproces moeten deelnemen. Voor man nen zijn de leeftijdsgrenzen van 18 tot 40 en voor vrouwen van 18 tot 25 jaar. Em ploye’s, werkzaam in bedrijven, welke voor de oorlogvoering van geen nut zijn, zullen worden overgeplaatst naar fabrie ken, welke voor de Japansche strijd krachten draaien. Veel mannenwerk zal door vrouwen worden overgenomen. PREVENTIEVE MAATREGEL VAN KOK GEEN SUCCES De laatste maanden werden herhaaldelijk groote hoeveel heden vet vermist uit een vetsmelterij. Hoe men ook zocht, het vet-mysterie bleef onopgelost. Totdafc men argwaan kreeg tegen den 56-jarigen kok L. W. Hij bekende aan 5 menschen, die in het be drijf werkzaam waren, één maal per week 2 a 3 pond vet per persoon te verstrek ken. Niet om geldelijk gewin, maar om de betrokkenen te weerhouden om vet te stelen. Want het verdroot den kok, dat er zoo gestolen werd. Zichzelf heeft hij ook niet vergeten. Tegen de betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. POLITIE TE MONSTER ROEPT OP: Op Maandag 14 Augustus werd ten nadeele van een inwoner van den Haag in een tuinderij aan den Zwartendijk te Monster een damesrijwiel gestolen. Dit rijwiel is inmiddels opgespoord. De politie te Mon ster verzoekt den betrokkene zich met spoed bij haar te melden voor aangifte van diefstal en herkenning van het rijwiel. INLICHTINGEN GEVRAAGD: Aan het hoofdbureau der Staatsrecherche den {aag. Laan Copes van Cattènburch 37, Krijgsgevangenen op Formosa Het Amerikaansche Roode Kruis heeft bekend gemaakt, dat ongeveer 2500 Ge allieerde krijgsgevangenen in kampen op het eiland Formosa verblijven; 200 dezer gevangenen zijn Amerikanen, de overigen Ëngelschen en Nederlanders. De delegatie van het Roode Kruis, welke een onderhoud gehad heeft met generaal Wainwright, den vroegeren commandant van Bataan, zeide, dat hij haar had medegedeeld dat de toe standen op Formosa, „zoo goed zijn als men wanneer men zijn verstand gebruikt, slechts kan verwachten”. De Finsche gezant bij de Zweedsche regeering Gripenberg, is wederom naar Helsinki voor overleg met zijn regeering. Zijn bezoek zal naar verluidt, van korten duur zijn.' In zoo’n omgeving is het aardappelen jassen nog zoo kwaad niet. (C.N.F. N.A.D. B. Hofmeester) PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.85, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag halve pr. Red. ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr. pj>. 10 et. KI. Adv. (in halve opl.) 0 67. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr, ƒ0.48. Adv. ,Br. bur. v d. bl." 10c. meer. PRIJS DEZER COURANT: Voor 'sJGravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” 3.15, P. w. f 6.26, fr. p p. met Modebl. ƒ4.29, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr p.p. 10 c. Op Vrijdagavond 25 dezer, zal de „Kameropera” in den Stads schouwburg alhier de eerste voorstelling geven van ,,Die Zauberflöte”, opera van W. A. Mozart. ASTA: Tino Rossi zingt en speelt in de rtieuwe film „Het oude lied”. Hij is echter geen acteur, zoodat het accent moet vallen op zijn zang, die voor velen een bijzondere bekoring heeft. Daarom bevreemdt het, dat Rossi een wel zeer moeilijke rol te spelen heeft. Zijn prach tig gezongen liedjes vergoeden echter veel. Naast en met den gevierden Corsi- kaanschen zanger spelen eenige bekende artisten, die dikwijs fijne staaltjes van filmkunst vertoonen, zoodat het geheel toch een aardige film is geworden. H. Vrind. CINEAC: Expeditiefilms verliezen nim mer. haar aantrekkingskracht, ook voor volwassenen niet. In ieder mensch leeft dë zucht naar avontuur. En deze week kan men zich daar aan verzadigen door de bijwoning van het eerste gedeelte van een Duitschen onderzoekingstocht naar het stroomgebied ten Noorden van de Amazone. Na het vertrek uit het prachtige Rio de Janeiro trekken de deelnemers de stroomversnellingen en watervallen van de Jarai over om diep in het binnenland zeden en gewoonten te filmen van schier nog onbekende In dianenstammen. Het „Nieuws” omvat beelden van den strijd in het Oosten en Normandië, alsmede reportages van actueele- en sportgebeurtenissen. P. van Zwanenburg. CITY: Wanneer een mensch, vereen zaamd door te weinig contact met de buitenwereld, plotseling weer in het volle leven wordt geplaatst, kunnen hem wonderlijke dingen gebeuren. Zoo ver gaat het althans professor Laurenz, die na jarenlange ingespannen studie zijn laboratorium voor eenige dagen trouw wordt om een reunie NIEUWE „LEBENSMITTELKARTEN” Met ingang van 15 dezer zijn nieuwe „Lebensmittelkarten” in gebruik ge nomen, welke, blijkens het zoowel op de kaarten zelf als op de bonnen voorkomen de opschrift, geldig zijn tot 31 Dec. 1944. Evenals de oude hebben ook deze kaar ten een geldigheidsduur van één, drie of vijf dagen. De nieuwe „Lebensmittelkar ten” zijn uitgevoerd in licht violette kleur met zwarten opdruk. Op alle kaarten ko men bonnen voor van 50 gr. brood, 50 gr. vleesch, 25 gr. kaas, 10 gr. boter, 20 gr. suiker, 20 gr. jam en 14 U taptemelk. Op de kaarten, welke een geldigheidsduur hebben van drie of vijf dagen, komen bo vendien bonnen van 25 gr. „Nahrmittel” en 250 gr. aardappelen voor. Losse bon nen zijn uitsluitend geldig, wanneer te vens de „Lebensmittelkarten” voorzien van stempel van bevoegde Duitsche auto riteiten, wordt overlegd. Indien men weigert, zonder dat daarvoor gegronde redenen zijn, de bonnen dezer kaarten aan te nemen, is men strafbaar. De oude „Lebensmittelmarken”, uitge voerd in lichtblauwe kleur met datum-op- druk 31-8-44, blijven uiteraard geldig tot 1 Sept. a.s. Handelaren en instellingen dienen bedoelde „Lebensmittelmarken” met opdruk 31-8-44 van 4 t. e; m. 9 Sept, en voor het laatst van 11 tot en met 16 Sept., bij de distributiediensten in te leve ren, tezamen met de nieuwe „Lebensmit- telmarken” op de gebruikelijke wijze, ter verkrijging van toewijzingen, c.q. rant- soenbonnen. stad zijn sinds eenige weken kermisvermake lijkheden opgesteld. Zij hebben in het algemeen niet over belangstelling te kla gen. Daarom is het dubbel verwerpelijk, dat verscheidene exploitanten veel te hooge prijzen rekenden. Ambtenaren van de Prijsbeheersching hebben dezer dagen een onderzoek ingesteld. De exploitable van het vlooientheater, mevr. A. Dillen- Vermeulen, dat eerst aan den Hof weg stond, berekende voor volwassenen en kinderen resp. 35 en 25 cent, hoewel «de vastgestelde prijzen waren 20 en 10 cents. Zij Kreeg een kleine boete ter waarschuwing. In de Wagenstraat, waar zij haar bedrijf voortzette, berekende zi? allen bezoekers, dus ook den kinderen, 20 cents. Den kinderen gaf ze echter geen kaartje. Dit bezorgde haar een extra flinke boete van 3000. De exploitant van Robot Volta, L. C. Groninger, stand plaats Groote Markt, kreeg een boete van 750, omdat hij voor alle rangen 50 cents berekende, hoewel de vast- gestelde prijzen 15, 25 en 40 cents waren, ƒ800 boete werd den exploitant van een draaimolen aan het Jacob van Campenplein F. N. Dauphin, opgelegd, omdat hij kinderen het dubbele liet be talen. Acties bij Mantes en Vernon - Aanvallen op Toulon afgeslagen - Nieuw Sovjet- offensief bij Warschau BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro no. I2500 Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, - _j Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. «an Seters Jrs Theresiastraat 108a. Tel. 772444. Maarschalk Mannerheim beëedigd aès Finsch staatspresident. De Finsche maarschalk Mannerheim, die zich na het aftreden van staatspresident Risto Ryti bereid verklaarde, om zich ter be schikking te stellen voor het ambt van staatspresident, werd door den Rijks dag als zoodanig beëedigd. Op onze foto Maarschalk Mannerheim wordt door den Finschen ministerpresident Linkomies gelukgewenscht. (Orbis, Holland) Jeugdstormfonds gevormd Naar wij vernemen heeft hoofdstormer van Geelkerken van den Nationalen Jeugdstorm ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van den Jeugdstorm, dat op 30 Sept feestelijk zal worden gevierd, een Jeugdstormfrontfonds ingesteld, waarvan de binnenkomende gelden be stemd zullen worden voor de op- en in richting van ’n Jeugdstormherstellingsoord. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Augustus. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: In Normandië moeten de beraamde distanciecringsbewegingen over Orne en Dives naar het Oosten op den vijand bevochten worden, die van het Noorden tot in de ruimte van Trun is door- gestooten. Daar zijn gisteren zware pantsergevechten geleverd. In het gebied ten Noordoosten van Chartres zijn vijandeljjke aanvallen tot staan gebracht. Ten Noorden daarvan strijden onze beveiligingen aan de Seine bij Mantes en Vernon met de voorste Amerikaansche verkenningstroepen. In Zuid-Frankrijk heeft de vijand zich ïn het landingshoofd versterkt. Ver scheidene door tanks gesteunde aanvallen op het landfront van Toulon werden uit eengeslagen. De vijand verloor gisteren in luchtge vechten boven Normandië en boven de bezette Westelijke gebieden 22 vlieg tuigen. In de wateren voor het Zuid-Fransche bruggenhoofd is een vijandelijk trans portschip van 6000 brt. door gevechts vliegtuigen zwaar beschadigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië is gisteren de gevechtsactivi- ieit, vooral in den sector aan de Adriati- sche kust, opgeleefd. Verscheidene door tanks gesteunde aanvallen van den vijand werden daar afgeslagen. Aan den benedenloop van den Dnjestr zijn herhaalde pogingen der bolsjewieken om over te steken uiteengeslagen. In het voorterrein der Karpaten hebben Hon- gaarsche troepen, ten Zuidwesten van Delatyn, een domineerend heuvelterrein ingenomen. In het bruggenhoofd aan den Weich- sel, ten Westen van Baranof, is de weer stand van den vijand voor onze aanvals groepen aanzienlijk verstard. Ten Noordoosten van Warschau is de vijand, gesteund door tanks en slagvlie- gers op een breed front tot den aanval overgegaan, doch heeft, tengevolge van onze taaie verdediging en de terstond aanyangende tegenaanvallen, slechts geringe successen kunnen bereiken. Ook ter weerszijden van Wilko- wisjken hebben de bolsjewieken hun doorbraakaanvallen met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten voort gezet. Ook deze mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Eenige pene traties werden afgegrendeld. In den sector Modohn, aan het Letland- sche front, stortten hevige vijandelijke aanvallen ineen. Tegen eenige penetraties zijn tegenaanvallen aan den gang. In Estland duren de zware, wisselval lige gevechten ten Westen van het meer van Pskof voort. Doorgebroken bolsje wistische gevechtsgroepen werden in een tegenaanval vernietigd. Beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi hebben in Noord-Noorsche wate ren 2 Sovjet-Hussische motortorpedoboo- ten tot zinken gebracht en een derde zwaar beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers hebben Ploesti opnieuw aangevallen; vier vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten. Een betrekkelijk zwakke vijandelijke formatie bommenwerpers heeft gisteren 'het stedejijk gebied van Metz aange vallen. Des nachts was Bremen het doel van een Britschen terreuraanval Er ontstond schade aan gebouwen én verliezen aan menschenlevens. Vrij zwakke vijandelijke formaties wierpen bommen op Rijnsch- Een SS-Valschermbataillon stort zich op Tito's hoofdkwartier De Vlaamsche SS-oorlogsverslaggever Cal Ie waart maakte den eersten inzet der SS-Valschermjagers mee sprong met zijn kameraden uit het vliegtuig en be schrijft in een speciale reportage de lot gevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst span nende reportage van den eersten inzet der SS_v41schermjagers gepubliceerd in Storm. SS, 21.7.44 en in vele andere Nederland- sche dagbladen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen nemen bij deze jongste afdee- ling der Waffen-SS. Thans deelt he; Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstneming moge lijk is en zich iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan mel den als SS-valschermjager Inlichtingen geven het SS-Ersatzkom mando den Haag, Korte Vijverberg 5 en de navolgende Nebenstellen der Waffen- SS: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Utrecht: Vredenburg 19; Heer len, Saroleastraat 25; Groningen Heeren straat 46; Enschedé Hengelóschëstr. 30. Zooals reeds bekend is gemaakt, is voor de periode van 6 Aug. tot en met 2 Sept a.s. slechts één bon voor zeep aangewezen, namelijk bon 194 Algemeen, welke recht geeft op het koopen van een rantsoen eenheidstoiletzeep. Voor deze periode is dus geen bon „Algemeen” voor waschpoeder aangewezen. Thans kan wor den medegedeeld, dat het hier slechts een tijdelijken maatregel betreft. Er is namelijk toe besloten na 2 Sept. a.s. eventueel om de andere vierweeksche pe riode zoowel op de algemeene. als op de reservebonnen weer waschpoeder be schikbaar te stellen; Het ligt tevens in de bedoeling ook zeepvervangende wasch- middelen in distributie te brengen Maandag kan men het nog gaan zien, A. G. H. Holslag. WIM SONNEVELOS CABARETREVUE „SPROOKJES” IN ODEON: De nieuwe cabaretrevue „Sprookjes”, waarmede Wim Sonneveld en de zijnen de Hage naars in het Odeon-theater thans willen vermaken, staat niet op hetzelfde peil als de voorgaande. Zeker, het gezelschap doet zijn best, is pittig, maar men moet kunnen voorkomen, dat een glimlach op het gezicht wordt geforceerd. Het ver- makelijkste was wel ,,De harp, de cel' en Pieternel” met Conny Stuart, Eri! Rouché en Wim Sonneveld; „Het tour- nooi” met Sophie SJein, Elly Welter en U«UK. ^an van Fred Hoyte was ook niet onvermakelijk, bevinden zich de navolgende vermoedelijk J?.® „Sprookjesfamihe deed wat kinder- - lijk aan. Bijzonder succes hadden Conny Stuart met haar liedjes en Sophie Stein met „Groeten uit Seheveningen”. Er was i een dankbaar publiek. P. H. de Wit. JULIE VAN DER VEEN: In de Kunst, zalen Plaats 21 exposeert Julie van der Veen schilderijen en aquarellen. Haar werk laat vóór alles kleurcomposities zien, welke altijd ietwat aan den uit- bundigen kant zijn, ook dan. wanneer ze ontstaan zijn onder een hemel, die feller licht afstraalt dan de onze. Dat zij met die kleurfestijnen fraaie, een enkele maal ook mooie resultaten bereikt, is buiten kijf. „Blauwe matras”, „Mastbosch’-'’, „Jardin du Luxembourg” zijn daar voor beelden van. Er zijn ook enkele bloemen en stillevens; naar haar „Magnolia in bruine kan” blijft men met genoegen kijken. Een enkele maal ontdekt men psychologische diepte achter de kleur- fanfares, b.v. in haar „Dorpsstraatje”. Dan is het of zij haar rijke kleuren, als pleister op de wonde, wil aanwenden om de eentonigheid, de fataliteit van de da- gelijksche sleur 'zoo goed mogelijk af te dekken. In zoo’n geval ontvangt haar werk een verhoogde waarde van artisti citeit. Johan Koning. Vrij dagavond „Kameropera” Boelgarije en de oorlog De volgende notitie verscheen, volgens S.P.T., in de Duitsche pers, naar aanlei ding van een rede van (Jen Boelgaarschen ministerpresident Bagrjanoffde Boel- gaarsche ministerpresident heeft zich voornamelijk bezig gehouden met binnen- landsche politieke en economische pro blemen, doch hij heeft óók stilgestaan bij de Boelgaarsche houding ten aanzien van de wereld-politiek. Hij verklaarde in ver band hiermede, dat het boven de krach ten van een kleinen staat als Boelgarije gaat, zich te bemoeien met, of in te grijpen in de conflicten van de groote volkeren. on- van zijn oude school mede te gaan vieren. De lentelucht en de vriendschap van zijn vroegere schoolkameraden ontdooien het hart van den uitgedroogden prof zoo weldadig, dat hij in het oude gym- nasiumstadje een tweede jeugd beleeft. Olga Tschechowa, Siegfried Breuer en Winnie Markus spelen de hoofdrollen in dit luchtige zomergeval, dat onder den titel „Gevaarlijke lente” zijn eerste ver- tooningen beleeft. P. van Zwanen burg. van diefstal afkomstige rijwielen le een heerenrijwiel gemerkt „Hunze”; 2e een heerenrijwiel gemerkt „Simplex”, nikke len uitvoering met velgremmen 3e een oud ongemerkt heerenrijwiel. Genoemde rijwielen zijn aan bovengenoemd bureau te bezichtigen op Maandag 21 en Dinsdag 22 Augustus a.s. van 9 tot 12 uur. Op 16 Aug j.l„ te omstreeks 14.50 uur, vond op den Bezuidenhoutscheweg alhier, na bij de Carel Reinierszkade, een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een handkar, waarbij de bestuurder van laatstbedoeld voertuig lichamelijk letsel bekwam. De commandant van den Ver keersdienst verzoekt getuigen van deze aanrijding zich, tot het geven van inlich. tingen, te vervoegen aan zijn bureau. Alexanderplein 15A, alhier. De hoefdinsp. der Staats recherche, chef inspectie 2-d, verzoekt het meisje, dat in een aanhangwagen van lijn 20 op Dinsdag 15 Aug. j.l. te 14 40 u. is lastig gevallen, zoomede de dame, die den conducteur met het voorgevallene in kennis stelde, zich bekend te willen ma ken en zich te vervoegen aan zijn bureau, Alexanderplein 16, alhier. Niepwe omsingelingsbeweging Overigens teekent zich reeds weer een nieuwe, veel verder naar het Oos ten uitloópénde omsingelingsbeweging van den tegenstanden af. Deze wordt uitgevoerd door die eenheden der ge motoriseerde strijdkrachten van derde Amerikaansujk enkele dagen Dreiflf zijn thans naar het Noorden, in het gebied tusschen Dreux en Argentan, af gebogen en staan bij Gace en Laigle tegenover de Duitsche formaties, die daar de beveiliging van de linkerflank van het 7e leger op zich hebben geno men. Dat de Geallieerden, gelijktijdig met deze flankmanoeuvre naar het Noorden, ook uit het gebied Dreux Chartres in. Oostelijke richting naar de Seine en naar Parijs kunnen oprukken, toont duidelijk de omvang der hier ope- reerende strijdkrachten. Geallieerden bereikten hun doel niet In een verslag over de gevechts handelingen in Normandië schrijft de United Press-correspondent Edward Beattie, volgens D.N.B'., woordelijk „Het feit, dat de kern der tanks van het 7e Duitsche leger ontkomen is en nog bestaat, beteekent, dat de Britsche. Canadeesche en Amerikaan sche troepen hun doel, dat in de ver nietiging van alle pantserstrijdkrach ten van generaal-veldmaarschalk von Kluge in de allereerste plaats bestond, niet hebben bereikt en dat een nieuwe reeks gecombineerde aan vallen moet worden gedaan, voordat een nieuwe omsingelingsoperatie kan worden ondernomen.” De Amerikaan sche correspotyient spreekt verder van een „schitterend uitgevoerden terugtocht der Duitschers, die thans een mobiele pantsergroep hebben overgehouden, welke in staat is de toegangen naar Noord-Frankrijk en naar Duitschland zelf,te verdedigen. Tezamen met een.aantal aan den strijd gewende SS-troepen. pantser- grenadiers en anderestormcontirygen. ten, vormt zij een strijdmacht, waar-' op het Opperbevel der Weermacht voor 100 pCt. kan vertrouwen.” OEFENWEDSTRIJDEN HAAGSCHE CLUBS: Het oefenprogramma van de Haagsche clubs voor morgen luidt: RVC Lugdunum (14.30 u.); RVC 2Lugdu- num 2 (12.30 u.); RVC 3Lugdunum 3 (11 uur); Laakkwartier 2—RFC 2 Laakkwartier 3RFC 3 (12 uur); Laak kwartier 4—Naaldwijk-comb. (10 uur); Laakkwartier 5Gona; Laakkwartier 6— Gona 2 (12 uur); BMTSeheveningen; BMT 3Seheveningen 3 (12 u.) Fluks Wassenaar (te Dordrecht); Cromvliet 2 Wassenaar 2 (13 u Cromvliet 3— Wassenaar 3 (11.45 u.)’; Cromvliet 4— Wassenaar 4 (10.30 u.)Wassenaar 6— HBS 8 (10.30 u.). Voor de nederlaag- wedstrijden van G.D.A. te Loosduinen wordt morgenmiddag 14.30 uur G.D.A.—- H.B.S. gespeeld. Kegelen. De uitslag van den vrijebaan- wedstrijd, gehouden in „L'Espérance”, luidt: Seniores: 1. H. W. Klaassen 2x120 5x114; 2. D. Leeksma 2x120 2x114: 3 Chr. Kusters 1x120 3x114: 4. J. Goddefroy 1x120 2x114; 5. J. M. Adam 1x120 1x114; 6. S. de Vries 1x114 2x110; 7. L. Laverman 1x108. Juniores: 1. Th. J. Lammers 1x120 1x114 4x110; 2. C.. Keuzenkamp 1x120 1x114 1x110; 3. H. Kennis 1x120 2x108: 4. J. Meeuws 6x114; 5. H. C. den Drijver 2x114. Cricket. Het cricketprogramma voor morgen luidt: ACCR. en W.Excel sior—HDVS en VOC—HBS. Wielrennen De Ronde van Sittard. over 100 k.m., is gewonnen door Schulte- 2. v. d. Zande; 3. Middelkamp; 4. Braspen- ninx; 5 Pauwels; 6. Schellingerhoudt; 7. Keyzer, allen in 2 uur 33 min. 35 sec.; 8. Steenbakkers; 9. Franken; 10. Bijl Bij de amateurs won van Beek, 53 k.m. in 1 uur 11 min.; 2. Kleefstra; 3. Vinken; i 4. van Zalinge5 Schoutema. heer P. J. Adrian, oud-voorzitter van den N.W.B., oud-bestuurslid en eerelid de N.W.U., wordt Maandag 70 jaar Morgenmiddag wordt op de Amster- damsche Stadionbaan een individueel® wedstrijd over 60 k.m. verreden, waar aan 36 der beste Nederlandsche profs deelnemen. Voetbal: In het Zilveren Bal-programma voor morgen is een kleine wijziging ge komen. Om 12.30 uur speelt Xerxes tegen Quick (H.) en om 13 45 uur Sparta tegen Enschedé, R.C.H. en V.I.O.S. zijn den, eersten dag vrij. De wedstrijd tusschen P.T.T. en R.A.S., om het Zilveren Doel, wordt 26 dezer ge speeld in het Zuiderpark (2e ged.). te 15 uur. De jaarvergadering der Haagsche onderafdeeling van den N.V.B., wordt op 30 September gehouden in Leeuwendaal te Rijswijk. Op het Wilhelmus-terrein te Voorburg wordt Zondagmorgen om 10 uur een aanvang gemaakt met de Zilveren balwedstrijden van Archipel. Het programma voor de eerste ronde van het AROL-bekertournooi op 27 dezer luidt: 11 uur: AFC—ZFC; 12.25 uur: AGOVV—UW; 13.50 uur: DWS—EDO;' 15.15 uur: HBSZeeburgia. Er wordt gei speeld 2 x 35 minuten; op 3 September bedraagt de speeltijd 2 x 25 minuten. A.D.O. zal in de competitie (en mor gen tegen D.H.C.) uitkomen met: Kok; Roosenburg en de Jong Tap. van Kam- pen en LoofClavan. J. Eversteyn, Vre- I ken, de Heer en Neuteboom. Honden: Morgenmiddag om’ 14 uur wor< den op Marlot vlakkebaanwedtrijdcn ge houden. De commandant van den Nederland- schen Arbeidsdienst deelt mede, dat Arbeidsdienstplichtigen krachtens art. 4 van. het Arbeidsdienstplichtbesluit, ge boren tusschen 31 Dec. 1924 *tn 1 Jan. 1926. die nog niet voor de vervulling van hun Arbeidsdienstplicht werden opgeroe pen, daarvoor niet meer in aanmerking zullen worden gebracht. Reeds ingedien. de verzoeken tot verlenging van uitstel van o’pkomst worden in verband-met het vorenstaande niet meer in behandeling genomen. Het bovenstaande is niet var toepas sing op: a. degenen, die in eenig studie jaar als student wenschen te worden in geschreven, of eenig examen wenschen af te leggen aan een universiteit of hoo- geschool, voor zoover zij hun Arbeids dienstplicht nog niet hebben vervuld b. degenen, die een functie in overheids dienst, of bij het bijzonder onderwijs be- kleeden, resp. voor een functie in over heidsdienst of bij het bijzonder onderwijs in aanmerking wenschen te komen, voor, zoover zij hun Arbeidsdienstplicht nog niet hebben vervuld. Het A.N.P. meldde gisteravond Het Normandische front heeft practisch op gehouden te bestaan, nu, volgens de ver. klaringen van militaire kringen te Ber lijn, de Duitsche strijdkrachten zich door de nauwe frontopeningen tusschen Fa- laise c*i Argentan, grootendeels aan de dreigende omsingeling hebben weten te onttrekken. In den sector van de Orne, op den Oostelijken vleugel van het front, zijn op het Oogenblik hevige gevechten gaande. De Canadeezen trachten zich hier de noodige operatieve bewegingsvrijheid te verschaffen. Het belangrijkste acht men hier de gevechten tusschen midden-Seine en midden-Loire, waar een bewegings oorlog op groote schaal gaande is. De Amerikanen volgen hier dezelfde tac tiek als de Duitschers in 1940 en hun naar het Oosten oprukkende snelle tankformaties verspreiden zich thans waaiervormig. Parijs is inmiddels tot frontstad geworden. gisteren nog Uit formaties hebben zich genesteld op talrijke punten in het dal ten Noorden van de Monts de Mau- res, een aaneengesloten bergrug van on geveer 50 k.m. breed en 25 k.m. diep, tusschen St. Raphaël en Hyères. Zij trachten met elkander in contact te komen en de verbinding met de afzon derlijke landingshoofden aan de kust tot stand te brengen. In dit geheele berggebied worden he vige gevechten geleverd. Duitsche ver sterkingen uit het achterland grepen in en drongen den vijand op belangrijke plaatsen terug. Buitengewoon hevig wordt gevochten ten Noorden van Hyères en ten Westen van St. Raphaël, bij Dra- guigrran. waar de vijand het gros zyner strijdkrachten heeft samengetrokken. Oostelijk van St Raphaël oefende de vijand, van Cannes uit, druk uit naar het Noorden, zonder dat hij echter tegen den hardnekkigen Duitschen tegenstand ter rein kon winnen. Anglo-Amerikaansche pogingen, de fel- omstreden kustzone in Westelijke rich ting uit te breiden, door nieuwe landingen aan weerszijden van Toulon, strandden op het vuur van Duitsche batterijen. Interinf vernam voorts, dat. volgens de laatste informaties, aan de actie in hoofdzaak Amerikaansche en Fransche troepen deelnemen, die thans beginnen uit de landingshoofden in algemeen Noordwestelijke richting op te rukken, teneinde daarmede den rechfstreekschen aanval op het gebied van Toulon uit het Oosten te vermijden. INWISSELEN OUDE WISSELBON- NEN 14 KAAS: De distributiediensten zullen van heden tot en met 16 Sept, a.s. alsnog oude wisselbonnen kaas inwisselen tegen nieuwe.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1