1944. DISTANCIEERINGSBEWEGING BIJ LISIEUX No. 18879. s® Woensdag 23 Augustus. NIEUWE ZWARE ZORGEN VOOR HET DUITSCHE VOLK Sr BINNENLAND EERSTE STADS ED. en i Harde gevechten in Italië Generaal Dittmar over den toestand: Tweede tangbeweging teekent zich af Geallieerden in Toulon binnengedrongen Omsingelingspoging bij de Seine I Geallieerden bereikten de Seine ten Zuiden van Parijs - Bezetting van Toulon houdt stand Nieuw Sovjet-offensief tusschen Boeg Narew Amerikanen in bruggenhoofd by Mantes teruggeworpen Onwankelbare strijdlust van den Duitschen soldaat onaangetast STADSNIEUWS BON 1 VAN DE GROENE VISCH- KAART AANGEWEZEN SPORT SCHAKEN Jassy door Roemenen en Duitschers ontruimd Sport revue Verduisterenvan 20.45 tot 6.30 nur Maan: E. K. 26 Aug. Crisiscontrole-ambtenaar doodgeschoten Een val, een ruk KUNST EN LETTEREN De luchtaanval op Maastricht Etampes en Malesherbes ft prijsgegeven Extra keuringen voor Vichy-regeering en diplomaten verhuisd COURANT HAAGSCHE Dienstaanb, ƒ0.38. Pers, gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v, d. bl," 10c. meer. i bruggenhoofd als met' Engel- van den op tot Hebt a in uw trappenhuis of bij de trap brandbluschmiddelen (water, zand, een laddertje of een trapje, een vuurzweep, een hark of een schop en zoo mogelijk een emmerpomp) klaar staan? (Voorlichtingsactie van de hoofd inspectie van de luchtbescherming.) Als de rogge gemaaid is gaan velen er op uit om do velden af te zoeken naar de afgevallen aren. In de om geving van Diepenheim noemt men dat „pun gelen” (C.N.F.-Hartgerink) VOETBAL ZWARE STRAFFEN VOOR V.U.C.-SPE- LERS: In aansluiting op de reeds uit gesproken straffen, heeft de N.V.B. de navolgende schorsingen door V.U.C. op gelegd. overgenomen Bertus de Harder tot 15 December 1946; Karei de Harder tot 1 Januari 1945 P. L. Brandes tot> 1 Januari 1945. Een SS-Valschermbataillon stort zich op Tito's hoofdkwartier □e Vlaamsche SS-oorlogsverslaggever Callewaert maakte den eersten inzet der SS-Valschermjagers mee sprong met zijn kameraden uit het vliegtuig en be schrijft in een speciale reportage de lot gevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst span nende reportage van den eersten inzet de- SS-valschermjagers gepubliceerd in Storm-SS, 21-7-44 en in vele andere Ne- derlandsche dagbladen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen nemen bij deze jongste afdee- ling der Waffen-SS Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstneming moge, lijk is en zich iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan melden als SS-valschermjager. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkom mando den Haag, Korte Vijverberg 5 en de navolgende Nebenstellen der Waffen- SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Lan- gestraat 56; Utrecht: Vredenburg 19; Heerlen, Saroleastraat 25Groningen, Heerenstraat 46Enschede. Hengelosche. straat 30. Zoo’n lange tocht maakt dorstig. Tijdens een korte rust in het Oosten. (P.K. Rabenb?rger-O.H.) tijd, zich en brachten •-> verliezen distancieerden onder Lt.-generaal Dittmar heeft in zijn we- kelijksche radio-overzicht over den toe stand aan de fronten o.a. gezegd De gebeurtenissen in het Westen hebben in de afgeloopen weken een ontwikkeling getoond die het Duit- sche volk nieuwe zware zorgen geeft. Over het verloop der dingen hebben de Weermachtberichten. welker onop gesmukte voorstelling zelfs de vijand onlangs heeft erkend, zich zeer dui delijk uitgelaten. Dit alles voltrok zich terwijl het Duitsche afgrende- lingsfron-; aan den voet van het Nor- mandische schiereiland, met het front naar het Noorden, nog in zware ge vechten gewikkeld was met' Engel- schen en Canadeezen. Het was een. gezien dit feit, volkomen I voor de hand liggende operatie dat de Amerikanen uit hun penetratiegebied sterke strijdkrachten naar het Noorden in den rug van het Duitsche gevechtsfront afbogen teneinde zich met den bondge noot, die uit het gebied van Caen aanviel ongeveer ter hoogte van Argen- tan. te vereenigen. Daaruit moest een om singeling van grooten omvang voort vloeien. en wel des te zekerder, naarmate het Duitsche gevechtsfront verder naar het Noorden, dus in het gebied van Fa- laise en Fiers, onwrikbaar standhield. Het onder den vijandelijken druk van het Noorden. Westen en Zuiden uit lang zamerhand op een naar het Oosten ge- I opend hoefijzer gelijkende front bood gunstige vooruitzichten voor een tang- operatie welke van het Zuiden en Noor den uit. gelijktijdig werkte en zoover mo gelijk naar het Oosten en op de diepe Duitsche flanken werd uitgevoerd. Enorme overmacht in de lucht De Duitsche leiding heeft het buitenge, woon moeilijk gehad om deze, met zeer groote overmacht toegebrachte slagen, te pareeren. Het strijden op een nauwbe- grensd gebied, het op terugtochten over winnen van sterke sectoren, als Orne en Dives, vormt in elk geval op zichzelf reeds een buitengewoon moeilijke taak, dubbel zwaar onder de omstandigheden van het Westelijk front, waar de enorme tfijandelijke overmacht in de lucht elke beweging kan bemoeilijken. De Duitsche strijdkracht heeft zich tegenover de vij andelijke troepen op den grond in totaal nog steeds zoo weten door te zetten, dat de door de leiding van den vijand voor genomen grootscheepsche omsingeling tot dusver mislukte. Het verbreken van den verspeÊrings- grendel, welken de Canadeezen voor oneen PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (6 reg.) ƒ1,05, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0J19. Elke m.M. m. 31 ct Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p.m.M. 'Bewijsn. 5 ct., fr p.p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57, Met ingang van Woensdag 23 Aug. kan in de gemeenten ’s Gravenhage, Voorburg en Rijswijk op de groen gekleurde met 1 gemerkte bonnen van de vischkaarten 500 gram versche visch worden gekocht. verschaft, aan het'werk gegaan. Toen htj zijn achaftkwartiertje wou beginnen kwam hij tot de onprettige ontdekking, dat zijn portefeuille, waarin een bank biljet van 25, een van 10 en een roo- kerskaart waren geborgen, uit het jasje was verdwenen, hoewel bij zijn Weten niemand anders dan hijzelf in de buurt was geweest. Lang behoefde hij echter niet te zoeken; een verknabbeld restant van de portefeuille lag vrij dicht bij het hek in het gras verscholen, terwijl een geit met een dood-onschuldig gezicht daar stond te blaten. Kennelijk waren de beide bankbiljetten en de tabakskaart in de geitemaag verdwenen, doch was de portefeuille het geitje te taai bevonden. JUBILEA Gisteren waren de heeren T. Kruithof en B. W. Visser 25 jaar als broodbakker in dienst bij de N.V. Meel, en Broodfabrieken ..De Zeeuw” E, Hus. De jubilarissen werden op het hoofdkan toor ontvangen, waar zij door de directie en chefs werden gehuldigd. De chef van de recherche- post van het politiebureau Archimedes- straat verzoekt dengenen, wien Maandag j.l. in de zweminrichting „De Regentes’’ aan de Weimarstraat geld uit een porte feuille werd ontvreemd zich aan genoemde post tot het geven van inlichtingen te melden. HET BONDSTOURNOOI: Het jaarlijksche Bondstournooi van den Ned, Schaakbond, dat d'it jaar te Maastricht zou worden ge houden, gaat in dezen vorm niet door. Er wordt nu gespeeld in 2 hoofdgroepen te Amsterdam één in Leiden, in Gronin gen en in Deventer Uit elke groep wor den de twee best geplaatsten ingedeeld in den voorwedstrijd om den nationalen titel. De winnéar daarvan komt tenslotte uit tegen dr. Max Euwe den landskampioen. De resultaten van de le en 2e ronde, te Leiden gespeeld, luidenH. J. v. Donk (alhier)mr. C. L. Leembrugge (Leiden) 10 P. Roggeveen (Gouda) C. B. v. d. Berg (Leiden) 01. mr. A. W. Hanning (alhier)J. T. Barendregt (Gelderm.) 10. LeembruggeBaren dregt 01, v. d. BergHanning 10. v. DonkRoggeveen 10. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." 3.15. P.w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modetal, ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl, 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c Duitsche troepen over de Metauro teruggetrokken In Italië lag het zwaartepunt der ge vechten gisteren, volgens Interinf, we derom in den Adriatischen sector, .waar sterke strijdkrachten van het achtste Britsche leger tevergeefs poogden, door het Duitsche front te stooten en dit op te rollen De aanvallen, welke den geheelen dag voortduurden. werden gesteund door zwaar artillerievuur en talrijke pantserwagens Bij tropische hitte kwam het tot bloedige gevechten op korten af stand. Terwijl de vijand erin slaagde eenige dalen binnen te dringen, hand haafden zich op de hoogten talrijke Duitsche nesten van verzet. Zij gaven aldus anderen formaties den tijd, zich van den vijan^J los te maken den Poolschen troepen zware toe. Na zonsondergang d:zt zich de Duitsche troepen, onder voort durende gevechten met den volgenden vijand, op den Noordelijken oever van de Metauro. In het Roemeensche Weermachtbericht van gisteren wordt o.m. gezegd: Ten Zuidwesten van Tiraspol en aan het front van Moldavië tusschen Proeth en Sereth. staan Roemeensche en Duitsche troepen in zware gevechten met sterke Sovjet- Russrsche infanterie- en tankstrijdkrach- ten. Na zeer zware gevechten, met een verre overmachtigen vijand, werd de stad Jassy opgegeven VoetbalVoor het Zilveren Bal-tournooi van Archipel won Jagers nog met 10 van L en S Zondag a.s. worden de wed strijden om 10 uur voortgezet met de kwart finalesde halve eindstrijden be ginnen om 15 uur. Alle wedstrijden wor den gespeeld op het terrein van Wilhel mus. Op 17 September speelt eeh Haarlemsch elftal tegen een Bondsploeg. Voor de Zuidelijke le klasse-compe- titie worden Zondag gespeeldLim- burgiaMVV, NOADBW Spechten— Willem II. LongaEindhoven, PSV— NAC en RoermondSpekholzerheide. Wielrennen: Het sprintkampioenschap van Frankrijk is weer gewonnen door Louis Gérardin Korfbal: De afd. den Haag van den N.K.B. laat Zaterdag de adspiranten- competitie een aanvang nemen. Aantal dooden tot 81 gestegen Het aantal slachtoffers onder de Neder- landsche burgerbevolking, als gevolg van den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval op Maastricht op 18 Augustus, is intusschen gestegen tot 81 dooden. 72 zwaar- en meer dan 200 lichtgewonden. Er moet helaas rekening mede gehouden worden, dat nog een aantal zwaargewon den aan hun verwondingen zal bezwijken. MAX BLOKZIJL SPREEKT TOT DE JEUGD: „Max Blokzijl spreekt morgen avond te 6.45 uur over den zender Hilversum 1 tot alle vrienden en vrien dinnen van onze positief gerichte Neder, landsche jeugd. Zijn radiopraatje zal door muziek worden omlijst. JONGEN GESTIKT: Een 2-jar. zoontje van den heer B. te ’s-Gravenzande zag dezer dagen kans een knoopje te bemach tigen. dat het kind in den mond stopte. Het bleef in de keel steken, zoodat het jongetje naar een ziekenhuis te ’s-Gra venhage moest worden overgebracht, om daar te trachten het voorwerp operatief te verwijderen. Het kind was echter reeds gestikt, voordat dit kon geschieden. Maandagmiddag werd een driewieler, die op den Hoogeweg te Zeist reed, door een crisiscontróle-ambtenaar aange houden. Hierbij werd de ambtenaar door een tot nu toe onbekenden man van achteren aangevallen en met een schot in den rug getroffen. De ambtenaar is aan de bekomen schotwonden bezweken. De dader wist te ontkomen. Groote verliezen aan beide zijden In de Provence gelukte het den in- vasietroepen van het Noorden uit het vestinggebied van Toulon binnen te dringen, meldt Interinf. Daarbij ont stonden buitengewoon verbitterde* ge vechten, welke aan beide zijden met groote verliezen gepaard gingen. Ook van zee uit nam de vijand het geheele vestinggebied zwaar onder vuur. De Duitsche kustbatterjjen bleven het ant woord echter niet schuldig en plaatsten op een slagschip en op een vrij grooten kruiser verscheidene zware treffers, welke hevige branden tengevolge hadden. Aan de overige fronten van het invasie- gebied kwam het alleen in het gebied ten Noorden van Cannes tot gevechten van grooteren omvang, welke op het oogenblik nog voortduren. S.P.T voegt hieraan nog toe, dat de gevechten steeds meer de Rhóne-delta naderen, welke echter nauwelijks operatiegebied in aanmerking komt. JACQUES RtULE DRAAGT VOOR: In hoevele glansrollen hebben we Jacques Reule niet gezien en bewonderd op de planken van wa- eertijds het eerste thea- I ter onzer veste was Dat we dezen too- neelspeler van de goede oude garde met den romantischen inslag en he; breede ge- I baar niet zijn vergeten, bewezen de tal- I rijke bloemstukken, welke gisteravond he; podium van de goed gevulde .Diligen- tia”-zaal werden opgedragen. Jacques Reule had voordrachten gekozen waarin hij zich als acteur kon uitvieren met al den hartstocht en met al de dramatische I kracht, waarover hij nog beschikt. Zoo kwam hij met fragmenten uit ..Mgria Stuart” en uit den „Gijsbrecht” voor het I voetlicht en we zagen en hoorden hem weer zooals we hem vroeger bij het groote tooneel hebben gezien met zijn mimisch I vermogen zijn typische houding en zijn opvallende stem, die echter in de voor- dracht haar eigenaardigheden sterker dan I in ’t ensemblespel laat hooren. Fijn aan gevoeld en met lyrisch begrip droeg hij het mooie gedicht van Ben van Eyssel- steijn „Laat het sneeuwen. Heer” voor. „Pierrot aan de lantaren” van mr. M. Nijhoff bracht hij met een stérk beeldend vermogen dat de plotselinge bovenzinne lijke beteekenis van vele sublieme regels, die een glimp van hemelsch Jicht ontvan gen hebben niet uitsloot. Met „Het Hek sen! ied” besloot hij zijn programma, waar voor hij blijkens het applaus groote waar- deering heeft gevonden. Johan Koning. LU ISTERSPELPRIJSVRA AG 1944: Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft wederom een prijsvraag voor goede Nederlandsche luisterspelen uitgeschreven. De inzendingen, welke voor bekroning in aanmerking komen, zullen door den Nederlandschen Omrpep worden gebracht, De termijn voor inzen. ding wordt gesloten op 30 November 1944 Vóór dien datum dienen de manuscripten onder motto te zijn ingezonden aan het bureau Radiozaken van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag, waar ook alle nadere inlichtingen betreffende deze prijsvraag te krijgen zijn. na hun aanvallen, welke op een be slissing aanstuurden eerst in den cen- tralen sector en dan in het gebied van Lemberg—Kowel, wordt ons duidelijk, dat nog steeds belangrijke deelen der Sovjet- krachlen tot dusver niet betrokken zijn geweest bij de gevechten van dezen zomer doch de totale gebeurtenissen in het Oosten toonen toch een toenemend even wicht der krachtsverhoudingen, waarop in dezen vorm eenige weken geleden nog niet gehoopt kon worden. Wij hebben er al eens op gewezen dat het verbazingwekkende bij het opvangen der dingen in het Oosten gezien moet worden in het feit dat het niet naar verhouding geringen aanvoer van strijd krachten. gelukte. Wij zullen ons nauwe lijks vergissen, wanneer wij in dit feit een bevestiging zien van onze herhaalde uitspraak, dat ook de Sovjet-Russische gevechtskracht geenszins onuitputtelijk is. Richten wjj nog eenmaal den blik naar het Westen. De strijd, welke daar op het oogenblik ontbrand is, dreigt I veel van alles twijfelachtig te maken, wat wij sedert den zegevierenden zomerveldtocht van 1940 als essentieel onderdeel der grondslagen van onze militaire machtspositie mochten be schouwen. Wellicht zijn wij gedwongen ook hier de oorlogvoering op een nieuwe, smallere basis te plaatsen. Wij moeten ook deze consequentie vastbe-1 huidigen toestand m het Westen zor- raden onder het oog zien. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Ne. 12500 Bijkantoor. Scheveningen, Keizerstraat 619 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel Oranjeiaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekih. H. G. Ruys, Heerenstraait 124, Tel. 77803»; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudebloemlaan 3, Tol. 330263; Boekhandel J IB van Seters fr.. Tberesiastraat 108a. Tel. 772444. •Interinf meldde gisteren: De Anglo-Amerikanen zijn nog steeds bezig de aan de Seine naar voren ge brachte gemotoriseerde en tankforma- ties te versterken, blijkbaar met het doel de Seine boven Parijs te bereiken en vandaar uit, de Seine langs trekkend, Parijs te veroveren, alsmede de aan den midden- en benedenloop staande forma ties op den Westelijken oever der Seine te omsingelen. Voor deze operaties staan op het monient twee Amerikaansche legergroepen, ter sterkte van elk vier tot zes divisies, ter beschikking. De poging om de Duitsche strijdkrach ten, die in het gebied van ArgentanFa- laise ingesloten zijn geweest, opnieuw te omsingelen, werd weliswaar ook Maan dag in den loop van den dag voortgezet, doch de Amerikaansch-Canadeesche for maties kwamen als gevolg van de aan zienlijke verliezen, welke zij in de zeer zware slagen van de voorafgaande da gen hadden geleden, slechts met vrij zwakke krachten in den strijd, zoodat het de Duitsche leiding zonder moeite mogelijk was, deze aanvallen af te weren en de bewegingen, welke zij voor nemens was, volkomen stelselmatig uit te voeren. Het karakteristieke der gevechten van Maandag was de zeer groote verminde ring van den steun van slagvliegtuigen aan Anglo-Amerikaansche zijde. Op vele plaatsen aan deze gevechts- fronten hielden relatief zwakke deelen der Duitsche troepen stand tegen een veelvuldige overmacht en dank zij den fanatiek strijdenden Duitschen troepen konden niet alleen de operaties stelsel matig worden uitgevoerd, doch ook den aanvallers aanzienlijke verliezen worden toegetoracht. Tusschen Seine en Eure kwam het tot harde gevechten met de oprukkende Amerikaansche pantserformaties. Slechts tusschen Mantes en Ventheuil gelukte het den Amerikanen aan een lus van de Seine een bruggenhoofd aan den Noorde lijken oever der rivier te vormen. De poging om vandaar uit waaiervormig op te rukken, werd echter op succesvolle wijze met groote verliezen afgeslagen. Ten Zuidwesten van Parijs kwam het opnieuw tot een verbitterde worsteling in het gebied van Etampes en Malesherbes, welke na meer dan 15 uren strijd, welke met groote verbittering werd gevoerd, moesten worden opgegeven. De aanvallen op de achterwaarts gelegen posities der Duitsche formaties konden echter afgesla gen worden, evenals de pogingen der Amerikar.en de Duitsche versperrings- stellingen vóór Parijs, in het gebied van Rambouillet en ten Zuiden daarvan, te forceeren. Aan het Loirefront bleef het verder rus tig. Ook in het gebied der vestingen in Bretagne kwam het nergens tot gevech ten van grooten omvang. Alleen in het voorterrein van Brest, waarvan de Amerikanen zich in elk geval meester wil len maken, legden zij levendige verken- ningsactie aan den dag, welke door de z geloos opnemen Doch wij twijfelen er niet aan, dat het mogelijk is ook hem te stabiliseeren en wel in een vorm, welke den tegenstander dwingt opnieuw de volledige hardheid van den strijd, waarvan hem de slagen in Normandië een voorproefje hebben gegeven, op zich te nemen. Deze strijd zal hoe langer hoe minder on- der de zelfde ongunstige voorwaar den staan, die kenmerkend waren voor de totnutoe gevoerde gevechten Integendeel, hij zal het risico, dat de vijand op zich moet nemen, in be langrijke mate kunnen vergrooten." wanneer slechts ontwikkelingen rijp worden, waaraan wij met vol ver trouwen .gelooven, omdat de belang rijkste grondslag van onzen tegen stand onaangetast bleefde onwan kelbare strijdlust van den Duitschen soldaat. Hiervoor is ons de heldhaf tige tegenstand van St. Malo een be wijs. Het is-pverbodig over het mili taire nut van een dergelijk helden dom te spreken. Dit ligt vooral bij den huidigen toestand voor de hand. waarbij het er met name op aan- komt, den tijd te geven, tot over-1 bragging van een overgangstoe-1 stand van zwakte, op menig terrein I van groot gewicht? Het is ge-n grootspraak, wanneer wij I het front in het Oosten als voorbeeld noemen van de wijze, waarop de Duit- I sche leiding zelfs een buitengewoon ern- stigen toestand meester wist te worden. Dat de tijd van zeer harden afweer ook I daar nog geenszins voorbij is, weten wij. I Juist in deze dagen, nu de Sovjets in het gebied van Dnjestr en Sereth tot I een nieuw groot offensief zijn overgegaan I Waffen-SS (Wiking), SS-Wachtbataillon Landstorm Nederland, Germaansche SS in Nederland Wegens de zeer vele aanmeldingen, zal nog een oxtra keuring worden gehouden op: Donderdag 24 Augustus 813 uur, den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Vrijdag 25 Augustus 813 uur, Am sterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten. einde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle in- - lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel, ling, kunnen zich eveneens aanmeldén en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstellig vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die, na minstens een Jaar dienst tijd, zijn geschiktheid voor de officiers- opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten, voor de heen- en terugreis, zijn verkrijg baar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; En schede, Hengeloschestraat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Eveneens bij het SS- Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 8 en Marine-Amahme- stelle Weet, Utrecht, Plompetorengr, 24. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEIN FÜH RER, 23 Augustus. Het Opperbevel va« de Weermacht maakt bekend: Ten Westen van den benedenloop ▼an de Seine volgt de vijand onze dis- tancieeringsbewegingen naar den Touques-sector, aan weerskanten van Lisieux, snel. Bij en ten Westen van Evreux, alsmede tusschen Eure en Seine, bieden onze divisies taai verzet tegen den met sterke strijdkrachten in Noordelijke richting aanvallenden ▼jjand. Hij kon, ten koste van zware verliezen, slechts geringe terreinwinst behalen. .Onze tegenaanval op het vjj- andcljjke bruggenhoofd ten Noorden ▼an Mantes wierp den vijand, na zware gevechten, verder naar de rivier terug. Ten Zuiden van Parijs viel de vijand onze vooruitgeschoven beveiligingen met sterke strijdkrachten aan en drong deze tot de Seine terug. Verder Zuide lijk wordt aan de Yonne gestreden. In Zuid-Frankrijk houdt de bezetting van Toulon in verbitterde gevechten stand tegen den aanvallenden vijand. Ten Zui den van de Durance distancieerden onze divisies zich, onder krachtigen vijande- lijlcén druk, overeenkomstig het bevel, I verder naar het Westen. Op de paswegen aan de FranschIta- liaansche grens werden verscheidene groe pen terroristen met zware, bloedige ver liezen teruggeworpen en voor het grootste deel vernietigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen het vijandelijke overzetverkeer over de Seine, ten Noorden van Mantes, met goede uitwerking aan. Verscheidene pontonbrug gen en volgeladen veerbooten werdén ver nield. V In het zeegebied, ten Noorden van Le Havre, brachten mijnenvegers en duik- bootjagers 3 Britsche motortorpedobooten tot zinken en zij beschadigden nog 3 andere. Op het voor St. Malo gelegen eiland Ile de Decembre, sloegen de nog steeds hardnekkig verzet biedende marinebat-1 terijen den aanval van een formatie vij andelijke torpedojagers af. Beveiligingsvaartuigen der marine schoten boven de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan 7 vijandelijke bom menwerpers neer2 eigen vaartuigen gingen na bomtreffers verloren. Het vergeldingsvuur der V. 1 op Lon den duurt voort. In Italië hervatte de vijand zijn door braakpogingen in den sector van de Adriatische kust gisteren niet. In Zuid-Bessarabië en in Moldavië bleven de Sovjets met sterke pantser en gemotoriseerde strijdkrachten aan vallen. Duitsche en Roemeensche for maties brachten de vijandelijke aan- valsvoorhoede, na diepe penetraties, op verscheidene plaatsen tot staan. Ten Noordwesten van Baranof sloegen onze troepen? door artillerie en granaat werpers prachtig gesteund, vrij sterke Sovjetgevechtsgiroepen uiteen. Ten Zuid oosten van Warka en ten Noordoosten van Warchau werden hernieuwde doorbraak pogingen der Sovjets verijdeld. Een pantserdivisie schoot alleen bij deze gevechten 52 vijandelijke pantser wagens stuk. Tusschen Boeg en Narew gingen de Sovjets opnieuw tot den aanval over, waarbij zij sterke pantserstrijdkrachten en slagvliegtuigen in den strijd wierpen. In zware gevechten werd de vijand in de achterwaartsche linies opgevangen. In het penetratiegebied ten Westen van Modohn werden de bolsjewieken in een tegenaanval na harden strijd terugge worpen. Ten Westen van het meer van Pskof mislukten talrijke vijandelijke aan vallen. Formaties gevechts- en slagvlieg tuigen mengden zich op de zwaartepunten doeltreffend in den strijd te land en ver nielden in aanvallen in scheervlucht tal rijke vijandelijke pantserwagens, stukken geschut en verscheidene ^honderden 'voer tuigen. Door jagers en luchfdoelartillerie van de luchtmacht verloren de Sovjets aan hét Oostelijke front gisteren 62 vliegtuigen Bij een luchtaanval van Britsche vlieg tuigen op een Noord-Noorsch steunpunt schoten beveiligingsvaartuigen nog 7 bommenwerpers neer 4 hiervan werden I alleen door één patrouillevaartuig neer gehaald. In de Noordelijke Ijszee viel een van onze duikbooten een kruiser van de Dido-klasse aan. Na 3 torpedotreffers brak de kruiser in tweeën en zonk. Amerikaansche bommenwerpers vielen het gebied van Weenen en enkele plaat sen in Opper-Silezië aan. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigihgsstrijdkrach- ten schoten 57 vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder 51 viermotorige bommen werpers. In den nacht werden -boven West- Hongarije nog 3 vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. In aanvulling op he? Weermachtbericht wordt nog medegedeeld: De Neder-Saksische 19e pantserdivisie, onder bevel van luitenant-generaal Kaell- ner, heeft zich in de zware gevechten ten Zuidoosten van Warka door onwrikbare standvastigheid en schitterenden aanvals-1 geest bijzonder onderscheiden. In de harde afweergeveohten bij Wilkowisjken heeft ^ch een. gevechtsgroep van de pantser- grenadier-divisie Feldherrnhalle door bij-1 Rondere dapperheid onderscheiden. De meeste leder van de Fransche re- geering hebben zich naar een Oost-Fran- sché, plaats begeven. De Duitsche ambas sadeur, Otto Abetz, bevindt zich bij den zetel van de Fransche regeering. Het di plomatieke corps heeft zich, volgens S.P.T.naar een andere Oost-Franische plaats begeven. De spreker vhn het Duitsche ministerie van Buitenlardsche Zaken, die deze me- dedeelingen, naar aanleiding van vragen op de persconferentie, deed, wenschte geen antwoord te geven op de vrAg, waar maarschalk Pétair zich bevindt. Hij verwees naar het feit, dat men, om zekere redenen, voorzichtig moet zijn met geo- graphische aanduidingen. Duitsche batterijen verhinderd werd. De Amerikanen voeren voortdurend nieuwe strijdkrachten, vooral zware wapens, in dit gebied aan, zoodat binnenkort het begin van hun aanval te verwachten valt Amerikaansch aan de Avre De Amerikanen hebben, enkele k.m. ten Westen van Dreux, een bruggenhoofd aan de Avre gevormd, om daardoor, voor hun aanval stroomafwaarts van de Seine, een basis te hebben voor hun aanvallen. De door talrijke bombardementsvliegtui gen ondersteunde aanvallen leidden, vol gens S.P.T., tot de vorming van een on geveer vier k.m diep bruggenhoofd, dat terstond door d£ Duitsche troepen werd aangevallen. De gevechten duren nog voort. terugtocht hadden geschoven, door Duit- sèhe pantserformaties, moet een duchtige teleurstelling voor onze vijanden zijn, aangejien op die wijze een grootscheeps opgezette operatie van onze vijanden, on danks zeer zware verliezen, zonder uit eindelijk resultaat bleef. Doch er zullen nog buitengewone ge- vechtsprestaties van onze troepen en een zeer koelbloedige leiding noodig zijn, om de Duitsche formaties ook door den eerstkomenden moeilijken tijd heen te brengen. Reeds teekent zich, naast de nauwere directe omsingeling van het Noorden en Zuiden uit, van welke onze formaties zich wisten te bevrijden, een tweede belangrijk verder grijpende tangbeweging af, welke bij Mantes en Vernon den vijand reeds op den Ooste- lijken oever van de beneden Seine ongeveer^ halverwege Rouaan en Parijs heeft gebracht. Het gebruik van luchtlandingstroepen en sterke gemoto riseerde en pantserformaties in dit ge bied, duidt er op, in welken omvang onze Westelijke tegenstander er hier naar streeft een beslissing te forceeren. Daarbij zal in de eerste plaats de ge dachte een rol spelen, gebruik te maken het derde in den loop van dezen zomer van den huidigen stand der wederzijd- sche krachten en middelen in eigen voor deel, aleer daarin een belangrijke wijzi ging ten onzen gunste kan intreden, een mogelijkheid, waarmede zij volgens alles wat wij weten, ernstig rekening houden. Doch ook andere redenen zijn daarbij ongetwijfeld van belangrijk gewicht. Re denen, welke, hoewel zij voorloopig zui-, ver militair werken, toch een sterken politieken invloed niet ontberen Niet voor niets zijn de Amerikanen in feite de dragers van het ver gaande doelen nastrevende offensief, dat met de door braak van Avranches begonwellicht ge leid door het gevoel, dat het nu de tijd is. de matelooze aanspraken op poli tieken invloed, door militaire successen te steunen, niet in de laatste plaats met het oog op de tegenwoordige bondge- nooten, die zeer wel als vijanden van morgen kunnen gelden. Met alle terughoudendheid moeten wij thans nog de Geallieerde landing in het gebied van Toulon en in het gebied der Zee-Alpen aansnijden De sterke deel neming van Gaullistische troepen duidt er op, dat deze wel ten doel heeft zoo snel mogelijk, ook van het Zuiden uit, een opneming van Fransche strijdkrachten in het Geallieerde front te bereiken, een minder militair dan wel politiek doel. Niemand kan den ernst BONNEN AFHALEN; Morgen van 8.30 tot 16,30 uur Groot HéStoginnelaan en Alidastraat 1 (Lsd.) de letters Nieuwl t.m. Postel. VRAATZUCHTIG GEITJE: Op een stukje land aan den Nieuweweg te Loosduinen had gisterochtend een ar beider zijn jasje aan een hek gehangen en was, na zich deze opluchting te hebben

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1