DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK FRANSCH OORLOGSTOONEÊL No. 18880. Donderdag 24 Augustus. Narew Sovjetaanval tusschen Boeg Afweersucces bij Warschau en 1944. De oorlog in den Pacific EERSTE STADS ED. aan °P de lucht voer staaA? Zware gevechten om Marseille en Toulon Het opgeven van gebied is onvermijdelijk Amerikaansehe afdeeiingen over de Seine teruggeworpen - Afweenuccessen op het Oostfront SPORT PAARDEN „De dag zal komen, waarop wij weer aan bod zijn” Amerikaansche troepen bij Fransch- Spaansche grens aan land WANGEDRAG BERTUS DE HARDER: BINNENLAND Weer 3 k.g. aardappelen Nieuwe conferentie tusschen Churchill en Roosevelt „Landingen in Japan binnen het bereik der mogelijkheden^ De aanval op Ja»y met 36 Augustus STADSNIEUWS NIEUWE BONNEN VOOR VERSCHE EN GEROOKTE V1SCH Extra keuringen voor „De oorlogsverklaring aan Amerika was een vergissing” De gevechten in Zuid-Frankrjjk Luchtslag boven Wiener Neustadt Nederlandsche Arbeidsdienst De afweerslag in het Seine-gebied Luchtstrijd boven Normandië Verklaring van dr. Ley De hoofdinspectie 'fescherming vraagt: Hebt u water in potten, pannen, de emmers en het bad klaar De houding van Boelgarije Geallieerde luchtaanvallen op de Molukken Sportrevue HAAGSCHE COURANT Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Bockhandel «I IB van Seters Theresiastraat 10*». Tel. 772M4. Bretagne en onder Duits che aan- be- Amateurdag op Duindigt In de Haarlemmer, meer. De vlas oogst wordt naar de schuren gebracht. (C.NF.-Stevens} De vijand is er in geslaagd, door te dringen tot aan de Marianen. Daardoor zjjn veelvuldige luchtaanvallen en zelfs landingen in Japan binnen het bereik der mogelijkheden gekomen. De premier vertrouwt, dat alle Japansche volks- genooten, onverschillig op welke plaats zjj staan, zich als soldaten van het land zullen gevoelen en het uiterste voor het behoud van het volk zullen willen geven. De totale mobilisatie van het oorlogspotentieel en van alle arbeids krachten moet vergezeld gaan van een geestelijke mobilisatie, die tot de over winning zal voeren. der ecrste- Zondag luidt LMCC, Leiden), Met steun van Fransche vrijscharen hebben, naar het D.N.B. verneemt, de Amerikanen den 22sten Augustus na zware beschieting met scheepsartillerie een kleine groep strijdkrachten bij St. Jean de Luz nabij de Fransch-Spaan- sche grens aan land gezet. Een poging deze groep onder bescherming van een aanvallende vlootformatie verder te versterken, mislukte door het vuur van knstbatterijen der Duitsche marine. Duitsche pantsergrenadierformaties heb ben in het gebied ten Zuiden van War schau een opmerkelijk afweersucces be haald in den strijd/tegen vier aanvallende w. waar- waren VOETBAL Op de 13 Sept a.s. te houden jaarver gadering van V.U.C, zal een voorstel worden behandeld om Bertus de Harder, wegens herhaald wangedrag te royeeren. Van 27 Aug. tot en met 2 September a.s. kan men op elk der bonnen aard appelen 36 IJ k.g aardappelen koopen. Op den bon toeSlag 36 is 1 k.g. aard appelen verkrijgbaar. Op deze bonnen mag reeds op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Augustus worden gekocht. bolsjewistische infanteriedivisies aan verscheidene pantserbrigades toegevoegd. Ten Westen van Bialystok gingen de bolsjewisien tusschen Boeg en Narew na een urenlang artillerievuur en onder voortdurend gebruik van slagvliegtuigen tot den verwachten grooten aanval over,” Daarbij ontstonden den geheelen dag aan het geheele aanvalsfront buitengewone zware wisselvallige gedachten, die ten slotte leidden tot het achteruit leggen van de Duitsche linie met ongeveer 3 k.m. Het tijdelijk ontstane gevaar, dat vrij sterke eenheden door het met zoo aan zienlijk gebruik van artillerie, zware wa pens en slagvliegers begonnen groote offensief omver geloopen en afgesneden zouden worden kon door den tegenaan val van een afdeeling Duitsche „Tijgers” voorkomen worden. Deze drongen in het kritieke stadium van den slag diep tus schen de aanvallende Sovjetformaties door en dwongen deze ten deele tot een vrij snellen terugtocht. Gebruikmakend van deze verwarring Aict beschermend vuur der jmjgers” gelukte het den Duit- De vermaarde scheikundige prof, dr. A. F. Holleman, wonende te Bloe- mendaal, wordt Maandag a.s. 85 jaar. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb p. 3 m met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modefbl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45, Bij postkant, tegen de geld, goèdgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr p.p. 10 c. AANMELDINGSTERMIJN AMATEURS- TABAK-OOGST VERLENGD: Daar de weersomstandigheden een sterk vertrageru den invloed hebben gehad op het rijpen van de hier te lande geteelde tabak, waardoor de tabaksoogst is verlaat, is het noodig gebleken den termijn, bin nen welken de amateurs zich moeten aan. melden voor het laten verwerken van hun tabak, te verlengen. In verband hier mede is nader bepaald, dat de amateur- telers van tabak zich uiterlijk 30 Septem ber 1944 ter registratie moeten hebben aangemeld bij één van de volgende adres sen, t.w.: bij het Bureau voor de kerf- tabakindustrie, afdeeling amateurstabak. Rokin 93, Amsterdam, indien men voor zijn tabak rook-, shag. of pruimtabak wenscht terug te ontvangen; en bij de vakgroep Sigarettenindustrie bureau Jo hannes Venneerstraat 29, Amsterdam, in dien men zijn tabak tot sigaretten wil laten verwerken. Zoo spoedig mogelijk zal worden bekend gemaakt, welke prijzen de amateurs voor de door hen ontvangen tabaksproducten uiteindelijk zullen moe ten betalen. Naar de New-Yorksche correspondent van de Daily Mail meldt, wenschen Chur. chili en Roosevelt elkander in den loop van de volgende week opnieuw voor een bespreking te ontmoeten. ditmaal op Franschen bodem. Oorspronkelijk had de conferentie in Engeland moeten plaats vinden, doch met het oog op de Duitsche vliegende bommen wenschte de omgeving van den Amerikaanschen president niet, dat deze zijn leven door een bezoek aan Engeland op het spel zou zetten Als inleiding tot de buitengewone zit ting van den Japanschen Rijksdag, die begin September zal worden gehouden, is een buitengewone bijeenkomst van den gouverneur der 48 Japansche prefecturen bijeengeroepen, aldus meldt het D.N.B. uit Tokio De minister-president, Koiso. heeft zich in een verklaring gekeerd tegen de tot dusver gevolgde bestuursmethoden, welke hij ten deele verouderd en bureaucratisch noemde J S.P.T. uit Berlijn. De groote slag werd vooraf gegaan door een artilleristisch trommel vuur van enkele unen.' waarbij de gra naten als een regen vielen. Hierna kwa men de eerste speciale compagnieën aan stormen. Terwijl aldus geweldige gevech ten in den Zuidelijken sector tot ontwik keling kwamen, ontstond er in het voor land der Karpaten en wel in het stroom gebied van den Wisloka een secundair zwaartepunt. Tot hoever dit tweede offen sief reeds om _>ich heen gegrepen heeft, kon men, voornamelijk door de verwoed heid van de worsteling, totnutoe nog niet vaststellen De eerste ooggetuigeverslagên over de gevechten bij Jassy geeft thans Vrouwelijke arbeidskrachten in Duitschland In een toelichting op de uitbreiding van de verplichting tot aanmelding voor vrou. wen tot het vijftigste levensjaar wijst dr. Stothfang er in hei „Reichsarbeitsblatt” op, dat uit de nieuw in de verplichting tot aanmelding opgenomen jaargangen der vrouwen ruim 100.000 krachten voor werkzaamheden gevonden zullen kunnen worden. SS-generaal Hauser gewond Generaloberst der Waffen SS. Hauser, de commandant der Duitsche troepen, die ten Westen van den bovenloop van de Dives ingesloten zijn geweest, doch zich uit de tang wisten los te werken, is bij de daarop volgende gevechten gewond ge raakt. Z Denkt aan „Moeder en Kind” huis-aan-huis-collecte 23 tot en In aansluiting op het bericht van de geldigverklaring van bon. nr. 1 der groene vischkaart wordt medegedeeld, dat, ook op nr. 1 der g r ij z e kaartteen rantsoen versche visch kan worden gekocht. Bon nr. 2 der groene en gr ij ze kaarten is geldig voor het koopen van ge rookte visch. x Bon nr. 1 der roode kaart zal met in gang van 1 September a.s. zijn vervallen. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) n.B5, elke m.M m. tot 22 m.M. (10 reg.) /049. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /O.51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct.. fr. p.p. 10 dt. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.67. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10c. meer. ONVERWACHTE ZEGE VAN MESNIL C. De tweede amateur-dag bracht in de heat een niet verwachte overwinning van den outsider Mesnil C. uitstekend gereden door den heer W. Brouwer, die in twee ritten zegevierde. De heer N Doeven behaalde twee over winningen resp. met Blériot en Gonny D. Daarentegen was de heer G. v. d. Wal dezen middag al heel onfortuinlijk. Drie maal werd zijn paard gediskwalificeerd. Tweemaal met Boyke Norton en vervol gens met Fiat V. Bij de rennen liet de heer H. G. Dekkers met Casagnac, die gewonnen in de course lag, zich op het laatste moment door zijn broer verrassen. De foto besliste ten gunste van Rimini (J. M. A. Dekkers). De ren voor ama- trices werd na een spannenden eindstrijd met Soiree (Mevr. Siem) fraai gewon nen door mej. C. Heetman met den trouwen schimmel Little May Dun. Twee paarden verschenen slechts aan den start voor de hordenren. Tegen de verwachting won de heer Selens met La Mare aux Fees van den favoriet Napo, gereden door den heer Modderman. De uitsl. waren: Draverijen: le c.: 1. Darelet V (N. Doeven (b. weddensch.) 1. Blériot (G. J. Venneman) 41.60; 2. Calumet Don Juan 1.50. 2e c. le rit: 1. Mesnil C (W. Brouwer) 10.303.20; 2. Abdullah Scott 1.50; 3. Parisien 1.70; 2e rit. 1. Mesnil C (W. Brouwer) 7.50—2; 2. Dutch Hanover 2.90; 3. Nivellers D 2.Defin. 1 Mesnil C (W. Brouwer) 17—3.20; 2. Abdullah Scott 1.80; 3. Dutch Hanover 3.3e c.: 1. Holland Hanover (W. C. Kohler) 2.80 1.50; 2. Anvil E 1.80. (Gediskw. w.o.d. 2. Fille de Flandre). 4e c.: 1. Gonny D (N. Doeven) 2.601.50; 2. Ciamphie Scott 2.40. Rennen: le c.: 1. Rimini (J. M. A. Dekkers) 2.701.40; 2. Cassagnac 1.30. 2e c. (amatrices): 1. Little May Dun (mej. C. Heetman) 4 702; 2. Soiree 1.80. 3e c. (Hordenren): 1. La Mare aux Fees (A. E. Selens) 2.90. Waffen-SS (Wiking), SS-Wacütbataillon Landstorm Nederland, Germaansche SS in Nederland Wegens de zeer vele aanmeldingen, zal nog oen extra keuring worden gehouden op; Vrijdag 25 Augustus 8—13 uur, Am. sterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden. Tijdens do keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aan. meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling. kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die, na minstens een Jaar dihnst. tijd, zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten, voor de heen, en terugreis, zijn verkrijg baar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; En schede, Hengeloschestraat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Eveneens bij het SS- Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 8 en Marine-Annahme. stelle West. Utrecht, Plompetorengr. 24. Silvia v Edelgrey4. Troostren Greyhounds De reeds bestaande arbeidsdienst voor Japansche vrouwen is thans ver plicht gesteld voor alle ongehuwde vrou wen van 12 tot 40 jaar. De duur van den dienstplicht is op een jaar gesteld. De Boelgaarsche minister van Burten- landsche Zaken begon, blijkens een D.N.B bericht uit Sofia over de zitting van het Sobranje zijn uiteenzettingen voor het parlement met behandeling van de betrekkingen met Duitschland. Hij herinnerde aan den gemeenschappelijken strijd van beide landen tijdens den we reldoorlog. waaraan Boelgarije heeft deel genomen, teneinde het ideaal van het Boelgaarsche volk, de vereeniging van alle Boelgaren t® verwezenlijken. Niet zoo zeer de wapenbroederschap verbindt de beide landen, zoo verklaarde hij. als het onrechtvaardige lot, dat aan beide landen je opgelegd door de overwinnaars in den vorigen oorlog. Wat Turkije be treft, verklaarde minister Draganoff, dat de wederzijdsche betrekkingen altijd goed geweest zijn en Turkije ingezien heeft, dat Boelgarije een uitgang naar de Zwarte Zee noodig heeft. Wanneer het tot verwikkelingen mocht komen, ge schiedt dit tegen den wil van beide vol ken. In aansluiting hierop wees Draga noff op de vriendschappelijke betrekkin gen met Rusland. De oorlogsverklaring aan Engeland en Amerika noemde spr. een vergissing; hij stelde echter in het licht, dat dc Engelschen zelf de schuld aan deze ontwikkeling dragen, aangezien hierin, een consequentie gezien moet worden van de niet-nakoming der garantiebeloften van 1919. Voortgaande kwam de minister te spreken över de politiek van koning Bo ris, dien hij een staatsman van Europeesch formaat noemde. Hij verklaarde, dat zijn regeering in rechte lijn de politiek zal voortzetten, welke afgebakend is volgens deze ge zichtspunten: 1. Vreedzame regeling van alle„ aangelegenheden. 2. Over eenstemming met alle naburige lan den. 3. Vermijding van den oorlog van het Balkangebied. De rede van Draganoff heeft in de Wilhelmstrasse geen aanleiding gegeven tot bijzonder commentaar. In de Provence staan de gevechten om Toulon. waarin aan weerskanten met buitengewone verbittering wordt gestre. den. nog steeds op den voorgrond. De Amerikanen, die zoowel van het Noorden als van het Noordoosten uit aanvielen, poogden in de eerste plaats van een' ten Oosten van de vesting gelegen penetra- tieplek uit verder terrein te winnen. De verdedigers waren er echter in geslaagd in den loop van den nacht daar vrij sterke artilleriestrijdkrachten te concentreeren, die de aanvallers steeds weer door zwaar vuur bedwongen Ook in het gebied van de Durance, waar de vijand de bewegin gen dér Duitsche troepen krachtig volg de, kwam het den geheelen dag tot ver bitterde gevechten met de Duitsche be- veiligingstroepen, die den tegenstander steeds weer gevoelige verliezen konden toebrengen. De omsingeling van Marseille In een vrij breed front hebben de in- vasietroepen de Durance bereikt, onge veer tusschen Salon (Bouches du Rhone) en Draison, meldt S.P.T. Hier gekomen, zwenkten zij naar het Oosten om door de Provencaalsche Alpen zich een weg naar het gebied van Cannes te veroveren. De strijd om de havens, in den Westelijken sector van het Zuidelijke landingshoofd werd nog verbitterder. Bij Hyères en in het Noordelijke deel van Toulon kwam het verschillende malen tot gevechten van man tegen man. Met Aix als uitgangs punt. rukten de Anglo-Amerikanen ver der naar Noord en West op en een ge deelte van deze troepen boog naar het Zuiden af, ten einde Marseille in het Noorden en het Oosten te omsingelen. De gevechten worden voortdurend door ar tillerie ondersteund en ook de luchtmacht blijft zeer actief. Naar verluidt, is de toestand van Menemendzjogloe, Turksch oud-minis. ter van Buiten- landsche Zaken, die kort na zijn af treden bij een on geval een sleutel- beenfractuur heeft opgeloopen, zeer verergerd. Zijn toe stand geeft leiding tot zorgdheid. In dc ochtenduren van Woensdag is het tot hevige luchtgevechten boven Zuidoost-Duitschland gekomen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers, be-i schermd door jachtvliegtuigen met groo- ten actieradius, die van Italië uit naar de Oostmark doordrongen en haar bom men op verschillende plaatsen in het gebied van Groot-Weenen wierpen, wer den reeds voor het bereiken van haar doelen door sterke Duitsche jachtririjd- krachten tot den strijd gedwongen. Boven Wiener-Neustadt ontstond een verbitter- de luchtslag, waarin de Duitsche jagers de vijandelijke beveiliging doorbraken en de groepen bommenwerpers onder het ge- concentreerde vuur van>hun zware boord- wapens namen. Door waarnemingsposten in dit gebied is melding gemaakt van het neerschieten van talrijke Amerikaan- sche bommenwerpers. Volgens nog onvoL ledige rapporten hebben de Amerikanen 24 vliegtuigen, waarvan 20 viermotorige bommenwerpers, verloren. Telefoon 116300 (zeven fijnen) BUREAUX: WAGENSTRA AT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor. Scheveningen, Keizerstraat 819 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendal! Oranjelaan 3. Tel. 119461; Voorburg, Bcekh. H. E. G, Ruys, Heerenatraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de De luchtaanvallen op Kioesjoe De vijandelijke luchtaanvallen op de Japansche zware industrie in het Noor delijke deel van Kioesjoe worde.i door militaire kringen in Tokio beschouwd als inleiding op verdere operaties van dien aard van den kant van den vijand. Klaar blijkelijk hebben de tegenstanders, zoo meent men, niet alleen hun hoofdsteun punt Tsjengtoe in China zóózeer ver sterkt, dat thans vrij groote formaties van hun luchtwapen van daar kunnen starten, maar men moet er ook rekening mede houden, dat vijandelijke vliegtuigen op Indische bases starten en na korte tusschen] andingen Japan direct zullen aanvallen. Terwijl de vijand alles in het werk stelt, om de voorwaarden voor groote aanvallen op Japan in het leven te roe pen, zal hij, naar in Tokio verklaard wordt, op een defensie stuiten, die hem wel zware, bloedige offers zal kosten. Het feit, dat bij de laatste aanvallen 3 Japansche piloten hun leven opgeofferd hebben om door ..rammen” van vliegende vestingen deze machines tezamen met de bemanningen te vernietigen, wordt ken merkend genoemd voor den strijdgeest van het Japansche luchtwapen. De commandant van den Nederland- schen Arbeidsdienst deelt mede dat Arbeidsdienstplichtigen krachtens art 4 van hef, Arbeidsdienstplichtbesluit, ge boren tusschen 31 Dec. 1924 en 1 Jan. 1926, die nog niet voor de vervulling van hun Arbeidsdienstplicht werden opgeroe pen daarvoor niet meer in aanmerking zullen worden gebracht. Reeds ingediende verzoeken tot verlenging van uitstel van opkomst worden in verband met het vorenstaande niet meer in behandeling genomen. Het bovenstaande is niet van toepassing op: a. degenen die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven, of eenig examen wenschen af te leggen aan een universiteit of hoogeschool, voor zoover zij hun Arbeidsdienstplicht nog nie-, hebben vervuldb. degenen die een functie in overheidsdienst of bij het bij zonder onderwijs bekleeden, resp. voor een functie in overheidsdienst of bij bet bijzonder onderwijs in aanmerking wen schen te komen voorzoover zij hun Ar beidsdienstplicht nog niet hebben vervuld. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 24 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In Normandië slaan onze troepen aan den Touques-sector in het gebied van Lisieux en verder Zuidelijk alle aanvallen van den vijand af. Een vijandelijke ge vechtsgroep. die ten Westen van Evreux in Noordelijke richting opdrong, werd door onze pantseëformaties aangevallen en tot staan gebracht. Eskaders slagvlieg- ituigen steunden deze gevechten en vielen het vijandelijke overzertverkeer alsmede tank- en voerluigcolonnes met goede uit werking aan. Twee bruggen over de Seine werden door bomtreffers vemisld. In luchtgevechten werden 12 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Ten Noordwesten van Mantes wier pen onze troepen de Amerikanen bij La Roche-Goyon met zware verliezen over de Seine terug en zuiverden de bocht van de rivier ten Zuiden van deze plaats van den vijand. Ten Noordoosten van Fontainebleau wedden over de Seine gébrachte vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval op den oever der rivier teruggeworpen. In den nacht ondernamen formaties bommenwerpers een doeltreffenden aan val op Evreux. Zware branden en ontplof fingen werden waargenomen. Aan de Zuid-Fransche kust bieden de bezettingen van Marseille en Toulon een verbeten verzet togen overmachtige vijan delijke strijdkrachten. Ten Noorden van de Durance zijn harde gevechten gaande met vijandelijke strijdkrachten, die probeeren onze distancieeringsbewegingen in het Rhóne-dal voor te zijn. In het Fransch-Italiaansche Alpen gebied rukken onze gevechtsgroepen ondanks de taai verzet biedende terro risten over de paswegen naar het Wes ten op. De Maddalena-pas is na harden strijd weer in ons bezit. Londen en de buitenwijken liggen nog steeds onder het zware vuur der V. 1. In Italië kwamen behalve levendige ■wederzijdsche verkenningsactiviteit geen groote gevechtshandelingen voor In de Adriatische Zee torpedeerden motortor- pedobooten op de reede van Ancona een vijandelijke torpedoboot, In de Egeïsche Zee bracht een van onze duikbootjagers twee vijandelijke duikbooten tot zinken. In het Zuiden van het Oostelijke front drong de vijand met gemotoriseerde in fanterie- en pantserformaties tot in het gebied aan weerszijden van. den beneden loop van de Proeth door. Ook aan den middenloop van de Sereth zijn bij Roman hevige gevechten gaar.de. Ten Noordoosten van Warschau sloegen formaties van de Waffen-SS in harden strijd talrijke aanvallen der bolsjewieken uiteen. Tusschen Boeg en Narew werden de sterke aanvallen der Sovjets in verbitter de boschgevechten tot staan gebracht In het penetratiegebied van Modohn werd de vijand verder teruggeworpen. Ten Westen van het meer van Pskof mis lukten hernieuwde hevige aanvallen der bolsjewisten. Doorbraakpogingen van ver scheidene bolsjewistische divisies infan terie in de richting van Dorpat werden opgevangen. Formaties slagvliegtuigen vernietigden alleen in den Noordelijken sector van het Oostelijke front zestig vijandelijke pant serwagens en vijftien stukken geschut en meer dan honderd voertuigen. In lievige luchtgevechten werden aan het Oostelijkie front 54 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Bij den afweer van een aanval van Sovjet-vliegtuigen op het gebied van Petsamo en de Veranger-fjord werden door jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht nog 29 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Duikbootjagers brachten in de Zwarte Zee ten Oosten van Constantea een Sov jet motortorpedoboot tot zinken. Amerikaansche bommenwerpers vielen verscheidene plaatsen in het gebied van Groot-Weenen aan. Door luchlverdedi- gingsstrijdkrachten werden 28 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 21 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. In den nacht vielen Sovjct-bommen- werpers het stadsgebied van Tilsit aan. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen bommen op Keulen. De Duitsche militaire woordvoerder te Berlijn heeft, volgens S.P.T., gisteren me degedeeld, dat de laatste Duitsche troepen zich nu uit de tang in Normandië hebben teruggetrokken zooda^ aan het Westelijk front op het oogenblik niet meer van een omsingeling kan worden gesproken. „In de toekomst”, aldus deze zegsman, „zullen de militaire operaties in Frankrijk in nog sterker mate dan op het oogenblik een bewegelijk karakter verkrijgen. De Duitsche legerleiding zal haar krachten dezer dagen samentrekken voor beslissen de bewegingen. Zij is nu in staat met een veel grootere bewegingsvrijheid te ope- reeren dan tot nog toe. Bij het uitvoeren van deze- bewegingen zal het opgeven van gebieden niet te vermijden zijn. Het Geallieerde Opperbevel, dat er op had gerekend de Duitsche strijdkrachten in Normandië volkomen te vernietigen, moet haar plannen nu aan de nieuwe situatie aanpassen. In Duitsche militaire schen troepen, zich al strijdende en met medevoer!ng van alle wapens naar een nieuwe hoofdgevechtslirrie terug te trek ken. Van daar uit werden alle verdere doorbraakpogingen op bloedige wijze af geslagen Uit den Noordelijken sector wordt ge meld. dat ten Noorden van de Duna een nieuwe Duitsche aarxvalsondememing na harde gevechten tot de verovering van de stad Ergli heeft geleid, welke ondanks verscheidene tegenaanvallen der bolsje wieken behouden kon blijven. Pogingen der bolsjewisten om van het Zuiden uit naar Dorpat door te stooten. mislukten wederom door den dapperen afweer der Duitsche troepen, die in tegenaanvallen de aanvallers ten deele tot achter hun uitgangsstellingen terugwierpen. In dec Zuidelijkén sector voeren de bolsjewisten voortdurend sterke strijdkracht-a naar beide penetratieplekken. welke ten deele achter het front deels echter ook uit na burige frontsectoren afkomstig zijn en in hoofdzaak uit pantserwagens en gemoto riseerde formaties bestaan. De Dinsdag werd dan ook gekenmerkt door pantser- slagen, die aan weerszijden met buiten gewone verbittering werden gevoerd. Al leen aan den beneden Dnjestr konden gisteren 92 Sovjetpantserwagens worden stukgeschoten. In het gebied van Jassy 54. kringen acht men het waarschijnlijk, dat de afweerslag in het Westelijk gebied van de Seine in hevigheid zal toenemen. De Duitsche aanvallen tegen het, Amerikaan sche bruggenhoofd in het gebied van Mantes worden verder doorgevoerd. Een uitbreiding van dit bruggenhoofd door de Geallieerden is niet meer waarschijnlijk”, aldus de woordvoerder, De ring om Parijs De van het Noordwesten naar het Zuidoosten loopende Geallieerde aanvals- boog om Parijs is niet verder vernauwd. De halve ring Joopt nog steeds van Ram bouillet ten W. van Versailles en ten W. van St. Germain Etampes naar he« ge bied ten W. van Fontainebleau. De Duit sche weerstand is overal, waar deze ring wordt aangevallen, zeer taai. In het gevechtsgebied van heerschte de laatste dagen een rust die zoowel schijnbaar als betrekkelijk was. De start voor groote ondernemingen hangt daar voortdurend in de lucht. Men rekent op een aanval op Brest; hij kan ieder oogenblik losbreken. Het Duitsche Internationale Informatie bureau bericht van het invasiefront, dat ondanks de slechte weersgesteldheid, die de bedrijvigheid van de Angto-Amerikaan- sche luchtstrijdkrachten bijna geheel ver. lamde, een formatie Duitsche zware bom menwerpers in den afgeloopen nacht de bestrijding van belangrijke Geallieerde steunpunten heeft voortgezet. Kort vóór 23 uur verschenen deze zware bommen werpers in verscheidene golven boven Evreux, welke stad een belangrijk steun punt en verkeersknooppunt van den vijand is geworden. In een kort maar hevig bombardement werden talrijke brisant- en bran-dbommen op vijandelijke troepen, onderkomens en colonnes voertuigen neergeworpen. In de door den vijand be zette deelen der stad ontstonden omvang rijke branden en felle ontploffingen. Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft, blijkens een D.N.B.-bericht uit Essen, op een bedrijfsappèl in een bewapeninigsbe- drijf o.a. verklaard: „Duitsche uitvinders, constructeurs en arbeiders zullen den technischen voorsprong, dien de vijand op het ge bied van enkele wapens op het oogen blik bezit, reeds weldra opgeheven hebben. De dag zal komen, waarop wij weer aan bod zjjn. Overal in Duitsch land strooiden thans duizenden en nog eens duizenden nieuwe arbeiders naar de fabrieken en de Weermacht, om de Duitsche pantservuist voor de beslis sende ronde zóó sterk te maken, dat de eindoverwinning ons is.” De Amerikaansche luchtmacht in China In de benoeming van generaal-majoor Curtis E. Lemay tot bevelhebber van het 20ste Amerikaansche luchtcorps in China ziet men in Tokio een niedw bewijs voor de beteekenis, die de vijand aan de Chi- neesche steunpunten toekent voor groote aanvallen op Japan. Lemay voerde tot nu toe het bevel over formaties in Enge land, die haar aanvallen op Berlijn en Hamburg richtten. Naar het schijnt, wil men, zoo zegt men in Tokio, zijn erva ringen in Europa,nu ook toepassen het Aziatische oorlogstooneel Volgens berichten uit Tokio hebben omstreeks 100 Geallieerde bommenwer pers Zondagmorgen een aanval onder nomen op het Noordelijke deel van het eiland Halmaheira. 15 Toestellen wierpen bommen op de Japansche stellingen aan de z.g.n. Kaoe-baai. DenzeUden dag was ook de Westkust van Halmaheira doelwit der Geallieerden en in dit kader werd ook het eiland Ternate aangevallen. Ten slotte wordt gemeld, dat de Japansche basis Manoekwari op het Westelijk deel van Nieuw-Guinea des Maandagmorgens door ongeveer 80 Amerikaansche vliegtui gen met bommen en boordwapens werd bestookt. BONNEN AFHALEN: Morgen van 8.30 tot 16.30 uur Groot Hertoginnelaan en Alidastraaf, 1 (Lsd.) de letters Postem t.m>. Ruiterl. VIJFTIG JAAR GETROUWD: Onze oud- stadgenooten. de heer P. R. Multjer en mevr. M. Joh. Mulder-Groenendijk. thans wonende te Tiel, zullen op 29 dezer het feit herdenken, dat zij vóór vijftig jaar in den echt werden verbonden ZILVEREN JUBILEUM OR. J. HOEK Donderdag 7 Sept. a.s. viert de nestor van de predikanten van de Geref Kerk van ’«-Gravenhage-West. dr. J. Hoek, zijn zilveren ambtsjubileum. JUBILEA: Dinsdag herdacht de heer J. C. de Zwaan, onderbaas, in dienst van het G.E.B., den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij wérd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eer- volle vermelding en een gratificatie over- n,et gebruikte handigde. itaaa? Voetbal. Voor den jubileumwedstrijd te gen het Ned. Bondselftal op 10 Sept, in het Olympisch Stadion, is het Amsterdam- sche elftal als volgt: Van Raalte (BL Wit); Wilders (Bl. Wit) en Caldenhove (DWS); Stijger (Bl. Wit). Fanger (DWS) en van Steen (Volew.); Fischer (Ajax), de Ruyter (Volew.), de Jo-ngh (Volew.). Brockmarm (Ajax) en Drager (Ajax). De eerste ontmoeting voor de nederlaag- serie van G.D.A eindigde in een 26 nederlaag voor de Loosduinsche club. n.l. tegen H.B.S. Zondag 2.30 uur is B.M.T. de tegenpartij. Door een 43 zege op Veto, kwam V.C.S in het bezit van deo uitgeloofden ,,Druivenprijs”. Door een 73 zege op V.VG.Z. is Nóordwijk, met Semper Altius finalist voor de Z.M.C. nacompetitie. Deze finalisten spelen Za terdagmiddag a.s.. om half vijf, een wed strijd op het terrein van de Spoorwegen te Rijswijk (voorm Wielerbaan). De wedstrijd om het Zilveren Doel, tusschen P.T.T. en R.A.S.. wordt Zaterdagmiddag a.s., om 3 uur. gespeeld in het Zuider- park (2e gedeelte). V.U.C. speelt Zon dag 2 uur thuis vriendschappelijk tegen H. V.V. HondenDe uitslagen van de Woensdag avond op Marlot door de ’s-Gravenh. W.H. Renvereeniging gehouden vlakkebaanwed- strijden waren: Finale Greyhounds: 1. Junior v Westinghouse in 24.6 sec.2. Cinderella3. <=«--«- - fj-,-- - Robby finale 1 Hans in 24.7 sec.; 2. Judge Scott: 3. Janetta 4. Tippy heatwedstrijd Grey hounds 1. Bianca Belwin in 24.3 sec. 2. Donicofinale Whippets A: 1. Rormy in 25.6 sec.; 2. Cav. Cohering Colt: 3. Appolo v Edelgrey finale Whippets B I. Mira van Edelgrey in 26.9 sec. 2. Costiana 3. Topsy. Donderdagavond 31 Augustus worden op Marlot weder vlakkebaanwedstrijden gehouden. Waterpolo In een door de Leidsche Watervrienden georganiseerd polotournooi legde ZIOS (alhier) beslag op de le plaats in de A-klasse. CricketHet programma klasse competitie voor HCC 2—WV (terrein R en W—HBS

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1