WISSELENDE SUCCESSEN OP ALLE FRONTEN Nieuwe ontwikkeling Roemenië DE TOTALE OORLOGSINSPANNING IN DUITSCHLAND 1944. Vrijdag 25 Augustus. de Seine aan No. 18881. De bruggenhoofden Nationale regeering roept tot voortzetting op EERSTE STADS ED. Koning Michael beveelt den strijd te staken Politieke partijen in Hongarije ontbonden i 34B welke den Westelijken ▼an Parijs De opmarich in en om het Rhóne-dal Distancieeringtbewegingen volgent de plannen Geallieerden aan stadsrand Succesvolle Duitsche tegen aanvallen Grillige frontlijnen Strijd in Parjjsche stadswijken BINNENLAND Thans 89 slachtoffers te Maastricht Inlevering bonnen boter 34A en STADSNIEUWS Ingrijpende maatregelen op cultureel en economisch gebied Verduisteren: van 20.45 tot 6.31? Oproep van de Nationale Roemeensche regeering Duitsche commentaren EE/V HERINNERING... IIAAGSCHE COURANT 1 wij Marseille hij vijanden, den bolsjewisten.. Marseille A.N.P. (Zie verder le blad. pag. 2.) cabarets den bied, misschien nu meer dan ooit, ntr ook op dit oogenblik dappere zonen van ons land hun leven hebben ingezet voor Neêrland’s zaak. de en m Zweden verbreekt de betrekkingen met Vichy Het Zweedsche ministerie van Btii+en- landsche Zakéh heeft Donderdagavond bekend gemaakt, dat de diplomatieke be trekkingen tusschen Zweden en de regee- ring van Vichy hebben opgehouden te bestaan, aldus een bericht van Interinf. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine-Annahmestelle West. Zweigstelle Niederlande te Utrecht de aanmeldingsbureaux voor Marlne-Vrijwilligers te Amsterdam. Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98100. bij alle Ha ten en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen-SS. Alle gewensohte kiliohtlngen, zoowel voor dienstname bij de Marine al» bij de Waffen-SS, worden aan bovengenoemde adreeoen verstrekt De door konir.g Michael benoemde regeering van het verraad bestaat uit persoonlijkheden, die meest sociaal-de- mocratische en communistische opvat tingen huldigen. Afgezien van Maniu en Bratianu, die politiek voldoende geken merkt zijh, is geen van deze persoon lijkheden vroeger in, het openbaar naar voren gekomen. Straatgevechten in Toulon en Naar Interinf meldt, is het klaarblij kelijk het doel van het Amerikaansche commando, Parijs te nemen door een grootscheepsche omtrekkende beweging van het gebied Sens-Troyes uit, dat voortdurend aanzienlijk versterkt wordt. Terwijl het aan het grendelfront voor Parijs over het algemeen rustig was, trachtten terroristen in enkele stads wijken de macht aan zich te trekken. De bestrijding dezer terroristen had tot ge volg, dat de betreffende wijken zware schade /leden. Aan de landfronten bij Toulon en Mar seille kwam het tot gevechten, waarbij de Geallieerden en hun Fransche solde niers er in slaagden, de versperrings- zöne binnen te dringen. Daarbij ontsponnen zich verbitterde straatgevechten in beide steden, die des nachts maar weinig in heftigheid ver minderden en bij het aanbreken van den dag werden voortgezet. Ook thans wee streden Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duit sche kameraden. Aan de Zuid-Fransche kust drongen de Anglo-Amerikanen gisteren over den mid- denloop van de Durance heen in algemee. ne richting naar den benedenloop van de Rhóne. aldus een D.N.B.-bericht d.d. 24 dezer. In het gebied tusschen Durance en Rhóne zijn ten Zuidoosten van Valence zware gevechten gaande, daar de Duitsche troepen de enkele bergwegen, langs welke kan worden opgerukt, hebben afgesloten. Bij de gevechten om Toulon schoot een luchtdoelbatterij der Duitsche marine 10 tanks en een colonne voertuigen, beladen met troepen, munitie en benzine, door een snelvuur overhoop. De Amerikanen zet ten gisteren hun pogingen, uit het lan- dingshoofd door te stooten naar het Rhóne-dal. niet voort in verband met hun zware verliezen op de voorgaande dagen. Veeleer trachtten zij met vermijding van de Duitsche versperringsstellingen door 't gebergte ten Oosten van de Rhóne in den rug der Duitsche stellingen te komen en in het gebied van Valence en Grenoble het dal van de Midden-Rhêne te bereiken. In weerwil van het optreden van sterke benden terroristen konden de Duitsche distancieeringsbewegingen over het alge, meen echter volgens de plannen worden voortgezet. Ook aan de FranschItaliaan- sche grens, in het Westelijke voorterrein der Alpenpassen, kwam het tot gevechten met terroristen. PRIJS OER ADVERT.I 1—11 m.M (6 reg.) ƒ185 elke m.'M m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.69. Elke m.M m. 21 ct Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn, 6 ct.. fr P.P 10 <h. KI. Adv. (in halve opl.) f O.ffl. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv, „Br. bur. v. d. bl." 10c. meer. Distancieeringen in de richting van Lyon - Terugtocht op het Roemeensche front - Afweerstrijd aan den Weichsel CORNEL1S TROMP 9.9.162b 29.5.1691: Zoon van M H. Tromp. Kapitein in 1650 Schout b(j Naeht in 1653. no den slap bü Livorno. Later Lt. Admiraal van Holland en West-Friesland. r Foto’s O'H) BANKLOOPER VAN VIJFTIGDUIZEND GULDEN BEROOFD Op klaarlichten dag is in het drukste deel van Rotter dam een overval gepleegd op een bank- looper van de Incassobank Deze man. de 50-jarige C. P„ liep gistermiddag tegen 2 uur op het Hofplein, toen hij plotseling bij den kraag werd gegrepen en onder be dreiging met een revolver in een auto werd geduwd, die er snel in de richting Kralingen vandoor ging Onderweg werd P. gewelddadig beroofd van een bedrag van ruim 50.000 gulden, dat hij in zijn portefeuille bij zich droeg. Ter hoogte van de Kralingsche plassen stopte de auto en werd de onthutste banklooper uit den wagen geduwd, waarop de auto verdween. DE Z.S. PROCEDURE VOOR DE NE. ERLANDSCHE BOUWINDUSTRIE: Van bevoegde zijde wordt herinnerd aan de toepassing van de procedure der Z.S.- kaarten op het geheele gebied der Neder- landsche bouwindustrie. De mededeeling hieromtrent verscheen in de bladen van 8 Augustus j.l. waarbij de sluitingsdatum werd vastgesteld op 31 Augustus. Ondernemers, die in gebreke blijven voor 1 September hun aanvraag in te dienen, steller, zich daarmede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. In het verleden ligt het heden. - In ’t nu wat worden zal. BILDERD1JK Volgens een melding van de „News Chronicle” uit Kaapstad, moesten in Zuid-Afrika 150 millioeo sinaasappelen wegens gebrek aan scheepsruimte vernie. tigd worden. Het Hongaarsche telegraafagentschap deelde gisteravond mede: In de editie van Vandaag (Donder dag) van de Hongaarsche Staatscourant is een regeerlngsverordening gepubli ceerd, volgens welke alle politieke par tijen met onmiddellljken ingang wor den ontbonden zonder rekening te hou den met haar politieke orienteering. Iedere politieke activiteit is verboden. Het vermogen der partijen, w&ar het ook gedeponeerd is, wordt door de politie geblokkeerd en in veiligheid ge steld. Bij het overtreden van deze regeerlngsverordening zullen zware straffen worden uitgedeeld. De ver ordening is onmiddellijk in werking ge treden. Voor alle ambtenaren is een ëerlofsver. bod afgekondigd. Denkt aan „Moeder en Kind” huis-aan-huis-collecte 23 tot en met 30 Augustus Het Internationale - •■>eldt. dat de voornaamste last .vijandelijke aanvalsbedrijvigheid Noórd-Frankrijk ook Woensdag op PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitb p. 3 m met -Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modetal, ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p.p 10 c Onlusten uitgebroken Van welingelichte politieke zijde te Ber lijn meldt S.P.T.: Voor zoover men de situatie van Berlijn uit kan overzien, is in Roemenië totdusver nog geen stabiele toestand geschapen. Uit het feit, dat overal in het land onlusten zijn uitge broken; blijkt wel, dat koning Michael en zijn ministers nog geen meesters van de situatie zijn. Van Duitsche zijde is men niet van zins, dit verraad aan de wapenbroeder- schap zonder meer te accepteeren. Welke maatregelen men kan verwachten of zich reeds geheel of gedeeltelijk in ontwikke ling bevinden, is in de Wilhelms-trasse niet bekend-gemaakt pontonbruggen werden door bomm-.. ver nield Zuidelijk van Parijs trokken Ame rikaansche strijdkrachten op twee plaat sen bij Seineport over de rivier, doch zij werden teruggeslagen en de op den Oos- telijken oever achtergebleven Amerikanen na kort verzet vernietigd of gevangen genomen Een nieuw Amerikaansch ->rug. genhoofd bij Vullaines kon tot een smalle strook langs den oever worden samengedruktook hier leden de Ame rikanen gevoelige verliezen. In de laatste 24 uur aldus meldde S.P.T hedenmorgen hebben de ge vechten bewesten den benedenloop van de Seine zich op de plaatsen Pont l’Évèque. Lisieux. Orbec Con ches en op Evreux geconcentreerd. Onder taaie gevechten, gesteund door ruimen inzef van vliegtuigen, wisten de Geallieerden op verschillende pun ten van het front terrein te winnen. Kennelijk beoogen de Geallieerden om ten Westen van Evreux alsmede tus schen de Avre en de Eure de Zuide lijke flank van de op de linie DeauvilleLisieuxOrbec staande Duitsche troepen in te drukken. Het is uiterst moeilijk, zich een beeld van de resultaten te vormen, want de frontlijnen zijn hier zoo grillig onoverzichtelijk als legpuzzles. Het aantal dooden tengevolge van den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval van 18 Augustus op Maastricht is thans tot 89 gestegen. Elf Nederlanders worden nog vermist. De bonnen boter 34A en 34B men dient in te leveretf, opdat de hande laren zich met boter resp. margarine kunnen bevoorraden kan men in afwijking van het reeds gepubliceerde alsnog op Zaterdag 26 Augustus bij zijn gewonen boter- resp. margarinele-uerancier in leveren. Informationsbüro van de in de 1 Amerikaansche troepen rustte, terwijl de Britsche formaties een opmerkelijk gere serveerde houding bleven aannemen Al leen in den sector vlak bij de Seinebaai trachtten de CanaÈëesche troepen in Oos. telijke richting terrein te winnen. De hoofddruk der Amerikanen was gericht tegen het Duitsche bruggenhoofd aan de Seine Zuidelijk van Rouaan. Bij het Duitsche bruggenhoofd aan de beneden-Seine werd den geheelen dag hevig gevochten. Alle Amerikaan- sche pogingen, het Seincfront te door breken en de Duitsche strijdkrachten te splitsen, strandden op den dapperen tegenstand der Duitsche troepen, die de Amerikanen, in weerwil van de vjjan- delijke overmacht in menschen en materiaal, steeds weer terugsloegen, om zich des avonds, nadat de strijd verflauwd was, onder bescherming van een sterke achterhoede op verkorte stellingen te distancieeren. Door ver scheidene krachtige tegenaanvallen konden Amerikaansche gevechtsgroepen uiteengeslagen en teruggeworpen worden. De Duitsche tegenaanval in de Seine- lus. Noordelijk van Mantes, werd met succes voortgezet. De Duitsche troepen slaagden er in, zich te/-nestelen op der. linkeroever en de Amerikanen in het ge bied La Roche—Guyon naar het Zuiden I terug te werpen. Twee Amerikaansche Wegens verkoop van groote hoeveel heden vruchten op sap tegen zeer hooge prijzen is G. J. Bervoets te Arnhem, eigenaar van de Veluwsche conserven fabriek te Oosterbeek door den Am- sterdamschen inspecteur voor de prijsbe- heersching veroordeeld tot een boete van 30.(XX). Een groote partij conserven zoo- als appelmoes. ker«en en pruimen op sap, is verbeurd verklaard. BONNEN AFHALEN: Morgen van 8 30 tot 12.30 uur Groot Hertoginnelaan en Alidastraa* 1 (Lsd.) «de letters Ruiterm t.m Scheenma. DE TRAM DEN H A A G—W ASSEN A AR— LEIDEN Tor nader bericht zal de tram Den HaagWassenaarLeiden niet tus schen het eindpun; Turfmarkt» in Den Haag en het Viaduct (Leidschestraarweg) rilden. Het publiek móet dan overstappen op lijn 4 Binnen enkele dagen zal bet mogelijk zijn de Leidsche lijn te doen rijden van en naar de Turfmarkt via de sporen van lijn 4 Gedurende den tijd dat overgestapt moet worden, zijn de abon nementen, traject-, werkmans- en school- kaarten geldig voor de Leidsche lijn ook geldig op lijn 4 tusschen Turfmarkt en Zijdelaan. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 25 Augustus. Het Opperbevel van dë Weermacht deelt mede In het gebied ten Noordwesten van Parijs volgde de vijand met sterke strijd krachten van het Westen en het Zuiden uit onze divisies, die zich in de richting van den benedenloop van de Seine ge- distancieerd hebben. X Bijzonder hevig was de druk ten Zuiden van Elbeuf, waar gisteren in den loop van den dag een bres in het front in een tegenaanval gesloten werd. Ten Westen van Parijs ging de vijand, door talrijke tanks gesteund, tot den aanval over en drong tot den Westelijken rand der stad door. In de buitenste stads wijken zijn hevige straatgevechten ont brand. Pogingen van den vijand om ten Westen van Meiun over de Seine heen te trekken, werden in een tegenaanval afgeslagen. In één sector bevinden zich nog vijan delijke strijdkrachten op den Oostelijken oever van de rivier. In het gebied van Toulon en Arbeidstijd ten minste 60 uur Tot volledig gebruik van de arbeids kracht wordt de arbeidstijd bij de open bare bestuursinrichtingen en op de bu reaux in hef economisch leven uniform op ten minste 60 uur per week gesteld Vacantleverbod Onmiddellijk ingaande wordt een alge meen voorloopig verbod van vacantle af gekondigd. Van dit vacantieverbod zijn uitgezonderd vrouwen die hef vijftigste en mannen, die voor 31 December 1944 het 65ste levensjaar hebben bereikt. In bijzondere gevallen van ziekte e.a.,' kan verlof worden verleend. De Rijksminisier van Justitie zal een verordening uitvaardigen tot beveiliging van de totale oorlogsinspanning. wordt nog steeds verbitterd gestreden. In enkele steunpunten verdedigen onze bezettingen zich, door de kustartillerie doeltreffend gesteund, en maken zoo doende distancieeringsbewegingen van alle overige troepen in de richting van Lyon mogelijk. In het bergterrein ten Oosten van de Rhóne strijden onze flankbeveiligingen met vijandelijke snelle formaties, die onze bewegingen in het Rhóne-dal probeeren voor te komen. Patrouillevaartuigen brachten voor de monding van de Schelde een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken en schoten verscheidene andere in brand. Na harden strijd ging daarbij een eigen boot ver loren. In BelgischFransch gebied werden 202 terroristen in den strijd vernietigd. Het-vergeldingsvuur op het gebied van Groot-Londen werd overdag en ’s nachts in versterkte, mate voortgezet. Uit Italië worden behalve wederzljdsche Verkenningsactiviteit geen bijzondere ge beurtenissen gemeld. In het Zuiden van het Oostelijke front trekken onze troepen, nu onderdeden van de Roemeensche formaties op bevel van de Koninklijke verraderskliek het verzet tegen de bolsjewisten hebben ge staakt, al strijdende verder naar de Proeth en dc Sereth terug. Talrijke vö- andeiijke tanks werden daarbij ver nietigd. Tusschen de Karpaten en den Weichsel werden sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. In het bruggenhoofd over den Weich sel ten Noordwesten van Baranof heb ben onze Infanterie- en pantserdivisies, door formaties vliegtuigen en luchtdoel artillerie doeltreffend gesteund, vijan- delijke doorbraakpogingen in Noorde lijke richting in harde afweergevechten en succesvolle tegenaanvallen verijdeld, niale leger. Wij herdenken hen met eer-O Twee pantser- en twee gemechaniseerde corpsen, alsmede 12 infanteriedivisies der Sovjets leden hierbij zeer zware verliezen. In de periode van 11 tot 23 Augustus wer den in deze gevechten 434 vijandelijke pantserwagens en 634 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. Tusschen Boeg en Narew werd ook gis teren de door den vijbnd beoogde door braak in een verbitterde worsteling ver ijdeld. 39 Vijandelijke pantserwagens wer den daarbij stukgeschoten. Ten Westen van Modohn mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Ook ten Noordoosten van Walk bleven her nieuwde aanvallen der bolsjewisten zonder resultaat. In verbitterde ge vechten, die verscheidene dagen duur den, werd hier de stormloop van tien Sovjet-infantericdivisies, die door for maties pantserwagens en granaatwer pers versterkt waren, afgeslagen. In het gebied van Dorpat vingen Duit sche en Estlandsche troepen sterke vij andelijke aanvallen op. In luchtgevech ten en door de luchtdoelartillerie ver loren de Sovjets gisteren 58 vliegtuigen. Hiervan schoot de met het eikenloof met de zwaarden behoorende bij het rid derkruis van het Ijzeren kruis onder scheiden eerste luitenant Hattmann, „Staffelkapitan” van een jachteskader, alleen 11 vliegtuigen neer en behaalde daardoor zijn 301ste overwinning in de lucht. Bij een nieuwen luchtaanval op een marinesteunpunt in Noord-Noorwegen werden door luchtdoelartillerie van de marine en beveiligingsvaartuigen 20 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Bij een operatie van onze duikbooten in de Noordelijke Ijszee werden behalve den op 23 Augustus gemelden kruiser een hulpvliegtuigmoederschip en vier torpedojagers tot zinken gebracht. Een ander oorlogsschip werd door torpedo- treffers zwaar beschadigd. Amerikaanche bommenwerpers vielen verscheidene plaatsen in Noord- en Mid- den-Duitschland alsmede in het Sudeten- land en in Bohemen aan. Hierbij werden vooral de steden Kiel en Pardubitz ge troffen. Luchtverdedigingisstrijdkrachten schoten bij deze aanvallen 48 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 43 viermotorige bommenwerpers neer. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Q,ro HM0 Bijkantoor. Sctaeveningen, Keizerstraat 819 Filialen: Rijswijk. Kantoorbeekti. Leeuwenoaai. Oranjelaan a. Tel. 119*61; Voorburg, BeeHh. H. G. Ruys, Heerenstraat 12*. Tel. 778036; N.V. Kantoorboekh. Th. J tk Koning. Goudsbioemlaan 3, TM. 330263; Boekhandel J IB van Saters |r„ TherMiastraat 108a. Tel. 772**4. Koning Michael van Roemenië heeft in een oproep het Roemeensche leger bevolen den strijd tegen de bolsjewistische indringers te staken. De staatschef van Roemenië, maarschalk Antonescu, is door een laffe hinderlaag van den koning en zijn verradersclique, bestaande uit anglophile politici en reactionnaire hove lingen uitgeschakeld, meldt het D.N.B. uit Berlijn. Een door den koning in het levei» geroepen z.g. democratische regeering, die onder de vlag Maniu en Bratianu en in feite echter door de communisten gevormd is, heeft aan Moskou de uitlevering van het land aangeboden. In geheel Roemenië zijn daarop onlusten uitgebroken. Een nationale groep patriotten heeft zich aan het hoofd gesteld van een beweging, die gericht is tegen den koning en zijn verraad en heeft het Roemeensche volk en het Roemeensche leger in een appèl opgeroepen den strijd tegen het bolsjewisme voor vrijheid en leven tegen dood en ondergang ▼oort te zetten. amusements- en aanverwante lectuur wor den gestaakt. De dagbladpers wordt verder inge krompen. Vergaande fusies moeten plaats vinden. Met uitzondering van enkele be langrijke bladen wordt de omvang der dagbladen tot vier pagina’s, de verschij ning tot zes maal per week beperkt. De wekelijks verschijnende geïllustreerde tijdschriften, met uitzondering van de „Illustrierte Beobachter” en de ..Berli ner Iliustrierte" met verschillende kop bladen zullen niet verder' uitkomen. De door de N S gemeenschap „Kraft durch Freude" verzorgde „Truppenbetreuung” wordt gestaakt Inkrimpingen bij boogesoholen Een groot aantal vakscholen, die niet rechtstreeks voor den oorlog belangrijke doelen dienen, zooals bijv, huishoud- en handelsscholen. worden tot nader order gesloten. Ook aan de hoogescholen vin den van het gezichtspunt der oorlogs- noödzakelijkheid uit vergaande inkrim pingen plaats, waardoor verscheidene tienduizenden mannelijke en vrouwelijke studenten voor de oorlogsindustrie ge bruikt zullen kunnen worden. Met ingang van de 68ste distributie- periode, op 16 October 1944, wordt de nieuwe verzamelkaart voor levensmid delen ingevoerd. Deze vereenigt de be langrijkste kaarten voor brood, vleesch, vet. enz., die totdusver afzonderlijk wer den verstrekt. Daardoor zal een bespa ring van rond 300 millioen levensmid delenkaarten per distributieperiode wor den bereikt Aan den oproep van de Nationale Roe meensche regeering onlteenen wij het volgende „RoemenenOns leven, het leven van onze kinderen en he. Roemeensche land verkeeren in het grootste gevaar. Nadat de dappere Roemeensche soldaten het Roemeensche grondgebied jarenlang zoo heldhaftig verdedigd hebben, heeft ko ning Michael als een gewillig werktrfig van een kleine hofcamarilla en van een kleine clique verraders den staatsleider Antonescu uitgeschakeld en is hij van plan ons allen smadelijk te verraden en het land over te geven aan onze doods vijanden, den bolsjewisten. Koning Michael belooft u den vrede. In waarheid echter beteekent deze vrede niets anders dan de bezetting van Roe- ‘menië door het roode leger en zoodoende de bolsjewiseering van Roemenië en het uitschakelen en uitroeien van het Roe meensche volk. Het is een infame leugen, dat de Engelschen en Amerikanen de Roemeensche onafhankelijkheid hebben gegarandeerd. In het uur. waarin het Roemeensche land en het Roemeensche volk in den hoogsten nood zijn komen te verkeeren door het verraad van den koning en een kleine Roemeensche Badoglio-clique. is een nationale Roemeensche regeering ge vormd, bestaande uit mannen, die vast besloten zijn het land, dat onze voor vaderen sedert eeuwen tegen het Oosten verdedigd hebben, onder geen omstandig, heden in handen der bolsjewisten te laten vallen. Roemeensche soldatenDe nationale Roemeensche regeering roept u op geen enkel bevel van den verrader-koning en zijn handlangers in feet leger op te vol gen, doch trouw aan de zijde van onzen Duitschen bondgenoot, die evenals tii zijn bloed voor de verdediging van den Roe- meenschen grond vergiet, tegen de bolsje wisten verzet te bieden tot het uiterste. Roemenen 1 Wanneer wij thans stand houden en het laatste in den strijd wer pen. wordt Roemenië gered Leve Roe menië.” De B.-correspondent van het meldt uit Berlijn Hoewel men op het oogenblik nog geen duidelijk overzicht heeft van den huidigefi toestand in Roemenië en men in de Wil- helmstrasse klaarblijkelijk eers; wil af wachten, welke ontwikkeling de komende dagen zullen brengen, kunnen toch reeds de eerste gevolgtrekkingen gemaak- worden. Voor een beoordeeling van de’ houding, welke de roode en liberale kliek rondom den Roemeenschen koning heeft aange nomen en den stap, tot welken zij hun nog wel zeer jeugdigen vorst hebben ver leid is het goed het volgende te over wegen Bij het begin van den oorlog tegen Sovjet-Rusland sloegen Duitschland en het reeds lang bedreigde Roemenië de handen ineen De Roemeensche troepen onder het opperbevel van generaal Anto nescu. over wiens lot op het oogenblik nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn, hebben sedert dien dag dit staat buiten kijf buitengewoon dapper ge vochten. Indien nu kocing Michael in zijn proclamatie verklaart,Tlat de door Roeme nië begonnen oorlog van den eersten dag af verloren is geweest dan kan men slechts verbaasd zijn. Immers, welke vorst kop zoo gewetenloos zijn, zijn instemming te betuigen met een oorlogsverklaring, die voor zijn land en zijn volk slechts een nederlaag kan brengen. Slechts één beweegreden kan een koning daartoe heb ben n.l. daT het beter is eervol, als vrij man, óp het slagveld te sterven dan laf te zijn en een slaaf te worden Thans heeft koning Michael den bolsje- wistischen beer in huis gehaald. Tegenover al deze gebeurtenissen staat de oproep van de Roemeensche tegenregeering, welke een groote, fana tieke en voor den oorlog reeds bekende groep nationalisten vertegenwoordigt. Eenige andere groepen hebben zich hierbij aangesloten. De namen dezer regeeringsleden zijn nog niet bekend, doch er bestaat geen twjjfel aan, dat een aantal internationaal bekende Roe menen zitting in dit kabinet hebben genomen, alsmede een vóór den oorlog reeds bekend partijleider, die in de Roemeensche binnenlandsche politiek een belangrijke rol heeft gespeeld. De diplomatieke correspondent van het D.N B„ Siegfried Horn, schrijft o.a.: Over eventueel van Duitsche zijde voorgenomen of reeds genomen wor dende maatregelen verluidt om begrij pelijke redenen op het huidige oogen blik niets, doch het zou een vergissing zijn aan te nemen, dat de besluiten, die de toestand met het oog op den Europeeschen 1 lang op zich zouden laten wachten. Vacantieverbod60 uren arbeid per week Naar de Rijksgevolmachtigde voor de totale oorlogsir^panning. Rijksminister dr. Göbbels, mededeelt zullen in de toe komst eigenlijk nog alleen film en radio aan de soldaten aan het front en aan de werkenden in het vaderland ontspanning brenigen en cultureele waarden overbren ger. Deze bereiken met het minste ge bruik van menschen en materiaal de grootst mogelijke kringen van het Duit sche volk. Bepaald wordt: Alle theaters, variété’s. cabarets en tooneelscholen moeten voor den Isten September 1944 gesloten worden. De des betreffende „Fachschaften” en vakgroepen worden opgeheven en het particuliere tooneel-, zang- en dansonderwijs wordt gestaakt. Alle circusondernemingen, op enkele na, die ooodig zijn voor het be houd van het waardevolle dierenbezit, worden stilgelegd. De vrijkomende krachten zullen, iyoor zoover zij voor den oorlog bruikbaar zijn, aan de strijdende troepen worden toege- vbegd. Alle anderen worden in wapen- en oorlogsproductie gebruikt. Alle orkesten, muziekscholen en conservatoria staken met uitzondering van ehkele leidende lichamen, waaraan ook de omroep voor de uitvoering van zijn programma’s drin gend behoefte heeft, hun artistieken ar beid. Hun leden worden op dezelfde wijze, als die van de stilgelegde tooneel-ensem- bles aan de Weermacht toegevoegd resp. in de wapenindustrie gebruikt. Op het ge bied yan’ de beeldende kunst worden om dezelfde reden kunsttentoonstellingen en wedstrijden gestaakt en academies, kunst- hoogescholen, alsmede de particuliere levensstrijd ^ereischt, kunst- en schilderscholen gesloten. Publi. 2_1- caties op het gebied der schoone letteren Men zou ons, terecht, gebrek aan piëteit kunnen verwijten, wanneer wij, ook nu, temidden van het tumult van den strijd en onder de felle spanningen van dezen geladen tijd, niet een oogen blik de gedachten lieten toeven bij de graven van die Nederlandsche helden, die, heden op den dag, en morgen en overmorgen vijftig jaar geleden bet leven lieten op het eiland Lombok in den strijd tegen een vijand, die meende den opbouw van een koloniaal rijk door verraad te kunnen tegenhouden. Al rusten zij nu onder vreemde vlag, in de wereld der gedachte is de Nederland sche driekleur niet weggevaagd in het Rijk van Insulinde. Het verraad van Lombok leeft weer in de herinnering op, het bloedbad van iTjakranegara, de fatale terugtocht der onzen na het verraad van Goesti Gedé Djelantik, een terugtocht na een onge- lijken strijd in het nachtelijk donker, zooals geen der annalen onzer Indische krijgsgeschiedenis weet aan te wijzen. Een retraite was het door vuurspuwen de gangen en langs straten, waar men zich geheel weerloos moest laten neer schieten. De dappere generaal van Ham vond er den dood, de luitenants Kotting en Alting van Geusau sneuvelden er en tal van minderen vielen doodelijk ge troffen langs den bloedigen weg. Van* een dappere schare van 53 man, die in* dien bloednacht van ‘Tjakranegara terugtrok, brachten slechts 8 man het leven ervan af. Luttele maanden later i, werd het verraad gewroken. Ampenan, Mataram, zijn namen, die opnieuw be- teekenis -krijgen. Vijftig jaar geleden vielen deze Nederlandsche helden van ons kolo-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1