OM HET BEZIT DER GROOTE FRANSCHE STEDEN HEVIGE STRIJD OM DE BRUGGEN HOOFDEN AAN DE SEINE 1944. Zaterdag 26 Augustus. No. 18882. il EERSTE STADS ED. van De toéstand den Balkan op Tien jaren Jeugdstorm Geallieerden in Zuidelijk deel Parijs binnengedrongen Voor de Nederlandsche krijgsgevangenen Amerikaansche pantsers in Parijs BINNENLAND Rantsoenverlaging gas en electriciteit Churchill bij den Paus 15 pCt. met ingang van heden De strijd in Birma Verhoogde activiteit op het Italiaansche front Aan de Golf van Biscaye Felle straatgevechten in -Marseille en Toulon BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan 3, _‘j De Hongaarsche Regeering gereorganiseerd DOM EN KORTZICHTIG KUNST EN LETTEREN Het Duitsche gezantschap in Boekarest STADSNIEUWS COURANT J 1UUUVU1, J UUUCI11, J 3.6U, lij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. S c„ fr. p.p. 10 c. de Duitsche van L 1IAAGSCIIE hoofdbestuur van het Nederland- loode Kruis belast zich met de door- Telefoon 116300 {zeven lijnen) Bijkantoor: Scheveningcn, Keizerstraat 619 Filialen: Rijswijk. I' - - Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778O3S; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de zijde hebben Duit- Successen der Duitsche marine en van het luchtwapen - Distancieering op Roemeensch gebied TURKIJE ROEPT AMBASSADEUR TE VICHY TERUG: Turkije hééft besloten den Turkschen ambassadeur bij de regee- ring te Vichy terug te roepen. Aan den ambassadeur van de regeering te Vichy in Ankara werd meegedeeld, flat hij geen volmachten meer bezit. Uit Rome meldt S.P.T.. dat de Paus den Engelschen minister-president in audiëntie heeft ontvangen. De bespreking duurde ongeveer een uur. Het is noodzakeljjk gebleken, op het gas- ‘en electriciteitsverbruik drastisch te bezuinigen. De thans geldende rant soenen voor huishoudelijk gebruik zul len met ingang van heden met onge veer 15 pCt. worden verlaagd. Voor de verbruikers, die nog naar verhouding over hooge rantsoenen beschikken, zal de verlaging belangrijk meer dan 15 pCt. bedragen. Hierover zal hun door het betrokken Gas- of Electriciteits- bedrijf afzonderlijk mededeeling wor den gedaan. In afwachting van de hun door het betrokken Gas en/of Electriciteitsbedrijf toe te kennen definitieve rantsoenen zjjn alle particuliere verbruikers ver plicht, de hun van heden af toekomen de rantsoenen zelf vast te stellen. Het heeft geen zin, zich te dezer zake met de betrokken Gas- of Electriciteits- bedrjjven of rechtstreeks met het Rijks- kolenbureau in verbinding te stellen. GOUDEN JUBILEUM NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUW MIJ: Gisteren bestond de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam vijftig iaar. Zij is in dien tijd onder leiding van drié generaties Goed koop een der belangrijkste scheepswerven van Europa geworden Bijna alle mail, schepen van de „Nederland" zijn bij deze maatschappij van stapel geloopen DE STEM DER S.S.: Luistert op Zondag 27 Augustus van 1130 tot 1145 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de Stem der S.S. Onder werp„De Rijksschool voor meisjes”. Het fraaie raadhuis op de Markt te Culemborg wordt gerestaureerd. Het gebouw is uit de steigers gekomen en ofschoon de restauratie nog niet geheel voljooid is, kan men zeggen, dat het gebouw er weer als nieuw uitziet. (C.N.F.-Stuvel) Hebt u uw waardepapieren, distributie bescheiden, sieraden, een verschooning voor ieder van de huisgenooten, toilet artikelen, borden en lepels in een z.g. vluchtkoffer klaar staan? (Voorlichtingsactie van de hoofd- insnecti» v r luchtbeschermin"' PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) f 1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M, (10 reg.) 0.'19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0:51 p.m.M. iBewijsn. 5 ct.. fr. p.p 10 <ft. KI. Adv. (in halve opl.) f0.51. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10c. meer. „Panzerwerfer” in het Westen. De manschappen, die de wapens moeten bedienen, staan gereed, om de verschil lende doelen onder vuur te nemen (P K. Soeck-O.H Denkt aan de huis-aan-huis-collecte „Moeder en Kind” 23 t.m. 30 Augustus Naar Domei van het front in Birma meldt is het den vijand gelukt definitief door de atadsmureré te breken van Teng- joe, dat door het Japansche garnizoen tegenover een overweldigende vijande lijke strijdmacht heldhaftig wordt verde digd. Na een tijdelijke gevechtspauze op 16 Augustus is de vijand in een algemeen offensief voortdurend opgedrongen. Nieuwe distancieeringsbewegingen Naar van welingelichte Duitsche wordt medegedeeld, aldus S.P.T., I de distancieeringsbewegingen der sche troepen uit het\gebied van de kust aan de Golf van Biscaye en het gebied vai. de Pyreneeën, die reeds eenige da^fen geleden waren begonnen, verder voort gang gevonden. In de wasscherij van de staatsmijn Emma is de handlanger J. S. B uit Wijlre tengevolge van een va] om het leven ge komen. De heer J. van Engelenburg, in het Hervormde Oudeliedenhuis te Harderwijk, hoopt 31 Aug. a.s. den 100-jarigen leef tijd te bereiken. Italië ontplooien de Geallieerden den Westelijken Soldaten0 legden de wapens neer Aan den uitersten Zuidelijken vleugel van het Oostelijk front zijn de bolsjewis ten door de houding der Roemeensche troepen tot een goedkoop succes gekomen, meldt Interinf. Dezelfde Roemeensche di visies. die ten minste ten deele zich eenige dagen geleden aan de zijde van hun Duit- sche wapenbroeders bijzonder weerden en belangrijke frontsectoren aan den greep der bolsjewisten onthielden hebben het met hun wapeneer vereenigbaar geacht, deze goed versterkte sectoren zonder strijd op te geven en zonder rekening te houden met de Duitsche boridgenooten de wapens neer te leggen In eenige sectoren voornamelijk in het gebied aan weerskanten van Jassy, was de tegenstand der Roemeensche formaties bij het begin der greote Sovjetaanvallen zoó gering, dat het slechts door de taaie verbetenheid der hier staande Duitsche formaties en de bekwaamheid der Duitsche leiding ge lukte de gevaarlijke uitwerkingen van dit falen te voorkomen Als gevolg van déze gebeurtenissen is het den bolsjewisten gelukt de in het gebied boven den Noor delijken arm van den Donaumond liggende plaatsen te bezetten. De Duitsche strijd krachten distancieerden zich hier naar de midden en beneden Proeth Krachtige po gingen der bolsjewisten om door het snel naar voren brengen van hun pantser wig gen uit het gebied van Jassy naar het Zuiden den Duitschen formaties den terugweg over de Proeth af te snijden leidden aan den benedenloop van de rivier tot verbitterde gevechten, tijdens welke het den bolsjewisten gelukte op twee plaatsen de bruggen over de Proeth op te blazen en de stelselmatige Duitsche concentrische bewegingen te hinderen. De gevechten duren hier me, groote verbit tering voort. In het Noordwestelijk aansluitende ge- vechtsgebied bereikten de Sovjets de stad Bacau, vanwaar uit zij met zeer krachtigen steun van tanks over een breed front hun aanvallen naar het Westen en Noord westen voortzetten. Duitsche afweerstrijd- krachten boden daar hardnekkigen tegen, stand en het gelukte haar talrijke pantser- aanvallen uiteen te slaan en 28 Sovjet- tanks alsmede een naar voren geschoven zware batterij buiten gevecht te stellen. DUITSCH WEERM ACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 26 Augustus. Het Opperbevel der Weer macht maakt bekend Ten Westen van den benedenloop der Seine hebben onze divisies in de vernauw de bruggenhoofdstelling alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Bijzonder hevig is om Elbeuf gestreden, waar de vijand tijdelijk kon binnendringen waarna hij echter in een tegenaanval weer terugge worpen werd Verbitterde gevechten duren daar voort. Gevechtsvliegtuigen hebben vannacht een geconcentreerden aanval uit gevoerd op vijandelijke troepenconcentra ties in Brionne. Ten Noordwesten van Parijs werd de poging van een vijandelijk bataillon de rivier over te steken uiteengeslagen. Met vrij sterke Strijdkrachten is de vijand gis teren het Zuidelijk deel der stad binnen gedrongen, waar den geheelen dag straat gevechten aan den gang waren. De tegen, starfder leed zware verliezen aan dooden en gewonden en verloor ruim 50 tanks Ten Zuiden van Parijs slaagde de vijand er in tusschen Corbeil en Monte- reau op eenige plaatsen de Seine over, te steken en zijh bruggenhoofden in felle gevechten eenigszlns uit te breiden. Ten Oosten van de Yonne drongen vijandelijke verkenningsstrijdkrachten naar het Zuidoosten op. Voor de Westkust van Frankrijk hebben peveiligingsvaartuigen drie vjj- andelijke torpedobootjagers en een tor- pedomotorboot beschadigd. De garnizoenen onzer steunpunten in de gevechtsgebiedee van Toulon en Mar. seille handhaven zich nog steeds in zwa- ren strijd tegen sterke vijandelijke aan vallen. In het dal van de Rhöne zijn felle gevechten aan den gang met gemotori seerde formaties van den vijand, die po gen onze marschbewegingen in de rich ting van Lyon te verhinderen. Door strijdmiddelen der. marine zijn voor de Zuidkust van Frankrijk een vij andelijke torpedobootjager en een corvet getorpedeerd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort In Italië heeft de tegenstander in den sector van de Arno verscheidene vergeef- sche verkennkigsaanvallen ondernomen. Aan de kust der Adriatische Zee werden vrij zwakke vijandelijke aanvallen uiteen-> geslagen. Bij een vrij groote actie 1 tegen de scheepvaart der benden op de Aegeïsche Zee hebben de communisten zware ver liezen aan dooden en gewonden geleden. 142 Vijandelijke kustvaartuigen en zeil- booten werden vernietigd of opgèbracht. In het Roemeensche deel van het Oos- teliike front hebben onze divisies zich onder het afweren van talrijke bolsjewis tische aanvallen verder gedistancieerd naar de bevolen gebieden. In Moldavië sloegen op 24 Augustus Duitsche en het bondgenootschap trouwgebleven Roemeen sche tank troepen gemeenschappelijk ver- scheidene vijandelijke aanvallen af. Hier en daar voorgekomen tegenstand van aanhangers der Roemeensche konirigs- kliek werd gebroken In het gebied van Boekarest en in de stad zelf werden her haalde aanvallen der verraders afge slagen. Tusschen de Karpaten en den Weichsel zijn op een breed front, ondernomen aan vallen der bolsjewieken gestrand. Tus schen Weichsel en Narew breidden zij hun aanvallen uit tot verdere sectoren en wer den in harde gevechten teruggeslagen. In eenige penetratieplekken werden de bols jewieken door tegenaanvallen tot staan gebracht. Talrijke felle aanvallen der bolsjewieken ten Westen van Modohn en ten Noord oosten van Walk zijn bloedig ineengestort door den taaien tegenstand onzer troepen. Om Dorpat zijn verbitterde gevechten ont brand. Eskaders slagvliegers hebben bijzonder doeltreffend ingegrepen in deze gevechten en 28 vijandelijke tanks en ruim 100 vrachtwagens vernield. In luchtgevechten en door afweer geschut van de luchtmacht werden gis teren boven het Oostelijke front 87 vU- andeljjke vliegtuigen ncergeschoten. In den nacht hebben gevechts- en slagvliegerformaties het bolsjewistische ravitailleeringsverkcer ten Westen van het Meer van Pskof met goed gevolg aangevallen. Vijandelijke formaties bommenwerpers hebben overdag bommen geworpen op eenige plaatsen in Noord-Duitschland en in Bohemen, o.m. op de steden Rostock, Wismar, Schwerin en Brünn, Amerikaan, sche jagers hebben herhaaldelijk in scheervlucht de op het land werkende be. volking beschoten. Des nachts hebben vooral Rüsselsheim est Darmstadt het doelwit gevormd van Britsche terreuraan- vallen. Vijandelijke, vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op Berlijn en omgeving en in het Rijnlandsch-West- faalsche gebied. Luchtverdedigingsstrijd, krachten hebben boven Duitsch gebied en boven de bezette Westelijke gebieden 75 vijandeiijke vliegtuigen, waarvan 45 vier, motorige bommenwerpers, neergeschoten. Ter aanvulling op het Weermachtbe- richt van heden wordt gemeld Een op het oogenblik aan het Ooste lijke front strijdende divisie afweerge schut der luchtmacht onder leiding van generaalmajoor Schalier heeft sedert het begin van den oorlog ruim 1000 vijande- lijke vliegtuigen vernie'd. Eenheden af weergeschut van een luchtvloot in de be. zet'e Westelijke gebieden hebben sedert het begin der invasie, vaak onder bij zonder harde gevechtsomstandigheden 1600 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Nadat de eerste aanvallen der Fran- sche Maquis-benden op Marseille op bloedige wijze ineengestort waren, heb ben de Anglo-Amerikanen ten Noorden der stad troepen uit de lucht neergela ten, waarmee zij den 24n Augustus den aanval openden. In Marseille zijn, naar het DNB verneemt, hevige straatgevech ten aan den gang tusschen het Duitsche garnizoen en binnengedrongen pantser wagens. Duitsche batterijen sloegen'ge reedstaande vijandelijke troepen op de opmarschwegen uiteen en steunden op doelmatige wijze den afweer tegen de tot het havengebied doorgedrongen vijan delijke strijdkrachten. Het stadsgebied in het gebied der Duitsche marinesteun- punten bevindt zich nog steeds in han den der Duitsche verdedigers. Zoowel te Toulon als te Marseille duren de gevechten met de binnen gedrongen Amerika ansche formaties en hun soldenierstroepen met groote ver bittering voort. In beide steden ztfn de invasietroepen er weliswaar in ge slaagd terrein te winnen, doch zij trachten tevergeefs de Duitsche ver dedigers van elkander te scheiden. Deze verdedigen elke straat en elk plein met grooten strijdlust en binden groote strijdkrachten der aanvallers. De heldhaftige tegenstand der vesting- garnizoenen heeft de distancieeringsbe wegingen der Duitsche formaties uit het overige gebied in de richting van Lyon aanmerkelijk vergemakkelijkt. In het gebied van Parijs Terwijl voortdurend hevige gevechten worden gevoerd om het Seine-bruggen- hoofd ten Zuiden van Rouaan is het zwaartepunt der Amerikaansche opera ties verlegd naar het gebied van Parijs. Daar zijn Amerikaansche «pantsercolon- Konlng, Goudsbloem!aan 3, Tel. 330263; Boekhandel J IB. van Seters Theresiastraat 10S®. Tel. 772444. In Hongarije zijn, naar gisteren op een desbetreffende vraag in de Wil- helmstrasse werd meegcdeeld, de als gevolg van de ontwikkeling in Zuid- oost-Europa noodzakelijk geworden maatregelen genomen. Daartoe behoort ook een reorganisatie dej regeering, waarover op het oogenblik nog geen bijzonderheden worden meegedeeld. In Berljjnsche politieke kringen is men van meening, dat door de gebeur tenissen in Roemenië ook zekere span ningen, die in deri laatsten tijd op het gebied der binnenlandsche politiek In Hongarije zjjn ontstaan, met één slag opgeheven zullen worden en wel in verband met de gevaren, waarvoor het Hongaarsche volk zich geplaatst ziet. Men is in bepaalde kringen er spoedig toe geneigd in alle saboteurs en terroristen goede Nederlanders t? zien, wier daden het welzijn van eijjen land en volk beoogen. Dit is dom en kortzichtig. Het getuigt van kinderlijke goedgeloovigheid wanneer men aan neemt, dat de buit van eiken overval op een distributiebureau aan onder gedoken landgenooten ten goede komt, want ook de zwarte handel is, hor- ribile dictu goed georganiseerd. De tijd van oogsten is aangebroken en nauwelijks maakt men zich gereed de gewassen van den bodem binnen te halen, die voor onze voedselvoorziening van zoo’n enorm belang zijn of nieuwe daden van sabotage worden gemeld, die de oogstopbrengst aantasten zonder dat öe nationale zaak er ook maar in de geringste mate door wordt gediend» In tegendeel. Uit tal van plaatsen, vooral uit de landbouwende streken van het Oosten en Zuiden des lands komen berichten binnen over in vlammen opgegane oogstvoorraden en over in brand ge stoken dorschmachines. Deze brand stichters redeneeren als volgt: „Wij oogsten niet voor ons eigen volk. Straks legt de bezetter er toch voor een goed deel weer beslag op. Dat dulden wij niet. Wij niets, hij óók niets, wij ge brek, dan óók de Duitsche bezetter gebrek!” Eilieve, dit is toch wel dom gerede neerd en zéér kortzichtig. Want dit kunnen wij wel zeggen, zoo is het toch ook reeds al deze bezettingsjaren geweest! de Duitschers in, ons land zullen niets te kort komen; De bezet tende macht komt altijd aan haar trek. Zij zal er geen boterham minder om eten, ook al gaan honderden schuren met koren in vlammen op. De schade door deze daden veroorzaakt, komt voor de volle honderd procent ten laste van ons eigen volk. Dit realiseere men zich terdege. Daarom is het ook zaak met de grootste scherpte op te treden tegen dergelijke vernie lingen en te trachten ze te voorkomen. Oogstvoorraden, die in vlammen op gaan, oogsthandelingen, welke worden gesaboteerd, beteekenen enkel maar verlies, 100 pCt. verlies. Er staat geen fractie van één procent winst tegenover aan nationaal idealisme of patriottische weldoenerij. Inzameling van uniformstukken door het Nederlandsche Roode Kruis Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede: Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht zorgt in overeenstemming met de bepalingen van het volkenrecht in oor logstijd voor het kleeder, der Nederland sche krijgsgevangenen Het is evenwel niet verplicht noch in staat aan de krijgs. gevangenen uniformen ter beschikking te stellen, die met de wénschen der Neder landsche Krijgsgevangenen in overeen stemming zijn. Het Nederlandsche Roode Kruis doet daarom een beroep op alle Nederlanders, die in het bezit zijn van uniformstukken van de voormalige Nederlandsche Weer macht, deze voor de kleeding van hun zich in krijgsgevangenschap bevindende land genooten ter beschikking te stellen. In het bijzonder zijn benoodigd. uniformjas, sen, pantalons, overjassen. mantels, kepi’s, veldmutsen, distinctieven, schoe nen laarzen, beenkappen en beenstukken, beenwindsels. Deze vrijwillige gaven, waarom het Ne derlandsche Roode Kruis dringend ver zoekt. kunnen aan het magazijn der 5de afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Groenewegje 1416. den Haag wor. den afgegeven of per post toegezonden. Het----- sche Ri zending van alle ingezamelde goederen. In thans ook aan den Westelijken sector meer activiteit, meldt S.P.T. In het ge bied van Florence was de activiteit van de artillerie zeer sterk en in de bergen aan weerszijden van het Arno-dal richtten de aanvallen der Britten zich in de rich ting van de groote rivierbocht bij Pontas- sieve. Aan de Adriatische kust zijn nieuwe voorbereidingen voor een offensief in den sector van Metauro merkbaar. Het is nog niet duidelijk of de Geallieerden in Italië een offensief over het geheele front willen starten of dat zij slechts willen verhin deren.'dat sterke Duitsche krachten naér Zuid-Frankrijk zullen worden overge plaatst „RICHARD DE GROOTE”: Het blijspel in drie bedrijven met dezen titel werd gisteravond in het Metropole-éheater door het Residentie-Tooneel voor de eer ste maal in onze stad opgevoerd. De zaal was goed bezet, het applaus was vrien delijk en aan hét slot werden in kleurige verscheidenheid vele goed bedoelde pre- mièrebloemen opgedragen. Het eenige aantrekkelijke van dit stuk is, dat het aan boord van een passagiers schip speelt, zoodat we drie bedrijven lang meevaren op het sloependek, een goedgeslaagd en suggestief décor van Willem D«ering. Het is een voorstelling geworden van een aardig gespeeld stuk, dat eigenlijk heelemaal niet aardig is of misschien nog juist aardig genoeg om als zomer-niemendalletje een week lang re pertoire te houden Richard de Groote is een beroemd filmregisseur. Paul Steen bergen speelt hem met film-snit en fihn- vlotheidmen moet een waarlijk groot acteur zijn om in een waardeloos stuk als dit een rol te spelen zooals hij het doet. Mimi» Boesnach speelt dubbel, dat wil zeggen $ij speelde de rol van een vrouw die een rol speelt. Zij doet het charmant, lief en met raffinement. Coba Kelling en Riri Otte als lispelend bewonderaarstertje van den filmheld danken we den lach van dezen fcvond. De kleinere rollen waren goed bezet; Richard Flink muntte als blij, spelspeler uit. Men moet „Richard de Groote” we) gaan zien, om. zoo noodig, ..kite!»” van kunst te leeren onderschei den, en het stuk wordt werkelijk aardig gespeeld, hetgeen men lang niet van alle zomerexploitaties kan getuigen. Johan Koning. DIE ZAUBERFLÖTE BIJ DE KAMER OPERA: Voor haar première van Mozarts opera „Die Zauberflöte” in den Stads schouwburg vond de Kameropera een uit verkocht huis. Zij is tot een uitbundig, over ’t geheel genomen, welverdiend succes geworden. Aan het slot zijn dirigent, re gisseur (Walter Stoschek en Hans Stroh, bach) en de zangeressen en zangers ten tooneele. onder aanbieding van een rijke bloemenhulde met geestdrift toegejuicht. Een groot aandeel in dit welslagen komt toe aan het voortreffelijk geleide orkest, dat een prachtig gestyleerd klankbeeld heeft gegeven Van het instrumentaal ge deelte der rijke partituur. Voor de bezet ting der hoofdfiguren ten tooneele had men in Nellie Smit (Königln der Nacht), Corry Bijster (Pamina). Elisabeth Glastra van Loon (Papagena). Henk Viskil (Ta- mino), Anton yan Heyningen (Papageno), Monostatos (Jos Burcksen) krachten, dié solistisch en in onderlinge samenwerking qua spel en zang veel goeds hebben ge presteerd Ook de kleinere partijen waren meer dan voldoende bezet. De regie van Hans Strohbach had het tooneelgebeuren in een soms wel wat te sober gehouden artistieke omlijsting gezet De samenwer king tusschen het orkestrale, vocale en decoratieve element heeft zich over de geheele linie in een goed sluitend contact laten gelden Mr. A. J. F. J Jung. Nu Eric van Ingen weer her steld is. geeft ..Het Ruys Ensemble" van heden af tot en met 31 Aug. wederom voorstellingen van ,,’t Begon zoo on schuldig...". in den Princesse-Schouwburg. In de Kunsttalen Plaats 21 worden var» heden tot en met 14 Sept, schilderijen en etsen van Jan Poortenaar geëxposeerd, FRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met JKikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Mod^tbl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. 9.45. BÜ postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. Te Berlijn wordt vernomen, dat het Duitsche gezantschap in Boekarest door Roemeensche troepen en poliKiestrijd- krachten is omsingeld. Onder deze om standigheden bestaat geen mogelijkheid tot rechtstreeksch contact met den Duit schen gezant. In de Wiihelmstrasse werd in verband hiermede verklaard dat men met toepasselijke middelen stappen wil nemen om de van Roemeensche zijde te gen het Duitsche gezantschap genomen maatregelen te elimineeren BOYD BACHMAN IN Ct)RSO Als schui mende champagne presenteert Boyd Bach man met zijn orkest zijn lustrumpro- gramma. Het iié evenals bij dezen edelen drank, een teveel maakt lichtelijk dui zelig. Bachman heeft in de vijf jaren, dat hij in ons land is, een groote popu lariteit verworven Hij heeft van ^ijn or kest dat een prima bezetting heeft in de eerste plaats een schouworkest ge maakt En de kittige, kleine Boytf zelf is in het clowneske (soms op het dolle af) wel de hoofdfiguur In het programma waren, in verband met het jubilet—i, tal van attractienummers ingevlochten o.m bracht men de 2e Rhapsodle van Liszt, weliswaar niet op een wijze die de groote componist zich zelf gedacht heeft, maar desondanks zeer verdiens’e- lijk De avond werd een groot succes voor Boyd Bachman en de zijnen. Er zijn h rtelijke woorden van gelukwensch ge sproken. die met een rijkdom aan bloe men duidelijk deden uitkomend dat het orkest door zijn presta’ies hee’ velen oan zich heeft vernlicht TENTOONSTELLING OP VOLKSTUIN- GEBIED: De Haagsche Bond van Volks- tuinders organiseert in samenwerking met het departement van Landbouw; en den Gemeentelijken Plantsoenen Dienst een tentoonstelling op volkstuingebied in het gymnasium aan de Laan van Meerder, voort. Assistenten van den Rijkstuin- bouwconsulert zijn daar aanwezig om aan belangstellenden voorlichting te geven. Onder andere zullen te bezichtigen zijn eigen geteelde groenten. peulvruchten. fruit, bloemen weck, enz Stands zullen 'aanwezig zijn vac de teelt van voedings gewassen. bijen plantenziektekundigen dienst, enz. De tahakstand ontbreekt na tuurlijk niet, waar men tevens demon streert hoe de tabak gekorven wordt. De tentoonstelling is geopend op Zaterdag 2 Sept, van 48 u.. Zondag 3 Sept, van 10—8 u. en Maandag 4 Sept, van 10—8 u. BONNEN AFHALEN: Maandag van 8 30 tot 16.30 uur Groot Hertoginmelaan en Alidastraat 1 (Lsd.) de letter^ Schoen me t/m Steenl. TRAMWAGEN ONTSPOORD: Vanochtend omstreeks 7 uur is op den Fruitweg een aanhangwagen van lijn 11 uit de rails ge loopen en in botsing gekomen met een tramhuisje. Dit huisje werd geheel ver nield. De heer W. B. uit de Tak van Poortvlietstraat. die bij de halite stond, werd niet ernstig gewond Na behande ling in het ziekenhuis aan den Zuidwal kon hij huiswaarts keeren. IUBILEA Vrijdag 1 September hoopt de heer P. M Teeuwisse. incasseerder bij de N.V A.T.O v. Gend en Loos, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst getreden is Vandaag her dachten de heeren J. C J, Metten en J. van Ombergen het feit, dat zij 25 jaar werkzaam zijn bij de firma P. D. Schilte. In een feestelijk samenzijn werden de jubilarissen vanochtend in de fabriek in de Nieuwstraat op hartelijke wijze ge huldigd door de directie en namens het personeel Hierbij werden geschenken aangeboden voor de dames waren er bltfemen, Des middags werd een feest programma. geheel door het personeel samcr-rrnsfeld. afgewerkt. MR. DR. H. L. HEMSING t: In den leef tijd van 76 jaar is mr. dr. H. L. Hem- sing. oud-administrateur van het departe- ^rnent van Koloniën, overleden. De ver- assching vond heden te Westerveld plaats. Op het rangeerterrein aan de Binckhorstlaan is gisteren de 23-jarige H. A. J F, tusschen 2 locomotieven be kneld geraakt.. De man is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. Jeugdstormfrontfonds ingesteld Ter gelegenheid van het a.s. tienjltig bestaan 'van den Jeugdstorm waarvan de officieele viering op Zaterdag 30 Septem ber zal plaats hebben, heeft de Hoofd- stormer C. v Geelkerken een Jeugd- stormfrontfonds ingesteld. Dit fonds heeft ten doel te komen tot de op- en inrich ting van een Jeugdstormherstellingsoord bestemd voor1. gewonde jonge Neder landsche soldaten, die als lid van den Jeugdstorm naar het front zijn vertrok ken en aldaar zijn gewond geraakt2. stormsters. die zich aan het front hebben onderscheiden als Roode Kruiszuster of rich op andere wijze aldaar hebben ver dienstelijk gemaakt en herstel van krach ten behoeven3. stormers en stormsters uit de geteisterde gebieden (ook uit Duitschland). die zich aldaar hebben In gezet en/of gewond zijn geraakt; 4. leden van den. Jeugdstorm, die zich aan het thuisfront voor 100 pCt. inzetten en d‘ vanwege hun lichamelijken toestand een periode van rust behoeven. Er wordt een krachtig beroep gedaan op alle jeugdvrienden in Nederland, ver der op alle instellingen om door het brengen van een offer blijk te geven, hoe zeer men belang stelt in het werk den Jeugdstorm. Op een persconferentie heeft hoofdhop man Zilver medegedeeld. datT 154 jonge stormers van den Jeugdstorm aan de fronten reeds hun leven hebben gegeven voor Europa’s vrijheidsstrijd; veie an deren zijn ernstig gewondhonderden staan momenteel aan het front Qok giften in natura zijn van harte welkom Bijdragen in geld kunnen wor den gestort op postglronummer 25000. Jeugdstormfrontfonds Voor nadere In lichtingen kan men zich wenden tot het Stafkwartier. Oorsprongpark 8 te Utrecht, afd. Frontfonds. nes na zware gevechten, die aan beide zijden met groote verliezen gepaard gingen, via Versailles en Sèvres uit Wes telijke richting en langs den weg Etam- pesParijs uit Zuidelijke richting de buitenwijken van de stad binnengedron gen, waar zij op vrij groote schaal de terroristengroepen bewapenen en tot op stand tegen het garnizoen aanspoorden. Daarbij kwam het tot verbitterde straat- en huizengevechten, eerst in de buitenwijken, later ook in de binnen stad, waar de steunpunten der gami- zoenstroepen werden aangevallen. Onder andere kwam het bj| het paleis Luxembourg op de Place de l’Etoile, bij den Are de Trlomphe, waaronder zich het graf van den onbekenden sol daat bevindt, alsmede op andere plaat sen in de binnenstad tot hevige gevech ten met verschillende pantsergroepen en met de terroristen. Herhaalde pogin gen zich met geweld van de Duitsche steunpunten meester te maken, werden met bloedige verliezen afgeslagen. De gevechten duren echter voort. Nader verneemt S.P T.omtrent den strijd bij Toulon, dat de Duitsche bezet ting nog steeds den strijd volhoudt, on danks hét feit, dat de vesting zonder on derbreking met artillerie van alle kali bers wordt beschoten en bovendien voortdurend door zwermen bommenwer pers wordt aangevallen Eenige batterijen der kustverdediging zijn in het gebied van Toulon door de overmacht van vuur en staal buiten gevecht gesteld Ook drie fortificaties zijn onder het vijandelijke vuur bezweken In de bergen ten Ooste0 van de Rhöpe worden de Duitsche distanoieerlngsbewe. gingen voortgezet De invasiestrijdkrach- ten trachten door inhalende bewegingen en flankaanvallen de Duitsche strijd krachten te omsingelen. Hierdoor komt het telkens tot verbitterde gevechten. Ten Oosten van Montelimar en ten Zuiden van Grenoble rukken Geallieerde tank- formaties met ondersteuning van Maqui- sards op. De Duitsche troepen die zich hier terugtrekken, verdedigen rich bui tengewoon taai. LOMBOK-STRIJDERS TER HERDEN KING BIJEEN Op initiatief van eenige oud-Lombok strijders werd gistermiddag in „Krasnapolsky” te Amsterdam eén bijeenkomst gehouden ter herdenking van de expeditie naar Lombok. 50 jaren geleden Nadat de voorzitter der voor- loopige commissie welke later door de vergaderden werd gesanctionneerd de heer M van Santé, een woord van wel kom had gesproken gaf de heer G Vrij dag, oud-officier van het K.NJrL., een historisch overzicht van den krijg op Lombok, De heer G. Eekhof gaf een schril beeld van den nood, waarin nog enkele oud- Lombok-strijders verkeeren Dat de commissie niet stil zit. bewees de mededeeling. welke na de pauze waarin den aanwezigen, dank zij een goede geste van enkele firma’s een si garet en twee consumpties konden wor den aangeboden werd gedaa» dat n.i. de eerste grondslag voor een particulier fonds waf gevormd, dank zij een gift van 5000, welk fonds men spoedig hoopt te kunnen uitbreiden en. waaruit althans de ergste nooden van de meest behoeftige oud-strijders met een maan- delijksche bijdrage jeunnen worden ge lenigd. Het adres van den secretaris is G Eekhof, Sluisstf. 20 hs.. Amsterdam-Z „HET SEIN”: Maandag a.s. 18.45 uur spreekt Max Blokzijl vla Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onder werp „Het sein”.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1