WAPENSTILSTANDSVOORWAARDEN VOOR ROEMENIE N (1944. Maandag 28 Augustus. No. 18883. Duitsche steunpunten in Parijs bieden hardnekkig verzet in f. De stryd in Parüs EERSTE STADS ED. en Aanvallen op Brest SPORT WIELRENNEN Schulte ook wegkampioen UITGEBREIDE SERIE INBRAKEN OPGEHELDERD 1 STADSNIEUWS VERGUNNINGEN VOOR MEUBELTRANSPORT Waarde van gestolene niet te schatten De capitulatie-voorwaarden Nederlandsche damesploeg verbetert wereldrecord BINNENLAND Oorlogstoestand met Duitschland I Hebt gij reeds geofferd? Hoofdprijzen Staatsloterij [Zie verder le blad, pag, ZJt Prachtige strijd op den Cauberg Hevige gevechten om Brest - Aan vallen ten Westen van Rouaan aan de Beneden-Marne Van de aPol voor de derde maal kampioen OW' - Q COURANT 19350 Nieuwe Sovjet-aanvallen X De eindstand van het tournooi is ala door f f 3676 23157 6998 23631 10530 24949 1577 1889 2184 15.31 13.88 19.67 pot. 2648 2506 2556 2368 brf. 65 104 132 90 93 103 136 111 h.s. 258 183 193 HAAGSCHE luapn Van Zondag, voornamelijk ied, met grootere hevigheid. g.p. 6 51 41 4 21* 2187 2 2 a.g. 40.73 24.09 19.36 252 26.31 151 23.51' 123 163 149 1. v. d Pol 2. van Vliet 3. de Ruyter 4. Sweering 5. v. Eymeren 6. de Leeuw 7. Kobus 8. Metz De chef van de afdeeling Vervoerwezen maakt bekend, dan vergunningen voor meubeltransport bij de regeling centrale meubeltransport uitsluitend door bemid deling van meubeltransporteurs dienen te worden aangevraagd. Aanvragen van de zijde van het publiek worden niet in be handeling genomen. Voor evacuatiever- huizingen wordt steeds een bijzondere regeling getroffen, waarover het betrok ken gemeentelijk bureau nadere inlich tingen kan verstrekken. Het Hongaarsche Telegraaf-agent- schap meldt: „Het door buitenlandsche agentschappen en omroepzenders ver spreide bericht .over een z.g. regee- ringscrisis in Hongarije, is volkomen uit de lucht gegrepen.” De president van de Philippijnen, Laurel, heeft ter bespoediging van de evticuatiemaatregelen te Manilla een aantal reisbeperkingen afgekondigd. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modetol. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr, Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c. In Denemar ken is gisteren een personentrein door 2 Engelsche en 2 Amerikaansche ja gers met machine geweren beschoten. Oproep van Slowaaksche regeering Zaterdagavond heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Mach, namens de Slowaaksche regeering een oproep aan het volk voorgelezen, waarin erop gewezen wordt, dat de vijanden van Slowakije er naar streven, orde en rust in den staat te verstoren en tot dat doel personen met valschermen neerla ten, die trachten het Slowaaksche volk op verkeerde wegen te brengen. De Slowaaksche regeering is echter, even als de president van den Staat en het geheele Slowaaksche volk, vastbesloten tegen dit streven op te treden. Het Slowaaksche leger en de veiligheidsor ganen zullen zoo noodig met alle ener gie optreden, teneinde zelf orde en rust in het land te herstellen en te hand haven. Slowakije is vrij en het* hangt alleen van de Slowaken af, of het deze vrijheid zal behouden. Alle geruchten over bezetting van Slowakije door vreemde troepen zijn leugens van de vijandelijke propaganda. Minister Mach spoorde het Slowaaksche volk tenslotte aan, de maatregelen van de regeering te steunen. Een aantal bekende bouwwerken in puin Ook Zondagochtend weerklinkt in Parijs het rumoer van den strijd. Hoewel de Amerikanen en de onder hen staande Gaullistische formaties in den loop van de laatste 34 uur aanzienlijke versterkin gen hebben ontvangen en de opstandelin. gen na het binnendringen van deze for maties nieuwen toeloop hebben gekregeft. verdedigen zich de Duitsche nesten van verzet tegen deze wat aantal en vooral zware wapens betreft sterk overmachtige strijdkrachten met zeer groote verbeten heid. Zij hebben nieuwe oproepen om zich over te geven afgeslagen en zich in de door hen verdedigde districten, zoowel ten Zuiden van de Seine aan den Boulevard St. Germain, in den tuin van het Luxem bourg en op den Boulevard Montparnasse alsmede achter de Seine-eilanden bij het raadhuis, de Place de la Bastille en de Place de la République zoo vastberaden verdedigd, dat de Amerikanen ertoe over, gingen de Duitsche steunpunten met zware granaatwerpers en geschut te be schieten. De omvang van de vernielingen in Parijs, waardoor ook een aantal be kende bouwwerken in puin gelegd werd, is daardoor nog grooter geworden. Bij zonder zwaar werden. Zaterdagmiddag de Noordelijke en Noordoostelijke stads wijken getroffen, vanwaar uit de Ameri. kaansche pantserformaties verder terrein trachtten te winnen. Duitsche pantserformaties en afdeelin- gen stormgeschut wierpen voor Le Bour. get de Amerikaansche pantservoorhoeden, die zich v^n het vliegveld meester wilden maken, in een krachtigen tegenaanval met zware verliezen terug en drongen op tot aan den rand van de stad. Aangevoerde versterkingen werden onder het hevige vuur van zware Duitsche batterijen lucht doelgeschut genomen en kwamen in de gedeeltelijk brandende straten niet tot ontwikkeling. De gevechten herleefden i'n de ochtendr in dit gebiel PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0j19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct., fr. p.p 10 <ft. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.67. Dienstaanb. ƒ0.3®. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v d. bl." 10c. meer. generaal Senatescu hebben hun instem ming betuigd met de aanvaarding van deze voorwaarden.” Roemenen openden vijandelijkheden tegen Duitsche troepen In het Roemeensche gebied hebben Roemeensche troepen in den loop van Zaterdag op verschillende plaatsen de vijandelijkheden tegen de Duitsche for maties overeenkomstig de overeenkomst die de verraderlijke hofcamarilla met de bolsjewisten heeft gesloten, geopend. Hierdoor is in verband met den onge- hinderden opmhrsch der bolsjewistische pantser- en gemotoriseerde formaties de positie voor de op den uitersten Zuidelij ken vleugel van het Oostelijke front staande Duitsche troepen aanzienlijk ver scherpt. Sterke Duitsche formaties zijn ten Oosten en Westen van de Proeth in hevigen strijd gewikkeld met overmach tige bolsjewistische strijdkrachten. In het verloop van dezen strijd slaagde de taai strijdende Duitsche afweer er in, op den Oostelijken oever van de Proeth 43 Sovjetpantserwagens te vernietigen, ter wijl tusschen Proeth en Sereth, bij het zuiveren van de achterwaartsche ver bindingen, in totaal 19 Sovjetpantser wagens vernietigd werden. De Duit sche gevechtsgroep bevindt zich hier op den terugtocht naar de Karpathenpassen. In Roemenië zelf ontstonden aan den Noordelijken rand van Boekarest en in het gebied van Ploesti met buitengewone verbittering gevoerde gevechten. Roe meensche troepen, die de hier in den strjjd geworpen Duitsche formaties vol gens het dictaat der bolsjewisten pro beerden te ontwapenen, werden '-„•net zware bloedige verliezen afgeslagen; 23 Roemeensche tanks werden door zware Duitsche batterijen luchtdoelgeschut ver nietigd. Bijzonder zwaar waren echter de bloedige verliezen der Roemenen, die, ofschoon zij numeriek verreweg in de meerderheid waren, door de met de grootste verbittering strijdende Duitsche troenen op de vlucht gedreven werden. Bij de voortzetting van hun aanval zijn de Sovjets over de Sereth getrokken. Zij hebben ondanks zware verliezer# aan pantserwagens na verbitterd verzet Fos- cani veroverd. In verband met de poging /van den vijand om de Oostelijke Kar- pathen binnen te dringen maken de tegen aanvallen van Hongaarsche en Duitsche troepen goede vorderingen. In de vestingzónes van Bretagne heb ben de Amerikanen alle beschikbare for maties geconcentreerd op het landfront van Brest, zoodat de aanval op de ves ting ieder oogenblik verwacht kan wor den. Hierop duiden ook de onophoudelijke luchtaanvallen der formaties Amerikaan sche bommenwerpers op de haven en de vesting alsmede het voortdurend krach tig wordende artillerievuur. De pogingen echter om met sterke strijdkrachten het voorterrein der vesting binnen te drin gen. werdén in een tegenaanval afge slagen. Een oprpep aan den commandant om de vesting over te geven werd niet beantwoord. De aanvallen op de ge bieden van Lorient en St. Nazaire heb ben de Amerikanen overgelaten aan de georganiseerde soldeniers en Bretonsche terroristen, die bij een aanval doo»‘ de automatische Duitsche wapens bloedig afgeslagen werden en van verdere onder nemingen afzagen. Ook in het frontge bied van St. Nazaire waren zij volkomen passief. De marinebatferijen van het 'eiland Cecembre <voor St. Malo blijven nog steeds stand houden in weerwil van een ononderbroken hagel van granaten en bommen. Interinf. meldt, dat in de capitulatie voorwaarden o.a. het volgende wordt bepaald: Het Roemeensche leger behoudt zijn wapens, voor zoover het gebruikt wordt voor den strjjd in Transsylvanië. Het geheele Roemeensche leger moet onverwijld zijn voorraad wapens en mu nitie aan het Sovjetopperbevel overdra gen. De ravitailleering van de tegen Hongarije strijdende formaties wordt door Sovjet-gevolmachtigden geregeld. Roemenië stelt onmiddellijk 1.4 mil- lioen arbeiders en voorts 100.000 specia listen architecten, ingenieurs, aanne mers, monteurs ter beschikking v>oor den wederopbouw van de verwoeste ge bieden der Sovjet-Unie. In dit aantal zijn de gedemobiliseerde onderdeden van het Roemeensche leger inbegrepen. Bessarabië en de Boekowina worden onverwijld weer bij de Sovjet-Unie inge- lijfd; de Noordelijke Dobroedzja wordt, een definitieve regeling na het einde van den geheelen oorlog voorbehouden, als een directe bestuurszöne onder het Sc /jetopperbevel geplaatst. De contröle over de scheepvaart op den Donau neemt voor den duur van den oorlog het Sovjetopperbevel op zich. De Roemeensche regeering verplicht zich, na het einde van de oorlogshan delingen aan het Roemeensche volk ge legenheid te geven om op een demo cratische wijze van verkiezing te stem men over zijn toekomstigen regeerings- vorm. De Sovjet-Unie verklaart zich reeds thans bereid, na het van kracht worden Van het vredesverdrag, het roode leger terug te trekken uit het gebied van den Roemeenschen staat Door de politie zün in arrest gesteld drie inbrekers, die sinds Mei van dit jaar op zeer brutale wjjze in diverse stadswijken en in de randgemeenten in braken hebben gepleegd. Een van hen, de 32-jarige chauffeur J. P., heeft be kend in totaal aan 25 inbraken schuldig te zijn, de 30-jarige timmerman C. D. v. d. G., heeft toegegeven 13 maal te hebben ingebroken, terwjjl de derde, de 29-jarige J. V., die sinds het begin van deze maand met P. en de V. samen werkte, twee inbraken op zün naam heeft staan. De politie neemt evenwel aan, .dat het bij dit totaal aantal niet zal blijven; voorts zjjn meer arrestaties te wachten. Door doortastend optreden van de recherche is het grootste deel van de gestolen goederen achterhaald. V. d. G. werd het vorige jaar in het Benoordenhoutkwartier op heeterdaad bij een diefstal met braak gegrepen. Zijn compagnon, J P., die aan de inbraak debet was, wist zich door vertrek naar het buitenland aan de gerechte straf te onttrekken-, v. d. G. werd tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Dit evenwel heeft hem niet afgeschrikt, want eenmaal weer op vrije voeten heeft hij zijn oude handwerk, nu echter op grooter schaal opgenomen. P. was inmiddels weer naar hier teruggekeerd en zocht contact met v. d. G. Een omvangrijk plan de campagne werd door de heeren opgesteld. Voornamelijk hadden zij het voorzien op de woningen van doktoren en goed gesi tueerden, in de diverse wijken van onze stad gevestigd. Doch ook Voorburg en Rijswijk kregen herhaaldelijk bezoek van het tweetal. De werkwijze was als volgt: P. en v. d. G. stelden zich vooraf op de hoogte van de al of niet aanwezigheid van de bewoners van het pand dat zij op het oog hadden. Waren de menschen ver trokken dan gingen zij in de avonduren reeds naar het perceel en deden zich ken nen als uitstekende geveltoeristen. Zij klommen naar de bovengelégen étage en wisten hier een raam of balcondeur te openen. Den geheelen nacht bfevert zij dan in het pand en stalen vrijwel alles wat er aanwezig was. Alles was van hun gading wat maar tg vervoeren was. Kleerkasten, linnenkasten en kasten met levensmiddelen werden ge plunderd. tapijten (jvaaronder zeer kost bare Perzen) werden opgenomen, schil derijen en andere waardevolle voorwerpen werden vakkundig ingepakt. De politie durfde geen schatting te maken van de totale waarde, welke het tweetal in het tijdvak van 5 maanden alzoo heeft ver gaard. De buit werd met behulp van gor dijnkoorden, die werden afgetrokken, tot groote pakken gebundeld, om dan ver volgens in de ochtenduren per rijwiel te worden vervoerd. Voor een deel gebruikte v. d. G. het gestolene om zijn woning naar de eischen des tijds in té richten ook P., die in een pension woonde, eigende zich het meest bruikbare toe om zijn kamers wat com fortabeler te doen zijn De rest is ver kocht. waarbij het tweetal in het bezit van enorme sommen kwam. Elk van hen kocht een dure motor en leidde met verschillende vrouwen een uiterst ge makkelijk en luxueus leven, V., die met P. in hetzelfde pension woonde, werd in het begin van deze maand in de combinatie opgenomen. Het lag trouwens in het voornemen nog meer clubs te vor men. De politie heeft dit weten te voor komen Het teruggevondene was genoeg om een pakhuis van flinke afmeting te vullen. ATHLETIEK D e 38-j arigeJ. deP. uit de Brinckerinckstraat kwam Zaterdagmiddag op den Leidschestraatweg in aanraking met een bovenleiding van de H.T.M. toen hij op een montagewagen stond. Hij ge raakte bewusteloos en viel van den wa gen. De man is ter observatie in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: lil het gebied ten Westen van Rouaan viel de vijand ook gisteren onze troepen op den Zuidelijken oever van de Seine fel aan. De aanval bleef chter overal door het geconcentreerde afweervuur steken. Een vijandelijk bruggenhoofd ten Oosten van E'lbeuf werd in een tegenaanval ver kleind. Hernieuwe vijandelijke aanvallen mislukten daar, waarbij 20 tanksen 6 gepantserde verkenningswagens waren stukgeschoten. Ten Noorden van Mantes probeerde de vijand zijn bruggenhoofd uit te breiden, doch hij kon ondanks het in den strijd werpen van sterke infanterie- en tank- strijdkrachten slechts geringe terrein winst behalen. In Parijs bieden talrijke Duitsche steunpunten nog steeds hardnekkig ver zet. Door tanks gesteunde aanvallen van den vüand van de stad uit in Ndbrd- oosteljjke richting werden door tegen aanvallen tot staan gebracht. In het gebied ten Zuidoosten van Parjjs drong de vjjand onze troepen in hevige ge vechten naar de Beneden-Marne terug. Een oproep van de Amerikanen, ge richt aan den commandant van de ves ting Brest, werd van de hand gewezen. De vijand ging daarop gisteren met sterke infanterie- en tankstrjjdkrachten tot den grooten aanval over. De gevechten namen in den loop van den dag steeds meer aan hevigheid toe. De bezetting van Brest sloeg echter, door leger-, marine- en luchtafw’eerbat- terijen doeltreffend gesteund, alle aan vallen af. De vijand leed zware, bloe dige verliezen en verloor zeven tanks. Enkele plaatselijke penetratieplekken in het voorterrein van de vesting werden afgegrendeld. Onfe bewegingen in het Rhóne-dal ver- loopen volgens plan. Verscheidene pogin gen van den vijand om van het Oosten uit op den dalweg te komen mislukten. Gewapende veerbooten en motortorpedo- booten brachten in'het zeegebied, ten Wes ten van Fécamp in een hard gevecht me* een krachtig beschermde formatie kruisers een vijand el ijken torpedojager en een mo tortorpedoboot tot zinken. Twee eigen vaar tuigen gingen verloren; andere werden be- schadigd. 1 Voor de Zuid-Fransche kust werd een vijandelijke kruiser door Italiaansche strijdmiddelen na torpedotreffers zwaar 1 beschadigd. 1 In het Fransche gebied werden 174 ter. 1 roristen in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur van de V 1 ligt op Londen In Italië ondernam de vijand in den Arno-sector verscheidene vergeefsche ver- kenningsaanvallen. Aan de Adriatische kust bleven vrij krachtige aanvallen van den vijand zonder resultaat. In Roemenië voeren onze troepen aan weerszijden van de Beneden-Proeth nog steeds zware doorbraakgevechten. Bij het voortzetten van den aanval in Zuidelijke en Westelijke richting is de vijand over de Sereth heengetrokken en heeft hij on_ 1 danks het verbitterde verzet van onze troepen Focsani veroverd. Hij verloor daar talrijke tanks. Tegen de poging van den vijand om via de Oostelijke Karpaten Hongarije binnen te dringen, maken tegenaanvallen van Hongaarsche en Duitsche troepen goede vorderingen. Bij en ten Noordwesten van Piatra Neamt mislukten Sovjetaanvallen. In het Weichsel-bruggenhoofd ten Westen van Earanof zijn harde aanvals- ei. afweergevechten gaande. Tusschen Weichsel en Narew zetten de bolsjewisten hun grooten aanval voort en breidden dezen in Noordelijke richting tot op den Bobr-sector uit. Zij werden in harde ge vechten' afgeslagen. Verscheidene pene- traties werden afgegrendeld. Ten Noordwesten van Mitau. ten Noord westen van Modohn en ten Noordoosten van Walk stortten hevige vijandelijke aan vallen door het taaie verzet van onze troepen ineen. In het gebied ten Noorden van Dorpat dóórgedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in een tegenaan val opgevangen. In luchtige vechten én door de lucht- doelartillerie van de luchtmacht werden boven het Oostelijke front 50 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Vijandelijke bommenwerpers vielen overdag onder de bescherming van wol ken enkele plaatsen in West- en Noord- Duitschland aan. waaronder Duisburg en Emden. Andere luchtaanvallen waren gericht op Opper-Silezisch gebied. In den nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Mannheim en Ludwigshafen. 24 Vijandelijke vliegtuigen werden bij deze aanvallen neergeschoten. VIJFDUIZEND GULDEN VOOR EEN MOORD: Eèn 41-jarige bewoonster van de Zaanstreek, wilde haar man uit den weg doen ruimen. Een koopman, met wien zij relaties onderhield, wist wel een mannetje, die voor 5000 bereid zou zijn den moord te plegen. Onder een listig voorwendsel wist men het slachtoffer te bewegen naar Brummen te gaan, waar de handlanger, zekere G._ zijn sinister werk zou doen. ,,G” zeide echter onmiddellijk tegen het slachtoffer, dat dit slechts'naar Brummen was gelokt, om daar van kant te worden gemaakt. Beiden reisden daar op tezamen naar Amsterdam te^ug, waar aangifte bij de recherche gedaan werd. De koopman en de vrouw zijn in hechtenis genomen. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. KINDERVERLAMMING Momenteel ko men in Groningen en Drente vooral in de gemeente Emmen, veel gevallen van kinderverlamming voor. Niet minder dan 53 gevallen werden t°t heden geconsta teerd waarvan 4 in de stad Groningen. Verschillende patiënten zijn in het Aca demisch Ziekenhuis opgenomen. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie, Tass, heeft, onder het opschrift ..Inlich ting over de voor.waarden van den wapen, stilstand met Roemenië, welke de Sovjet- regeering in April 1944 had voorgesteld” het volgende officieele bericht gepubli ceerd „Op 12 April 1944 werden door de Sov. jetregeering aan, de Roemeensche regee ring van maarschalk Antonescu <ie vol gende zes voorwaardeo voor den wapen stilstand met Roemenië voorgelegd: Breken met de Duitschers en gemeen schappelijke strijd van de Roemeensche troepen en die van de Geallieerden met inbegrip van het Roode leger. Herstel van de SovjetRoemeeosche grenzen volgens heit verdrag van 1940. Schadevergoeding aan de Sovjet-Ünie voor de schade, die door de gevechtshan delingen en door de bezetting van het Sovjetgebied door Roemenië veroor zaakt is. Terugvoering van alle Geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden. De garantie van vrije beweging op Roe_ meensch gebied voor alle Sovjettroepen, alsmede garantie voor de Geallieerde troepen om zich vrij in elke richting te bewegen, wanneer de militaire toestand dit noodzakelijk zou maken, waarbij de Roemeensche regeering allen mogelijken sfeun door eigen verkeersmiddelen t« land, te wafer, alsmede in de lucht, móet verleenen. Instemming van de Sovjetregeering met de anmuleering van de Weensche scheids rechterlijke uitspraak inzake Transsylva nië en met de hulpverleening bij de ,,be- vrijdihg” van Transsylvanië. Deze voorwaarden werden door de vroe gere Roemeensche regeering van maar schalk Antonescu van de hand gewezen. De Roemeensche koning. Michaël, en de nieuwe Roemeensche regeering van DUITSCHE WEERM A C HTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Westen van de Beneden-Seine sloegen onze achterhoeden talrijke aan vallen van den op den voet volgenden vyand af. Van zün bruggenhoofd ten Noorden van Mantes uit ondernam de vüand vrü krachtige aanvallen, doch hü kon slechts weinig terrein winnen. In Parüs hebben zich de verbitterde straatgevechten thans ook naar het Noordoostelijke deel van de stad en de buitenwüken verplaatst. Door den ver bitterden tegenstand van onze steun punten in de stad lüdt de tegenstander voortdurend groote verliezen. Ten Zui den van Parüs alsmede in het gebied van Troyes gingen de Amerikanen met sterke strijdkrachten tot den aanval over en drongen zü in met groote ver liezen gepaard gaande gevechten eenige kilometers naar het Noorden en Oosten op. Vüandelüke gemotoriseerde strüd- krachten, die in het gebied van Monte- limar het Rhónedal wilden versperren, werden naar het Oosten teruggedron gen, vüandelüke aanvallen op Valence afgeslagen, talrüke pantserwagens stuk geschoten. Voor de Westfransche en Nederlandsche kust zijn de laatste dagen de gevechts handelingen ter zee in aantal en hevig heid toegenomen. Onze beveiligingsvaar. tuigen leverden herhaaldelijk zware ge vechten met overmachtige vijandelijke zeestrijdkrachten. Daarbij werden een vijandelijke torpedojager en een motor torpedoboot zwaar beschadigd. Ook de eigen formaties leden verliezen aan vaar tuigen. Het gebied van Groot-Londen ligt nog Meeds onder het vyur der V. 1. Op den Westelijken vleugel van het Italiaansche front ondernam de vijand tak rijke vergeefsche verkenningsaanvallen. In den Adriatischen kustsector ging hij weder tot zware aanvallen over, die, op enkele penetraties na, uiteengeslagen werden. In Roemenië dringt de vijand met. ge motoriseerde formaties en sterke pantser- strijdkrachten verder naar het Zuiden op. Duitsche gevechtsgroepen staan op het punt in zware gevechten door de Sovjet- Russische versperringsgrendels aan weers kanten van de beneden Proeth te breken. Op de hellingen van de Oostelijke Kar- pathen sloegen onze troepen in verschel, dene sectoren hevige aanvallen der Sov jets af en vernietigden daarbij talrijke vijandelijke pantserwagens. Ten Westen van Stanislau veroverden Hongaarsche troepen eenige heuvelhellingen. In het Weichselbruggenhoofd ten Westen van Baranof, ten Westen van Kazimierz en ten Zuidoosten van Warka werden vijandelijke doorbraakpogingen ten deele in den tegenaanval afgeslagen Tusschen Weichsel en Naref duurt de afweerslag met onverminderde hevigheid voort. In verbitterde gevechten werd de doorbraak, welke de bolsjewisten beoogden, verhin derd en de bninengedrongen vijand tot staan gebracht. Ten Westen van Modohn en ten Wes ten van het Peipusmeer sloegen onze troepen hernieuwde aanvallen der bolsjewisten af en grendelden zij eenige penetraties af. De puinhoopen van de stad Dorpat vielen na hevige straat gevechten in handen van den vijand. De vijand verloor gisteren aan het Oostelijk front 75 vliegtuigen. In de Noordelijke IJszee brachten onze duik- booten wederom een torpedojager tot zinken en zij beschadigden een groot oorlogsschip ernstig door torpedotreffers. Vijandelijke bommenwerpers vielen overdag Mannheim, Ludwigshafen en eenige' steden in het Rijnlandsch-West- faalsche gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche luchtmacht, met schending van het Zweedsche territoriale gebied, terreur- aanvallen op Kiel en Koningsbergen. Vooral in woonwijken, aan cultuurmonu menten en sociale instellingen werd schade aangericht. Vijandelijke vliegtui gen wierpen bovendien bommen op Ber lijn en Hamburg. Sovjetbommenwerpers vielen de stad Tilsit aan. Formaties jachtvliegtuigen en lucht- doelartillerie schoten boven het gebied van het Duitsche Rijk en boven de be zette gebieden in het Westen 71 vijan delijke vliegtuigen neer, waaronder 56 bommenwerpers. Boven het Zuidoost Europeesche gebied werden nog 9 vlieg tuigen neergeschoten. In aanvulling op het Weermachtbe- richt wordt medegedeeld: De 272ste infanteriedivisie, onder be vel van luitenant-generaal Schack, heeft zich in de gevechten ten Oosten van Caen herhaalde malen door bijzondere standvastigheid onderscheiden. Aan hun heldhaftige optreden is het te danken, dat de vijand ondanks zeer groot ge bruik van menschen en materiaal, geen operatieve successen kon behalen. De divisie onderscheidde zich re0ds in Juli en Augustus door haar dappere houding. In den afweerslag ten Noordwesten van Baranof heeft zich 'n gevechtsgroep stormgeschut en pioniers, onder bevel van majoor Behncke, door onwankelbare standvastigheid onderscheiden. In den centralén frontsector heeft zich de pantserjagerafdeeling 53, onder bevel van kapitein von Ramin, bij den strijd tegen tanks bijzonder onderscheiden, a»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»* S Giro no. 25000 S Jcugdstormfrontfonds ft Derde klasse 40.000: 1441 5.000: 24478 1.500: 24217 1.000: 2827 10653 400: 17953 200: 13273 100: 1327 21590 Bergartillerie In het Karelische oerwoud. De zware last wordt van het paard afgeladen. Het is verbazingwekkend om te zien, hoe de lastdieren met de zware geschutsonder- deelen het bosch, waarin geen pad te bekennen is, door kruisen. (P.K. Runge-O H.) DE VIERMAAL 200 METER ESTAFETTE IN 1 MIN. 41 SEC. Te Hilversum is de Nederlandsche damesploeg er in geslaagd, het wereld- record'vier maal 200 meter estafette dat op naam van Duitschland stonjj. met een tijd van 1 min 44.6 sec belangrijk te verbeteren en te brengen op 1 min. 41 sec. Onze nationale estafetteploeg, bestaande uit de dames L. Sluyters. F. Blankers- Koen beiden van Sagitta (Amsterdam), N. Timmer. Zeeburg (Amsterdam) en B. Kóudijs, Victoria (Rotterdam) had twee ploegen, o.a. een van Sagitta tot tegen standers. welke resp. 25 en 40 meter voor- gift hadden. BONNEN AFHALEN: Morgen van 8.30 tot 16.30 uur Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 1 (Lsd.) de letters Steenm. t.m. Velderm. DS. A. E. F. JUNODt: In den ouderdom van 68 jaar is hier ter stede overleden ds. A. F. Junod, voorganger van de afd. ’s-Gravenhage van den Ned Prot. bond. De ontslapene, die in Delemont (Zwitserland) was geboren, studeerde na zijn naturalisatie hier te lande. Hij was van 19061919 Luthersch predikant te dezer stede. In 1931 werd hij voorganger van den Ned. Protestantenbond alhier. De crematie vindt plaats Woensdag a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 12.59 JUBILEA: Op 1 Sept, a.s hopen de heeren J. Luxen en G. C. de Bruijn den dag te herdenken waarop zij vóór 25 jaar de Metaalwarenfabriek firma J. Luxen en Co.. Kockstraat 1018, op richtten. Sedert Jaap Eden de Nederlandsche wielersport een wereldfaam bezorgde, heeft ons land nog vele renners met een groote internationale reputatie voort gebracht, maar het is twijfelachtig of ooit één hunner aan kunde en macht heeft bezeten, wat te vergeleken is met de capaciteiten, waarover Gerrit Schulte beschikt, Schulte, die 2 jaar achtereen tweevoudig kampioen op de baan werd en die gisteren op het zware Valken- burgsche Cauberg-circuit bovendien nog met glans den nationalen titel op den weg verwierf, hetgeen vóór hem nog geen Nederlander heeft volbracht. Het wegkampioenschap 1944, dat in ver band met de omstandigheden op heli laatste moment van 124.3 tot 112 km moest worden terug gebracht, is een der mooiste titelduels geweest. De Korver stak aanstonds de lont in het kruit, maar door pech had hij er niet lang plezier van.. Toen kwamen Steenbakkers, Franken, Lakeman, Wijdenes, Braspenninx en Sijen. op kop, achtervolgd door Schulte, die al les weer bijeen bracht. Daarop vluchttere Cor Bakker en Schellingerhoudt, die ver rassend 4 ronden aan de leiding bleven. Bij dit tweetal voegden zich Schweitzer en Sijen. In de 9de ronde verrichtte de Bosschenaar het eerste kunst stukje door weg te springen en reeds bijl de volgende doorko-mst scheidden nog maar 10 sec. hem van de leiders, bij wie hij weldra aansluitng kreeg. Sijen had. intusschen een lekken band gekregen ere toen Schweitzer zich liet afzakken om hefn te helpen, bleven er nog maar 3 man op kop. Uit het peloton verdween Braspen ninx door pech. Vier ronden voor het einde liep Schulte met prachtigen regel maat uit om tenslotte met grooten voor sprong te winnen. Sijen, die eenmaal bandenpech had en zich als voortreffelijk klimmer toonde werd goede tweede. De uitslag werd: 1. G. Schulte 112 km. in 3 u. 17 m. 41 sec.; 2. H. Sijen op 1 m. 46 sec.3. T. Middelkamp op 2 m. 15 s.j 4. J. Jansen5. A Steenbakkers; 6. C. Joossen op 3 m. 10 s.; 7. B. Schellinger houdt op 4 m. 40 sec. 8. F. v.. d Zande op 7 m. 30 sec.; 9. B. Franken op 9 min. 10 H. Montfroy op 9 m. 45 sec. Onze stad genoot A. Duquesnoy werd 14e op 1 ronde. Van de 50 vertrekkers bereikten er 18 den finish. Tevoren hadden 56 amateurs den strijd om den amateurstitel over 62 km. aange bonden z Pe uitslag werd: 1. G. Blaauw 1 u. 42 m. 30 sec.; 2. G. van Beek op 15 sec.; 3. T. Verhoeven; 4. M. Snellen op 35 sec.f 5. L. de Booy op 1 m.; 6. A. van Markenl stein; 7. P. Paulissen op 1 m. 5 sec.; 8. R. van Zalinge op 1 m. 15 sec.; 9. C. Kleefstra op 1 m. 50 sec.10 K. Neeft. Onze stadgenoot P. de Reijer werd 13e. Twee Nederlandsche records verbeterd Bij de Zondag beëindigde wedstrü- den voor het kampioenschap eerste klasse groot biljart anker-kader 45/2 heeft de Rotterdammer van de Pol voor de derde* maal beslag gelegd op het kampioenschap met 6 gewonnen par tijen en een algemeen gemiddelde van 40.73, met welk laatste hü een nieuw Nederlandsch record vestigde. Tevens bracht hü een nieuw record op zün naam door een partü te spelen met een gemiddelde van' 80. De bestaande records zün resp. 26.20, in 1942, door Piet de Leeuw gevestigd, en 66.66, dat C. van Vliet in 1940 op zün naam bracht. Tweede van het tournooi werd van Vliet en derde Kees de Ruyter. Naast de meesters, die automatisch op grond van hun verrichtingen in het ver leden, in de nieuw ingestelde hoofdklasse worden geplaatst (van de Pol, Sweering, de Leeuw en van Vliet), zijn naar aanlei ding van hun prestaties in het thans ge ëindigde tournooi ook de Ruyter, van Eymeren en Metz naar deze klasse, waarvoor het minimum gemiddelde ge steld is op 17, gepromoveerd. De uitslagen van Zaterdag waren: v. Eymerende Ruyter 376400 ’"in 17 brt. de LeeuwMetz 400359 in 18; Kobus Sweering 209—400 in 16; v d. Polv. Vliet 248400 in 10; Metzv. Eymeren 400400 in 14; de Ruyterde Leeuw 400183 in 15; Kobusv. d. Pol 96400 in 7, Van Zondag: Sweeringv. Vliet 384—400 in 14; de Ruyter—Metz 282— 400 in 16; Kobusv. Eymeren 267—400; de Leeuwv. Vliet 170400 in 13; Sweei ring—v. d. Pol 111—400 in 5 De eindstand van het tournooi is als volgt: BILJARTEN Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor; Schevemngen, Keizerstraat 619 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh, H. G. Ruys. Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. IB, van Seters |r., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. 1 z'

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1