STRIJD IN PARIJS GEËINDIGD PARIJS IN HET STRIJDGEWOEL AAN HET FRANSCHE FRONT No. 18884. Dinsdag 29 Augustus. 1944. gfcjROYES^ EERSTE STADS ED. i E^1 Hevige gevechten in de Oost-Karpathen Zeepvervangende wasch middelen STADSNIEUWS KANO OMGESLAGEN IN DEN VLIET X rt EYREUX Aanval op Brest afgeslagen BINNENLAND Duitsche steunpunten voor overmacht bezweken V In Italië worden groote aanvallen verwacht Veertien dooden en 29 zwaar gewonden bij luchtaanvallen In den loop van Maandag vielen in verschillende deelen van ons land Anglo-Amerikaansche vliegers opnieuw personentreinen, auto’s en voetgangers met boordwapens aan. Tengevolge daarvan waren er onder de Neder- landsche burgerbevolking weder 14 doo den, 29 zwaar- en meer dan 60 licht gewonden. ONDERWIJS EN KERK Grieksche eischen jegens Boelgarije Verbitterde gevechten tusschen Duitsche en Roemeensche afdeelingen ReirnsSjf f .A Omvangrijke verwoestingen y 9pro^n. E PORT KUNST EN LETTEREN De actie van de Duitsche marine x»»»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»>* 2 Hebt gij reeds geofferd? g Giro no. 25000 Giro NO. 12500 de U. .MALI KAART van tot en van en 3 COURANT Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de Waffen-SS. worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. LA ftOCHE-^ VASorov irn Cre/Z ITQI5 50 AnlWys beu UDU* Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine-Atinahmestelje Nieder- lande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-Vrij- willigers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98100, bij alle Haten- en Ortskomman- danturen en bij de Nebenstellen der Waffen-SS. 13 een 1 bankbiljetten van RM 50. gerold. 'RAM! Zn het verleden ligt het heden. In ‘t nu wat worden zal. BILDERD1JK, Bon .Algemeen 211” inleveren Voortaan zal men zeepvervangende waschmiddelen uitsluitend -onder afgifte van een daarvoor aangewezen bon kun nen verkrijgen. In verband hiermede is het koopen. in ontvangst nemen, verkoo- pen, en afleveren van zeepvervangende waschmiddelen met ingang van heden ver boden. Om voor dit artikel in aanmer king te komen moet men bon „Algemeen 211” voor of op Zaterdag 2 September a.s. bij zijn leverancier inleveren. Omtrent het tijdstip waarop men de zeepvervangende waschmiddelen zal kun nen verkrijgen, zullen nog mededeelingen worden gedaan. overgaan tegen aanvallen van soldeniers en snelle vijandelijke troepen. De vorde ringen der 'Anglo-Amerikanen bleven ge ring. Nieuwe zware gevechten ontwikkel den zich aan de FranschItaliaanscbe grens. Een poging der Anglo-Amerikanen om den Maddalena-pasweg te heroveren mislukte bij St. Paul door het verzet der Duitsche grendelformaties. De belangrijkste gebeurtenis van den strijd in Bretagne vormde het begin van den grooten Amerikaanschen aanval op de vesting Brest. De Amerikaansche op perbevelhebber, generaal Patton, had daartoe 4 divisies met zware artillerie en zeer veel luchtstrijdkrachten op een zeer smal gebied vereenigd. Na een zeer krach tig trommelvuur van verscheidene uren en voortdurende luchtaanvallen gingen de Amerikanen in talrijke golven tot den aanval over aan het Noordelijke front en aan het ten Oosten van Brest liggende front op het schiereiland Armorique. De Duitsche verdedigingsstrijdkrachten sloe gen tijdens de zeer zware gevechten, die den geheelen- dag duurden, alle Ameri kaansche aanvallen, zoowel op het schier eiland Armorique als in het overige voor terrein van de vesting, af. De verliezen der Amerikanen waren vooral in den na middag en in de avonduren zeer groot. Ook hun materiaalverliezen schijnen nog al groot te zijn. Zeker is, dat 19 tanks werden vernietigd en 1 buitgemaakt. In het overige vestinggebied in Bretagne was het betrekkelijk rustig, daar de Ame rikanen. in verband met de concentratie van al hun aanvalswapens op Brest, niet in staat waren tot andere operaties van grooteren omvang. Een plaatselijke Duit sche onderneming in het gebied van St. Nazaire had volledig succes. Bij dezen Duitschen aanval werd een nog bruikbare Amerikaansche tank buitgemaakt. Zeven tanks werden door Duitsche wapens stuk geschoten. De Z.S.-procedure Er wordt aan herinnerd, dat de termijn voor het indienen van de formulieren be treffende de Z.S-procedure en het aan vragen van vrijstellingen op 31 Augustus afloopt voor de bouwindusfrie, het bosch. en houtbedrijf, de bedrijfsgroep wegver voer en voor de hier te lande gevestigde of kantoor houdende, doch haar bedrijf ge heel of gedeeltelijk in Ned.-Indië, Suri name of Curacao uitoefenende onderne mingen. De Führer heeft den eerste-luitenant Erich Hartmann, escadrillekapitein in eer eskader jachtvliegtuigen, het eikenloof met de zwaarden en briljanten behoorende bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend, naar aanleiding van diens 300ste overwinning in de lucht. HAAGSCHE De troepenconcentraties in den Centra. len en den Oostelijken frontsector in Italië doen verwachten, dat de Britten op beide plaatsen binnenkort tot groote aanvallen zullen overgaan. Ten Noordoosten van Pontassieve werden verkenningsaanvallen met pantserwagens, bezet met infanterie, afgeslagen. N e d H e r v. G e m. Tot hulp prediker in de wijk van dr. M, M. den Hertog. Ncd Herv. predikant hier ter stede, is benoemd onze stadgenoot de heer P. Roest, theol. candidaat. Aanvallen in Zuidelijke flank op de linie Chalons-sur-MarneChateau-Thierry Kern van Duitsche troepen over Beneden-Seine teruggenomen Door de actiepartij is, naar United press uit Rome meldt, den eisch gesteld, dat tegen Victor Emanuel ee»i proces aan- «anigjg zou worden gemaakt, aangezien "ij Mussolini heeft gesteund. Gisteravond is bij Lidköping (Zwe den) een Engelsch koeriervliegtuig neer- Sëstort. Elf passagiers werden gedood, '«rwijl 4 andere zwaar gewond werden. Uit Londen wordt gemeld dat de Griek sche uitgeweken regeering een verklaring heeft gepubliceerd over eischen aan Boel garije. Deze eischen zijn: Strategische wijziging der Noordelijke grens van Grie kenland ten gunste van Griekenland 2. Bestraffing van de Boelgaarsche lei dende personen, militaire leiders en al degenen die verantwoordelijk zijn voor de tegen de Grieksche bevolking genomen maatregelen 3. Betaling van schadever goeding. 4. Opvoeding van het Boelgaar sche volk volgens de Grieksche richtlij nen zooals die door de Geallieerden voor de Duitschers worden gewenscht. 5. Be zetting van Boelgarije door troepen der Geallieerden De zich op Roemeenschen bodem bevin dende Duitsche divisies stonden Zondag den geheelen dag in alle gevechtsgebieden onder zeer sterken druk van overmachtige Sovjet-Russische gemotoriseerde en tank- formaties. Bovendien kwam het ten Noor den van Boekarest en bij Ploësti ook tot verbitterde gevechten tusschen Duitsche beveiligingsstrijdkrachten en Roemeensche afdeelingen, die poogden, overeenkomstig de Sovjetbevelen. de Duitsche troepen te ontwapenen. Vernomen wordt dat de ten Oosten en ten Westen van de Proeth staande Duitsche formaties er in geslaagd zijn zich den weg naar het Westen vrij te maken en het voorterrein der Karpathen te bereiken. Wel kon de bezetting van de stad Foscani door bolsjewistische formaties niet verhinderd worden, doch de opdrin gende Sovjetstrijdkrachten hadden in de voorafgaande gevechten zoo zware pant- serverhezen geleden, dat het hun niet mo gelijk was den ordelijken aftocht der Duit sche troepen naar het Zuiden en Westen tegen te houden. De Noordelijke Karpathenpassen bevin den zich alle stevig in Duitsche handen. Op één van de paswegen was Sovjet-cava- lerie erin geslaagd de Hongaarsche grens in Zuidwestelijke richting te overschrij den. Duitsche beveiligingstroepen en Hon- vedformaties konden hier in een snellen tegenaanval de bolsjewisten weder terug werpen en aanzienlijke deelen van hen vernietigen. iÈNS PRIJS OER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.05, elke m.M. tn. tot 23 m.M. (10 reg.) /0J19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct.. fr. p.p 10 dt. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.67. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr, ƒ0.48. Adv, „Br. bur, v d. bl." 10 c. meer. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb.-p. 3 m. «net ^Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 e., fr p.p. 10 c. IAY Op de spoorbaan, even buiten het station Haarlem, ia het ernstig verminkte lijk gevonden van den 28-jar. vischhan- delaar K. L. K.. die aan den Harmen- jansweg te Haarlem woont. Hij is ver moedelijk door een trein overreden. De „AUSWEISE” VOOR HET VESTING (SPER)-GEBIED SCHEVENINGEN €N CLINGENDAAL In verband met een zeer binnenkort te verwachten uitgifte van een nieuw soort „Ausweise” voor het spergebied te ’s-Gra venhage. waardoor alle tot nu toe gelden de „Ausweise” komen te vervallen, wordt den inwoners van de vesting (sper) gebie den Scheveningen en Clingendaal, die na 31 Mei 1944 binnen het spergebied zijn verhuisd en wier „Ausweise” niet dien overeenkomstig door de politie zijn gewij zigd in hun eigen belang in overweging gegeven dit alsnog ten spoedigste, althans vóór den 7den September a.s., te doen ge schieden. Zij dienen de hun verstrekte Ausweise daartoe gelijktijdig met de bij- behoorgnde. van het juiste adres voorziene persoonsbewijzen aan te bieden bij het bureau „Ausweise Spergebied”, gevestigd Laan Copes van Cattenburch 4b, alhier. Indien de betrokken inwoners hieraan niet voor 7 September a.s. voldoen, zul len zij hiervan zeer nadeelige gevolgen ondervinden, daar zij bij de uitgifte der nieuwe „Ausweise” verstoken zullen zijn. Voorts wordt nogmaals met nadruk de aandacht gevestigd op de bekendmaking van den Generalkommissar für das Sicher- heitswesen. opgenomen in de dagbladen van 28 Augustus 1943. waarin gewezen wordt op de verplichting, welke rust op personen, die uit het vesting(sper) gebied worden geëvacueerd, de hun verleende Ausweise bij het weggaan in te leveren bij de plaatselijke politieautoriteit, i.c. het bureau Laan Copes van Cattenburch 4b alhier. Het niet voldoen aan deze verplichting heeft, mede in verband met de ver scherpte maatregelen t.a.v. de betreding van de spergebieden oplegging van stren ge straffen tengevolge. De wnd. politiepresidenï te ’s-Gravenhage. De arrestatie van Antonescu Omtrent de arrestatie van maarschalk Antonescu te Boekarest, meldt de Brit- sche luitenant-kolonel Gardone de Cihastelaine, die met het vliegtuig van koning Michaël naar Turkije is gevlogen, de volgende bijzonderhedenReeds sedert Februari bevond de tBritsche officier zich 'in Roemenië met een geheime opdracht. Hij was per vliegtuig derwaarts gegaan. Later is hij met een reeks andere Brit- sche officieren geïnterneerd. Volgens de uiteenzettingen van den Britschen lui- tenaot-kolpnel, heeft Antonescu bij het beslissende gesprek getracht koning Mi chaël over te halen om den oorlog tegen Rusland voort te zetten. De koning heeft daarop geantwoord, dat hij er de voorkeur aan had gegeven sinds Februari te on derhandelen met de Geallieerden. Toen maarschalk Antonescu daarop bezwaren maakte ontbood koning Michaël de pa leiswacht. Vervolgens werden de andere leden van het kabinet naar het paleis ontboden en allen gearresteerd. Luite nant-kolonel Gardone de Chastelaine was daarop met de andere Britsche officieren in vrijheid gesteld. dat oogenblik was Parijs door het Duitsche luchtwapen nog niet aangevallen. De oorlogscorrespondent Erich Wenzel meldt o.m., dat het uitvaagsel, dat sinds jaar en dag in de verste schuilhoeken was weggekropen op bevel van Moskou uit zijn hoeken tevoorschijn was gekomen. Tegenover de Duitsche troepen staan, be halve de Anglo-Amerikanen de terroris ten, die het teeken tot den opstand heb ben ontvangen. Eens zal de wereld ver nemen, wie achter de Britten en Ameri kanen aan de Westelijke gebieden zijn binnengerukt. De gebeurtenissen van Pa rijs vormen een signaal. Heele wijken zijn met barricades afgegrendeld. Deze cor respondent heeft met de gevechtsvlieg tuigen boven Parijs gevlogen. Boven de Seine-bocht vlak ten Zuiden van het Bois de Boulogne naderde hij met zijn toestel het opgegeven doel. De bommen werden neergeworpen op Montrouge en deze in valspoort was al spoedig in aanzienlijke mate verwoest. Op Zondag, zoo meldt de „Brüsseler Zeitung” verder, duurden de gevechten in het stedelijk gebied van Parijs nog krachtig voort. In toenemende mate werden door de Amerikanen en Gaullisten zware wapens gebruikt, zoodat de ver nielingen in Parijs nog grooter werden. Op talrijke plaatsen bleven de Duitsche weerstandsnesten zich verdedigen en ook het aantal opstandelingen, dat tegen de Duitsche troepen streed, was. grooter gé wordén. In den nacht van Zaterdag op Zondag handhaafden zich Duitsche steun punten vooral nog ten Zuiden van de Seine, op den boulevard St. Germain,' in het Parc de Luxembourg en op Mont- Parnasse, voorts achter de eilanden in de Seine, de Place de la Bastille en op de Place de la République Gezien den on- wrikbaren tegenstand der Duitschers waren de Amerikanen ertoe overgegaan de Duitsche steunpunten te bestoken met zware granaatwerpers en kanonnen. De omvang der vernielingen was bij zonder groot in de Noordelijke en Noord oostelijke stadswijken. Eén der inzittenden verdronken Maandagmiddag heeft het kanovaren in den Vliet te Leidschendam weder een slachtoffer geëischt. In het midden van den Vliet, ter hoogte van den Achterweg, sloeg een kano om. De beide inzittenden, inwoners van den Haag, geraakten daar door te water. Eén daarvan wist zich zwemmende te redden, doch de andere, de 19-jarige J. A. W. S. zonk weg. De 15-jarige C. M., die het ongeval zag gebeuren, sprong gekleed te water en wist het slachtoffer te grijpen, doch kon het groote zware lichaam niet houden en moest dit ook na een tweede poging we der loslaten. Toen de politie met red- dingsmaferiaal ter plaatse kwam, slaagde deze er tenslotte in. het slachtoffer bo ven te brengen, doch toen waren de le vensgeesten reeds geweken. In de „Brüsseler Zeitung” schrijft de P.K.-man Harry Gehm over de luchtaan vallen die in den nacht van Zaterdag op Zondag door Duitsche gevechtsvliegtuigen op Parijs gèricht zijn o.m.. dat in het Zuiden en Westen der stad zware straat gevechten woeden met de Amerikaansche pantserformaties, die Parijs waren bin nengedrongen In andere stadswijken le verden de Duitsche troepen barricadege vechten met communisten en terroristen. Bij de voorafgaande bespreking had de commandant den piloten der Duitsche vliegtuigen op het hart gedrukt, hun bom men niet op de stad te laten vallen, maar alleen te werpen op de aangegeven doelen buiten de kern der stad. Deze voorzorg om Parijs te sparen, heeft echter niet veel geholpen, want toen de bemanningen van hun aanval terugkeerden, konden zij slechts melden: „Parijs ziet er treurig uit. Overal in het geheele stadsgebied maar vooral in de gevechtszone der binnenstad ten Zuiden van de Seine, woeden talrijke groote branden. De hemel boven Parijs is bloedrood. Dozijnen kleine en groote op- pervlaktebranden woeden in de geheele stad. Heele blokken huizen en wijken staan in lichter laaie”. Dit is echter niet het werk van het Duitsche luchtwapen, maar van-de Amerikaansche bevrijders en van de’Parijsche onderwereld, die de stad in brand gestoken hadden, want tot op "\S0!SS(ME> f - ^HTHIEPRY^ê^L. EPER Telefoon 116300 {zeven lijnen) .BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstraat «19 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel Oranje laan 3. Tel. 119461; Voorburg, Boefch. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekhandel J (B. van Seters |r., Theresiastraat 108a, Tel. 772444. 162)^ JACOB VAN WASSENAAR 1610-13-6-1665. Heer van Ob- dam, Lt. Admiraal van Hol land en West-Friesland, voor been Kolonel der ruiterij. Grajtombe in de Groote Kerk te den Haag. (Foto’s O H.) orsa< 26 DOODEN DOOR NEERSTORTEND VLIEGTUIG Maandagochtend zijn 26 personen om Oet leven gekomen, toen een Geallieerd vliegtuig in Prestwick omlaagstortte On der de slachtoffers bevonden zich de 7 leden der bemanning van het toestel, 14 Passagiers en 5 bewoners van het ver roeste huis, waarop de machine terecht kwam. Ameri- hun iets uit te breiden. Aan den benedenloop van de Seine tracht ten Amerikaansche snelle strijdkrachten opnieuw, de Duitsche achterhoeden te ver strooien. Door zware aanvallen van tanks en bommenwerpers poogden zij, het Duit sche bruggenhoofd ten Westen van de Seine open te splijten. Zij konden de Duit sche troepenbewegingen naar, het Oosten niet verhinderen. De door Geallieerde vliegtuigen vernielde bruggen zijn in zeer korten tijd door pontonbruggen vervan gen, waarover zich een onafgebroken stroom van Duitsche voertuigen 'in Ooste lijke richting beweegt. Talrijke batterijen Duitsche luchtdoel- artillerie beveiligen de -distancieeringsbe- wegingen over de Seine. De Amerikanen trachten voortdurend dwars door de Duit, sche distancieeringsbewegingen den ande ren oever van de Seine te bereiken. Slechts ten Oosten van Elbeuf slaagden zij er in, vasten voet te krijgen op den Noordelijken oever. Ie HULDIGING C. BROEKHUYZEN: De be diende van het Rijksconservatorium en oud-pedel van het Residentie-orkest. de heer C. Broekhuyzen. die in de muziek wereld een groote populariteit geniet, vierde Zondag zijn 70sten verjaardag. Gistermiddag is hij tijdens een receptie in één der localiteiten van het Rijksconser vatorium. op hartelijke wijze gehuldigd. De heer W Brederode sprak namens de leiding van het ‘Residentie-orkest, waarop de jarige door zijn nauwgezette plichtsbe trachting zijn stempel had gedrukt. Adol phe Poth vertolkte de gevoelens van hoog achting van de leden van het orkest voor wie de heer Broekhuyzen als onmisbaar factotum gold. Namens die leden werd den jarige een enveloppe met inhoud aange boden Voorts heeft nog mr. G, A. van. Haeften als voorzitter van de commissie van toezicht van het Rijksconservatorium gesproken en de vele verdiensten van den jarige in het licht gesteld. Ook deze spre ker bood een enveloppe met inhoud aan. Er waren bloemstukken en andere ge schenken. Bekende persoonlijkheden uit de muziekwereld kwamen den heer Broek huyzen de hand drukken. ONGEVALLEN: Door onoplettendheid reed de 41-jarige W. S. V uit de Eoek- horststraat in de Scheepmakerstraat tegen een gespan en liep daarbij een gecompli ceerde rechteronderbeenbreuk op. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis aan. het Westeinde. In de Wagenstraat viel de 41-jarige G. M. v. O. uit de Muider- bergstraat van zijn fiets. Hij kreeg een hersenschudding en een wond boven het linkeroog. Ook hij werd opgenomen in het ziekenhuis ar i hef Westeinde, De 8- jarige J. H uit de Hildebrandstraat stap te in de Potgieterstraat uit een nog rij dende H.T.M.-bus. Hij werd door de bus omvergereden en kreeg een scheurwond over de geheele lengte van het linker- onderbeen en werd vervoerd naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. Daar werd ook opgenomen de 8-jarige Chr. v. L. uit de Terwestenstraat. die spelend den rij weg in de v. d. Vennestraat overstak en werd aangereden door een wielrijder De jongen kreeg een gecompliceerde linker- onderbeenbreuk JUBILEA: Zaterdag herdachten de heeren J. Buys, bankwerker en P G. Beentjes, controleur, in dienst van het G.E.B.. den dag. waarop zij vóór 25 jaar in gemeente dienst traden. Zij werden door de directie gelukgewenscht, die hun de door den bur gemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. Met een toepasselijk woord werd door den wnd. directeur van den Gem, Reinigings dienst namens den burgemeester aan de werklieden P. A. Tirion en J. J. Schudde- mat de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen dienst tijd ter hand gesteld. BONNEN AFHALEN Morgen van 8 30 16.30 uur Groot Hertoginnelaan Alidastraat 1 (Lsd.) de letters Veldern t.m Was. Een bewoner van d e T r o e 1- strakade werd in een tramwagen van lijn portefeuille, inhoudende ƒ510 BIJ THUISBRENGEN VAN DAK GEVAL. LEN: De 71-j. mej. v. d. P. te Rotterdam, die een buurvrouw op bezoek had. wilde deze Zaterdagavond even thuis brengen. Daar het echter reeds 11 uur was moch ten zij niet over straat en kozen zij ,den weg over het dak. Bij ’t'terugkeeren strui kelde de oude vrouw. Zij viel van een hoogte van 12 m. en is aan de gevolgen overleden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN: In het Noordzeekanaal te Beverwijk .is het 13-jarig dochtertje van den heer B„ bij het zwemmen verdronken. Te Amster dam is in het Jan van Galenparkbad een 7-jarige jongen verdronken. Te Arnhem is de 27-jarige kantoorbediende F. van D. bij het zwemmen in het Rijnbad te Oos- terbeek verdronken. HEDENAVOND POLITIEK WEEK- PRAATJE: Het gisteravond niet uitge zonden politiek weekpraatje van Max Blokzijl, getiteld „Het Sein”, zal heden avond van kwart voor zeven tot zeven uur over den zender Hilversum I wor den uitgezonden DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan den benedenloop van de Seine werd de kern van onze troepen op den Noordelijken oever van de rivier terug genomen. De achtervolgende vijand bleef in het afweervuur steken. Aan ballen van den vijand uit zijn brugge» hoofden ten Noordwesten van Parijs werden tot staan gebracht. Onze steun punten in de stad zijn na dagenlange zware gevechten voor de vijandelijke overmacht bezweken. Ten Oosten van Parijs heeft de vijand thans over een breed front de Noordelijke richting in geslagen, om via de linie Chalons-sur- MarneChateau-Thiefry in onze Zuide lijke flank te stooten. Aan de Marne zijn hevige gevechten met de vijande- ijjke voorhoeden ontbrand. Het garni zoen van Marseille blijft, in de haven op een beperkt gebied bijeengedrongen, dapper tegenstand bieden. In het Rhónedal hebben onze troepen zich vol gens bevel naa;r het Noorden gedis- tancieerd. Een formatie zware gevechtsvlieg tuigen heeft in den afgeloopen nacht een geconcentreerden aanval gedaan op het vijandelijke steunpunt Melun ten Zuidoosten van Parijs. Inde wateren ten Noorden van Le Havre hebben ^>eveiligingsvaartuigen, na een fel gevecht met een door torpedo jagers en motortorpedobooten bescherm den kruiser, een vijandelijke motorton pedoboot in den grond geboord. Een eigen boot ging hierbij verloren twee andere booten werden beschadigd. Door bijzondere strijdmiddelen der Duitsche marine werden voor de kust van Zuid- Frankrijk wederom een vijandelijke artiL lerieboot en een bewakingsvaartuig, als mede een kleinere eenheid van niet her kend type in den grond geboord. Londen en zijn buitenwijken blijven on der het vuur van de V.l liggen. In Italië heeft de vijand zijn sterke aan. vallen in den Adriatischen kustsector den geheelen dag voortgezet, doch in de met zware verliezen gepaard gaande gevech ten kon hij slechts weinig terreinwinst behalen. In Roemenië blijven onze formaties aan weerszijden van den benedenloop van den Proeth vechten tegen den van*alle kan ten losstörmen-den vijand. Ten Zuidwes ten van den benedenloop van den Sereth is Buzau na harden strijd in handen der Sovjets gevallen. 27 Vijandelijke tanks werden hierbij stukgeschoten. In het Zuidelijk deel der Oostelijke Karpathen zijn in het Hongaarsche grensgebied he vige gevechten gaande van Duitsche en Hongaarsche troepen tegen opdringende Sovjet-Russische gevechtsgroepen. Van de Woud-Karpaten tot aan Finsche Golf zijn gisteren slechts in het bruggenhoofd aan den Weichsel ten Wes ten van Baranof. in het gebied ten Wes ten van Ostroï. ten Noordwesteri van Modohn en in het gebied van Dorpat ge vechtshandelingen van beteekenis onf- staan.’ln deze sectoren werden vijande lijke aanvallen afgeslagen en werden de Sovjets op verscheidene plaatsen in een tegenaanval verdreven. Slechts hier en daar slaagden zij er in, geringe terrein winst te behalen. Amerikaansche bommenwerpers vielen verscheidene plaatsen in het gebied van Groot-Weenen en in Hongarije aan. Aan vallen van vijandelijke jachtvliegers wa ren bovendien gericht op West-Duitsch gebied Des nachts wierpen afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op steden in het Rijnland en in Westfalén. Strijd krachten der luchtverdediging schoten 15 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 13 Viermotorige bommenwerpers, omlaag. MARINE ANNAHMESTELLE NIEDER- LANDEN: Te Utrecht heeft in een ge bouw aan de Lange Viestraat de officieele opening plaats ^ehad van de Marine An- nahmestelle Nieaerlanden. In verband met de gewijzigde oorlogsomstandigheden ge schiedde dif zonder eenige plechtigheid. Aan het kantoor, waar vrijwilligers zich voor de Kriegsmatine kunnen aanimelden, is een tentoonstelling verbonden, welke een beeld geeft van de zeehistorie van Ne derland en van den Duitschen strijd op zee uit den laatsten tijd. In andere groote steden worden bijkantoren gevestigd. De propaganda wordt echter van Utrecht uit geleid. VERPACHTEN VAN KERMISSTAAN- PLAATSEN DOOR EEN GEMEENTE: Naar aanleiding van een beroep eener ge meente welke in de Omzetbelasting was aangeslagen voor de bedragen, door haar ontvangen voor terbeschikkingstelling van kermisstaanplaatsen maar deze belasting niet wilde betalen op grond, dat zij han delde ter uitvoering van de haar als over heid opgedragen taak, heeft de Tariefcom- missie beslist, dat de gemeente in zulk /een geval niet optreedt in haar publiek rechtelijke functie en omzetbelasting ver schuldigd is over de ontvangen staangel den. VIER KINDEREN UIT ÉÉN GEZIN AAN DYSENTERIE OVERLEDEN: In het ge zin V aan den Oude Soesterweg te Amersfoort zijn vier kinderen, respectievelijk 3. 44 en 7 jaar oud. onder verschijnselen van dysenterie overleden. Wijl zich bij de ouders geen enkel ver schijnsel van de ziekte heeft voorgedaan en de kinderen de laatste dagen groote hoeveelheden ongewasschen en ten deele onrijp fruit hadden gegeten, vermoedt men dat daarin de óorzaak van het tra gisch gebeuren moet worden gezocht. De gevechten aan de Marne Ten. Zuidoosten van Parijs vallen de Amerikanen van hun bij Melun, Fontaine bleau, Nogent en Troyes gevormde brug genhoofden uit deels met sterke strijd krachten, deels mef gepantserde verken ning in de bocht vwn de Mame aan. Zij stieten echter op den tegenstand der Duitsche versperringsformaties. De ge vechten, in het verloop waarvan de Ameri. kanen vooral aan weerszijden van Nogent en in het bosch van Jouy ten Noordwesten van Provins zware verliezen leden, duren nog voort. Het stadsgebied van Parijs wordt op het oogenblik grootendeels door de Ameri- kadfcche colonnes die in Oostelijke rich tingoprukken, vermeden. In het Rhöne-dal In het Zuid-Fransche gebied bleven de Anglo-Amerikanen Zondag in Wes telijke, Noordelijke en Oostelijke, richting druk uitoefenen. De zich in het Rhóne dal distancieerende Duitsche troepen be reikten de gestelde doelen, ofschoon zij hcrhaaldelijk tot den afweer moesten Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa’s vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. DUITSCHE GEZANf NAAR SOFIA TERUG In antwoord op een desbetreffende vraag is in de Wilhelmstrasse medege deeld, dat de Duitsche gezant in Sofia, Beckerle, een bezoek heeft gebracht aan den Rijksminister van Buitenlandsche Za ken von Ribbentrop om rapport uit te brengen en zich thans weer naar Sofia heeft begeven om met de Boelgaarsche regeering over de ontwikkeling van den toestand besprekingen te voeren. Zoolang geen rapport over deze besprekingen is binnengekomen, is het niet mogelijk een standpunt inzake het Boelgaarsche vraag stuk te bepalen. HET RESIDENTIE-ORKEST: Het laat ste zomerconcert van het Residentie-orkest op morgen staat wederom onder leiding van Frits Schuurman De violiste Maria Neuss verleent haar solistische medewer king met het 9de vioolconcert van Ludwig Spohr. Het programma omvat verder van C. M. von Weber „Auffordeyung zum Tanz” en na de pauze op veelvuldig ver zoek de 4de symphonic van A. Dvorak. MAURICE CHEVALIER: De bekende Fransche filmspeler Maurice Chevalier zou volgens een Reuterbericht Vrijdag j.l. door Fransche terroristen' doodge schoten zijn. Voor het a.s. seizoen zijn in Diligentia o.m. de volgende concerten aan- gekondigd: 1 October Franz Hirt, 26 .Oct, Thelma van Breemen 1 Nov. Willy Meeu- wisse, 13 Nov. Aeschbacher en 26 Nov. Jos. Pembaur. In de Kunstzalen Bennewitz wordt van 2 t.m. 23 Sept, een tentoonstel ling gehouden van werken van wijlen Jacques Meyer. AlexSchelleviszalDonder- dagavond 31 Augustus in de Bethlehem- kerk een orgelconcert geven met mede werking van Tine Bauer, zang, en Dulci Ouwerkerk viool. Kapitein ter zee Friedrich Böhme, de leider van de strijdmiddelen der Duit sche marine, die in de Seinebaai sedert het begin van de invasie opzienbarende successen hebben behaald, is door den Führer onderscheiden met het ridder kruis van het Ijzeren Kruis. Naar de marinecorrespondent van In- terinf verneemt, hebben de onder leiding van kapitein ter zee Böhme staande Duit, sche strijdmiddelen in het gebied voor den mond van de Seine tot nu toe in to taal 4 kruisers, 9 torpedojagers, 2 corvet- ten en ongeveer 35 koopvaardij- en trans portschepen van de Geallieerden van te zamen 225.000 brf. tot zinken gebracht of door torpedotreffers zóó zrwaar bescha digd, dat zij voor de Geallieerde invasie- vloot verloren gingen. Slechts een zeer klein deel der getorpedeerde schepen kon, ondanks de opgeloopen schade, naar Geallieerde havens worden gesleept. De worsteling om de Seine-bruggen- hoofden S.P.T. meldt uit BerlijnBegunstigd door een hoog wol kendek zijn Duit sche bommenwerpers ten getale van vele honderden, door ja-l gers begeleid, tus schen Mantes en Ver-| non tot den aanval op de Amerikaan sche bruggenhoofden over de Seine over gegaan. Slechts ten Noorden van Mantes slaagden de kanen er in bruggenhoofd De hoofdinspectie voor de luchtbescher ming vraagt: ,,Weet u, hoe u zelf een vuurzweep kunt maken en wat een nuttig hulpmiddel dat bij brandbestrijding is?” X Jcugdstormfrontfonds j .MAI LON< U\sei4-port -=. Z FONTAINEBLEAU.. I XMALS 5HERBE S^\°X .’i-ï

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1