DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT 1944. Woensdag 30 Augustus. 'No. 18885. en UITWIJKBEWEGING AAN BENEDEN-SEINE Slechts de keuze tusschen handhaving en vernietiging ben. Iedere stap, dien onze zich Rhóne-opwaarts, distancieerende for maties naar het Noorden terrein win nen, maakt het vormen van een nieuw, stevig front, dat eerst na het aanvoeren van aanzienlijke strijd krachten kan worden aangevallen, waarschijnlijk. ji A Plpesil ftBOEKARfS' V EERSTE STADS ED. bereikt Lalt.-generaal Dittmar over den toestand front -turf in Sovjets in Hongaarsch grensgebied teruggeworpen Rouaan prijsgegeven; hevige gevechten om Soissons en Chalons-sur*Marne; Amerikanen tusschen Parijs en Reims tot staan gebracht; Brianjon heroverd Ook de gevechten in Zuid-Frankrijk hebben voor de Geallieerden totdus- ver niet de resultaten opgeleverd, die hun bij het begin van hun operaties waarschijnlijk voor oogen gestaan heb- BINNENLAND „Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar” ONDERWIJS EN KERK De Polen en de Sovjet-Unie De werktijden in Duitschland Eikenloof voor Leon Degrelle Nieuwe Hongaarsche regeering Voorloopige regeering der Fransche republiek Hoofdprijzen Staatsloterij Derde klasse STADSNIEUWS 60 JAAR H. B. S.-RAAMSTRAAT Geestelijke kracht van en vaderland KUNST EN LETTEREN Fransch-Zwitsersche grens Duitsche troepen in Slowakije POSTAUTO OVERVALLEN De inlevering van de boterbonnen 34A en B fln üsl -X Ti V HAAGSCHE Londen op (Foto’s OH., en dan pas gekeerd. <4 aanzienlijke worden tay (onv.), Rakovsky, Alle gewenschte Inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de Waffen-SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt op top De 400: 200: 100: Inte- SovjeU druk Szekler sterker. REDE PAUS PIUS XII Naar te Milaan vernomen wordt zal Paus Pius XII den Isten September een redevoering uitspreken, die door den Va- ticaanschen zender zal worden verspreid. Brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 September 1944 t.m 31 October 1944 geeft de bon „25 KF” van de .ook- kaart ,.U 405” recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van fabrieksturf. De verbrui kers zullen met de op dezen bbn aan te schaffen brandstoffen één maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt op 1 October a s een volgenden bon van de kaart „U 405” aan te wijzen. Nieuwe ontmoeting Churchill-Roosevelt Naar uit Washington gemeld wordt, heeft president Roosevelt verklaard, dat hij zeer spoedig een ontmoeting zal heb ben met Churchill. der Duitsche Roemeensche PIETER FLORISZ 1653 Vice- Admiraal van Holland en West-Friesland. Streed in den eersten Eng oorlog. Werd Vice-Adm. in 1653 Sneuvelde »n 1658 in de Sont. Graftombe in de Groote Kerk te Hoorn. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine-Annahmestelle Nieder, lande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-Vrij- willigers te Amsterdam Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98100, bij alle Hafen. en Ortskomman- danturen en bij de Nebenstellen der Waffen-SS. Churchill is Dinsdag per vliegtuig uit Italië in Engeland teruggekeerd. In Parijs heeft de republikeinsche garde de Kamer van afgevaardigden be zet om t benden het gebouw binnendringen. Wederom heeft een groot aantal Anglo-Amerikaansche vliegtuigen in den afgeloopen nacht over Zuid-Zweedsch ge. bied gevlogen. Het Zweedsche afweer vuur werd op de toestellen geopend. Er zouden 6 machines zijn neergestort. Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken duizenden kilometers van je geboortegrond terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt die woorden halen je er jjovenop.. Die woorden doen je oe- seffen dat er haast de vele en goede ka meraden. die met je zijn opgetrokken te gen het bolsjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij I het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag Kcrte Vijverberg 5 of bij de na volgende Nebenstellen: Amsterdam Dam i 4 Alkmaar Langestraat 56. Heerlen. Sa- roleastraat 25 Groningen. Heerenstr 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30 Utrecht, Vredenburg 19 ROULETTESPELERS VERRAST In een woning aan de Emmastraat te Loosduinen heeft de politie gistermiddag om vier uur een inval gedaan op ver moeden van hazardspel. Men scheen aan de mogelijkheid van po'itiebezoek niet gedacht te hebben, want in de eerste plaats werd, toen de rechercheurs gebeld hadden, argeloos opengedaan en ten tweede draaide de roulette nog lustig, terwijl de politiemannen de kamer op de eerste verdieping, waar tien personen o.w, twee vrouwen, om een groote tafel, geschaard zaten, binnentraden Een be drag van f 487 vormde op dat oogenblik de kas. Deze werd met roulette en toebehooren in beslag genomen Het ge zelschap bestond uit tuindersknechts, kistenmakers, chauffeurs e.d., die ver- - te hebben. Te Diablerits (Zwitserland) is in den ouderdom van 73 jaar overleden prof. dr. A. Noordtzij, rustend hoogleeraar fri de theologie van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hebt u uw zolder reeds opgeruimd, houdt gij dien stofvrij en wordt de wasch er steeds zoo spoedig mogelijk afgenomen/ (Voorlichtingsactie van de hoofd inspectie voor de luch (bescherming De uitgeweken Poolsche regeering te Londen heeft eenstemmig een memoran dum over de Sovjet-RussischPoolsche betrekkingen aangenomen. Het wordt thans naar Moskou gezonden. In Pool sche kringen wordt gezegd, dat het me morandum in den definitief goedgekeur- den vorm ..overeenstemt met de wenschen der Poolsche ondergrondsche beweging”. Betreffende de vaststelling van den ar beidstijd op 10 uur per dag heeft gouw leider Sauckel tijdens een appèl in een groot bewapeningsbedrijf o.m. verklaard, dat de arbeidstijd bo\-cn de 48 uur per week op grond van zijn verordening ver goed zal worden volgens het tarief voor de overuren. kenning van onvervreemdbare Duitsche le vensrechten te komen. Dat deze weg het breken van den vijandelijken .vernieti- gingswil in zich sluit, blijkt duidelijk uit alles, wat wij van de leidende beweeg redenen van onze vijanden weten. Wy staan voor een noodzakeiykheld, welke geen alternatief kent tusschen verder strijden en goedkoop vergelijk, doch slechts de keuze tusschen hand having en vernietiging. Aldus is de strüd tot het uiterste de eisch van hoogste uiterste doelmatigheid, aange zien slechts zoo onze vyanden in de eerste plaats de volken, doch indirect ook de regeerenden voor de nood** zakelijkheid worden geplaatst de vraag naar den zin van offers en verliezen, de gebrachte zoowel als de nog te bren gen, de militaire zoowel als de poli tieke duideiyk te beantwoorden. Wan neer er iets is, dat ons doet gelooven, dat wy nog hooge troeven kunnen uit spelen, dan is het de geesteiyke kracht waarvan front en vaderland de laatste moeilijke weken het bewys hebben ge leverd. Het is overbodig over de strijdende troe pen te spreken. Na den 20sten Juli den dag van reiniging en zelfbezinning, stroo- men daar reeds meer krachten heen. Sterke nieuwe impulsen bezielen alle ge bieden van oorlogvoering en bewapening. Dat er juist op laatstgenoemd gebied veel in wording is dat in belangrijke mate van invloed kan zijn op de beslissing, is van authentieke zijde aan het Duitsche volk medegedeeld in een vorm die geen twij fel veroorlooft. Wij zullen van deze din gen hoogstwaarschijnlijk datgene kunnen verwachten, waarop het in de allereerste plaats aankomt, de operatieve en tactische ontlasting van onze gevechtsfronten. De Führer heeft den commandant van de 5de SS-Vrijwilligers pantserbrigade „Wallonië”, SS-Sturmbannführer Leon I>egrelle, het eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis ver leend. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb p. Jm met JCikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45, Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. ar. 5 e., fr. p.p. 10 e. Minister-president Sztojay, die veer- tien dagen geleden wegens ziekte met te verhinderen, dat gewapend^ "verlof ging, heeft, daar zijn gezondheids- x ui—toestand niet verbeterde, zijn ontslag ge vraagd. De regeering verklaarde zich solidair met hem en is eveneens afge treden. De rijksbestuurder heeft het ont slag van het geheele kabinet aanvaard en kolonel-generaal Geza Lakatos belast met de vorming van een nieuw kabinet. De nieuwe ministerlijst luidt: ministèr- president: kol.-gen. Lakatos, Binh. Za ken: Bonczos (onveranderd), Buit. Za ken: luit.-veldm. Hennyey, Financiën: Remenyi-Schneller (onveranderd), Land bouw en Voedselvoorz.: Bela Jurcazek (onv.), Justitie: Vladar, Defensie: Csa- Onderwijs en Eeredienst: Nijverheid: Tibpr Gyulay, Handel en Verkeer: Oliver Markos. De nieuwe ministerpresident heeft in den eersten ministerraad het programma der regeering als volgt samengevat: Voortzetting van den oorlog ter bescher ming van de Hongaarsche grenzen; in alle omstandigheden handhaving van de binnenlandsche orde en rust, alsmede handhaving en zoo mogelijk stijging van den tegenwoordigen stand der productie. Luit.-generaal Dittmar, de militaire spreker van den GrootyDuitschen om roep, heeft gisteren over den toestand aan de fronten o.a. gezegd: Wederom drukt thans op de wereld de enorme last van een jarenlang en met gebruik van alle geestelijke en materieele middelen gevoerden oorlog. Weliswaar is de intensiteit van de oorlogvoering door het uitputten van alle middelen die een buitengewoon ontwikkelde techniek yer- mogen te verschaffen en door het ver waai loozen van bijna alle moreele beper kingen bij de toepassing daarvan tot het uiterste opgevoerd. Doch zélfs dat is niet voldoende geweest om den oorlog zooda nig te verkorten, als ongetwijfeld in de bedoeling heeft gelegen van hen. die den van alle remmen bevrijden in uiteinde- lijken zin totalen oorlog hebben gepro clameerd. Wanneer de tegenover ons staande wereld bereid ware geweest het levensrecht van een groot, flink, hard wer. kend volk eerlijk te erkennen er zou geen reden denkbaar zijn geweest waar om deze tijd van strijden en lijden nog eens meer dan vijf jaar de wereld moest vervullen en nog langer vervullen zal. De geweldige strijd zal voortgaan. Want dat is zeker, de geweldige strijd zal voortgaan. Hij moet voortgaan omdat en zoolang onze vijanden aan hun oorlogs doelen vasthouden, zoolang niet verstand en beter inzicht gekomen zijn in de plaats van den wil tot vernietiging, welke de be reidheid het uiterste te geven tot ultima ratio van ons volk maakt. De ontwikkeling van den toestand in deze weken moge weliswaar bij onze vij anden de hoop gewekt hebben, dat het doel der militaire overwinning op Duitschland niet even ver meer verwij derd zou zijn dan ongeveer drie maanden geleden. Het uiterlijke verloop der ge beurtenissen schijnt hun opvatting zelfs in hooge mate in het gelijk te stellen. Wij verhelen het Duitsche volk den ernst van den toestand op het huidige moment even weinig als wij het bij vroegere moei lijke en dreigende toestanden hebben ge daan. Hoe staan de zaken Wij hebben in den loop van twee maanden aanzienlijke deelen verloren van wat wij. als vrucht van onze veroveringen in de eerste jaren van den oorlog, vast in handen meenden te houden en dat ongetwijfeld als belang rijke uitbreiding van de operatieve en economische basis van onze oorlogvoe ring kon worden beschouwd. Frankrijk is voor het grootste deel aan onze han den ontglipt Wij zijn in zeer zware ge vechten gewikkeld voor het behoud vap belangrijke resteerende gebieden, zoowel aan de kust als in Noordoost- en Oost- Frankrijk Hier is een bewegingsoorlog ontketend, die in meer dan één opzicht herinnert aan de gevechten van 1940. Wat destijds de doordachte consequentie bij het gebruik van moderne strijdmid delen voor het succes moest doen, doet thans bij den tegenstander de numerieke overmacht. Het is het hooglied van den Duitschen strijder en van de Duitsche leiding wanneer wij constateeren. dat zij anders dan in het omgekeerde geval in 1940 na een onvergelijkelijk veel kor- teren strijd zich nog steeds op een bloedigen en moeizamen weg bevinden, waarvan het einde ook thans nog niet te zien is COURANT. In het verleden ligt het heden. In "t nu wat worden zal. BILDERDIJK. Reuter heeft de samenstelling van de zoogenaamde „voorloopige regeering der Fransche Republiek” bekend gemaakt. De Gaulle zou het presidentschap, gene raal Catroux de staatszaken. René Mas- sigli de buitenlandsche zaken en Emanuel Bastier de Lexa Vigerie de binnenland sche zaken waarnemen. 2000: 22526 f 1500: 14545 1000: 2743 12954 18281 8546 10950 15469 17474 9496 10295 12450 15408 5007 6000 6690 10432 19646 25297 Generator-anthraciet en September 1944 Van 1 t.m. 30 September 1944 geeft elk der bonnen „Generator anthraciet 33ste periode” recht op het koopen van 1 hectoliter (max, 75 k.g.) anthraciet- nootjes IV of Vgedurende hetzelfde tijdvak geeft ,elk der bonnen „Generator- turf 33ste periode” recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Op 1 Sept, zal het 60 jaar geleden zijn dat de HB.S.-Raanftstraat alhier werd geopend. Dit feit is dubbel gedenkwaar dig, omdat het hier gaat om de oudste H.B.S, van onze stad. Het pand aan de Raamstraat No. 28 had in 1884 in de ge schiedenis van hét Haagsche onderwijs al een niet ónbefeekenende rol vervuld, daar het aanvankelijk het Stedelijk Gymnasium had gehuisvest en na 1865 een Burgefdag- en avondschool. Met ingang van 1 Sept. 1883 werd door het Gemeentebestuur een H.B.S, voor jongens met 3-jarigen cur sus opgericht, die voorloopig. één klasse groot, in een pand aan de Wagenstraat werd ondergebracht, maar op 1 Sept. 1884 overschreden 56 leerlingen den drem pel van de inmiddels gereed gekomen school aan de Raamstraat. In 1886 kon voor de eerste maal een eindexamen wor den afgenomen en sedertdien is de school van jaar tot jaar in bloei toegenomen. Van 19001930 zijn verschillende ingrijpende reorganisaties tot stand gekomen. Van 1 Sept. 1929 dagteekent de tegenwoordige toestand. De handelsafdeeling er. de Üte- rair-economische afdeeling zijn samenge smolten en een H.B.S met een A- en een B-afdeeling is ontstaan. Een ernstige crisis had de school te doorstaan in 1938 toen de wetswijziging- Slotemaker de Bruine aan leerlingen van de U.L.O.-scholen dec weg tot de H.B.S.- A vrijwel onmogelijk maakte en het Ge meentebestuur er toe overging aan de overige vier gemeentelijke B-scholen een afdeeling der H.B.S.-A te verbinden. Door versterking van den onderbouw werd ook deze moeilijkheid overwonnen. Hoezeer de Haagsche burgerij haar „H.B.S.-Raamstraat” de aldaar voor haar kinderen bereikbare opleiding en niet het minst de groote toewijding van direc teur en leeraren waardeert, moge blijken uit het feit, dat het aantal leerlingeh bij de oprichting slechts 17 bedragende, thans de 400 verre heeft overschreden. UITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 30 Augustus. Het Opperbevel van dé Weermacht maakt bekend: Nadat onze divisies sterke, tot zeven maal herhaalde aanvallen van den vüand uit zyn bruggenhoofden aan de Seine ten Noordwesten van Parus in harde gevechten hadden opgevangen, weken zü volgens bevel op nieuwe stel lingen naar het Noordoosten uit. De stad Rouaan werd na verwoesting van de havenwerken en andere belangrijke militaire objecten prüsgegeven. Tus- achen Parijs en Reims werden de naar het Noorden aanvallende sterke Ameri- kaansche strijdkrachten in verbitterde gevechten tot staan gebracht. In het Zuideiyke deel van Soissons zyn hevige straatgevechten ontbrand. Ten Zuiden van de Marne hebben vijandelijke ge- metoriseerde formaties in den opmarsch naar het Oosten de streek van Cha- lons-sur-Marne bereikt, waarom fel ge vochten wordt. In het Rhónedal hebben onze flankbeveiligingen talrijke vijan- deiyke aanvallen van het Oosten uit af geslagen. Een vrü groot aantal vyandelijke tanks werd vernietigd. In het Alpenge bied ten Westen van de Franseh-Ita- liaansclie grens werd de stad Brian?on na harden strijd met Fransche terro-, risten en Amerikaansche verkennings- strijdkrachten weer in bezit genomen. Motortorpedobooten hebben in den nacht van 29 op 30 Augustus ten Westen van D’eppe een vijandelijken torpedojager in den grond geboord. In dezelfde wateren hebben gevechtsveertbooten en beveili- gingsvaartuigen der Duitsche marine een Britschen torpedojager van de Huntklasse vernietigd, die na een zware detonatie in de lucht vloog. Het V.l-vergeldingsvuur duurt voort. In Italië hebben gevechtshandelingen van eenige beteekenis allaen plaats gevon den in den Adriatischen lustsector. In de ochtenduren werden hier hevige aanvallen van den vijand met zware verliezen voor hem afgeslagen. In Roemenië zijn aanvallen van de bol sjewieken bij Buzau en in het Bisrizadal mislukt. De daartusschen over de passen van het Hongaarsche grensgebied doorge drongen vijandelijke strijdkrachten wer den op verscheidene plaatsen in tegenaan vallen teruggeworpen. Formaties slag- vliegtuigen vielen Sovjet-Russische colon nes in de Karpathenpassen met bommen en boordwapens succesvol aan. In het bruggenhoofd van den Weichsel ten Westen van Baranof bleven herhaal de aanvallen van de bolsjewieken vruch teloos. Ten Noordoosten van Warschau, alsmede tusschen Boeg en Naref hebben onze troepen nieuwe, door tanks en slag- vliegers ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken, in harde pantsergevechfen opgevangen. In den Noordelijken sector zijn verscheidene aanvallen van den vijand ten Westen van Modohn en ten Noord westen van Dorpat met zware verliezen ineengestort. Des nachts waren troepen- concentraties en voor den opmarsch ge reed staande bolsjewistische strijdkrach ten in de gebieden van Modohn en Dor pat het aanvalsdoel van onze gevechts vliegtuigen en des nachts operesfrende slag vliegers. Amerikaansche bommenwerpers vielen de steden Moravisch Ostrawa en Oder- berga alsmede Hongaarsch gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche lucht macht opnieuw met schending van Zweedsch rechtsgebied terreuraanvallen op Stettin en Koningsbergen. Afzonder lijke vijandelijke vliegtuigen lieten boven dien bommen vallen op Berlijn en Ham burg. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten bij deze aanvallen 82 viermotorige terreurbommenwerpers omlaag. leden bij de gevechten in dit gebied eveneens zeer zware verliezen. Zij ver loren in totaal 36 pantserwagens en meer dan 60 meest met troepen bezette vracht auto’s. Na dit afweersucces gaven de Duitsche troepen, die zich des nachts naar het Zuidoosten distancieerden. het voor meer dan drievierde in puin ge legde en brandende Buzau op. Met ingang van Zaterdag 2 Sept. as. geeft de Tooneelgroep ..De Nieuwe Rotterdamsche Comedie” in Dili- genitia een aantal voorstellingen van „Comediespelen”. blijspel in drie bedrij ven van Joh. W. Broedelet. In de hoofd rollen treden op: Ank van der Moei; Cruys Voorbergh en Guus Oster. BONNEN AFHALEN: Morgen van 8.30 tot 16 30 uur Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 1 (Lsd.) de letters Wat t.m. einde Z. (Van 8.309 uur joden). JUBILEA: Zaterdag herdacht de heer J. van Blanken, wegwérker bij de Ned. Spoorwegen te Leidschendam, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad. Onder toepasselijke woorden werd hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud over handigd, terwijl hij vain zijn collega’s eveneens een bedrag aan geld in ont vangst had te nemen. Vrijdag 1 Sept, viert de heer J. Voerman, hoofdwerktuig kundige bij de Ned. Spoorwegen, depót Leidschendam zijn 25-jarig jubileum. Op 1 September herdenkt de heer A. den Harder het feit, dat hij 25 jaar geleden, als besteller bij de P.T.T. in dienst ge treden is. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO: Op de Laan van Meerdervoort botste gisfermidag bij de Beeklaan een vracht auto, doordat de stuurinrichting onklaar raakte, tegen een tramwagen van lijn 3. De 15-jarige J. M. uit de Sinaasappel- straat, die naast den chauffeur zat, sloeg met zijn hoofd teilen de voorruit, waar door hij enkele snijwonden opliep. GEMEENTE-BUREAU VOOR BEROEPS KEUZE: Het Gemeente-Bureau voor Be roepskeuze wordt op 31 Aug. a.s. opge heven. Zijn taak wordt door het Gewes telijk Arbeidsbureau overgenomen. OPENSLUITING AAN DEN TREKWEG: Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich gistermiddag door open sluiting toegang verschaft tot de woning van den heer J. T. aan den Trekweg. Ontvreemd werd een bedrag van 2279 plus de voornaamste inhoud van de linnenkast. Menig gevaar in het Oosten voorloopig bezworen Wanneer we de dingen in het Oosten beschouwen, dan kunnen wij met dank bare voldoening constateeren, dat menig gevaar, dat enkele weken geleden nog wegens de onmiddellijke bedreiging van het gebied van het Duitsche Rijk als ernstig beschouwd moest worden, thans als voorloopig bezworen beschouwd kan worden Deze stand van zaken geeft ons moed te gelooven, dat ook de on- middellijke militaire gevolgen van den verraderlijken afval van de kringen, die zich van den jeugdigen Roemeen- schen koning als werktuig bedien den, overwonnen kunnen worden. Het zou dwaas zijn te loochenen, dat deze ontwikkeling ons in elk opzicht onwelkom is. Naast vele minderwaardige deelen be vatte het Roemeensche leger formaties die tot dusver ook in zeer moeilijke toestan den dapper aan onze zijde stonden Wan neer onze vijanden wegens de uiterlijke ontwikkeling der dingen meenen te kun. nen triomfeeren, dan gunnen we hun dat. Zeker is dat de vreugd die zij laten blijken voortvloeit uit de gedachte, nader te zijn gekomen tot het eind van den oor lóg. die ook op hen met zeer groote zwaar te drukt Het zijn tonen van verlichting, die al té duidelijk uit hun gejubel weer klinken Dit feit kan ons het beste leeren onzen toestand juist te bepalen. Het toont ons welken weg wij moeten gaan om tot er- Nieuw vliegtuig en „eierschaalschip” De „Völkischer Beobachter” publiceert een foto van een Duitsch vliegtuig van nieuw type tijdens een gerkenningsvlucht. Naar uit het onderschrift blijkt, betreft het hier een nieuw toestel, dat voor ver scheidene doeleinden kan dienen, de ME 210. die bij de gevechten aan alle fron ten den laatsten tijd uitstekend is geble ken en een nieuw, krachtdadig strijdmid del van het Duitsche luchtwapen vormt. De groote snelheid en de sterke bewape ning geven een waarborg voor de suc cesvolle uitvoering der opdrachten, ook onder moeilijke omstandigheden. Voorts publiceert hetzelfde blad een foto van een „eierschaalschip” Naar het onderschrift bij deze foto verklaart, zijn op een werf van de O.T. schepen van 1000 ton uit gewapend beton vervaardigd voor de transporteenheden van Speer. Het schip is meer waterdicht dan andere schepen, behoeft niet geverfd te worden, kan roesten noch verteren, en voor den bouw kan gebruik gemaakt worden van ongeschoolde arbeidskrachten. Het schip wordt gebouwd met de kiel naar boven. De buitenwand wordt met electrische machines glad geslepen. Met de kiel naar boven wordt het schip te water gelaten Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa’s vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. Bij hun aanval van het gebied van Grenoble uit hebben de Anglo-Ameri- kanen op 28 Aug. met enkele tanks bij Annemasse de FranschZwitsersche grens bereikt. De pogingen der Anglo- Amerikanen om van de bergen uit met snelle formaties ih de Oostelijke flank van de zich naar het Rhónedal distan cieerende Duitsche troepen te stooten. leidden ten Zuiden en Zuidoosten van Valence tot hevige gevechten, in het verloop waarvan de Duitsche troepen Anglo-Amerikaansche verkenningsafdee- lingen en Fransche benden in de pan hakten. De bewegingen der Duitsche for maties. die door zelfstandig opereerende Duitsche pantserformaties beschermd worden, blijven zich volgens de plannen ontwikkelen. Van officieele zijde te Presburg wordt medegedeeld, dat op verzoek van de Slo- waaksche regeering Duitsche troepen Slowakije zijn binnengerukt, om deel te nemen aan den strijd tegen de partisanen en om de rust en orde in het land te her stellen De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt, dat deze maatregel ge nomen werd op verzoek van Staatspresi dent dr. Tiso en naar aanleiding van het feit, dat in verschillende deelen van Oost-Slowakije partisanen in samenwer king met door bolsjewieken afgezette parachutisten getracht hebben wanorde in het land te stichten. Zij maakten hierbij misbruik van den naam van den minister van Oorlog Caflos. Onder dezen naam hebben zij valsche bevelen aan verschillende pro vinciale garnizoenen gegeven. Ih een ra- dioredevoering verklaarde minister Catlos gisteravond, dat tegenmaatrege len genomen zijn en dat op grond van het ondersteuningsverdrag met Duitsch land Duitsche troepen de Slowaaksche grens overschredegi hebben. In Presburg heerscht volkomen orde. Van een regee- ringscrisis is evenmin sprake. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (5 reg.) ƒ1.05 elke m.M m. tol 23 m.M (10 reg.) /ÓJ19. Elke m.M m 31 ct. Halve oplaag halve pr Red. ƒ0.51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct., fr p.p 10 <ft. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.67, Dienstaanb. fÖ»38 Per», gevr. /0.48. Adv „Br bur. v d. J>1." 10c meer. In de omgeving van de Laan van Eik en Duinen hebben een paar gewapende mannen gistermiddag een postauto onder bedreiging van den chauffeur overvallen, nadat deze aan verschillende bijkantoren geld en poststukken had opgehaald. De auto werd door de bandieten naar een stille plaats aan den Leijweg gebracht en daar ontdaan van een deel van den in houd. Vermist wordt een vrij groot bedrag aan geld De auto en de poststukken werden achtergelaten. chauffeurs klaarden een vrijen middag De „bankhouder”, als hoedanig de 38- jarige grondwerker P. de G fungeerde, en de bewoner van het huis, de 54-jarige commissionair Th P. van S.. werden meegenomen en in bewaring gesteldde overige spelers werdén na proces-verbaal vrijgelaten. DE KINDERVERLAMMING IN HET NOORDEN: Omtrent de geconstateerde ge vallen kan nog worden gemeld dat de ziekte zich in Drente in twee haarden ge openbaard heeft. Namelijk een in Emmen en een in Beilen. In laatstgenoemde plaats zijn 15 gevallen geconstateerd. In totaal zijn nu 62 patiënten door de ziekte aan getast STIJGENDE‘STERFTE AAN TUBERCU- LOSE: Blijkens het jaarverslag van da, Nederlandsche Centrale Vereen, tot be strijding der tuberculose zijn in 1943 hier te lande 6357 personen aan tuberculose overleden tegen 5548 in 1942 Berekend op 10.000 der gemiddelde bevolking is dat 7 (1942. 6,1) „DE VROUW EN DE NIEUWE ORDE”: Óp Donderdag 31 Augustus om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie brandende kwesties over het on derwerp: „De vrouw en de nieuwe orde”. Telefoon 116300 (zeven rijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3587 Giro No. 12506 Bijkantoor; Sohevemngen, Keizerstraat «19 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaai. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, BoeWi, H. G. Ruys, Heerenstraat U4. Tel. 773038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. tie Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J (B, van Seters fr., Tberesiastraat 108a. Tel. 772444. Ter vermijding van misverstand wordt medegedeeld, dat de handelaren op de bonnen 34A en 34B boter, welke men bij zijn boter- resp. margarineleverancier heeft ingeleverd, geen boter of marga rine zullen afleveren, daar deze bonnen slechts voor hun bevoorrading dienden. Voor de aflevering worden op normale wijze bonnen bekend gemaakt. Omtrent de gevech ten in het Zuidelijke deel van het Oost front bericht rinfDe Russische den werd daar opereerende Duitsche strijdkrach ten werden naar de Karpatenpassen te ruggetrokken. De po gingen der Sovjets door het gebruik van valschermjagers de Duitsche versper- cingsstellingen mees ter te worden, mis lukten. In Roemenië wordt de opmarsch van eer bolsjewistisch pant- ''erleirer van Foscani uit in de richting van Fuzati door Roe meensche troepen gesteund, die door de bolsjewisten voor al op die plaatsen in den strijd ge bracht worden, waar de Sovjet-Russische pantservoorhoeden en gemotoriseerde formaties op een sterken tegenstand der Duitsche troe pen stuiten. De Roemeensche troe pen voor Buzau werden door Duitsche grenadierformaties zoodanig geteisterd, dat zij ondanks rigoureuze Sovjetmaat- regelen niet meer tot strijden te be wegen waren. Zij werden volgens be richten van overloopers eveneens onU wapend en weggevoerd. De bolsjewisten - Het 8-jar. zoontje van den heer P. O. te Poeldijk, dat met zijn vader op de schuit mocht meevaren, is nabij Krimpen aan de Lek overboord gevallen en ver dronken. Een 17-jarige jongen, die op de de Ruyterkade te Amsterdam op de verbin- dingsstang van een vrachtauto met aan hangwagen wilde springen kwam te val len en geraakte onder den aanhangwa gen. Hij is later aan de bekomen ver wondingen overleden. H V57.4 lurèi tiiMr.h’iF.i II JA imos fiu 80^- kmN^AMT ^RÖMA o -a A-p CSTI kAART van PELT[®ft/fraAa/>S**‘s*r* KROm ^X><CHERGLAT>r

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1