1944. VERSTERKTE GEALLIEERDE DRUK IN N. FRANKRIJK fr No. 18887. Suikervoorschot wordt ingehaald gram margarine; voor personen geboren, in 1926 of later, wordt een 'bijzonder rantsoen van 125 gram boter op de bon nen Reserve B76, C76, D76 e«i E76 be schikbaar gesteld. Vrijdag 1 September. De nieuwe bonnen Trommelvuur op Z.-Engeland VAN OVERAL BINNENLAND De heer F. V. Valstar overleden van Opstandige beweging in Slowakije Oproep aan het Nederlandsche Volk FINANCIEEL LEENING PROVINCIE ZUID.HOLLAND: De commissaris der provincie Zuid-Hol- land heeft besloten ten laste van de prov. Zuid-Holland een geldleening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 12.000.000. De leening wordt naar gelang van de geldbehoefte der provincie in een of meer series uitgegeven tegen een nader te be palen rente en koers bij openbare in schrijving of ondershands, op obligaties of in anderen vorm De uitgifte geschiedt voor den tijd van 40 jaar met dien ver stande dat een of meer, series voor een korteren duur kunnen worden uitgegeven. Luchtoffensief op de Molukken STADSNIEUWS GROSSIER VERNIETIGDE FACTUREN Mr. Th. BODDE DIRECTEUR- GENERAAL VAN PHILIPS Invasie-havens en militaire centra beschoten Een tweede Nederlandsche ridderkruisdrager Binnenkort weer volvette kaas De vliegende bommen Wat is een rantsoen vleesch? Amerikanen passeerden Laon Amiens en Verdun opgegeven De positie van Boelgarije Nieuwe burgemeesters Welke vischbonnen zijn geldig? COURANT HAAGSCHE i' JUNOD in A. E heer J D ONGEVAL chauffeur D dat Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname DIJ de Marine als bij de Waffen-SS. worden aan bovengenoemde adressen verstrekt half half 100 iver- ‘nkt. e.d.. ver- al- ge- Omtrent de gebeurtenissen in Slowa kije wordt in politieke kringen te Ber lijn verwezen naar de inmiddels ont vangen informaties en naar de radio rede van het Slowaaksche staatshoofd Tiso. Daaruit blijkt, dat bepaalde poli tieke elementen in sommige deelen des lands geprobeerd hebben onrust onder de Slowaaksche weermacht te stichten, waarbij het hun gelukt schijnt te zijn, eenigtT garnizoenen tot afval te be wegen. In verschillende plaatsen zijn opstanden uitgebroken, welke, naar het A.N.P. meldt, geheel het kenmerk van de bolsjewistische terreur dragen. In Berlijn gelooft men te kunnen voorspel len, dat zeer spoedig het bedwingen van den opstand en de bestraffing der verantwoordelijken gemeld zal worden. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kar. geschieden bij de Marine-Annahmestelle Nieder- lande te Utrecht, de aarmeldingsbureaux voor Marine-Vrij- willigers te Amsterdam. Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98100, bij alle Hafen- en Ortskomman- danturen en bij de Nebenstellen der Waffen-SS. POLITIEK WEEKPRAATJE: De titel van het politiek weekpraatje van Max Blok zijl, uit te zenden op Maandag a.s. over Hilversum I om 18.45 uur. is: „De feiten zijn de beste voorlichters”. 389 Duitsche theaters gesloten In 389 Duitsche theaters is gisteravond het doek gezakt voor den duur van den oorlog meldt SP.T. Deze maatregel, wel ke een onderdeel is van de onlangs door dr. Göbbels afgekondigde totale oorlogs- mobilisatie. maakt 42.000 personen, die aan het Duitsche tooneel of de opera wa. ren verbonden, vrij voor een plaats op voor den oorlog van belang zijnde punten. ADR1AAN BANKERT 1684 Vocht tegen Zweden in 1651 en verder tegen de- Duinker kers, Engelschen en Fran- schen. Werd in 1666 Lt. Ad miraal. Overleed in 1684. (Foto’s O.-H.l In dit geval kan tot eer bedrag dat van een serie bij.het einde van den lee- ningstermijn nog niet ten laste van de gewone middelen is afgelost, een nieuwe serie boven het bedrag van 12 millioen worden uitgegeven, mits de aflossings- duur van de beide series tezamen niet meer bedraagt dan 40 jaar. Ten laste der gewone middelen van de provincie wordt jaarlijks op de leéning 1/40 van het be drag voor 1 Jan. van dat jaar uitgegeven series pari afgelost. De provincie be houdt zich het recht voor om te allen tijde in eenig jaar meer dan 1/40 ge deelte of het geheele overgebleven bedrag a pari af te lossen. In het verleden ligt het heden. In 1 nu wat worden zal. BILDERD1JK S.P.T. meldtHet Geallieerde lucht offensief tegen de Molukken werd voort gezet. Dinsdag vielen omstreeks 70 ma chines de Japansche stellingen op Hal- maheira aan. Des nachts volgde een her haling. Ook Menado. aan de Noordpunt van Celebes, was Dinsdag weer het doel der Geallieerden. Hetzelfde geldt voor de Japansche basis Bamo aan de Westkust van Nieuw-Guinea. die Dinsdag door om streeks 30 Amerikaansche machines werd aangevallen. Voorts werden dien dag luchtaanvallen ondernomen op het Phi- lippijneneiland Mindanao In het cen trale deel van den Pacific richtten de Geallieerde luchtaanvallen zich in het bij zonder tegen de eilanden Nauru. Truk en Merir. die ieder, volgens berichten uit Tokio, door 20 toestellen zouden zijn aan gevallen. Woensdagnamiddag verschenen er boven hef eiland Pagan, in het Noor delijke deel van den Marianen-archlpei, 16 Amerikaansche bommenwerpers en jagers, die de Japansche stellingen aan? vielen Bij een onderzoek dat naar aanleiding van het te koop aanbieden van kinder jurkjes voor f 22 en 26 per stuk werd ingesteld tegen Frans Ernst’s Sporthan- del, Noordeinde 27 alhier, kwam aan het licht, dat de beheerend vennoot F. J. Ernst in zijn kwaliteit van grossier be langrijke hoeveelheden goederen, o.a. sportartikelen en textiel, aan Duitsche en Nederlandsche afnemers had verkocht, zonder daarbij de voorgeschreven admi nistratie te hebben gevoerd Bovendien meende deze handelaar, gezien den aard zijner transacties, gerechtigd te zijn de onderzoekende instantie het verstrekken van nadere inlichtingen te weigeren Dit was een van de redenen, waarom F Ernst alle bescheiden betrekking heb bende op deze verkoopen. had vernietigd. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te Rotterdam vond in een en an der aanleiding eer boefe van f 15 000 op te leggen povjet-offensief tusschen Karpathen en Finsche Golf opgevangen Buitenland In Kroatië zijn de ministers van Bin_ nenlandsche Zaken an Oorlog vervangen dbor leiders van de Oesjtasja. De opper bevelhebber van het leger is ontslagen; zijn functie wordt waargenomen door den minister van Oorlog. Luitenant Helmut Göring. een neef van den Rijksmaarschalk, is in Normandië als jachtvlieger in een luchtgevecht ge sneuveld De voorgenomen conferentie tus- schen Roosevelt en Churchill zal binnen kort te Quebec in Canada plaats hebben. Naar wij vernemen is mr. Th. Bodde, advocaat en procureur alhier bgnoemd tot directeur-generaal der Philipsfabrieken. Mr Bodde werd 2 April 1890 te Aalten geboren en was tot dusver verbonden aan het advocaten- en procureurskantoor mr. Th. Bodde mr. B. Mensinga Wieringa- Huykman mr. F. C R Drossaart Bentfort en mr ir F Schuylenburg. alhier. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Sept. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In Noord-Frankryk zijn onze troepen onder sterken vüandelüken druk ver der naar het Noordoosten in de richting van de Somme teruggegaan. Na harden strijd stelde de vijand zich in het bezit van Amiens en drong vandaar verder naar het Noordoosten en Noorden door. Tegenaanvallen worden ondernomen. Ook uit het gebied Laon-Réthel duurt de sterke vjjandelijke druk naar het Moorden voort. In den opmarsch uit het gebied Chalons-sur-Marne en naar het Oosten heeft de vijand het Zuide lijke deel van de Argonnen doorstooten en is hij over een breed front naar de Maas opgerukt. Bijzonder hevig waren de gevechten in het gebied van Verdun, dat in de middaguren door onze troepen werd ontruimd. Het strijdgebied van Brest ligt, nadat de eerste vijandelijke groote aanval was mislukt, onder permanente zware vijan delijke beschieting. Hernieuwde aanvallen op onze stellingen in het voorterrein mislukten. Bijzonder verbitterd waren de gevechten op het schiereiland Armorique De onder bevel van den eersten luitenant der marine-artillerie van de reserve vechtende bezetting Cécembre blijft on- beschieting, deelneemt. Naar Interinf verneemt, beschieten de zwaarste Duitsche batterijen vèrdragend geschut van Kaap Gris-Nez uit sedert he denochtend havensteden aan de Zuid- Engelsche kust. Tot dusver zijn meer dan 100 salvo’s gelost. Het D.N/B. meldt: Sedert hedenoch tend 01.53 uur is een trommelvuur met de zwaarste projectielen aan den gang, dat zóówel een deel Van de Britsche invasiehavens als ook de verkeersaders en militaire centra in Zurd-Engeland onder een gericht vuur neemt. In bevoegde kringen te Berlijn is geen verklaring te verkrijgen of het hier om maatregelen gaat tegen verdere invasie- voorbereidingen of dat nieuwe wapens voor den groo'ten afstand in actie zijn ge komen In ieder geval wordt hier voor het eerst in de geschiedenis van de vèrdra- gende artillerie een gevechtskracht gede monstreerd. die nog een verdere indruk wekkende stijging toelaat Bijzonder op merkelijk is hierbij de snelle opeenvolging van de salvo’s overdag en ’s nachts. De Führer heeft den SS-R.ottenführer Derk Elsko Bruins, geboren op 20 Maart 1923 in Vlagtwedde, voor zijn bijzonder dapper gedrag in de gevechten bij Narwa als tweeden Nederlander het ridderkruis van het Ijzeren Kruis ver leend. SS-Rottenführer Bruins is sedert 1941 lid van de N.S.B. Op 26 April 1941 heeft hij zich als vrijwilliger voor de Waffen-SS aangemeld. Bruins diende samen met den eersten Nederlandschen ridderkruisdrager uit Nederland, Gerardus Mooyman, in het jaar 1941, met wien hij gelijktijdig in dienst trad. Laatstelijk behoorde hij tot de SS-pant- sergrenadier-Brigade Nederland. AFHALEN BONKAARTEN: Maandag a.s. begint in de bijkantoren Ooststraat 1 en Ruychrocklaan 178 (van 8.45. 12.30 en 1416 uur) de uitreiking van de nieuwe levensmiddelenkaarten voor het 11e en 12e tijdvak alsmede een groentekaart N 411. Dan zijn aan de beurt de letters A t/m Boe. Men dient ook de eerste ■distributiestamkaart van het ge zinshoofd mede te brengen, in verband met het overbrengen van het code-num- mer van den brandstoffenhandelaar op de tweede distributiestamkaart. In het uitreikingslokaal Groot Hertogin- nelaan en in het bijkantoor Alidastraat 1 (Lsd.) begint de uitreikke Donderdag 7 September. Men zie voorts de mededeeling van den Plaatselijken Distributiedienst op pag 2. JUBILEA: Morgen zal het 40 jaar gele den zijn, dat de heer J. A. Luberti. al gemeen procuratiehouder van de Am- sterdamsche Bank NV,, zijn werkzaam heden' begon bij het Noordhollandsch Landbouwcrediet. bijkantoor den Haag, tegenwoordig Amsterdamsche Bank N V bijkantoor Mauritskade. Met een toe passelijk woord heeft Woensdag de wnd. directeur van den Gemeentelijken Reini gingsdienst namens den burgemeester aan de werklieden J. C Bijleveld en J. J van Velzen de gebruikelijke eervolle vermel ding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld Woensdag herdacht de heer C. J van de Goorbergh. werkman-machinist in dagdienst in dienst van het G.E.B den dag. waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad Hij werd door de directie gelukgewenscht. die hem de door den burgemeester toegekende eer. volle vermelding en een gratificatie over, handigde. De heer P. J. Weynand herdenkt vandaag het feit, dat hij 25 jaar als chauffeur in dienst is bij de N.V verf- en vernisfabriek firma W. Pau- lussen. Hij is door directie en personeel op hartelijke wijze gehuldigd Gisteren herdaéht de heer M Zandbergen be stuurder bij de Ned Spoorwegen depót Leidschendam-Voorburg. den dag. waarop hij voor 25 jaar in dienst getreden is. Op het kantoor van den werkmeester Werd hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud ter hand gesteld terwijl hij van zijn collega’s een ets ontving. DIVERSE STOFFEN GESTOLEN: Door middel van opensluiting heeft men zich toegang verschaft tot een perceel in de Cypresstraat Ontvreemd werden 2 cou pons stof voor heerencostumes. 2 lappen japonstof. 1 compleet nieuw heerencos- tuum. 2 plus-fours en diverse textielgne- deren Weer Hongaarsche bloem van het Roode Kruis Van de, door bemiddelirig van het Roode Kruis, geïmporteerde Hongaarsche bloem kan nogmaals een extra-rantsoen beschik baar worden gesteld voor kinderen, gebo ren in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet men den bon ..Reserve B77” of „Reserve C77” vóór 10 Sept a.s. tegen ontvangstbewijs bij den detaillist inleve ren. Tusschen 1 Oct. en 28 Oct. a.s. zal men vervolgens op dit ontvangstbewijs 500 gram bloem per bon ontvangen. Men houde er rekening mede, dat deze bloem voor langdurige bewaring ongeschikt is. Inhouding van het suiker* voorschot Met de inhouding van het kilogram sui ker. dat onlangs als voorschot is verstrekt, zal te beginnen-met de periode 3 t.m 16 Sept a.s. een aanvang worden gemaakt. Gedurende deze en de drie daarop volgen de tweeweeksche perioden zal in plaats van een bon voor 500 gram suiker op de dan aan te wijzen suikerbonnen slechts 250 gram per bon beschikbaar worden ge steld. Bij het gebruik van het suikerrant- soen houde men met t)et bovenstaande rekening Van 3 t m. 16 Sept. a.s. geeft bon „Algemeen 222” recht op het koopen van 250 gram suiker Het Duitsche V 1 wapen is. naar het D.N.B. verneemt, niet aan vaste bases gfebonden. doch het past zich bij den be wegingsoorlog aan Kazematten en stel lingen onder den grond, waarin naar de Engelschen en Amerikanen na de bezet ting van Fransche gebiedsdeelen ver moeden, bases van het V 1 wapen ge vestigd zijn geweest, zijn volkomen leeg gehaald Slechts leege ruimten vielen den Anglo-Amerikanen in handen, De kern van de toestellen en het geheim van het V 1 wapen konden door de Anglo- Amerikanen nergens buitgemaakt worden. hebben voorrang boven de de oaarse boven de blauwe, de blauwe boven de groene en deze boven de grijze. Van de bruine kaarten zijn nog geen bonnen aangewezen. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt kan het voorkomen, dat aanwij zing van een nieuwen bon. op grond van den onregelmatigen aanvoer van visch en het snelle bederf waaraan deze onder hevig is eerst op den dag van verkoop kan geschieden In afwijking van den jegel. dat de publicatie dér bonaanwij- zingen in de dagbladen plaats heeft al vorens op de bonnen kan worden kocht zal men in het geval van de visch de bonaanwijzing dus we! eens van zijn handelaar moeten vernemen, vóór zij in „e bladen kan worden gepubliceerd. Deze publicatie zal zoo spoedig mogelijk na de aanwijzing geschieden Wanneer men van' den slager de hier onder genoemde minder gangbare artike len betrekt kan men per rantsoen naar keuze aanspraak maken op de volgende hoeveelheden: 125 gram versche tong, lever of hart van runderen kalveren varkens, paarden en schapen 200 gram versche zwezerik var runderen en kalveren 250 gram varkenskluiven versche uiers van runderen of versche nier van runderen, kalveren, varkens en schapen 325 «ram staart van runderen en kalveren. 500 gram varkenspooten. of 2 k.g. gebroeide onder- pooten van nuchtere kalveren ontdaan van huid en hoeven Zooals bekend geeft een rantsoen vleesch voorts recht op het koopen van 100 gram rund-, kalfs- varkens-, paarde- of schape- vleesch been inbegrepen. Hierbij dient te worden opgemerkt dat een rantsoen recht geeft op ten minste 75 gram vleesch en een hoeveelheid been tot een zoodanig gewicht, dat in totaal wordt verstrek; 100 gram vleesch met been in plaats van net been mogen bonnen worden verstrekt, waarop men de beenderen kan betrekken. Wanneer varkensvleesch wprdt verstrekt, moet men bedenken dat hiérbij het been derenpercentage belangrijk lager ligt bet zal dan kunnen voorkomen dat de slager geen 25 gram beenderen kan leveren zoo- dat hij dienovereenkomstig meer vleesch dient te verstrekken. Voorts geeft een rantsoen vleesch naar keuze recht op het koopen van 75 gram gekookt en/of ge rookt rund-, kalfs-, varkens- paarde- of schapevleesch zonder been dan wel ge rookte worst gebraden gehakt, of corned beef 100 gram knakworst of gekookte worst 125 gram leverartikelen tongen worst of bierbrood 150 gram zure zult of 300 gram bloedworst derkruis werd onderscheiden, den hel dendood gevonden Zijn in denzelfden frontsector strijdende broeder, de ridder kruisdrager majoor Freiherr von Boese- lager heeft zich opnieuw door de hoogste dapperheid onderscheiden. In den grooten bocht van den Weichsel heeft zich de stormgeschutbrigade 210 onder bevel van kapitein Nebel voortref felijk geweerd. Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa’s vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. Aan het Westelijke front ging de slag op 30 Augustus met toenemende verbit tering voort, zoo verneemt het D. N. B. De aanvallen der Engelschen en Ameri kanen concentreeren zich om de Seine, den sector Oise-Aisne en om het gebied -van de Vesle en den bovenloop van de Marne. Om het gebied ten Noordoosten van Parijs wordt eveneens fel - gestreden. Tusschen Pointoise en Laon concen treeren de Amerikanen de hun hier ter beschikking staande troepen op drie plaatsen en zoo konden zij, in samen werking met zeer krachtige formaties bommenwerpers, de Duitsche grendel- stellingen binnendringen. De zwaarste druk wordt uitgeoefend in de richting van Laon, welke plaats de Amerikanen in den loop van 30 Augustus des mid dags in Noordelijke en Noordoostelijke richting doortrokken. Reuter meldt dat een Boelgaarsche delegatie te Cairo is aangekomen voor het ontvangst nemen van de ^oerwaarden der Geallieerden. Van onderhandelingen kan geen sprake zijn. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb p 3 m met «Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl en „Letterk. Bijbl." 3.15. P.w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modetal, ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (6 reg.) ƒ105 elke miM m tot 23 m.M (10 reg.) /0J19. Elke m.M m 21 ct Halve oplaag halve pr Red. f0.51 p.m.M (Bewijsn. 5 ct.. fr p.p 10 <Jt. KI. Adv (in halve opl.) 10.67. Dienstaanb ƒ0.38 Per», gevr. ƒ0.48. Adv „Br bur. v d. bl." 10 c. meer. x„■waa VOORAANSTAANDE PERSOONLIJK HEID IN TUINBOUWKRINGEN Op 65-jarigen leeftijd is te Naaldwijk plotseling overleden de heer F. V Val star, een bekende persoonlijkheid in tuin- bouwkringen. De heer Valstar was voor zitter van het Hoofd bedrijfschap voor Tuinbouwproducten en sedert 27 jaar voorzitter van het Centraal Bureau van den Tuinbouw in Nederland. Verduisteren: van 20.30 u. tot 6.45 u. TWEEDE STADS ED Maan: V. M 2 Sept. Het Jeugdstormfrontfonds Zooals reeds bekend Is. is ter gelegenheid van het a.s. 10-jarig bestaan van den Nationalen Jeugd storm ingesteld het Jeugdstorm frontfonds welk fonds ten doel heeft te komen tot de op- en in richting van een Jeugdstormher- stellingsoord speciaal bestemd voor die jonge Nederlandsche soldaten die aan de fronten gewond zijn geraakt en herstel van krachten behoeven. Alleen al uit de gele deren van den Jeugdstorm ..taan honderden jonge Nederlanders aan het front, velen zijn ernstig®)’ wond en voor hun leven vermti terwijl reeds ruim 150 jonge stor- mers hun jonge leven gaven voor Europa’s vrijheidsstrijd, dus ook voor ons volk en vaderland. Nog maals wordt een krachtig beroep gedaan op den offerzin van ons volk om door het storten van een gift op het postgironummer 25000 te toonen. dat het vaderland het front niet vergeet Stort daarom uw bijdrage op postgiro 25000. Jeugdstormfonds Oorsprongpark 8 te Utrecht Doet uw plicht Montgomery veldmaarschalk Generaal Montgomery is tot veldmaar schalk benoemd. Ten aanzien van deze promotie merkt het officieel Britsche nieuwsagentschap op, dat Montgomery een der weinige Britsché veldmaarschal ken is. die vóór deze benoeming niet den post van chef van den generalen staf van het Empire hebben bekleed. Generaal Eisenhower heeft medege deeld. dat generaal Bradley, de bevelheb. ber der Amerikaansche troepen in Frank rijk. de gelijke in rang is als de bevel hebber van de Britsche troepen, Mont gomery. Beiden staan onder bevel van Eisenhower gebied van Valence voort. In België en Noord-Frankrijk werden In den tijd van 10 tot 20 Augustus 1950 terroristen in den strijd vernietigd Het vergeldingsvuur op Londen duurt Voort. Aan de Adriatische kust moesten onze troepen den geheelen dag aan zeer ster ke. vijandelijke aanvallen het hoofd bie den, waarvan de kracht steeds meer toe nam. Tijdens de verbitterde gevechten kon de vijand weliswaar op enkele plaat sen onbelangrijke penetraties in ons front tot stand brengen, de beoogde doorbraak kon hij evenwel niet forceeren, De plaat selijke penetratieplekken werden afgegren deld 51 tanks werden stukgeschoten. Aan het Oostelijke front is het thans gelukt het bolsjewistische zomeroffen- sief voor een aaneengesloten front tus schen de Oostelijke Karpathen en de Finsche Golf op te vangen. Ook de laat ste dagen zijn alle pogingen van den vijand zich door krachtige aanvallen nieuwe vrijheid van beweging te ver schaffen, mislukt door de taaiheid van onze infanterie en door succesvolle te genaanvallen van onze pantserformaties. Hierbij werden meer dan 4200 vijande lijke tanks en rond 5000 stukken ge schut vernietigd, alsmede meer dan 13.000 gevangenen gemaakt. Aan de Zuidelijke en Oostelijke Karpathen heb ben Duitsche en Hongaarsche formaties gisteren talrijke, ten deele door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsje wieken uiteengeslagen. In het bruggen hoofd van den Weichsel ten Westen van Baranof zijn onze troepen tijdens den aanval diep de vijandelijke stellingen binnengedrongen. Ten Westen van An- napol werd een Sovjet-Russisch brug genhoofd op den Westelijken oever van den Weichsel vernietigd. De daar opge stelde 106e bolsjewistische divisie infan terie werd bij deze gevechten volkomen vernietigd. Ten Noordoosten van Warschau als mede tusschen Boeg en Naref zijn nieuwe door tanks en slagvliegers ondersteunde aanvallen der bolsjewieken in harde ge vechten ineengestort. In Estland hebben onze grenadiers een vijandelijke ge vechtsgroep in verbitterde boschgevechten ten Noordwesten van Dorpat over de Embach naar het Zuiden teruggeworpen. In luchtgevechten er door luchtdoel- artillerie van de luchtmacht hebben de Sovjets gisteren aan het Oostelijke front 56 vliegtuigen verloren. Luitenant Schall, vliegtuigbestuurder in een eskader ja gers, heeft gisteren 13 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten en heeft daar mede het aantal var zijn in de lucht be haalde overwinningen tot 196 verhoogd. In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansche ravitailleeringsvloot hebben de Duitsche marine en luchtmdcht in de maand Augustus 45 vracht en transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 226.509 brt. tot zinken gebracht 28 Andere schepen met een gezamenlijken in houd van 262.000 brt. werden door tor pedo- en bomtreffers ten deele zwaar beschadigd. De ondergang van een groot deel dezer schepen moet waarschijnlijk geacht worden. Aan vijandelijke oorlogs schepen werden 1 hulpvliegkampschip 2 kruisers, 23 torpedojagers corvetten. 2 duikbooten 13 motortorpedoboóten, 1 mo- torkailonneerboot en 11 beveiligingsvaar- tuigen tot zinken gebracht en 2 slagsche pen 5 zware en lichte kruisers, 14 tor pedojagers 1 corvet. 3 torpedobooten en 6 motortorpedobooten beschadigd. •In den afgeloopen nacht wierpen afzon derlijke vijandelijke vliegtuigen bommen op plaatsen in Noordwest- en West- Duitschland. In aanvulling op het Weermachlbericht van heden wordt nog het volgende medegedeeld In de zware afweergevechten tusschen Boeg en Naref heeft zich de 3de brigade cavalerie door onvermoeide aanvalskracht en felheid in den afweer onderscheiden. Aan het hoofd van deze brigade heeft 6e 28-jarige brigadecommandant lultenant- kolonel Freiherr von Boeselager die reeds begin 1942 met het eikenloof bij het rid- In verband met de verlaging van het tabaksrantsoen wordt voor de eerst vol gende veertien dagen slechts één bon aan. gewezen. Van 3 tot en met 16 Sept, geefit bon „Tabak 37” recht op he; koopen van één rantsoen sigaren, sigaretten of ta bak; men dient genoegen te nemen met hetgeen de winkelier in voorraad heeft. Distributie 40 _|_en/of volvette kaas Van 1 tot en met 14 Oct. a.s. zal we derom 100 gram 40+ en/of volvette kaas ter beschikking worden gesteld. Teneinde hiervoor in aanmerking te komen moet men bon „Algemeen 226” vóór 10 Sept, a.s. bij zijn leverancier inleveren, desge- wenscht tegen ontvangstbewijs, De aan dacht wordt er op gevestigd, dat op de zen bon in vele gevallen 40+ korstlooze of smeerkaas zal moeten worden •ver strekt. Het Rijkscom'missariaat deelt mede De Generalkommissar für Verwaltung und Justiz heeft benoemd den referen daris K. Mielart, waarn. burgemeester van Leerdam, tot burgemeester van deze gemeenteden heer G. C. Stuiver, waarn burgemeester van Berkel en Ro denrijs. tot burgemeester dezer gemeen te; den heer W. A. Scharwachter. waarn burgemeester van Benthuizen en Moer- kapelle. tot .burgemeester dezer gemeen ten den heer A. J. de Vos te Halsteren tot burgemeester van Raamsdonkden heer P H. Nauth te Brummen tot burge meester van Ubach over W’ormsden heer J. J H. Lamerichs te Bergh en Terblijt tot burgemeester dezer gemeen te: den heer G. H. Schoonhagen te Wittem ’tot burgemeester van Kessel den heer F. M P. C. de Boer, waarn burgemeester van Amerongen en Leer- sum, tot burgemeester dezer gemeenten; den burgemeester van Karstens J. de Graaf gelijktijdig tot burgemeester van Middelstum en den gemeente-ambtenaar H. Kamps te Groningen tot burgemeester van Biervliet. Toelichting Van 3 tot en met 16 Sept geeft bon „Algemeen 219” recht op het koopen van 250 gram roagevlekken. havermout e.d. of gort e d. Ook op bon ..Reserve D 73” voor kinderen, geboren in de jaren 1940 of 1941. zijn thans, behalve gort ook roggevlokkeri, havermout e.d. krijgbaar. Zooals reeds werd medegedeeld wordt ditmaal geen onderscheid gèmaakt tusschen havermout e d. eenerzijds en gort e.d. anderzijds. Op bon „Boter 37A” is 125 gram boter verkrijgbaar en op bon ..37B boter” 125 Nog een extra-rantsoen Hongaarsche bloem Voor de periode 3 t.m. 16 Sept geven de bonnen 37 en 38 recht op het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood, beschuit melk tapte melk en vleesch Voorts zijn voor die periode aan gewezen 217 en 218 voor bloem. 219 voor 250 gram roggevlokken. haver mout. gort e.d.. D 73 eveneens voor 250 gram roggevlokken, havermout, gort e.d E 73 voor 250 gram kinder meel of voedingssuiker. 220 voor 100 gram vermicelli. 37A voor een rantsoen boter, 37B voor een rantsoen margarine. 221 voor gram 20 plus of magere kaas. 222 voor250 gram suiker. 223 voor 250 gram jam. 37 voor 150 gram versna peringen en 37 voor één rantsoen sigaren tabak of sigaretten Voor de periode t m. 30 Sept, zijn aangewezen bon 224 voor een rant soen eenheidstoiletzeep. 225 voor een rantsoen waschpoeder. C 74. D 74 en E 74 voor een rantsoen wasch poeder en E 75 voor een rantsoen toiletzeep Bon R 10 van de tabakskaart is t.m. 6 Januari geldig voor het koo pen van 45 gram scheerzeep Bijzondere rantsoenen zijn B 76, C 76. D 76 en E 76 elk voor een half rantsoen boter marine-artillerie Seuss voorbeeldig der marinebatterij danks -bijna onafgebroken waaraan ook een slagschip den toegang tot de haven van St. Malo versperren. In het Rhónedal duren de zware af weergevechten van onze troepen in het Tabaksrantsoen Daar dezen keer maar één bon voor ta bak is aangewezen dienen zij. die pijp- of shagtabak wenschen te koopen, te wach ten tot de volgende bonaanwijzing (15 Sept. a.s,). Zij kunnen dan op den ouden en nieuwen bon gezamenlijk op 15 en 16 Sept de pijp- of shagtabak koopen. Na 16 Sept, is de bon die thans is aange wezen uit den aard der zaak niet meer geldig. Tot dusver zijn in den Haag/ Voorburg en Rijswijk achtereenvolgens geldig ver klaard voor'versche visch de bonnen no 1 der roode. paarse, blauwe, groene en grijze vischkaarten Behalve bon no 1 der roode kaart, die met ingang van 1 Sept, ongeldig is géwordén, zijn al deze bonnen nog geldig. Voor gerookte visch zijn achtereenvolgens geldig ver klaard de bonnen no. 2 der roode. paarse, blauwe groene en grijze kaarten. Deze bonnen zijn nog alle geldig. De roóde bonnen hebben voorrang boven paarse A. E. F JUNOD: In tegenwoordigheid van een groote schare belangstellenden heeft op Westerveld de crematie plaats gehad van ds A. E F Junod voorganger der afdeeling ’s-Gra venhage van den Ned Protestantenbond Velen voerden het woord en een schat van bloemen dekte de baar Het zang koor van de afd ’s-Gravenhage zong bij deze plechtigheid onder leiding- van den van Ramshorst. Een dochter van den overledene dankte voor de be- -"'♦ellint DOODELIJK ONGEVAL BIJ BAND- REPARATIE: Gisterochtend was de 38-j. D uit de v d. Neerstraat in een garage aar, den Visschershavenweg bezig met het repareeren van een auto band. Toen hij den band oppompte sprong het velgwiel van den band D kreeg den velgrand tegen het hoofd en werd zeer ernstig gewond. De man werd overge- bracht naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal waar hij is overleden. WONDERLIJK GOED AFGELOOPEN: Mej. S van Kappel uit de Arembergelaan te Voorburg wilde gisterochtend op een rijdende blauwe tram springen. Doordat de tram erg vol was. kon zij er niet meer in en zij moest op de treeplank blijven staan. Zij viel er echter af en kwam tegen een paal Toen had zij de tegenwoordigheid van geest, haar beenen op te trekken Had zij dit niet gedaan dan waren ongetwij feld beide beenen afgereden. Nu kwam zij er met eenige lichte wonden af. Binnen gebracht bij dr. A M van Gerstel in de Adm de Ruyterlaan werd haar de eerste hulp verleend CREMATIE OS Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 17500 Bijkantoor; Sctaevemngen Keizerstraat 619 Filialen: Rijswijk. Kant oerboek tl. Leenwentlaai Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekta. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778036; N.V. Kantoortoekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J <B. van Seters |r„ Thereslsetraat 108». Tal. 772444.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1