UITWIJKBEWEGING TEN NOORDEN VAN ATRECHT fl944. Finsch-Russische wapenstilstand Maandag 4 September. No. 18889. Van heden af half tien binnen EERSTE STADS ED. oorlogs- Het begin van het zesde oorlogsjaar Het Geallieerde offensief KUNST EN LETTEREN 1 Verlenging geldigheidsduur aardappelbonnen 36 geldigheidsduur van de aard appelbonnen 36, welke aangewezen waren voor het tijdvak van 27 Aug. tot en met 2 Sept., is verlengd tot en met Zaterdag 9 Sept. Helsinki verbreekt betrekkingen met Duitschland „COMEDIE SPELEN” Bekendmaking Het deelnemen aan handelingen Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg STADSNIEUWS Zeiss-Planetarium Haagsche Courant BINNENLAND „Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar” Hevige gevechten ten Noorden van Bergen, in de W. Ardennen en aan de Maas Bekendmaking Vijf Nederlanders dood geschoten COURANT De das zware Doorbraakpogingen in Adriatischen sector van in vens een eervolle vermelding Tuinbouwvoorlichtingsdienst. STADIONBAAN: Op de Amsterdamsche Stadionbaan wonnen SchulteBoeyen een 60 k.m koppelwedstrijd in 1 uur 20 min. 12.8 sec.; 2. v. d. VoortPellenaars; 3. Terzake van beroovingvan een chauffeur voor een bedrag van 1200, is aangehouden de gehuwde vrouw J. W. geb. R. werd na opstande- van den Boogert, gemeente-ambtenaar Verbod voor leden van het voormalige Nederlandsche Leger Nieuw Boelgaarsch kabinet Het Sovjet-Russische persbureau Tass verspreidt volgens ’t D.N.B., de volgende lijst van het nieuwe Boelgaarsche kabi net: ministerpresident en Büitenlatidsche Zaken Comstoa Moeravieff; Binnenland- sche Zaken en Verkeer Virgil T Financiën en Handel Girginoff; Justitie en Eeredienst Boris Pavloff; Oorlog gene raal-majoor Iwan MarinoffLandbouw Christo Petroff; Openbare Werken Daska. loff; zonder portefeuille Moesjanoff, Boe- roff en Gitsrjeff. Volgens het D.N.B. beteekent het nieu we kabinet een duidelijke zwenking naar links. houden om de kwestie van het herstel der vreedzame betrekkingen tusschen Fin land en de Sovjetunie te bespreken. Daar de militaire en politieke toestand den laat- sten tijd een aanzienlijke verandering heeft ondergaan, heeft de regeering zich, na zorgvuldige voorbereiding, op 25 Aug. tot het Sovjetgezantschap in Stockholm gericht met de vraag, of de Sovjetunie be. reid zou zijn, een Finsche delegatie te ontvangen voor wapenstilstands- resp. vredesonderhandelingen Op 29 Aug. is het antwoord van de Sovjet-Unie ontvangen, dat, na rugge spraak tusschen de Sovjet-Unie en Gr.- Brittannië en met goedkeuring van de Ver. Staten, aldus luidde, dat Finland de betrekkingen met Duitschland dien de te verbreken en verlangen moest, dat Duitschland binnen twee weken tüds zjjn troepen uit Finland zou terug trekken. Zoodra deze „voorloopige voor waarden” vervuld zouden zjjn, zou de Sovjet-Unie bereid zjjn, een Finsche delegatie in Moskou te ontvangen, om over wapenstilstand resp. vrede of over beide te onderhandelen. De Finsche regeering is tot de overtui ging gekomen, dat maatregelen dienden genomen te worden om zich met de Sov jet-Unie te verstaan. De Rijksdag heeft dit besluit goedgekeurd en zijn vertrou- SPORT WIELRENNEN Zuiderparkronde voor Vinken De jonge Limburgsche renner H. Vin ken heeft Zaterdagmiddag een fraaie over winning behaald in .de 2e Ronde van het Zuiderpark op uitstekende wijze georga niseerd door de rennersclub .,De Spar taan”. Hij boekte dit succes door in een prachtigen eindsprint 4 van onze beste amateurs gedecideerd achter zich te laten, n.l. G van Beek. G. Blaauw (die vorige week landskampioen werd). Willem Hout, man en T. Verhoeven, die in deze volgorde eindigden Dit vijftal had zich 10 ronden (25 k.m.) voor het einde vereenigd en zij weken niet meer van eikaars zijde, steeds terrein winnend op het voortdurend slin kend peloton. Voor het zoover was. was er echter een felle slag geleverd, welke den strijd een interessant karakter gaf. Van meet af was Verhoeven zeer actief en later beheerschtê Houtman langen tijd de course totdat hij eerst gezelschap kreeg van Verhoeven, daarna van Blaauw en vervolgens van de beide andere rivalen. Ook J. M. Kettenis was langen tijd een der ernstige kanspaarden, tot dat ’n lekke band hemin de 2e rondé uitschakelde. Verdienstelijk werk deden \tforts nog Bontekoe, Neeft, Harmans, v. Zalinge en Grift. De tijd van den winnadt over 80 k.m. was 2 uur 10 min 50 sec. Na de eer ste vijf arriveerden nog. met een achter stand van 4 min.: Copier Harmans van Zalinge, Verhoekx E. Grift en Bontekoe. De uitslag van den rit voor nieuwelin gen over 30 k.m, was: 1. Hennink in 52 min. 46 sec.; 2. M. Borg; 3. J. van Elshout; 4 C. Rodermond; 5 S. Boons; 6. J. Adams, 7. Huipen (gevallen); 8. G. van Beest (ver) 9. A. de Best; 10. J. Meesters. GOEDGELOOVIGE VROUWEN OPGE LICHT Een bedriegster heeft kans ge zien, op zeer geraffineerde manier een aantal jong getrouwde vrouwen en meis jes, die voor haar woninginrichting aan het zorgen waren, voor belangrijke geldsbedragen op te lichten De vrouw, wier man werkzaam is bij een te Am sterdam gevestigde zaak, waar voor het personeel wel eens iets te krijgen is, dat anders slechts met groote moeite kan worden bemachtigd, maakte daarvan ge bruik door haar slachtoffers voor te spiegelen, dat zij haar aan de vele goe- PRIJS DEZER COURANT; Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met -Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" ,Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." 3.15. P.w. ƒ9.26, fr p.p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. pj>. 10 c. Het Finsche Nieuwsbureau geeft het volgende communiqué uit: „De Finsche regeering heeft de be trekkingen met Duitschland verbroken en geëischt, dat de Duitsche troepen uiterlUk vóór 15 September uit Finland teruggetrokken zullen worden. Ingeval de Duitsche troepen in den genoemden tijd niet mochten zjjn terug getrokken, zullen zü ontwapend en aan de Geallieerden als krijgsgevangenen uitgeleverd worden.” Vijandelijkheden gestaakt Op grond van een overeenkomst tus schen de Finsche regeering en de regee ring van de Sovjet-Unie is het tijdstip voor het staken der vijandelijkheden in den frontsector van het Finsche leger be paald op 4 September om 8 uur. Maarschalk Mannerheim heeft een dien overeenkomstige dagorder aan zijn troe pen gericht. Verklaring van Finschen premier Minister-president Hackzell heeft in een rede het besluit der regeering, de be trekkingen met Duitschland te verbreken, gepoogd te motiveeren. Hij deelde mede, dat het Finsche parlement Zaterdagavond een zitting met gesloten deuren heeft ge- wen in de regeering uitgesproken. Guderian tot de Duitsche jeugd Bij het begin van het 6de oorlogsjaar heeft kolonel-generaal Guderian, chef van den generalen staf van het leger, een op roep tot de geheele Duitsche jeugd ge richt, waarin hij o.a. zegt: „Een geweldige vijandelijke overmacht heeft in een krachtsinspanning van ver scheidene jaren de Duitsche fronten terug kunnen dringen. De Duitsche soldaten zijn echter vastbesloten den vijand het be treden van Duitschen bodem te verhin deren. Deze taak kan volbracht worden, als het geheele Duitsche volk schouder aan schouder staat. De Hitler-jugend heeft zich in de oorlogsjaren, die achter ons liggen, in steeds groeiend aantal vrij willig voor den wapendienst gemeld en zich aan alle fronten in den strijd on derscheiden”. Hij besloot met de woor den: Beoefent de kameraadschap onder elkander en behoudt het vuur der jeugd en het geloof in den Führer. Het gaat in dezen oorlog om uw Duitschland, uw toe komst en uw geluk. Gij moet daarvoor strijden, zooals bijna elke Duitsche gene ratie daarvoor heeft moeten strijden. Al leen uit den dapper gevoerden oorlog voor het groote werk van Adolf Hitler groeit de overwining”. Is het geen zotte gril van het lot, dat we het beste, fijnste en spiritueelste too- neelensemblespel, dat we sedert jaren konden genieten, Zaterdagavond voor het eerst weer hebben mogen aanschou wen op de planken van hetconcert podium Onze beste tooneelisten spelen in concert- en bioscoopzalen, terwijl onze eigen Stadsschouwburg daar maar onge bruikt staat met al maanden lang door het tooneel onbespeelde planken, leeg, akelig leeg en in onbestemde verwach ting. Hoe rijmt zich dat met de zoo vaak geafficheerde belangstelling van onze stedelijke autoriteiten voor den groei-en- bloei van ons cultureele leven Üoedah, Zooals er nu in „Diligentia” door de Tooneelgroep „De nieuwe Rot- terdamsche Comedie” wordt gespeeld, speelt men zijn omgeving weg De ge heele aandacht van het publiek wordt geconcentreerd op het spél, op het spel van Ank van der Moer, van Cruys Voor- bergh en van Guus Oster in Johan Broe- delet’s comedie „Comediespalen”, dat toch eigenlijk geen „blijspel” is, want tot in het derde bedrijf toe heeft hij de kan sen in handen gehouden er een drama of een blijspel van te maken. Een bui tengewoon knap geschreven stuk waarin drie tooneelmenschen van ras „comedie spelen”, een stuk met geestige en pare lende dialogen vol verrassingen en on verwachte effecten, met satirieke pittig heid en met esprit. Een stuk, dat aan het ensemblespel en aan «het individueele spel de allerhoogste eischen stelt. Aan deze eischen is voldaan, ruimschoots en vooral door Cruys Voorbergh, eminent acteur, die het geheel heeft afgesteind door spel en regie zóó fijn en verfijnd, dat het geheel tot een sublieme voor stelling werd, die artistiek ver uitging boven die van een tiental jaren geleden bij Cor van der Lugt. Dit was inder daad alles spel, niets dan spelHet ver fijnde, het spontane, frissche, innige en zelfs het gracieuse in het spel van Ank van der Moer had een diepen onder grond en in haar toiletten toonde zij zich een der meest elegante verschijningen op ons tooneel. maar zij is dan ook in dit stuk een actrice, die een actrice is.... Guus Oster spee'de ziih jeune premier- rol met een gemakkelijke natuurlijkheid die het echte acetursbloed verraadt. Co medie spelen met een zoo diepe en zui vere kracht als in „Comediespelen” hier geschiedt, is iets zeldzaams Het nieuwe gezelschap heeft zich als een tooneel groep van opvallende artistieke kenis doen kennen, ovationeel, aan het ,pn zoo lang duurde ook het opbrengen der bloemen. Ook den schrijver, die in de zaal aanwezig was, moet dit alles rijkelijk deugd hebben gedaan. Johan Koning. FLINKE BUIT: De 31-jarige kok K. P„ de 41-jarige stoker G. J. G en de 33-iar. machinebankwerker J. G. verschaften zich door opensluiting toegang tot een perceel in de Heerenstraat. Zij ontvreemd den 300 rantsoenbonnen sigaren. 2 heeren. costuums en onbekende hoeveelheden cog nac jenever en likeur. De daders konden gegrepen worden, terwijl op den geheelen buit beslag werd gelegd AFHALEN BONKAARTEN: In de bijkan toren Ooststraat 1 en Ruycbrocklaan 178 zijn morgen aan de beurt voor het afha len van bonkaarten Bof t.m. Dall. PRIJS OER ADVERT.I 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65. elke m.M. m. tot 23 m.M (10 reg.) /0J9. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag halve pr Red. 0.51 p m.M. (Bewijsn. 5 ct.. fr p.p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) 0.57. Dienstaanb. ƒ0.36. Pers. gevr. 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer. waarbij 35 tanks werden stukgeschoten. In Litauen en Estland zijn verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewieken mislukt. Slagvliegers vernietigden op een vlieg veld wederom 15 geparkeerde vliegtuigen en beschadigden talrijke andere machi nes. Twee vliegtuighangars en een op slagplaats van materiaal werden ver woest. Vijandelijke bommenwefpers on dernamen gisteren onder bescherming der wolken terreuraanvallen op Mannheim en Ludwigshafen. Vijandelijke jachtvlie- gers drongen door naar West- en Zuid- west-Duitschland en schonden herhaalde lijk Zwitsersch rechtsgebied. TENTOONSTELLING HAAGSCHEN BOND VAN VOLKSTUINDERS: De Haagsche Bond van Volkstuinders heeft Zaterdag, gisteren en vandaag tot 8 uur in een der gymnastieklokalen van het Stedelijk Gymnasium aan de Laan van Meerdervoort een tentoonstelling georga. niseerd van de producten gekweekt en verbouwd door haar leden; groente, fruit, aardappefbn en bloemen. Hoewel klein van oppervlakte, wordt toch een uitge breid overzicht gegeven van hetgeen er op dit gebied gepresteerd wordt. Zelfs is een bijenkast aanwezig. Het is werkelijk een voortreffelijk geheel en geeft een uit stekend beeld van den hoogen graad van ontwikkeling, waartoe het volkstuinieren in onze stad is gekomen. Dat het werk van de volkstuinders ook van hoogerhand gewaardeerd wordt, blijkt uit de ruime medewerking, die de Gem. Dienst voor de Teelt van Voedingsgewassen, Tuin- bouwvoorlichtingsdienst, de Planten- ziektekundige Dienst, de Voedingsraad en andere officieele instellingen, verleen den. Er vyaren verscheidene prijzen uit geloofd. „Eigen Arbeid” behaalde den eere- en den len prijs „Nut en Genoe gen” den 2dn en „Tuinderslust” den 3den prijs. De twee eerstgenoemden kregen te- van den Ook voor de individueele inzenders warén er prij zen. De voornaamste prijswinnaars wa ren de heeren Roosje, Bakker, Hiele en Zwart. TRAMS VERTREKKEN VROEGER VAN EINDPUNTEN: In verband met het ver vroegde sluitingsuur zullen de trams van heden af een half uur eerder van de eind punten naar de remises vertrekken. KINDEROPERETTE „KLEIN DUIMPJE” Met volle teugen heeft de jeugd gister middag genoten in het Gebouw voor K. en W. van de kinderoperette „Klein Duimpje” Onder leiding van mevr. Betsy de Ridder-Spaan werden de avon turen van den dreumes vlot op de plan ken gebracht. Aan alle onderdeden was, als gewoonlijk, de meeste zorg besteed, zoodat leidster en medewerkenden een verdiend succes hadden. Het bureau van den Wehrmacht befehlshaber in Nederland maakt bekend: Uit aan den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland gerichte vragen blijkt, dat leden van het voormalige Neder landsche Leger het er niet over eens zfjn, of z(j, op grond van het feit,' dat zij bij het voormalige Nederlandsche leger hebben gediend, verplicht zijn of ertoe verplicht kunnen worden, de wapens tegen Duitschland op te nemen, indien het tot oorlogshandelingen in Nederland zou komen. De Wehrmachtbefehlshaber verklaart te dien aanzien: In vrfjheid gestelde, in Nederland levende leden van het vroegere Neder landsche Leger, om het even, of zij zich op grond van de decreten betreffende het terugvoeren in krijgsgevangenschap hebben aangemcld of niet, schenden het volkenrecht en worden volgens par. 159 van het Duitsche Militaire Wetboek van Strafrecht met den dood gestraft, indien zjj in dezen oorlog tegen het Duitsche Rijk of zijn bondgenooten vrijwillig of op bevel krijgsdiensten verrichten en opnieuw in krijgsgevangenschap ge raken. Het Duitsche Rijk heeft ervan afgezien, de leden van het voormalige Nederlandsche leger in kampen onder te brengen, daar het vanzelfsprekend van de veronderstelling is uitgegaan, dat zij niet aan krijgsverrichtingen tegen Duitschland of zijn bondgenooten zouden deelnemen. Hij, die gelooft, deze verplichtingen in de toekomst niet te kunnen nakomen, moet zich in den tijd van 6 Sept. 1944 t.m. 8 Sept. 1944 in Amersfoort, Water- lookazerne, melden en wordt naar een krijgsgevangenkamp overgebracht. Ieder ander wordt, ook wanneer hij niet speciaal zijn woord van eer heeft ge geven, volgens bovenstaande straf bepalingen behandeld. betee- Het applaus was slot minutenlang. Met ingang van heden des avonds gesloten. Met ingang van aanstaanden W o-e n s. d a g 6 S e p t. zal het Planetarium wegéns revisie van het instrument ge durende enkele dagen gesloten zijn Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je geboortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er bovenop. Die woorden doen je be seffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land Wil je één derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatzkommando Niederlande den Haag, Korte Vijverberg 5 of bij de na volgende NebensfellenAmsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Heerlen, Sa- roleastraat 25 Groningen. Heerenstr. 46 Enschedé, Hengeloschestraat 30; Utrecht, Vredernburg 19. DE PEULVRUCHTENSMOKKEL NAAR DUITSCHLAND: In èen derde zitting heeft de Economische Rechter té Amster dam de zaak in behandeling genomen van den inmiddels berucht geworden peul- vruchtensmokkel naar Duitschland. Een aantal landbouwers en handelaars had kans gezien, tienduizenden kilo’s erwten en boonen grootendeels zaaigoed, aan de distributie te onttrekken en over de gren zen te smokkelen, waar de sluikhandela ren er wel raad mee wisten. In eerste zitting werden de landbouwers tot straf fen varieerende van jaar tot 9 maan den en boeten- van ƒ7500 tot 15.000 ver oordeeld. In de tweede zitting moest de hoofd verdachte de handelaar J. Boekee. die destijds ziek was, zich verantwoorden. Hij noemde toen den handeaar A. Frijstein als voornaamsten man van het complot In verband daarmede werd de zaak tegen Boekee uitgesteld. Thans stond de 38-jar. Frijstein uit Arnhem te Amsterdam te recht. Deze man bleek irtderdaad een zeer belangrijke rol te hebben gespeeld in al lerlei smokkelaffaires Niet minder dan 45 wagons meubelen en levensmidelen had hij clandestien over de grenzen weten te brengen. Dat deze zeer zwarte zaken hem geen windeieren legden, is duidelijk. De eerste 4 maanden van dit jaar brach ten Frijstein een nettowinst van 110.000. Het smokkelen van 75.000 peulvruchten, ’t welk hem was ten laste gelegd, gaf hij toe. Hij beweerde echter, evenals alle andere betrokkenen dat hij niet beter had geweten of de peulvruchteh waren voor de krijgsgevangenen of de tewerkgestelden bestemd Het behoeft geen betoog dat nooit één der krijgsgevangenen iets van deze zwarte waar ontving. Het argument maakte dan ook gen indruk. De officier van justitie eischte tegen Frijstein een gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar, alsmede 100.000 boete subs. 6 maanden. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL; Max Blokzijl houdt zijn politieke weekpraatje hedenavond over Hilversum I om 18.45 u. De titel van dit praatje is: „De feiten zijn de beste voorlichters”. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor. Scheven! ngen. Keizerstraat 819 Filialen: Rijswijk. Kantoorboek!;. Leeuwendaai Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. «uys, Heerenstraat 124 Tel. 775038) N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J (B. van Seters jr^ Thereeiaotraat 105». Tel. 772444. HAAGSCHE Cieraad, Llmbeek, ftvM u „aix. xexe, z.xjix sptviiiieigc!, begunstiging van den vijand, bezit van deren helpen kon. die dezen voor haar wapens en verspreiding van opruiende geschriften, door een krijgsraad ter dood veroordeeld. De straf is na onderzoek Van de gratiekwestie voltrokken United Press meldit uit Parijs, dat Fransche man nen en vrouwen, die met de Duit sche bezettende macht hebben sa- mengewerkt, in a< toekomst niet mei door andersgezinde Franschen mogen worden kaalge schoren. De Duitsche circusartiste Edith Marie Busch is te Gothenburg van een 13 m. hoogen mast gevallen en overleden. -- „Comedie spelen”, V.l.n.r.: Guus Oster, Ank van der Moer en Cruys Voorbergh (Schimmelpenningh) van VlietK Bakker; 4. Voorenv. Gent: 5. RemkesMiddelkamp; 6. Groenewegen —de Best Een sprintmatch had tot ros'U- taati 1, H Ooms 2. Remkes. 3, Kropman, 4. Pronk. Een eigen krachtrace over 10 k m. was voor Vooren 2. Pellenaars 3. Matena, 4. Franken. Arie van Vliet won tegen Derksen een omnium bestaande uit: sprint 500 m. tljdraCe en 5 km safetygang making. VOETBAL H.B.S. WINT AROL-BEKER: HBS., dat in het Arol-tournooi te Amsterdam nooit fortuinlijk is geweest, heeft ditmaal met die slechte gewoonte gebroken en den fraaien beker gewonnen. Onze stadge- nooten bereikten den eindstrijd, doordat zij na een blanco gelijk spel en een aar- digen wedstrijd tegen D.W S de straf schoppen beter namen Met hen kwam A.G.O V.V., dat een zeer gelukkige 21 zege op Z.F.C. behaalde, in de finale. Deze eindstrijd was van goede kwaliteit, De voorhoede van HB S. demonstreerde een goed sluitend spel. Midvoor Lange- laan scoorde het winnende doelpunt (1—0). ZILVEREN BAL VOOR R.F.C.: Te Rot terdam Is R.F.C. er in geslaagd. het feest van haar 40-jarig bestaan te be kronen door met sprekende, cijfers En schede in de Zilveren Bal-finale te ver slaan Maar wie een kwartier voor het einde voorspeld had dat de Rotterdam mers met 5—2 gingen winnen, zou kans hebben geloopen voor een dwaas uitge maakt te worden R F C. stond toen met 2—1 achterEnschede kreeg op dat mc- ment een strafschop toegewezen en met een toekomstigen 31 stand kon «ij vrij zeker winnaar van den Zilveren Bal ge noemd worden, maar zij miste en fn de resteerende minuten doelpuntte R.F.C. nog viermaal (Zie verder le blad, pag. SJ. Interinf meldde Zaterdag zware ge vechten in de gebieden van Atrecht, Ka merijk Rijssel en Valenciennes, terwijl de in het gebied van Bergen dóórgedrongen verkenningsstrijdkrachten bij Wasnes opgevangen en met zware verliezen kon den worden afgeslagen. Nog zwaarder waren de verliezen van het 3de Engelsche leger aan de Beneden-Sornme bij de po ging om de daar staande Duitsche forma ties van haar achterwaartsche verbindin gen af te snijden en te vernietigen. De stoottroepen van de Amerikaan sche leger groep van generaal Patton, die zich In Oostelijke en Noordoostelijke richting blijven bewegen konden het gebied tus schen Maas en Moezel bereiken, waarbij Toul na harde gevechten verloren ging. De naar het Noordoosten voortgedreven Amerikaansche tankspitsen bereikten de gebieden van Longwy en Charleville. Daartusschen wisten Duitsche gevechts groepen zich te handhaven er, de bewe gingen der vijandelijke pantserspitsen te belemmeren. Bijzonder zware gevechten zijn ontstaan in de bosschen van Com- piègne en bij St. Quentin. De uitwijkbewegingen Door de zwenking van de Geallieerde voorhoeden naar de Fransch-Belgische grens was de bedreiging voor de Duitsche marinebases aan de monding van de Som. me en in Pas de Calais toegenomen, zoo dat de Duitsche legerleiding heeft beslo ten de zeestrijdkrachten. die zich in dit gebied bevonden naar elders over te brengen. Bij deze overbrenging, die door voortdurende aanvallen van sterke esKa- ders Geallieerde bommenwerpers voort durend werd gestoord is slechts een enkel Duitsch vaartuig verloren gegaan, wordt van officieele Duitsche zijde gemeld. Twee andere schepen, die waren beschadigd, bereikten met de overige vaartuigen hun havens vari bestemming. De Duitsche troepen, die zich uit Zuid- Frankrijk distancieeren hebben na het passeeren van het Rhóne-dal en van de stad Lyon nu den benedenloop van de Saóne bereikt. Zij bewegen zich verder in Noordelijke richting. De Duitsche bewe gingen worden in nauwe samenwerking met de luchtmaeht uitgevoerd die munitie aanvoert en gewonden vervoert. van den Generalkommissar für das Sicherheitswesen betreffende de vervroeging van het sluitings uur en van het tijdstip waarna men zich in het bezette Neder landsche gebied niet meer in de open lucht mag bevinden. Met ingang van 4 September 1944 wordt voor het bezette Nederlandsche gebied het sluitingsuur vervroegd en ge steld op 20.30 uur en wordt het tijdstip, waarna men zich ’s avonds niet in de open lucht mag bevinden, ver vroegd tot 21.30 uur. Verder gaande plaatselijke regelingen, die reeds uitgevaar- digd zijn, worden hierdoor niet aangetast. De Generalkommissar für Sicherheitswesen (get.) RAUTER SS-Obergruppenführer und General der Polizei. De Dienstatelle des Wehrmachtbefehls- habers in den Niederlanden maakt be kend Jacobus Jeremias geb. 21 Jan. 1906, in Epe, is door een Wehrmachtgericht ter dood veroordeeld. Btoogert, die reeds in 1941 illegaal Werkzaam was geweest! heeft in den laten zomer van 1943 een Engelschen agent verborgen en hem ge steund bij zijn spionnagc ‘zerk. Voorts was hij in het bezit van een pistool. Het vonnis is na onderzoek der gratie- kwestie voltrokken. De Dienststelle des Wehrmachtbefehls- habers fn den Niederlanden maakt be kend De Nederlanders Joan Gelderman, geb. 18 Nov 1918, Tijmen Hoekstra, geb 3 Jan 1898. Johannes Hendrik geb. 20 Juli 1903, Hendrikus geb 8 Jan. 1919. zijn wegens spionnage, woninginrichting noodig hadden, tegen prijzen, die de vboroorlogsche nabij kwamen en van een kwaliteit, veel beter dan op het oogenblik kan worden aan geboden. Hierdoor werden de gedupeer den zóó overtuigd van de waarheid van de voorspiegelingen, dat zij haar laatste spaarduitjes aan haar toevertrouwden, want alle aan te schaffen goederen moes ten bij vooruitbetaling worden voldaan. Onnoodig te vermelden, dat de goedge- loovige vrouwen nooit iets ontvingen. Verscheidene van haar werden op deze T..-X.X,- wyze voor bedragen van 1200 tot 2300 gulden benadeeld. SCHILDERIJENDIEFSTAL OPGEHEL. DERD: De Amsterdamsche recherche heeft kans gezien, binnen enkele dagen den schilderijendiefstal uit een woning in de Bosboom Toussaintstraat tot klaarheid te brengen. In deze zaak zijn 6 personen ge arresteerd Het bleek, dat de schilderijen zich bevonden in een café in de binnen stad. Daar toonde de verkooper in het toilet aan den toekomstigen kooper de schilderijen. Op het moment, dat de ver koop zou plaats hebben grepen de recher cheurs in Al de schilderijen werden in beslag genomen De kooper en de ver kooper werden gearresteerd. Daarna volg de de arrestatie van de 4 anderen AVONDVOORSTELLINGEN „VREUGDE EN ARBEID” AFGELAST: De Centrale Persdienst van het Nederlandsche Ar beidsfront meldt: Alle avondvoorstellingen van de Gemeenschap „Vreugde en Ar beid” van het Nederlandsche Arbeidsfront worden, in verband met het vervroegde sluitingsuur, met ingang van 5 September afgelast. De Zondagochtendvoorstellingen gaan wèl door. In den Bosch is het zevenjarig zoon tje van de familie van Drunen zoodanig van een vrachtauti, welke in de rich ting den Dungen reed, gevallen, dat één der achterwielen hem over het hoofd ging. Het knaapje was op slag dood. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Tn Noord-Frankrij'k zijn vijandelijke overzetpogingen over de Somme bij Ab beville mislukt. Bijzonder hevig werd gisteren gevochten ten Noorden van Douai, ten Noordoosten van Rethel en ten Noorden van Sedan. Het garnizoen van de vesting Brest heeft ook gisteren alle aanvallen der Amerikanen, die hun van de gevechten der laatste dagen zwaar geteisterde formaties door versch aangevoerde troepen moesten vervan gen, afgeslagen. Geringe plaatselijke pe netraties in het voorterrein van de ves ting zijn afgegrendeld. De bloedige ver liezen van den vijand waren bijzonder zwaar. Alleen voor den sector van een onzer compagnieën werden 150 vijande- lijke dooden geteld. In den marsch door het Rhönedal naar het Noorden zijn onze troepen volgens de plannen door Lyon getrokken. Sterke vijandelijke aanvallen van het Oosten uit werden door onze flankbeveiligingen af geslagen, waarbij een vijandelijk batal jon in de pan gehakt werd. Beveiligingsvaartuigen van de Duit sche marine sloegen in den nacht van 1 op 2 September in het nauw van Calais, in het vuur van Engelsche stukken ge schut voor den langen afstand, talrijke aanvallen van vijandelijke motortorpedo- booten en jachtkruisers af. Hierbij werden, een vijandelijke motortorpedo- /boot tot zinken gebracht en vier vijande lijke jachtkruisers neergeschoten. Eén eigen vaartuig ging verloren, 2 andere vaartuigen werden beschadigd. Na een verbitterden strjjd van vijf we ken tegen een veelvuldige vijandelijke overmacht, is de heldhaftige bezetting van de marinebatterij He de Cécembre, onder bevel van den eersten luitenant der res. bij de marine-artillerie Seuss, bezweken voor de vijandelijke over macht, nadat door onverpoosde lucht aanvallen en onafgebroken scheepsartil- lerievuur ook de laatste nog bruikbare wapens en stellingen waren vernietigd. In Italië heeft de vijand, met het krach- x tigste gebruik van artillerie en tanks, I zijn groote aanvallen aan de Adriatische kust ovesr een breedte van 20 K M voortgezeft. Bijzonder verbitterd waren de gevechten aan den kustweg ten Noordwesten van Pesaro, waaraan ook" vijandelijke scheepsartillerie deelnam. Met voorbeeldige standvastigheid verhin derden onze divisies ook gisteren weer de doorbraak van den vijand naar het Noordwesten. 55 Vijandelijke tanks wer den stukgeschoten. In de Zuidelijke en Oostelijke Karpa ten werden nieuwe hevige aanvallen der Sovjets afgeslagen. Aan de rest van het Oostelijke front ontstonden nog slechts ten Noordoosten van Warschau gevechts handelingen van beteekenis. Alle door, braakpogingen van de bolsjewisten werden hier ook gisteren verijdeld, waarbij 35 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. De binnenstad van Warschau hevigen strijd volkomen van lingen gezuiverd Slagvliegers vernietigden bij aanvallen op een Roemeensch vliegveld elf gepar. 1 keerde vliegtuigen en een groeten vlieg- tuighangar. In aanvulling op het Weermachtbericht deelt het Opperbevel van de Weermacht pog mede: In den afweerslag tusschen Boeg er, Narew heeft z.ich de Westfaal- sche 211e divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Eckhart, bijzonder onderscheiden. Het op alle ooflogstoonee- len beproefde jachteskader 52 behaalde, onder bevel van zijn kommodore Eiken- loofdrager luitenant-kolenel Hrabak, zijn 10.000e overwinning. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 4 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Noordwestelijk van Atrecht zijn’ onze troepen voor hevige vijandelijke aanvallen eenige kilometers naar het Noorden uit geweken. Andere aanvallen van de En- gelschen en Canadeezen stortten ten Noorden van Atrecht voor onze versper- ringsgrendels ineen, In het gebied ten Noorden van Bergen zijn hevige gevech ten met vijandelijke pantserstrijdkrachten aan den gang. Op de Westelijke hellingen van de Ardennen en aan de Maas ten Zuidoosten van Sedan sloegen onze troe pen talrijke vijandelijke aanvallen af. De verdedigers van Brest sloegen ook gisteren weer alle aanvallen der Ameri kanen, die door zéér sterk artillerievuur, tanks en luchtstrijdkrachten werden on dersteund. uiteen. De vijand leed vooral door het geconcentreerde afweervuur van ons marineluchtdoelgeschut en leger. kustbatterijen zware bloedige verliezen. Plaatselijke penetraties in het voorter rein van de vesting werden in een tegen- I aanval na harden strijd afgegrendeld In den Westelijken en Centralen sector Van het Italiaansche front zijn onze divi sies van den Arno gedistancieerd. Nako mende vijandelijke verkenningsformaties werden bloedig afgeslagen. In den Adria- tischen kustsector viel de vijand ook gis teren met versch aangevoerde strijdkrach ten en met zeer sterk gebruik van mate riaal aan. Onze troepen verijdelden fn ge. vechten die met groote verliezen gepaard ginggn de vijandelijke doorbraakpogingen. In de Zuidelijke en Oostelijke Kar- fathen mislukten Sovjet-Russische aan vallen. In het bruggenhoofd van den Weichsel ten Westen van Baranof werd gisteren weer hevig gestreden. Ten Noordoosten van Warschau bleven vrij zwakke aanvallen der bolsjewieken vruchteloos. Tusschen Boeg en Narew vielen de Sovjets opnieuw met gebruik van massale infanterie- en pantsers^ri.id- krachten alsmede met sterke formaties slagvliegers aan In zware gevechten werden de vijandelijke doorbraakpo gingen ëoor tegenaanvallen opgevangen,

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1