Uitzonderingstoestand afgekondigd HARDNEKKIG VERZET IN NOORD-FRANKRIJK No. 18890. 1944. Van heden af 8 uur binnen om BEKENDMAKING BEKENDMAKING Dinsdag 5 September. Alle samenscholingen verboden uitzonderingstoestand EERSTE STADS ED. Geallieerden bereikten Brussel Hitler ontvangt Japanschen ambassadeur OPSCHORTING VAN DEN EFFECTENHANDEL ONDERWIJS EN KERK HOOFDEN KOEL! STADSNIEUWS FELLE BRAND IN SCHOOL IN DE GALVANISTRAAT BUITENLAND De Finsch-Russische wapenstilstand Geïnterneerde Nederlandsche burgers in Indië VERORDENING BEPERKING BETALINGSVERKEER 1944 Hevige gevechten bij Antwerpen en Brussel BINNENLAND HAAGSCHE COURANT op wordt „Alle Nederlandsche Frontverkorting in den sector van den Weichsel Aanvallen op Brest duren voort Omtrent de gevechten in het Westen meldt Interinf, dat het zwaartepunt van den aan het Westelijke front ontbranden bewegingsoorlog Zondag lag bij een ge mengde Engelsch-Amerikaansche strijd groep, welke met sterke pantserformaties uit het gebied ValenciennesMaubeuge in algemeen Noordoostelijke richting op dringt, om de aan het Nauw van Calais staande Duitsche troepen van hun achter- waartsche verbindingen te scheiden Een gevechtsgroep uit het gebied van Bergen drong in den loop van den dag tot de industrieplaats Ha] door, van waar pantserverkenningsstrijdkrachten den Zuidelijken rand van Brussel be reikten. In Charleville en een plaatsje ten Noorden daarvan, ontstonden leven dige gevechten, welke thans nog voort duren. De onafgebroken vijandelijke aanvallen op de vesting Brest worden voortgezet. Heden werd ter beurze het volgende bekend gemaakt: In verband met den onoverzichtelij- ken toestand in den lande en de gebrek kige communicatie wordt het volgende bepaald: Met uitzondering van de no- teering van den geldkoers worden he den geen noteeringen gemaakt. succes- Sovjei DE CRISIS IN DE GEREF. KERKEN: 59 Belijdende leden van de Geref. Kerk van ’s-Gravenhage-Oost hebben bij den kerke- raad de Acte van Wederkeer of Vrijma king ingediend, waarbij zij de gehoorzaam heid aan den kerkeraad opzeggen en zich nadrukkelijk los maken van de jongste besluiten der Generale Synode. De kerke raad heeft met diepe droefheid daarvan kennis genomen. Na een breedvoerige be spreking nam de kerkeraad in verband met deze zaak verschillende besluiten. Wij vernemen dat het getal sindsdien van 59 tot 65 geklommen is. Twee belangrijke bekendmakingen, één van den Rijkscommissaris en één van Generaal Rauter in dit nummer afgedrukt behoeven aller aandacht In de vier jaren en bijkans vier maanden, dat ons land bezet is, zijn er helaas al zooveel noodelooze offers ge bracht, dat het voor alles de plicht is van eiken waarachtigen Nederlander, de van hem bekende, traditioneele nuchterheid te bewaren, zeer zeker op het oogenblik, dat het oorlogsgeweld, in nog grootere mate dan voorheen het geval was, onze landsgrenzen nadert Het is nu eenmaal zoo, dat het geen kunst is de gemoederen op te zweepen tot daden, die men wellicht later zou betreuren, maar die niettemin onheil veroorzaken en aanleiding kunnen zijn tot straffe maatregelen. In menig geval zijn vaak onschuldigen opgezweept door anderen, de gedupeerden. Wij achten ons daarom gerechtigd, voordat het te laat is, ons te wenden tot onze lezers, die er goed aan zullen doen andere landgenooten daarvan in kennis te stellen, met dit advies: Vóór alles hoofden koel! Vóór alles moet een chaos voorkomen worden. Men bedenke voor alles: wij zijn nog steeds bezet gebied. De betreffende autoriteit kan niet dulden, dat men zich op straat begeeft en daar in nuttelooze gesprekken de gemoederen noodeloos in opschudding brengt. Verzet tegen den bezetter beteekent niets anders dan beknotting van de persoonlijke vrijheid. Orde en rust is in het verleden steeds een kenmerkende nationale houding geweest. Wij dienen deze twee eigen schappen, die ons alleen kunnen eeren, ook nu. in dezen spannenden tijd, toe te passen. Het is ieders plicht zijn arbeid te blijven vervullen. Ook dit is een natio naal belang. Het verstand dient voor alles den boventoon te voeren. Hij of zij, die normaal zijn of haar werk ver richt, heeft niets te vreezen. Laat men zijn meestal jeugdig leven, dat beter gespaard kan blijven voor blijdere tijden niet verspelen. In dezen emstigen tijd bezinne men zich in dezen geest. Dan komen wij ook door de moeilijk heden heen. Weer vliegende bommen Naar de Britsche berchtendienst meldt, hebben de Duitschers heden, kort voor het adnbreken van den dag, na een pauze van 3 dagen Zuid-Engeland en het Londen- 'sche gebied weer met Vliegende bommen aangevallet. Er vielen slachtoffers en er werd materieele schade veroorzaakt. Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft meegedeeld, dat tot Maandag vroeg ongeveer 8070 vliegende bomen tegen Engeland ?ijn afgeschoten sinds het be gin van de aanvallen met dit wapen. Dit houdt in, dat in de fondsen welker verhandeling aan stopkoersen gebonden is, geen handel kan plaatsvinden. In aan sluiting hieraan wordt bepaald, dat in Nederlandsche staatsfondsen, welker verhandeling immers niet aan stopkoer sen gebonden is door leden heden niet gehandeld zal worden. De normale bepa lingen betreffende het leveren en ont vangen van effecten op de kantoren wor den door deze voorschriften niet beïn vloed. Overeenkomstig mijn decreet inzake de afkondiging van den uitzonderings toestand (nr. 15/44) kondig ik voor het bezette Nederlandsche gebied den De Führer heeft den keizerlijk Japan schen ambassadeur Osjima ontvangen voor een vrij langdurig onderhoud over actueele problemen der gemeenschappe lijke oorlogvoering van de beide volken. Aan de besprekingen bij den Führer heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, von Ribbentrop, deelgenomen, die met den ambassadeur, Osjima, tevoren een vrij langdurig onderhoud had. Vanochtend te omstreeks 8 uur heeft een felle brand gewoed in de openbare lagere school in de Galvanistraat, waar eveneens enkele Montessoriklassen zijn ondergebracht. Het vuur is, door tot nu toe onbekende oorzaak, ontstaan op de zolderverdieping, welke zich over de ge- heele lengte van de school óitstrekt. Met razende snelheid grepen de vlammen om zich heen, om tenslotte door het dak naar buiten te slaan. In allerijl werden maat regelen getroffen door de bewoners van de aan de overzijde gelegen perceelen. Door doortastend optreden van de brand weer, die met uitgebreid materieel, w.o, een ladderwagen, ter plaatse was, kon voorkomen worden, dat deze huizen door de vlammen werden aangetast. Dank zij het feit, dat, in verband met luchtbe- schermingsvoorzieningen, op den zolder een dikke zandlaag was aangebracht, deelde het vuur zich niet aan de beneden. vertrekker, mede. De geheele zolderver dieping werd een prooi der vlammen, ter wijl ook het dak verloren ging. De aan gerichte waterschade was groot. De na- blussching van den brand, die een groote belangstelling had getrokken, nam ge- ruirnen tijd in beslag. „Aftonbladet” meldt, dat bij de stem ming in den Finschen Rijksdag over het beëindigen van de vijandelijkheden Za terdag 113 Rijksdagafgevaardigden vóór en 43 tegen de politiek der regeering heb ben gestemd. I I i.M II. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” ,Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” f 3.16. ?.w. f.M, tr p.p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bfj postkant, tegen de geld, goedgek. aoonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. pj>. 10 c. Een stroom vluchtelingen uit Fin land beweegt zich naar Zweden. Alleen via Umea (Noord-ZweHen) zijn tot gis teren reeds meer dan 2000 Finsche vluch telingen naar Zweden gegaan. Naar te Berlijn verluidt heeft Zwe den zich belast met de behartiging der belangen van Duitschland in Finland. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Berlijn verluidt, dat de betrekkingen tus- schen Hongarije en Roemenië zijn afge broken. De Boelgaarsche delegatie te Cairo Exchange Telegraph meldt uit Cairo, dat de vertegenwoordigers van Groot- Brittaronië en de Ver. Staten een ant woord gezonden hebben op de mededee- ling van de nieuwe Boelgaarsche regee ring, dat zij bereid is, eenige van haar vertegenwoordigers voor de wapenstil standsbesprekingen terug te roepen en door anderen te vervangen, die haar ge schikter leken. Dit antwoord luidt, dat met geen en kele, hoe ook gezinde, Boelgaarsche dele gatie onderhandelingen zullen worden ge. voerd en dat het niet noodig is, persoons- wijzigingen aan te brengen in de dele gatie. PRIJS OER AOVEBT.l 1—11 m.M (6 reg.) elke m.M. m. tot 22 m.(M (10 reg.) ƒ049. Elke m.<M. m. 21 ct Halve oplaag halve pr Red. ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr p.p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. 0.86. Per», gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer. Zweedsche persstem „Goteborgs Morgenposten” schrijft in een hoofdartikel, dat de breuk van Fin land met Duitschland de geheele politieke situatie in Noord-Europa omverwerpt. Dit is een feit waarop niet in de laatste plaats van Zweedsch standpunt moet wor den gewezen, als men den nieuwen toe stand in Zweden zakelijk wil beoordeelen. Daarom aldus vervolgt het blad zal men met bezorgdheid en spanning ook in Zwe den de ontwikkeling der betrekkingen tus- schen Finland en zijn grooten buurstaat in het Oosten volgen. Zweden zal op de nauwste en misschien ook op de pijnlijkste wijze in zijn huidig en toekomstig lot be trokken worden bij de vredesvoorwaarden welke Finland verkrijgt. Op het oogenblik. dat de Duitsche troepen Finland ontrui men. is het aldus besluit het blad, een onwrikbare consequentie, dat de Sovjet- In verband mét de bekendmaking van den Rijkscommissaris, herinneren wij aan art. 3 van het Decreet van den Rijks- oommissaris betreffende den Uitzonde ringstoestand (no. 15/1944) hetwelk luidt: „Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een andere overheidsinstantie, een open baren dienst of bedrijf, een openbare Instelling, inrichting of bureau, alsmede van een niet-openbare instelling of in richting, of van een niet.openbaar be drijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog belang rijke Ofxirachten moeten worden uitge voerd, iedere arts en apotheker, iedere vroedvrouw en iedere dierenarts moeten de werkzaamheden, die hun beroep of hun dienstbetrekking medebrengen, vol gens de hiervoor geldende bepalingen in het bijzonder volgens de bijzondere be schikkingen van de bezettende macht, Strijd in wateren van Boningroep Frontbericlhten uit het centrale deel van den Stillen Oceaan melden een aan houdende versterkte activiteit van de Geallieerden in de wateren van de Bonin- groep Zoo waren volgens deze berichten Zaterdag de Vader-eilanden het doel van «en aanval door ca. 100 vliegtuigen, ter wijl denzelfden dag een tiental machines opdook boven het Zwaveleiland, Gelijk tijdig openden verscheidene oorlogssche pen het vuur op het Zwaveleiland. Terwijl deze aanvallen door machines werden on dernomen, welke van vliegkampschepen waren opgestegen, werd het Zwavel land door 21 van basis te land opgestegen groote bommenwerpers aangevallen. „U gaat toch bij luchtalarm niet tegen een huis staan, maar begeeft u in een openbare schuilplaats of vraagt toegang tot een huis?” (Voorlichtingsactie van de hoofdinspec tie voor de luchtbeschermirg.) De Bergen op Zoom- sche drieling. Me. vrouw H. Verheg- gen-Visser van Wee- ren met haar drie ling Herman. Willy en Wilma twee meisjes en een jongen. (C.N.F.- SehimmelpenninQh) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 September. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Noord-Frankrijk handhaven onze troepen zich hardnekkig tegen sterke vijandelijke aanvalsgroepen, die giste ren vrij diepe penetraties konden berei ken. De gevechten hebben zich ver plaatst naar het gebied van Antwerpen en Brussel en nemen voortdurend in hevigheid toe. Londen lag in den afgeloopen nacht weer onder het vuur van de V.l. Zware batterijen vèrdrajjtnd geschut van de Duitsche marine beschoten op nieuw Zuid-Engelsche havensteden en barakkenkampen alsmede vijande Jjke batterijstellingen met goede uitwerking. In de Ardennen werden pogingen van den vijand om de Maas over te steken verijdeld. Ten Noorden van Charleville over de Maas gezette vijandelijke strijd krachten werden in een tegenaanval teruggeworpen. In het dal van de Sadne verloopen onze bewegingen ondanks vijandelijken druk verder volgens de plannen. Om Brest werd ook gisteren verbitterd gevochten. Onze bezetting sloeg opnieuw alle vijan delijke aanvallen, die door sterke artille rie, tanks en luchtstrijdkrachten werden ondersteund, uiteen. In Italië sloegen onze troepen in den Adriatischen kustsector alle aanvallen van den vijand af. Plaatselijke penetraties werden in een tegenaanval afgegrendeld. De laatste 5 dagen van den grooten strijd aldaar werden meer dan 200 tanks vernietigd. In het Zuidoostelijke deel van Zeven burgen duren de harde aanvals- en ver- dedigingsgevechten voort. In de Woud- karpaten hebben Hongaarsche troepen Telefoon 118300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat B19 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekth. H. E. G. Ruys, Heerenstnurt 124, Tel. 775038; N.V. Kantoerboekh. Th. J de Koning, Goudebloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. IB. van Beters jr„ Theresiastraat 108zu Tel. 772444. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederl.-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbende» hier te lande aiet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep Klumper. H. J. A. 49 hoofdinsp pol.; Klijn, F. 29 werkz. transportbedr.; Knib- beler. H. A. 51 schoolh.; Koek. August 33 mach.; Koenders, J 52 reiz.; Koenen. C. J. C. 61 empl.; Koerts. P. J G. 45 hoofd kant, emig.; Kolder. B. 48 hoofd pol.kant.; Kollenhoven H. 25 schep.; Kommen. Pie ter 49 onderinsp. pol.; Koneynenberg. Johannes 50 ing tel.kant.; Koning. K A. 47 werkz pol,; Koning. Cornells de 39 ambt.; Koning M de 51 Kooistra, Mar- tinus 51 onderw.; Kooperstrock, A. M. 40 onderw.; Koppen, G. 39 adm.; Koppers. Johan 19 fabr.emplKorte Ant 53 kant boschwKottier. A. M 44 hoofd kant, openb, werk,; Kraamer. G. M. 50 ass. gem. huis Soerabaia: Kramer. A. J. 60 gepens.; Kramer, Egbert. 51 insp boschw Kramer Perenie 47 rechter; Kruyff. J F N v. d. 36 dir mij.; Kruyswijk, W. P 49 ing.; Kuip. A. C. v d. 48 hoofdinsp. boschw.: Kuiper. D 55 hoofdpol.ag.; Kuyp. L W. v. d. werkz. importf Lehman; Lange. W. C. A. de 51 dir. imp.mij.; Langenberg. E. 69 verk medic.; Lanser. F. 57 hotelbedr.; Laurense. Leonardus 46 ambt-; Laverge, A. 32 werkz. bij scheepvaartmij.; Leeuw. Hendrik 48 onderinsp pol.; Leeuwen. P G. J. 49 prof, te Malang; Leeuwen. H. J. van 40 boekb.; Leeuwen. T van 44 leer Lenden. H. A. v. d 51 planter; Let. Lipke v. d. 49 fabr.chef; Ligthelm, C. L. J. 48 werkz. importfa.; Limvers. Abraham 45 leer, ambachtssch.; Linde. J. v. d 55 hoofdpol.ag.; Lint, P, E de 39 z. ber.; List. H W. 45 hoofd douane; Lochtenberg, J M 41 dir. staalinvoermij.; Lochtenberg. J. B. M. 43 ambt., Loenhout C. J. van 40. werkz. bij pol Logeman. N F. P. 47. leer.; Logt Theodorus v. d. 48. arch.; Loo. J. J v. d.. 50 insp. P.T.T.; Luyt J. 51. ambt.; Made D G v. d., 63, z. b_; Mahieu, Francois leer.; Maree. Gerardus. 45 pol.; Meenen M. J. L. van 43. onderinsp. pol,; Meerveld. W. van. 51. gep.; Meineders j. G. 53 account. Menke. Hendrik 43 pol.; Mens J. J. van 57 z. b.; Merr E. S. L. ter. 38. handelsman; Merwe. J. v. d. 36, geestel.; Mes. Pieter. 58 werkz. bij mij.; Meurs Johannus 48. werkz. rubberon— dern.; Meijan. H. P. J., 42. hoofdagent pol.; Meyer W B. H_. 51, hoofding. radiokant.; Meyer W. F„ 33. chauff.. Meijsen, J A. J. 47 ing P.T.T.; Mierden L van 57, z.b.; Mol J.. 54, leer.; Mollenkamp J. B. 46, schoolh.; Mollet M M.. 56. agent v. pol.; Moorman J A., 50 schoolh.; Moosdijk W J. v. d. 43. gouv.; Morsink. J. M. J„ 42, ass._res.: Mos Michiel de, 37, bouwk ing.; I Mossel G. W. 56 rechter; Muhlstaff H.. 52 gep.; Mulder. J. C., 40 agent v pol.; I Mulder Willem. 57 schep.; Mulock Hou wer P. A W59 prof.; Mussche Johan. 30 douanearrobt.; Nabarro, David 50. lec tor; Nahuijs P. M. R. L., 25. autorepara- teur; Vannautalemke. W. R. 53 hoofd be- richtenkant.; Nelissen, H. B.. 27 account.; I Nesz A. G. van 49 insp.; Nes, H. F. van 38 werkz. mij.; Niet. Maarten de 39 prof. Nijhuis G. W 58. adv.; Noord H._ 54. drukkerij; Noorlander A. P., 45. werkz. suikerraff.; Obwurzer E. A. J M. von 53, insp dep. V.B B_; Ockhuysen Arjton 40.1 werkz in ziekenh.; Odink. H. J„ 51. werk man; Öest H. B. v. d.. 46. drukkerij; Olt- I mans. Johannes 47 ing. P.T.T.; Oomen M 49 schoolh.; Oost F. 41. onderinsp van pol.; Oosten. Abraham van 31 inspecteur Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wenden bij de Vijfde afd. van het informatie-bur. van het Nederlandsche Roode Kruis, Jul, van Stolberglaan 27—29 te ’s-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam voornamen, ge boortedatum. beroep werkgever en laatst- bekende adres der geïnterneerden. De Japansche gezant in Moskou, Morisjima, is Zon dag voor het uit brengen van zijn rapport, in Tokio aangekomen. af. De bevolking moet orde en rust bewaren. Een ieder moet in zijn beroep, zijn ambt of zijn bedrijf op de gewone wijze zijn aabeid verrichten en de op hem rustende taak vervullen. Het vluchten, ook uit door strijd bedreigde gebieden, is verboden. Alle bevelen van militaire instanties en van civiele bureaux der bezettende macht moeten zeer nauwkeurig worden opgevolgd. Eigenmachtig handelen brengt eigen leven in gevaar. Elk verzet tegen de bezettende macht wordt overeenkomstig de aan de troepen gegeven bevelen onmiddellijk en op energieke wijze met geweld van wapenen gebroken. Elke poging zich met den vijand in te laten of de kracht van het Groot- Duitsche Rijk en zijn bondgenooten te benadeelen of de uitvoering van een mili taire opdracht te verhinderen, ieder verzet, iedere verstoring van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidsproces en ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood of zware vrijheidsstraffen. Den Haag, 4 September 1944. DE RIJKSCOMMISSARIS VOOR HET BEZETTE NEDERLANDSCHE GEBIED. I De Nederlandsche Bank kondigt op I grond van de verordenende bevoegdheid, I haar toegekend in artikel 1, lid 2, van de Verordening no. 56/1943 de volgende I bepalingen af: Art. 1. Het af geven van geldsommen en I het doen van betalingen in contanten is I den volgenden ondernemingen, lichamen I en diensten tot nader order verboden: I a. Credietinstellingen in den zin van besluit no. 225/1941 betreffende het bank- en credletwezen, alsmede de RUkspostspaarbank, de postchèque- en girodienst en de sociale volks- credictinstellingen. b. diensten, als bedoeld in de Girowet (Staatsblad 1923 no. 307), C. levensverzekeringsmaatschappijen, als bedoeld in de wet op het levensverzeke- ringsbedrijf (Staatsblad 1922 no. 716). Art. 2. Duitsche betaalmiddelen, met uitzondering van Reichskreditkassen- scheine, mogen door de instellingen en diensten als bedoeld in art. 1 niet meer in betaling of ter verwisseling worden aangenomen. Art. 3. Over de met ingang van 6 Sept. 1944 uitstaande bedragen bij ondernemingen, lichamen en diensten, als bedoeld in art. 1, zal door de recht hebbenden slechts vrijelijk in contanten als volgt kunnen worden beschikt: a. 100 per week; b. onbeperkt voor zoover deze benoo- digd zjjn voor: 1. betaling van loonen, salarissen en dergeljjke aan personen in dienst van rechthebbenden; 2. voldoening van verplichtingen uit hoofde van de sociale wetgeving alsmede voor betaling van pen sioenen. Art. 4. Deze verordening vindt geen toepassing op de uitbetaling van bedragen, die na 5 Sept. 1944 in contanten op een bankrekening zijn gestort.t Art .5. De in art 1 bedoelde onderne mingen lichamen en diensten moeten ver langen, dat de noodige bewijsstukken worden overgelegd waaruit blijkt, dat de aangevraagde bedragen noodig zijn voor de doeleinden als genoemd in art. 3. sub b. zoo mogelijk zien zij toe, dat deze bedra gen ook metterdaad voor genoemde doel einden worden besteed. Art. 6 Een ieder is verplicht tot ge heimhouding van al hetgeen hem in ver band met de uitvoering van deze verorde ning is bekend geworden. Art. 7, Overtreding van het bepaalde in de voorafgaande artikelen kan worden gestraft met sluiting van de onderne ming, instelling of dienst. Art. 8. Deze verordening kan worden aangehaald als „Verordening beperking betalingsverkeer 1944”. Art. 9. Deze verordening treedt 6 Sept, 1944 in werking. Amsterdam, 5 Sept 1S44. DE NEDERLANDSCHE BANK. Op grond van den op 4 September 1944 door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in overeenstemming met den Wehrmachtbefehlshaber Niederlande afgekondigden uitzonderingstoestand wordt met onmiddellijke in werkingtreding de tijd, waarin men zich niet in de open lucht mag bevinden, voor den duur van dén uitzonderingstoestand vastgesteld van 20 tot 4 uur. Samenscholingen van atterlei aard, in het bijzonder die, welke een demon stratief karakter dragen, waarbij meer dan vijf personen bij elkaar staan, worden door Weermacht, SS en politie beschoten. Weermacht, SS en politie schieten verder op ieder, die in den verboden tijd niet direct op den eersten aanroep blijft staan. ’s-Gravenhage, 4 September 1944. De Höhere SS- und Polizeifiihrer Nordwest (get.) RAUTER, SS-Obergruppenfiihrer und General der Polizei. Unie zijn macht in alle Oostelijke rand gebieden der Oostzee zal doen gelden. Wilhelmstrasse over ontwikkeling In de Wilhelmstrasse te Berlijn ziet men er, volgens het A.N.P., voorloopig van af, zich uit te spreken over de maatregelen, welke door Duitschland eventueel genomen zouden kunnen wor den ten aanzien van de ontwikkeling in Finland. De woordvoerder van het „Aus- wartige Amt” verklaarde nadrukkelijk, dat hij te dien aanzien geen standpunt kan bepalen. INLICHTINGEN GEVRAAGD: Aan den recherchepost Louise Henriettestraat al hier bevinden zich drie portemonnaie’s, welke in de afgeloopen drie of vier we ken in de zweminrichting ..Bosbad" aan de Amalia van Solmsstraal 38 alhier, zijn ontvreemd. Hun, die hieromtrent inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich aan genoemden recherche post te vervoegen. VERTREKTIJDEN VAN DE TRAMS: De laatste trams vertrekken om 7 uur van de verst van de binnenstad afgelegen eind punten en om 7.30 uur van de stadszijde. AFHALEN BONKAARTEN: In de bijkan toren Ooststraat 1 en Ruychrocklaan 178 zijn morgen aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten Daim t.m. Fri JUBILEA Met een toepasselijk woord werd Zaterdag door den wnd. directeur van den gem. reinigingsdienst namens den burgemeester aan werkman A. v. Dongen de gebruikelijke eervolle ver melding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. DS. A. G. BARKEY WOLF: Na een ziekte van enkele maanden is de nestor van de predikanten van de Geref. Kerk van ’s-Gravenhage-Oost, ds. A. G, Bar- key Wolf, in zooverre hersteld, dat hij op 15 Sept. a.s. zijn arbeid weer mag hervatten. tels te samen en hangt ze daarna te dro gen. Men kan ze ophangen aan een schutting, een hek, een muur of aan een ijzerdraad, dat tusschen twee in den grond geslagen paaltjes is gespannen. Ook pleegt men de boonenstruiken wel te drogen te hangen aan boonstokken, die horizontaal tusschen andere zijl, be vestigd Wanneer het in deze periode zonnig en droog weer blijft, dan kunnen de boonen op deze wijze na eenige we ken volkomen droog zijn geworden en dan naar binnen worden gebracht Doch ons klimaat is wisselvallig Het kan ook gebeuren, dat het in September zeer veel blijft regenen De boonen blijven dan nat en gaan tenslotte rotten of verschimmelen in de scheeden Daarom is het eigenlijk veiliger de struiken op te hangen onder een open afdak of in een kippenhok, waar ze niet kunnen nat regenen doch wel drooig waaien. Voor zoover noodig. kun nen de scheeden voor nadroging binners. huis in het najaar ook nog wel ’enigen tijd bij de warme kachel worden gelegd, want de boonen moeten tenslotte vol- komen droog worden, zoo droog, dat ze rammelen. Daarna kunnen ze worden ge dopt en in afwachting van het gebruik als wintervoorraad op een droge, donkere plaats worden bewaard. Nimmer beware men de boonen op een vochtige plaats, omdat ze daar gaan schimmelen en muf worden BRUTALE OVERVAL: Zondagnacht drongen vier mannen de woning binnen van den vischverkooper de G. te Bun schoten. Zij doorzochten het huis, waar na zij, met medeneming van pl.m. 40.000. benevens eenige spaarbankboek- ,es en een persoonsbewijs, per rijwiel de vlucht namen. AARDAPPELSCHILLEN VOOR HET VEE: Tengevolge var. het feit, dat gedu- I rende eenigen tijd de aardappelen konden I worden geschrapt en van het tijdelijk I verlaagde aardap-pelrantsoer. kwamen in I de laatste maanden weinig aardappel- I schillen beschikbaar en hebben de opha- I Iers van levensmiddelenafvallen in vele gevallen hun wijken minder intensief be werkt Daar de veevoederpositie in de omgeving van de groote steden niet gunstig is, zal de vraag naar aardappel- I schillen van de zijde van de veehouders I in de naaste toekomst groot zijn. Het is I daarom gewenscht. dat het publiek zoo- I veel mogelijk aardappelschillen en andere I levensmiddelenafvallen, zooals kliek, broodresten en groentenafvallen, aan de wijkophalers ter beschikking stelt. Hier- I mede wordt een groot Nederlandsch be- I lang gediend. De ingezamelde levensmid delenafvallen worden p.l. uitsluitend be schikbaar gesteld aan veehouders in de omgeving van de groote steden. In 1943 kwamen in de 50 belangrijkste gemeenten met in totaal 4.500.000 inwo ners (de helft van de Nederlandsche be volking) per week gemiddeld 4.000 ton levensmiddelenafvallen beschikbaar, zoo- dat aan 40.000 melkkoeien een gemiddelde wekelijksche toewijzing van 100 kg kon worden verstrekt. Er mag dus niets ver loren gaan. De ophalers van levensmiddelenafvallen zijn thans opgeroepen om hun wijken met ingang van Maandag j.l. weer intensief te gaan bewerken Hun taak wordt verlicht, wanneer zij op de medewerking van het pu bliek kunnen rekenen In dit verband kan er nog op worden gewezen, dat het niet gewenscht is, dat de huisvrouwen afval len van uien en prei aan de ophalers af geven. Deze groentenafvallen vormen n.l. geen geschikt veevoeder en kunnen, even als koffiesurrogaat en surrogaattheebla- den, gevoegelijk in de vuilnisemmers wor den gedeponeerd DE OOGST VAN BRUINE BOONEN Wanneer de boonen volgroeid zijn, de meeste scheeden geel zijn geworden en het loover gaat afsterven, is de tijd weer aangebroken om de struiken uit den grond te trekken en te gaan drogen Ge woonlijk is dit omstreeks het begin van September, soms ook wat eerder, doch ook wel een paar weken later. De hoofd zaak is. dat deze boonen goed in zon en wind worden gedroogd. Nadat de boonenstruiken uit den grond zijn getrokken, bindt men ze in bossen van 3 A 4 met een touwtje om de wor- een belangrijk aandeel in den vollen afweer van verscheidene Russische aanvallen. In het bruggenhoofd van den Weichsel ten Noordwesten van Baranof leidden succesvolle aanvallen van verscheidene dagen, ondanks taaien vijandelijken tegenstand, tot een front- verkorting Tusschen Boeg en Narew wierpen de Sovjets nieuwe formaties in den strijd. De zwafe vijandelijke aanvallen werden opgevangen door tegenaanvallen in de diepte van onze stellingen, waarbij 74 tanks werden stukgeschoten. In Estland werden tusschen het Wirz-meer en Dorpat Sovjet-Russische gevechtsgroepen, die over den Embach gezet waren, in de pan gehakt. Bij Dorpat wierpen onze troepen de bolsjewieken in zware boschgevechten naar het Zuiden terug Slagvliegers schoten bij een aanvalspo- ging van bolsjewistische torpedovliegtui- gen op een Duitsch convooi in de wateren ten Westen van Libau 9 vijandelijke vlieg, tuigen omlaag In den afgeloopen nacht wierpen afzonderlijke vijandelijke vliegtui gen bommen op Karlsruhe. verder uitoefenen en, indien deze door overmacht zijn onderbroken, dezelve ter stond na opheffing van de belemme ringen hervatten. Hij, die hieraan niet voldoet, gestraft met den dood.” Art. 6 van dit decreet luidt: overheidsinstan ties, diensten, instellingen, bureaux, in richtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter voeren de aanwijzingen uit, die door militaire in stanties of door militaire commandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen.” In art. 2 van dit decreet wordt met doodstraf bedreigd tegen iedere benadee ling van het arbeidsproces waaronder o.m. te verstaan is het willekeurig weg blijven van kantoor, werkplaats of fa briek.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1