Ontoereikendheid der Duitsche middelen AANVAL OP DE LINIE LEUVEN—NAMEN—SEDAN 11944. Woensdag 6 September. No. 18891. GERUCHTEN.... Gasvoorziening beperkt EERSTE STADS ED. om tot van van uur Generaal Dittmar over den toestand: Geallieerden bereikten Albert-kanaal Japansche vloot gedwongen tot inactiviteit van 17. 4 4 4 4 4 4 4 4 Sovjet-oorlogsverklaring aan Boelgarije SPORT VOETBAL OOK VANDAAG GEEN BEURS- NOTEERING Strategisch evenwicht ging verloren Nog ongehoorde inspanning noodig 6.30 uur 11.uur BINNENLAND Hongaarsche bloem van het Roode Kruis Regeering te Sofia verzoekt wapenstilstand Strijd aan de Moezel ten Noorden van Nancy Nog gevechten in Antwerpen Duitschers handhaven zich op de Maaslinie STADSNIEUWS DE LAATSTE TRAMS 8.30 uur tot 13.uur tot 19.uur Door gebrek aan vliegtuigen COURANT HAAGSCHE •I De behoort. ZWEMMEN Staatsspoor 19.15. Zijde- 18.45, 18.45. Prinsesse- 18.45. gene, die geen 19.36. r Wittebrug Staats- Ordelijke distancieering in Zuid-Frankrijk distancieeringsbeweglngen Be- In den vernietigden troepen dezen van wordt rukkende Duitsche den Haag Haag Haag 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4' om het geringschatten. 4 4 Ingaande heden wordt zoowel 4 1 i i I4*** 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f lig blijkt voor dengene. die door de om standigheden in de verdediging wordt ge drongen. Haag—’ 18.45; De hoofdinspectie voor de luchtbescher. ming vraagt: Zet gij als het signaal luchtalarm weer, klinkt, uw fiets tegen een huis, parkeert gij uw auto of uw paard en wagen aan den rechterkant van de straat? De 65ste buitengewone zitting van den Japanschen Rijksdag is hedenmorgen geopend. Alle leden van de beide Huizen waren aanwezig. WEDSTRIJDEN UITGESTELD: In-ver band met de bijzondere omstandigheden zijn voor Zondag a.s. alle voor de afd. ’s-Gravenhage van den N.V.B. vastgestel de wedstrijden uitgesteld. De wedstrijd Westlandsch Zaterdagmiddagelftal tegen een vertegenwoordigend elfal van de Z. M.C is eveneens afgelast. Luchtaanval op Boedapest Verscheidene honderden vijandelijke vliegtuigen zijn gisterochtend, krachtig beschermd door jachtvliegtuigen, uit Zui delijke richting boven Hongaarsch gebied verschenen. - Er wordt melding gemaakt van het werpen van bommen op de hoofdstad en op eenige steden in de pro vincie. Er ontstond schade en de bevol king leed verliezen. De luchtdoelartillerie trad doeltreffend op. PRIJS DEZER COURANT: Voor *s-Gravenhage bij voorui|b p. 3 m met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ,Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. I?. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr p,p. 10 c. De Canadee- sche korvet ..Al- bury” is tot zinken gebrachtdaarbij zijn 4 officieren en 55 matrozen om het leven gekomen. Reorganisatie Slowaaksche regeering De reorganisatie van de Slowaaksche regeering is thans geschied en gistermid dag door den omroep bekend gemaakt Het bericht luidt: De president van den staat, dr Tiso heeft het ontslag van de regeering Tuka aanvaard en de volgende regeering benoemd: minister-president: dr. Stephan Tiso voorzitter van het op perste gerechtshof te Presburg. Deze is tevens belast met de leiding van de mi nisteries van buitenlandsche zaken en van justitie: binnenlandsche zaken: Alexander Mach; landsverdediging: Stephan Hassik; financiën: dr Pruzinsky; volks vóórlich ting en onderwijs: dr. Aladar Kocis. secr.- generaal van de Slowaaksche Volkspartij; economische zaken: dr. Medricky; verkeer en openbare werken: ing. Ludwig Lednar. Van de vroegere regeering zijn dus af ge treden de minister-president dr. Tuka. de minister van landsverdediging generaal Catlos. de minister van justitie. Fritz en de minister van verkeer. Stana. Sovjet-critiek op Turkije Radio Moskou heeft den volgenden aan val van de „Prawda” op Turkije uitge zonden: Tusschen de woorden en de daden van de politiek der Turksche regeering bestaat een enorme tegenspraak. In woor den heeft de Turksche regeering de diplo matieke betrekkingen met Duitschland verbroken, doch in de practijk schijnt het. dat alles bij het oude is gebleven.' Ter Amsterdamsche beurze werd heden het volgende bekend gemaaktIn verband met den onoverzichtelijken toestand in den lande en de gebrekkige communica tie worden de maatregelen, welke gisteren ten aanzien van de noteering en den han del zijn genomen, ook voor heden. 6 Sept, gehandhaafd. der Duitsche troepen uit Zuid- en Zuidwest- Frankrijk konden, naar Interinf meldt, volkomen volgens de plannen en orde lijk worden voortgezet. De Duitsche ge vechtsgroepen hebben hier onder deels zwaren tegenstand, hun opgedragen nieu we stellingen bereikt en staan daar ge reed voor nieuwe opdrachten. Ten Zuiden van Besanqon werd een vrij sterke pantsercolonne op marsch naar het Noorden waargenomen, welke blijkbaar de opdracht heeft de Bourgon dische poort te forceeren. Duikvliegers In zicht. Door den kop van een voort- afdeeling grenadiers zijn vijandelijke duikvliegers gezien. Terstond wordt in de greppel langs den weg dekking gezocht en vol aandacht vol gen allen den koers der vliegtuigen. (P.K. Theobald- H.H.-St.) Verhoogde inspanning Niemand zal over het hoofd kunnen fien, dat tot een nieuwe stabiliseering ook van het Westelijke front bereikt is, nog Ongehoorde inspanning en buitenge wone standvastigheid noodig zullen zijn. Daarbij mogen wij niet belemmerd wor den door de verwijtende vraag waarom alles, wat thans gebeurt, niet reeds vroe ger kon geschieden. Vragen als deze be lasten. zonder ons tot een doel te brengen. Wij allen dragen een deel van de verant woordelijkheid voor het feit, dat het zoo gegaan*is omdat al te diep in het Duit sche karakter de neiging tot het vóstklem- men aan een beginsel ook in bijzaken en tot overschatting van het eigen werkter rein verankerd ligt Laat ons ook niet over het hoofd zien, dat de eischen, welke beveiliging, bestuur en exploitatie der uitgebreide veroverde gebieden ook buiten het zuiver militaire om aan ons stelden, talrijke werkkrachten in beslag namen welke zoo onttrokken werden aan het onmiddellijke oorlogsdoel. Het was een zeer vertakte organisatie, die voor deze doeleinden noodig was. Als thans deze taken, evenals zoovele andere, zijn weggevallen, kan dat er toe bijdragen, dat onze directe personeele toerusting op de vereischte breede basis wordt gebracht. Want dit gezichtspunt blijft in ieder geval in onze positie het beslissende. Den tijd bevechten, welke noodig is voor de verwezenlijking daarvan, is de strategische wet, waaronder wy thans staan. Daarvoor moet al het andere wijken. Wij zeggen het nogmaals, onze formaties hebben vaak en lang genoeg moeten vechten zonder voldoenden aan voer uit het achterland. Wij denken daarbij evenzeer aan den strijd in de lucht als aan de fronten in engeren zin. Wij zullen moeten opbrengen en ook kunnen opbrengen, wat ons ont breekt. De tijd van ongerechtvaardigde égards is voorbij. De vraag naar den zin van een derge lijke inspanning ligt te zeer voor de hand, dan dat wij ons aan de beantwoording daarvan zouden kunnen onttrekken, waar bij wij beseffen dat de vraag naar de vermqedelijke kansen een „levée en mas se” in de eerste plaats antwoord verlangt. Een Duitsch volk, dat vastbesloten tot het uiterste zich in nieuwe groote taken tot den strijd opmaakt, is de eenige factor, waarop ook de meest verbitterde vernie- tigingswil van onze vijanden moet breken. Reeds thans aflevering In afwijking van hetgeen reeds eerder werd medegedeeld, mag de aflevering van Hongaarsche bloem op de bonnen reserve B 70 en reserve C 70 voor zoover deze bloem voorradig is. met ingang van heden plaats hebben. AFHALEn'bONKAARTEN Uitreikings- gebouw Groot Hertoginnelaan en Alida- straat 1 Loosduinen morgen van 8.30 16.30 de letters A t.m. Bep. In de bij kantoren Ooststraat 1 en Ruychrocklaan 178 morgen van 8.4512.30 en 1416 uur de letters Fro t.m. Hey. De bekende spreker van den Groot-Duit- schen omroep, luit.-generaal Dittmar, heeft gisteren over den militairen toestand on der meer gezegd: „Met bijzonder veel zorg richten wy op het oogenblik den blik naar het Westen. Engelschen en vooral Ameri kanen hebben hier van de numerieke meerderheid aan formaties en strijd middelen gebruik gemaakt op een wijze, welke een vergelijking met onze door braak door de Maginot-linie en den daarop volgenden opmarsch tot den mond van de Somme in 1940 volledig toelaat. Daarbij moet steeds in her innering worden gebracht, dat wjj toen vernietigingsoverwinningen behaalden op een vijand, wiens totale sterkte niet belangrijk bij de onze achterbleef. De operatieve vruchten, die onze Weste lijke tegenstanders thans plukken, zyn niet ontworsteld aan een vijand van vrijwel dezelfde gevechtskracht en geen resultaat van een betere, d.w.z. meer vermetele en consequente leiding. Slechts met verbittering kunnen wij be denken, wat er zou gebeuren, wanneer wij tegenover Engelschen en Ameri kanen thans in een krachtsverhouding zouden staan, die ook maar bij benade ring overeen zou komen met de omge keerde verhouding van 1940. Dit zijn geen ijdele gedachten, integen deel zij leeren ons. dat het wederom, niet anders dan in het Óósten, de ontoereikend heid der middelen is die ons thans het succes ontzegt dat ons vroeger in een meer evenwichtige verhouding nauwelijks ernstig betwist kon worden. Deze gedach tengang is niet het uitvloeisel van een militaire aanmatiging, die. om niet voor het heden de vlag behoeven te strijken, in het verleden vlucht. Integendeel, wij er kennen volledig dat de operatieve presta. ties vooral van de Amerikanen in opzet en uitvoering op een peil van aanzienlijke hoogte hebben gestaan. Maar juist tegen dezen achtergrond worden de prestaties van onze legers in het Westen bijzonder belangrijk. Wat hier door Duitsche solda ten gepresteerd werd in een strijd, waarbij alle uiterlijke voorwaarden, aantal, bewa pening aanvoermogelijkheden zoo ongun stig mogelijk waren, waar brokstukken en resten van Duitsche divisies, die sinds maanden gevochten hadden, zich steeds 'weer met versche vijandelijke formaties moesten meten, is volkomen genoegzaam om ons zelfbewustzijn nieuw voedsel te geven Zeker, de wonden, die ons geslagen werden, zijn daarom niet minder smarte lijk Maar wij' weten toch hoe het kwam, dat Britten en Amerikanen doorstieten tot het gebied van Metz. tot in de Argonnen PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M (10 reg.) ƒ049. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag halve pr Red, 0.51 p m.M. (Bewijsn. 5 ct., fr p.p 10 ct. KI Adiv. (in halve opl.) ƒ0.37, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v d. bl.” 10c. meer. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zou het Finsche parlement weer in geheime zitting zijn bijeengekomen. Men neemt te Londen aan. dat een dele gatie voor de vredesonderhandelingen naar Moskou zal worden gezonden. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Zwitsersche Bondsraad, op voor stel van den opperbevelhebber van het leger, besloten tot een gedeeltelijke mobi lisatie der grenstroepen. door het Gemeentelijk Gasbedrijf te Den Haag als te Voorburg en Ryswyk tijdens de volgende uren gas geleverd: Haag Leidenremise Nieuwe noodzakelijkheden Wij staan thans voor nieuwe noodzake lijkheden. Wij hebben jarenlang in Oost en West met onze beperkte strijdkrach ten een geweldig gebied gedekt. Wij heb ben er menig nut van gehad, ook in den zin van een aanzienlijke voorraadsvor- ming op talrijke terreinen der oorlogs economie, en de vijanden gedwongen tot een herovering, die met zware verliezen gepaard gaat. Dat zijn op de balans van dezen oorlog nog altijd hoogst positieve factoren, ook als wij de offers, die wij zelf hebben moeten brengen bij de ver overing en bij den strijd om het ver- overde, geenszins geringschatten. Wij strijden thans op een aanzienlijk geredu ceerd gebied. Het zou geheel onjuist zijn, deze ontwikkeling voor te stellen als ge- wenscht of beoogd. Maar ook dit is zeker, dat een grooter evenwicht tusschen ge vechtskracht en oppervlakte, of duide lijker tusschen aantal en gevechtswaarde der beschikbare formaties eenerzijds en de uitgebreidheid van het dekking be hoevende front anderzijds steeds voordee. wereldoorlog, de buiten- een onvoor nagestreefd, moeilijkheden in den weg leggen, dan zal de Boelgaar- sche regeering de betrekkingen met Duitschland verbreken. Het driemogend. hedenpact is voor Boelgarije buiten kracht gesteld en het anti-kominternpact wordt opgezegd. De regeering hecht goedkeu ring aan alle maatregelen, die in staat zijn om den vrede met Groot-Brittannië en Amerika te herstellen. Voorts zal Boelgarije er naar streven de betrekkin gen met Turkije verder te verdiepen en een verhouding vol vertrouwen tot stand te brengen met het „broederlijke Rus land”. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Antwerpen werden onze divisies teruggenomen naar het Albertkanaal. In de stad zelf wordt nog verbitterd gevochten. Op de linie Eeuven-Namen-Sedan viel de vyand over een breed front aan, doch hij kon slechts onbeteekenende terreinwinst behalen. Vyandelyke overzetpogingen over de Moezel ten Noorden van Nancy werden afgeslr.gcn. De bezetting van Le Havre sloeg een door tanks ondersteun den aanval van den vyand bloedig af. In het voorterrein van de vesting Brest doorgedrongen vyandelyke strijd krachten werden in een tegenaanval verdreven. Nieuwe concentraties infan terie en tanks van de Amerikanen wer den door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen. Onze uit Zuid- en Zuidwest-Frankryk teruggenomen troe pen hebben volgens het bevel het ge bied om Dijon en het plateau van Langres bereikt. Op de paswegen ten Westen van de FranschItaliaansche grens sloegen onze beveiligingen sterke vijandelijke aanval len bloedig af. In den Adriatischen kustsector verijdel den onze troepen- ook gisteren alle door braakpogingen van den vijand, die met zeer krachtig gebruik van materiaal steeds weer op onze stellingen losstorm de. Sinds 31 Aug. werden bij deze ge vechten 259 tanks stukgeschoten. Bij een onderneming tegen benden in de Egeische Zee werden door eenheden der Duitsche marine 88 vijandelijke motorzeilschepen vernietigd of opgebracht. In het Zuidelijke deel van Zevenburgen ■wierpen Hongaarsche troepen, onder steund door Duitsche stukken \stormge- schut, opdringende Roemeensche forma ties in een tegenaanval terug. Hierbij werden 6 vijandelijke batterijen en 2 met oorlogstuig geladen treinen buit gemaakt. Slagvliegers vernietigden bij aanvallen in scheervlucht op Roemeensch gebied 60 locomotieven en een vol geladen 1 trein met materiaal In de Oostelijke Karpathen werden we derom talrijke aanvallen der bolsjewieken op de paswegen in harde gevechten afga slagen, Ten Noorden van de Boeg werden de door sterke pantser- en slagvliegers- strijdkrachten ondersteunde aanvallen der Sovjets door tegenaanvallen aan de neden-Narew tot staan gebracht, verbitterden strijd - van het leger en luchtdoelartillerie in den tijd van 3 tot 5 Sept. 240 vijandelijke tanks en stukken stormgeschut. Van de rest van het Oostelijke front worden slechts plaat selijke gevechten gemeld uit het gebied van Dorpat. De beide laatste dagen verlo ren de Sovjets aan het Oostelijke front 73 vliegtuigen. Bij aanvallen van vijandelijke bommen- /werpers op West- en Zuidwest-Duitsch- land werden vooral de steden Mannheim, Ludwigshafen, Stuttgart en Karlsruhe ge troffen. Des nachts wierpen afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op Hanno ver. Boven het Rijksgebied en het strijd gebied in het Westen werden 31 vijande- lijke vliegtuigen neergeschoten. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor; Scheveningen, Keizerstraat 819 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124 Te! 776038; N.V. Kantoorboekh. Th. j de Koning, Goudsbloem taan 3, Tel. 330263; Boekhandel J IB. van Seters Jr^ Theresiastraat l08a>. Tel. 772444. Naar de zender Moskou gisteravond meldde, heeft de volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, gister avond te 7 uur, in opdracht der Sovjet- regeering, den Boelgaarschen gezant in de Sovjet-Unie, Stamenof, een nota overhandigd, waarin de Sovjet-Unie Boelgarye den oorlog verklaart. In deze nota zegt de Sovjetnegeering. dat Boelgarije Duitschland de facto in den strijd tegen de Sovjet-Unie drie jaar lang gesteund heeft. Dan wordt ver telaard. dat Boelgarije, met het oog op de nieuwe militaire en politieke situatie, van d-e gelegenheid gebruik wilde maken om, evenals Roemenië en Finland, zich van lijn betrekkingen met Duitschland los te maken De facto echter onderhoudt de Boelgaarsche regeering nog steeds betrekkingen met Duitschland en volgt zij de politiek van een zoogenaamde „neutraliteit”, alleen om op deze wijze Duitschland diensten te bewijzen. Om die reden kan de Sovjet-regeering deze politiek van Boelgarije niet anders be schouwen dan als een factische oorlog voering in het kamp van Duitschland tegen de Sovjet-Unie Ingevolge hiervan acht de Sovjetregee- ring zich niet in staat betrekkingen met Boelgarije te blijven onderhouden Zij verbreekt alle betrekkingen met Boel garije en verklaart, dat de Sovjet-Unie van nu af aan zich in toestand van oorlog met Boelgarije zal bevinden. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Boelgaarsche regeering door bemiddeling van de Sovjet-legatie te Sofia, de Sovjetregeering om een wapenstilstand verzocht. Nog geen antwoord van Moskou Naar Reuter meldt heeft de Boelgaar sche regeering nog geen antwoord van Moskou ontvangen op haar verzoek om wapenstilstand Boelgarije wilde neutraal blijven De nieuwe Boelgaarsche premier. Moe- ravief had Maandagavond voor de radio een regeeringsverklaring voorgelezen. De nieuwe regeering. zoo zeide hij o.a. heeft alle krachten om zich heen verzameld, welke gekant zijn tegen deelneming van Boelgarije aan J- -1J Op het gebied landsche politiek waardelijke neutraliteit Mocht Duitschland daarbij Is - onze volkskracht als gevolg van het volledige gebruik, dat het doel van al onze inspanningen van den laatsten tijd vormt beschikbaar voor de verdedtging op verkorte voorbe reide linies, dan zal dat is voor ons volkomen waarschijnlijk het strategische evenwicht, dat thans in het Westen verloren is gegaan, op dezelfde wijze hersteld kunnen wor den als. tot verrassing van alle klein- geloovigen, maar ook van onze vij anden, aan het Oostelijk front ge beurd is. BEGRAFENIS JAN FEITH Het stoffe lijk overschot van jhr. Jan Feith, dat aanvankelijk gisteren te Velsen zou worden gecremeerd, is gisteren, door bij zondere omstandigheden, in tegenwoor digheid van de ^familie en een kleinen kring van vrienden, bijgezet in het familiegraf op Oud Eik en Duinen. Lijn 10 Valkenboschplein 18.45, Stuw- strscit 19 15 Lijn 11 Holl. Spoor 19 12, Gr. Herto ginnelaan 19.36. Lijn 12 Lijsterbesplein 18.50, spoor 19.25. Lijn 13 Veluweplein 18.49, Stuyvesant- pleim 19.21. Lijn 20 Meer en Bosch 18.33, Rivier- vischmarkt 19.14. Den HaagLeiden 18 20; Den Haag remise 18.40; Leidenden Haag 17.40; LeidenKerkdam 19.00; 19.40. Den Haag—Delft 19.06; remise 10.26; Delftden Delftremise 19.46. Den HaagVoorburg 19.16; den remise 19.36; Voorburgden 19.09. Interinf meldde gisteren: Een van het gebied Ryssel-Doornik uit onder nomen aanval van een Britsch-Cana- deesche vooruitgeschoven divisie, welke via Brussel naar Antwerpen leidde, heeft daar de beneden-Schelde bereikt. De Duitsche beveiligingstroepen staan daar aan het Albert-kanaal. Het ves- tinggebied van Pas de Calais bevindt zich nog steeds hecht in Duitsche handen. GEWIJZIGDE SAMENSTELLING VLOEI BARE MOTORBRANDSTOF: Het Rijks- bureau voor aardolieproducten brengt on der de aandacht van gebruikers van vloeibare motorbrandstof, dat de samen stelling van het benzinemengsel een wij ziging ondergaat, welke een verandering der carburateur-afstelling noodig kan maken. Met onmiddellijken ingang zal vrijwel overal herbevoorrading van pom pen met het nieuwe mengsel geschieden. Als gevolg hiervan zal gedurende eenigen tijd door ’n steeds geringer wordend aan. t^l pomphouders nog benzine van het tot heden gangbare mengsel worden afgele verd. Men vrage zijn leverancier dus steeds, welk product geleverd wordt. Een door het Rijksbureau voor aard olieproducten daartoe benoemde motor- technische commissie deelt omtrent het nieuwe mengsel het volgende mede: Het nieuwe mengsel kan zonder bezwaar wor den gestort bij brandstof van de tot nu toe gebruikelijke samenstelling. Enkele voorzorgsmaatregelen zullen echter nood zakelijk blijken. Deze bestaan in de eer ste plaats uit het verzwaren van den vlot ter, of een daarmee overeenkomstige be werking ter correctie van het vloeistof niveau in de vlotterkamer, zulks in ver band met het hoogere soortelijke gewicht van de nieuwe brandstof. In de tweede plaats dient de verhouding brandstof- lucht, in den zin van een rijker mengsel, door de montage van grootere sproeiers of een dergelijken maatregel te worden gewijzigd. Wijze en mate van deze ver stelling hangen te zeer samen met con structie en afstelling van den carbura teur, benevens met het type van motor en voertuig, dan dat nauwer omschreven aanwijzingen zouden kunnen worden ge geven. Men wende zich hiervoor tot een vakkundige auto-herstelplaats. De geringere vluchtigheid van de gewij zigde brandstof maakt het wenschelijk.' in de koudere maanden ter voorkoming van startmoeilijkheden zooveel mogelijk aan dacht te besteden aan het op temperatuur houden, eventueel het op temperatuur brengen, van den stüstaanden motor speciaal wat zijn inlaatorganen betreft. Op de bestendigheid der brandstof tegen de ontmengingbevorderende invloeden van vocht en koude heeft de wijziging der samenstelling gunstig effect. Dit geldt eveneens voor de toevoeging van smeer olie aan het mengsel bij tweetaktmotoren Hiermee wil allerminst gezegd zijn, dat de indertijd aanbevolen voorzorgen tegen vermenging met zelfs maar geringe hoe veelheden lek- of condensatiewater e.d. overbodig zouden worden. A. W. GROOTE OVERLEDEN: Te Am sterdam is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer A. W. Groote.. ontwer. per der stenografie-Groote. Dé thans ontslapene verliet op 40-jarigen leeftijd den militairen dienst als luitenant-kolo- nel. Ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De laatste tramritten der H.T.M. wor den thans als xvolgt gereden Lijn 1 Zuiderpark 18.35, 19.15. Lijn 3 Goudenregenstraat 18.50, Staats spoor 19.25 Lijn 4 Leeghwatërplein laan 19.20. Lijn 5 Appelstraat gracht 19.18. Lijn 6 Escamplaan 18,53. Stuyvesant- plein 19.14. tot Hobbemaplein 19.28 Lijn 7 Valkenboschplein 18.45 Laan van N O. Indië 19 18. Lijn 8 Holl Spoor 19.12, Promenade 19.36. Lijn 9 Holl. Spoor 19.06, 19.30. KRINGCOMPETITIE: Zaterdagavond vond m de badinrichting Mauritskade de eerste ontmoeting plaats van de kring- competitie van den kring ’s-Gravenhage en 'Omstreken. Er namen 20 clubs aan de wedstrijden deel. Het hoogtepunt van den avond was de 5 x 50 m. borstcrawl dames juniores, welke door Zian werd gewonnen. De voornaamste resultaten zijn: 100 m.’ borstcrawl heeren nieuwelingen: 1. J. Wijnberg. Waldorp, 1 min. 11.2 sec,; 2. J. Visser Zios. 3. L. Munnik. DZV. 100 m. schoolslag dames nieuwelingen: 1. J. Un ger. DZV 1 min. 37 sec.; 2. L. v. Veggel, de Zijl; 3. J. Happé Zian. 25 m. borst crawl meisjes adsp.: 1 C. Poot DZV 15.8 sec.; 2. W v. Mil. HZPC; 3. J. Reesink. 25 m. rugslag jongens adsp.: 1. N. Ruim- schotel. HZPC 18 sec.; 2. A. Kropff Zian; 3. H. Kruik. Zian. 100 m. rugslag heeren sen.: 1. J. Geerling DZV. 1 min. 15 4 sec.: 2. F. Ruimschotel: 3. H. de Tombe, de Zijl; 5 x 50 m. borstcrawl dames jun.: Zian I. 3 min 0.6 sec.; 2. HZPC 1; 3. DZV 1. Mochten wij gisteren een beroep doen op ’t publiek, om in dezen span nenden tijd de hoofden koel te houden, dit neemt niet weg, dat er momenteel een nerveuze spanning is ontstaan tengevolge van allerlei geruchten, die zich verspreiden gelijk een loopend vuurtje. Daarbij komt, dat tengevolge van de transportmoeilijkheden de huis vrouwen omhoog zitten en bij haar leveranciers o.a. geen aardappelen kun nen krijgen. Verschillende Nederland- sche officieele instanties zijn plotseling niet meer bereikbaar. Dit alles is aan leiding tot de noodige verwarring. De Nederlandsche Volksdienst, die in den loop der tijden zich er op beroemd heeft het volk te zullen dienen, schijnt, nu althans de leidende figuren verdwenen zijn, plotseling niet meer te fungeeren. Juist nu er kans is op nabije oorlogs handelingen is dit toch wel x allerzon derlingst, en bovendien in strijd met het decreet van den Rijkscommissaris, waarbij verlangd werd, dat een ieder zijn beroep, ambt of bedrijf op de ge wone wijze moest blijven verrichten. Hetzelfde geldt voor het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dat gisteren plotseling gesloten is en de bonzen alle N.S.B.-ers zijn zonder meer afgereisd. De lagere ambtenaren werden achtergelaten, zij mochten naar huis. Geen wonder dus, dat er geruchten zijn ontstaan. En dat men openlijk gis teren kon hooren, dat Geallieerde troe pen reeds Rotterdam hadden be^et, wat positief niet waar was. Van bevoegde zijde verzekert men ons, dat Breda ook niet bezet is, ja, dat er nog geen enkele Anglo-Amerikaansche soldaat op Nederlandschen bodem staat. Het Weer- machtbericht maakte trouwens gisteren alleen maar melding voorzoover dat de operaties in meest Noordelijke rich ting betreft van hevige gevechten bij Antwerpen en Bryssel. Is het wonder, dat er allerlei geruch ten ontstaan, de menschen nerveus worden, wanneer men hoort, dat lei dende persoonlijkheden wij hebben het alleen over Nederlanders de beenen nemen? Een dergelijke angst psychose hadden wij zeker niet ver wacht van menschen, die verklaard hebben, zelfs voor hun ideaal te willen sterven. Gedurende de overige uren wordt de gaslevering dus stopgezet. Deze beperking geldt ook voor: Wateringen, Poeldyk, Monster, ’s-Gravenzande, Naaldwyk en Honselersdyk. en den Westelijken rand der Ardennen, dat zij zich door Picardie en Artois den weg naar de Kanaalkust banen. Wat tot dusverre tegenover hen ge plaatst kon worden waren meestal slechts numeriek zwakke formaties, die over een breed front vochten en derhalve nauwelijks in staat waren tot uitgebreide actie, en welker dunne versperringsgrendel. geenszins ge- vechtsfronten in den gebruikelijken zin van het woord, het opdringen der vijandelijke tankstrijdkrachten wel konden vertragen en in andere rich ting dwingen maar op den duur niet tegenhouden. Hun taak was uitsluitend van vertragenden aard. Onder de be staande omstandigheden konden zij die niet beter volbrengen dan zij ge daan hebben en nog dqen. Conclusies als deze raken wederom aan de diepste oorzaak van onze moei lijkheden, het gebrek aan een totale krachtsinspanning. Dit feit kan eigen lijk slechts verrassend zyn voor den- volledige voorstelling heeft van de sterkte der wederzydsche krachtgroepen. Dit wordt thans anders. Juist op dit beslissende punt is immers de groote mobilisatie begonnen. Dat dit nog niet vroeger gebeurd is geeft ons niet het recht het verloop van den strijd tot dusverre uitsluitend in een negatief licht te zien. Het is een zeer tri viale, maar daarom niet minder nuttige wijsheid, dat men, om zonder zeer zware schade te lijden, in den oorlog terrein te kunnen verliezen, eerst terrein moet ver overen. Wij hadden den grooten strijd ook nooit tot op dit oogenblik kunnen doorstaan zonder de breede materieele en personeele basis, in de eerste jaren vaj^ den oorlog verworven. Dat wij haar thans voor het grootste deel hebben moe ten prijsgeven, is ongetwijfeld bitter en geeft aanleiding tot menige smartelijke vraag. De Japansche vloot is voldoende voor bereid om den tegenstander op het ge schikte oogenblik een beslissenden slag toe te brengen, aldus de bekende marine- strateeg admiraal Nakamoera in een ar tikel in de ..Asahi Sjimboen” Naka moera. een vroeger lid van den oppersten krijgsraad, gaat in dit artikel in op de hier en daar opgeworpen vraag over de inactiviteit van de Japansche vloot ge durende de afgeloopen maanden en hij verklaart dat iedere Japanner het meest volledige vertrouwen mag hebben in de marine des lands en haar mammen. Het luchtwapen heeft in dezen oorlog beslissende beteekenis. Voor den eind strijd tusschen 2 vloten, moeten de we- derzijdsche luchtmachten reeds de beslis- singsslagen leveren. Tengevolge van de productieovermacht van den tegenstander nebben de luchtgevechten boven de reus, achtige afstanden der Stille Zuidzee lan-, gen tijd getraineerd. Daarom is het moei lijk voor Japan om bij de nog bestaande wanverhouding in het aantal van de eigen vliegtuigen en dat van den vijand in een of twee groote zeeslagen de beslissing af Ve dwingen. Noch politieke beweegrede- lien, noch de openbare meenin.g mogen X’rhalve de Japansche vloot ertoe bren gen een strijd aan te gaan, die geen kans inhoudt op een volledig beslissend suc ces. Wanneer iedere Japanner zijn plicht vervult en bijdraagt tot de opvoering van de vliegtuigproductie, zal de dag komen, aldus Nakamoera tenslotte, waarop de zeemacht van Japan haar werkelijke kracht zal toonen. Een ten Zuiden van Antwerpen waar genomen pantserconcentratie van het Britsch-Canadeesche leger, welke blijk baar tot dezelfde divisie behoort, kon door het afweervuur der Duitsche artil lerie uiteengeslagen worden. Ten Zuiden daarvan slaagde een Amërikaansche pantsertop erin tot Leuven door te stoo- ten. De hoofdgroep van deze Amerikaan- sche stootgroep bevindt zich nog in het gebied Bergen-Charleroi Overigens wordt de Maaslinie van Di- nant tot ten Zuiden van Sedan door de Duitsche troepen gehandhaafd Op en kele plaatsen gelukje het vrij zwakken Amerikaanschen pantserafdeelingen den Oostelijken oever van de Maas te be reiken, doch zij werden in een tegen aanval van Duitsche strijdkrachten teruggeworpen, of zoo doeltreffend afge grendeld. dat zij zich niet konden ont plooien. Alleen in het gebied van Char- leville kwam het tot grootere gevechten op den Oostelftken oever van de Maas Een andere penetratie in de Maaslinie. bij Montherma. tusschen Charleville en Givet, waarbij de Amerikanen met be hulp van amphibiepantserwagens den anderen oever trachtten te bereiken, werd door Duitsche pantserjagers ver ijdeld. Ten Oosten van Verdun ontstonden slechts minder belangrijke gevechten met Amerikaansche verkenningstroepen Versterkte druk op Le Hdvre De druk van de Canadeesche troepen op het voorterrein van Le Hèvre is Maandag verder versterkt, meldt het D N.B. Aanbiedingen om te capituleeren werden door de Duitsche bezetting met beslistheid van de hand gewezen. Teneinde bij den komenden strijd om Le Havre de Fransche burgerbevolking te on-tzien. heeft de Duitsche bezetting den vijand het aanbod gedaan, 50.000 Fransche burgers te laten wegtrekken. Het voorstel werd afgewezen.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1