HEVIGE GEVECHTEN OM DE CITADEL VAN LUIK EN BU METZ No. 18894. 1944. Zaterdag 9 September. Nederl.-Indië Japan en >1 u de EERSTE STADS ED. Aanvallen Vrouwenhoekje Geldigheidsduur aardappelen 37 verlengd Gevechten voor de Bourgondische Poort BINNENLAND Wijzigingen in melkdistributie GELDIGHEIDSDUUR LOOPENDE BONNEN VERLENGD ZUINIG GEBRUIK VAN GAS EN ELECTRICITEIT aan Adriatische kust hervat Distancieeringsbeweging in het Westen vrijwel beëindigd Boter of margarine naar keuze KUNST EN LETTEREN Besan^on binnengedrongen STADSNIEUWS MELKVERSTREKK1NG EN BIJ VOEDING OP DE SCHOLEN STOPGEZET Strijd bü de bruggenhoofden in België Boelgarije in oorlog met Duitschland Sovjettroepen in Boelgarije DE GASLOOZE UREN Dewey over den oorlog Aanvallen tusschen San en Weichsel Geen rantsoenbonnen meer voor giftigen arbeid De plannen voor onafhankelijkheid MUSSERT BEZOCHT JOURNALISTENCLUB Weer een luchtaanval op Belgrado FINANCIEEL CONTRACTVERZEKERINGEN TOT DEKKING VAN MOLEST TIJDENS TRANSPORT Geïnterneerde Nederlandsche burgers in Indië COURANT IN de schikbaar is. en HAAGSCHE mededeelt. goederen Het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede: In verband met de zeer benarde kolenpositie wordt den verbruikers van gas en electriciteit dringend aangeraden, zoowel voor in- dustrieele- als voor huishoudelijke doeleinden de uiterste beperking in hun verbruik te brengen, opdat de voedsel bereiding en verlichting nog zoolang mogelijk voortgang kunnen hebben. De 59-jarige schilder C Bos, ai: Ouderkerk a d. IJsel, verloor te Rotter dam de macht over het stuur van zijn rijwiel en reed daardoor in een sloot Voorbijgangers haalden den man uit het water, maar toen waren de levensgeesten reeds geweken. worden de ca- Gras. enz. Weer 3 K.G. aardappelen Van 10 tot en met 16 dezer kan men op elk der bonnen ..Aardappelen 38” IJ kg. aardappelen koopen. Op bon „Toeslag 38” is 1 kg aardappelen verkrijgbaar. Op deze bonnen mag eerst Maandag a.s. worden gekocht. Op de bonnen boter 37A, reserve B76; C76. D76 en E76, welke van 3 tot en met 16 September geldig zijn verklaard voor het koopen van 125 gram boter, alsmede op bon 37B boter, aangewezen voor het koopen van 125 gram margarine, mag van heden af naar keuze boter of margarine worden gekocht. Op 13. 14. 15 e n 16 d e z e r z a 1 i n d e kunstzalen N. v. Duykeren, Balistraat al hier, o.m. een coNectie oude en moderne schilderen worden geveild, waaronder stukken van A. Cuyp, v. d. Sande Bak- huyzen, W. MariS en anderen De 48.jarige schipper H. W. A. van het schip „Bertha” is te Rotterdam in de Nieuwe Maas ter hoogte van het Maas- station overboord geslagen en verdron ken. Lam. z. E. Solleveld W. Houweling geb. de C. M. van der Haar geb. De hoofdinspectie voor de luchtbescher ming vraagt: „Zet gij, zoodra er luchtalarm wordt ge. geven, uw wagen aan den rechterkant van <*en weg en zet gij dan uw paard vast?” Interinf meldt: Op de historische slag velden voor de Bourgondische Poort (Oost- Frankrijk) zijn de geveCTiten belangrijk in hevigheid toegenomen. De uit het Zuiden aanvallende Amerikaansche en Algerijn- sche formaties werden in buitengewoon harde gevechten door de Duitsche troepen gestuit. Sterke Amerikaansche tankforma- ties slaagden er na urenlangen strijd in de stad Besan?on binnen te dringen. In de stralen kwam het tot zware gevechten. De Duitsche tankformaties verhinderden den Amerikanen de Noordelijke en Oostelijke buitenwijken te bezetten. Ook de citadel bleef hecht in Duitsche handen. Duitsche scherp schutters opgeleid in mouflage-leer heesters, takken maken hen bijna on zichtbaar (Orbis-Holland) Naar wij vernemen heeft de Haagsche Jeugddienst van het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd bericht ontvangen, dat met ingang van Maandag a.s. de schoolkindervoeding moet worden stopgezet, omdat het in verband met de omstandigheden niet langer kan worden toegestaan, dat bonlooze bijvoeding wordt verstrekt. Ook zal zeer waarschijnlijk de school- melkvoorziening geen doorgang meer kun nen vinden, aar.gezien geen melk in fles- schen meer mag worden afgeleverd. De Haagsche Jeugddienst, die, naar de directeur, de heer Westerweel, ons ver zocht mede te deelen. een zuiver gemeen telijke instelling is, vestigt voorts de aan. dacht van de ouders erop, dat de ver strekking van kleeding, schoeisel en klom pen normaal door zal gaan. De Sovjet-Russische berichtendienst heeft in den afgeloopen nacht de volgende verklaring gepubliceerd van het bureau voor de inlichtingen van het commissa riaat van buitenlandsche zaken te Mos kou: O.der verwijzing naar de verbreking der betrekkingen met Duitschland door de Boelgaarsche regeering en het feit, dat Boelgarije den oorlog heeft verklaard aan Duitschland. deelt de Sovjetregeering mede, dat »tij het thans mogelijk acht het verzoek van de Boelgaarsche regeering om wapenstilsfandsonderhandelingen te onderzoeker.. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Boelgaarsche omroep gis teravond medegedeeld, dat sedert Vrij dagochtend 9.30 uur Sovjettroepen, var de Dobroedsja uit, Boelgarije binnentrek ken zonder tegenstand te ontmoeten. De oud-premier, prof, Filof, is afgetre den als lid var den Boelgaarschen regent- schapsraad. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Wanneer de gas- en electriciteitstoevoer stagneert of want.eer men op ’t einde der periode slechts over weinig gas of stroom beschikken kar. komt het volgende te pas: Gortmout en havermout kan men onge kookt nuttigen, mits deze bindmiddeie»: van te voren, liefst 24 uur, worden ge weekt in ruim water. Vlugkokende ha ver- en gortmout zijn na eenige uren weeket! te gebruiken. Een smakelijk bord je pap verkrijgt men door het geweekte bindmiddel te vermengen met melk, sui ker of stroop. Moet dit gerecht den war. men maaltijd vervangen of als aanvul ling bij den broodmaaltijd dienst doen, dan verdient het aanbeveling, de geweekte haver- of gortmout te vermengen met fijn gesnedet. of geraspte groenten, zooals geraspte wortelen of bieten, geschaafde komkommer, schijfjes tomaat, fijngesne den spinazie of andijvie. Verlangt men naar iets warms en is het mogelijk een keteltje water aan de kook te brengen, dan kan met de geweekte bindmiddele met heet water, waarin een paar bouillon blokjes zijn opgelost tot soep verwerken. Ook dan is het goed, fijn gesneden rauwe groenten of tomatenpuree toe te voegen. Op dezelfde wijze kan men te werk gaan met verduurzaamd brood, foast of dfoge Omtrent de gevechten in de om geving van Antwerpen, waar een vijan- deljjk bruggenhoofd kon worden in gedrukt, wordt nog gemeld, dat een snelle Britsche pantserformatie in de omgeving van Beeringen er aanvanke lijk in geslaagd was aan de overzijde van het Albert-kanaal terrein te win nen. Een onmiddellük ondernomen tegenaanval op de flanken van dit bruggenhoofd, leidde tot afgrendeling van het hiaat. AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS: Ter beurze van Amsterdam werd giste ren bekend gemaakt, dat de maatregelen, welke op 5 September 1944. ten aanzien van de r.oteering en den handel zijn ge nomen, ook voor 8 September gehand haafd blijven. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb p. 3 m met JKikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modetal, 4.M, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bi) postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c. Max Blokzijl Wij ontvingen de volgende telefonische mededeeling uit Hilversum van den heer Max Blokzijl: „Er is geen sprake van. dat ik zou zijn vertrokken. Op hoog bevel ben ik naar elders gegaan om daar een afdeeling van het Departement van V. en K. te vestigen. Overigens heb ik het voornemen eiken avond te 21.30 over Hil versum I een overzicht te geven van de gebeurtenissen van den dag. in aanslui ting op mijn radio-oraatjes op Maandag en Donderdag”. ORGANISEEREN VAN TENTOONSTEL. LINGEN: Het dep. van Volksvoorlichting en K. maakt bekend, dat vergunningen tot het houden eener tentoonstelling tij. dig dienen te worden aangevraagd. Het openen eener tentoon stelling zonder toe stemming van het departement is verbo den. Aanvragen dienen gericht te worden aan het deparemectsgebouw. Prinsesae- gracht 21, alhier. DE NEDERLANDSCHE KINDEREN BOHEMEN EN MORAVIË. Blijkens een op Maandag 4 Sept, vandaar verzonden bericht, maken door den Nederlandschen Volksdienst naar het protectoraat Bohemen en Mora- vië uitgezonden kinderen het uitstekend. Zij zijn thans op één punt samengebracht, vanwaar zij. zoodra er een goede ver- voermogelijkheid is, naar ons land zullen terugkeeren. Reeds zijn in het begin van deze weele twee heeren der landelijke leiding van den N.V.D, uit Amsterdam vertrokken, om de kinderen af te halen en ze naar Nederland te begeleiden. Men deelt ons vanwege het Gemeente lijk Gasbedrijf mede Opent men vóór het tijdstip, waarop weer gas gebruikt kan worden, de gas kraan, dan kan op het oogenblik, dat het ga< in de leiding wordt toegelaten, de zich op den meter bevindende veilig- heidsk'ep zich niet openen. Men blijft dan van gas verstoken tot alle kranen weer gesloten zijn ook als de gasfabriek voldoende druk geeft Op alle penning- gasmeters bevinden zich veiligheidsklep pen en ook op vele gewone meters. Wil men dus zoo spoedig mogelijk na het beschikbaar komen van gas het gas toestel gebruiken, dan moet men de gas kraan van het toestel en ook de kraan aan den muur niét openen voor het tijd stip is aangebroken waarop het gas be- Duizendenen arrestaties in Lyon Volgens het Zwitsersche blad „La Suisse” is het leven in de door de Anglo- Amerikanen bezette stad Lyon volkomen gedesorganiseerd. Het zal weken duren, voordat het spoorverkeer kan worden her vat. Alle bruggen in Lyon zijn vernietigd In de door de Anglo-Amerikaansche bombardementen zwaar gehavende stad duurt de jacht der Gaullisteft op hun po litieke tegenstanders voort. Duizenden zgn. „collaborateurs” uit Lyon zijn gear, resteerd en in gevangenissen in de stad of in het fort Montluc opgesloten. De Gaullisten beschikten over lijsten, die volgens hun eigen zeggen, duizenden na men bevatten. In het Gaullistische hoofd kwartier verklaarde men, dat dit nog slechts het begin beteekent. drik 32 insp.. Wijk, M. I. S. S. van 26 z. ber Wijmenga Robert 17 z. ber.. Wil de. C. H de 51 hoofd kant, irrig., Wilde J B de 46 ambt., Willems. Hendrik 53 pol.. Winkelman. A J. M. 46 rep.bedr Wir t. Rudolf van de 47 werkz, öp gem - huis, Winterkamp, H. 39 onderdir. van een drukkerij. Wissekerke, S A 58 z ber„ Wisseiink D. B. A. 33 ambt.. Witte. B 36 insp. pol.. Wolzak J 27 werk? bij mij.. Woudstra, T. G. 38 z. ber., Wuck. H. C. 51 ass. insp. pol.. Zaalberg. A. 49 hoofd kant, boschw.. Zand. S. W. 45 werkz. in ziekenh., Zeben, R. J. E. van 54 schoolh., Zeylemaker, P. M. J. 53 leer hoogesch.. Zijl, J 56 werkz. bij gevang.. Zoest, L. W. A. 46 ambt., Zuur. J. J. P. 55 onderw., Zweekhorst W. G 41 on- derw. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5e afd. van het informatie bureau van hei Nederlandsche Roode Kruis, Jul. v, Stolberglaan 2729, te ’s-Gravenhage. onder opgave van zoo vol ledig mogelijke gegevens omtrent naam. voornamen, geboortedatum, beroep, werk gever en laatst bekende adres der geïti. tern eerden. bleef de opnieuw aanvallende vijand met zware verliezen steken. Aan dat punt van Szeklen in Zuidoos telijk Zevenburgen werden talrijke hef tige aanvallen van den vijand afgesla gen. Tegenaanvallen van Duitsche en Hongaarsche formaties wierpen den vijand op verscheidene plaatsen terug. Formaties van de luchtmacht bestookte! doeltref fend het vijandelijke ravitailleeri> gsver keer in het Roemeensche gebied. Aan den Noordelijken rand van de Woud-Karpathen 'en aan den Beneden- Narew zijn hernieuwde vijandelijke aan vallen mislukt door den taaien tegen stand van onze divisies. Van de overige deelen van het Oostelijke front worden geen gevechtshandelingen van beteekenis gemeld. Amerikaansche formaties bommenwer pers ondernamen terreura an vallen op plaatsen in Zuidwest-Duitschland. Vooral in de steden Karlsruhe, Mainz. Mann heim en Ludwigshafen ontstond schade en leed de bevolking verliezen. 22 Vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten Des nachts wierp een formatie Britsche vliegtuigen bommen op Neurenberg. Naar de Britsche berichtendienst uit Louisville meldt, heeft de republikein- sche candidaat voor het presidentschap. Thomas Dewey, in een verkiezingsrede gisteravond verklaard, dat een duur zame wereldvrede en een „veiligheids organisatie met de machtiging om zoo noodig geweld te gebruiken” door den gemeenschappelijken, onpartijdigen ar beid „van vele breinen” in het leven moet worden geroepen. Voorts pleitte Dewey voor de voortzetting eener nauwe samenwerking der 4 groote mogend heden de Ver S’aten, de Sovjet-Unie. Engeland en het China van Tsjoengking. In het algemeen is hij het ééns met he Amerikaansche plan voor na den oorlog, zooals dit op de conferentie van Dum barton Oaks werd ingediend Woordelijk zeide Dewey nog .De mili’aire vernie tiging van Duitschland en Japan moet absoluut en definitief zijn. Duitschland en Japan moeten volkomen worden ont wapend DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend; In Noord-Frankryk zijn vuandelijke aanvallen op de zeevestingen Brest, Boulogne en Duinkerken mislukt. In het vestinggebied van Le Havre werden gisteren 29 vijandelijke tanks en twaalf pantserverkenningswagens stukgescho ten. In Vlaanderen zijn onze nakomen de troepen nog altijd in harde afweer- gevechten gewikkeld met den ons vol genden vijand. Aanvallen van den vijand uit zijn bruggenhoofd Antwerpen naar ’t Noor den werden uiteengeslagen. Vijande lijke bruggenhoofden ten Noordwesten van Hasselt werden in een tegenaanval ingekrompen. De vijand leed daar bij zonder zware verliezen en verloor 21 tanks. Om de citadel in Luik en in het gebied ten Noordwesten van Metz wordt hevig gevochten. Tegen door gedrongen vijandelijke troepen worden tegenaanvallen ondernomen. Bij Besan- Con en verder Oostelijk aan de Doubs zijn onze uit Zuid- en Zuidwest-Frank- rijk teruggevoerde formaties in strijd gewikkeld met den van het Zuiden uit aanvallenden vijand, die met sterke strijdkrachten probeert naar de Bour gondische Poort doo£ te stooten. De gevechten aan de Adriatische kust, die tijdelijk in hevigheid waren vermin derd, namen in den loop van den dag weer in verbittering toe. Onze troepen sloegen evenwel alle vijandelijke aanval len, die ten deele zesmaal herhaald wer den. in zware gevechten uiteen. Een penetratieplek werd in een tegenaanval De geldigheidsduur van de aard- appelbonnen 37, welke aangewezen waren voor het tijdvak van 3 tot en met 9 Sept., is verlengd tot en met Zaterdag 16 dezer. Tusschen San en Weichsel zetten de bolsjewieken hun aanvallen met Krosno als zwaartepunt voort. Zij wierpen in dezen sector sterke infanterie en tank- forma.iès in den strijd, die gesteund wer den door fel trommelvuur. Terwijl de eerste bolsjewistische aanvalsgolf in het Duitsche versperringsvuur bleef liggen, slaagden daarna opdringende formaties er in een plaatselijke penetratie tot stand ie brengen, die echter door de Duitsche gre nadiers kon worden ingedijkt. Duitsche troepen zijn hier tot den tegenaanval over gegaan. De plaatsvervangend-president van het Rijksinstituut voor de geschiedenis van het nieuwe Duitschland, dr Gerhard Schröder, is, 35 jaar oud, aan hef Duit sche Westelijk front gesneuwld. - - 1 —er— j. -geeao. PRIJS DER AOVERTL: 1—11 m.M (S reg.) ƒ1.05. elke m.<M m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.U9. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. /O.fil p.m.lM. (Bewijsn. 5 ct., fr, p.p 10 <ft. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57. Dienstaanto ƒ0.36. Pers. gevr. ƒ0 48. Adv. „Br bur. v. d. bl." 10 c. meer. Van 17 tot en met 30 September 1944 zullen in het z.g. wettelijk gebied in het Westen des lands (zóne I en II) voor hou ders van bonkaarten KC 410 bonnen voor taptemelk in plaats van melk worden aangewezen. Houders van bonkaarten KD 410 ontvangen voor een derde deel melk en tweederde deel taptemelk, terwijl hou ders van bonkaarten KE 410 hat volle rantsoen melk blijven behouden. Tevens wordt voor het geheele land de geldigheidsduur van de thans loo- pende bonnen 37 en 38 voor melk ver lengd tot en met 30 September a.s. De bonnen 37 en 38, welke voor het koo pen van taptemelk werden aangewezen, blijven geldig tot en met 16 September. Men houde hiermede met de verdeeling van het melkrantsoen rekening. Aan hen, die giftigen arbeid ver richten, zullen tot nader order geen rantsoenbonnen voor melk worden uit gereikt. De reeds uitgereikte rantsoenbonnen melk bleven echter hun geldigheid be houden. M Schouten geb. Oosterveen d J M. Hulspas geb. Doon. z OVERLEDEN: J. P. van Dorp man van K. Wehrman, 65 j. H. Janssen, man v. J. M. Maaskant. 72 j. M. J. Taal, vr v. C. J Overduin 71 j. A. den Heijer, vr.v. M. Jongejan, 58 j. L. Grootveld, gesch. man, 77 j. E. J. Barciszewski vr. van M W. Ruis. 41 j. C. M Gub ong. vr., 18 j. B. J, M. Rosens, ong. vr 24 j. H. J. H Leussink man van G. K. Buf fer 47 j. A. A van Wijlen, man van G. A. Drenth 60 j. Th. M. van Beek, ong. man. 57 j. C. J. van der Ende m. v. C. P. Montfoort 46 j. A. Bergwerf, wedn. v. T. v. Steenis 67 j E. E. L. Coppyn. ong. vr.. 83 j, Var. den tweeden plaatsvervangend voorzitter van het bestuur van de vak groep transportverzekering oeursbedrijf ontving de afd. Rotterdam var. de vak groep makelaars in assurantiën en assu- rantiebezorgers een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat de aigemeene le denvergadering den oorlogstoestand der mate critiek er. onoverzichtelijk had ge oordeeld. dat redelijkerwijs niet kan wor den verwacht, dat assuradeuren zich nog langer verbinden, molestverzekeringen onder contract te loopen Zij was ver der van meeting, dat door een uitdruk- Kehjke opzegging van de molestcontrac- ten belanghebbenden beter gediend zijn dan met het afwachten van de onder breking der mogelijkheid tot schriftelijk verkeer waaruit dan automatische opzeg ging zou voortvloeien. De vergadering heeft unaniem gelast met het oog op de overeenkomst tus schen transportverzekeraars en makelaars tot de collectieve opzegging van alle con- ‘.ractverzekeringen tot dekking van molest zoodat deze molestdekking een einde neerfit -e middernacht van 9 dezer. De on- dervakgroep Beursbedrijf Amsterdam is daarmede in kennis gesteld en de bedoe ling iigt voor de nog geldende molest- premies eveneens te middernacht van 9 dezer te annuleeren. De vakgroep transportverzekering beurs bedrijf afd Rotterdam deelt voorts mede dat reeds met ingang van 7 Sept, de pre mies van het landmolesftarief en van het molesttarief voor waarden voor reizen binnen Nederland zijn vervallen, aangezien gebleken is dat assuradeuren te Amster dam reeds Dinsdag j.l. een kennisgeving hebben laten uitgaan, waarbij het verval len der tarieven op dezen datum werd medegedeeld Naar te Tokio bekend wordt, aldus het D.N.B. zijn de voorbereidingen voor de komende onafhankelijkheid der bevolking van Oost-Indië reeds aan den gang. De woordvoerder van de regeering, legoetsji, heeft in dit verband Vrijdag aan vertegenwoordigers van de buiten landsche pers verklaard, dat de nadere bijzonderheden echter nog niet gepubli ceerd konden worden. Het was hem on mogelijk, reeds thans iets over het tijd stip der onafhankelijkheid of over de gebieden te zeggen, die hieronder zouden vallen. legoetsji liet echter dóórscheme ren, dat de onafhankelijkheid zich niet alleen lot Nederlandsch-Indië zóu uit strekken, doch ook tot de gebieden, die eens onder Engelsch bestuur hebben ge staan. Daarmede, zoo betoogde woordvoerder, komt Japan ook hier een vroeger gegeven politieke belofte na* Niemand zal zoo naief-zijn aan te nemen, dat de Japanners ars politieke philantropèn naar Indië zijn gekomen en uit pure philantropie Nederl -Indië „on afhankelijk” willen maken, dat wil dan nog zeggen, bepaalde gedeelten ervan, die nog nader zullen worden aangeduid Behalve dat zij de met de Japanners samenwerkende inheemsche nationalisten in dezen crisistijd nauwer aan zich willen bidden beoogen zij met hun zoogenaam de onafhankelijkheidsverklaring zich vóór alles economische en militaire voordeelen te verzekeren Of „onafhankelijkheid” voor de inheemsche millioenenbevolking op den duur catastrofale gevolgen zal hebber^ is hun zorg niet. Wij weten, dat de ontwikkelde inhe.emschen altijd van meening zijn geweest, dat zelfbestuur onder bepaalde vormen slecht.? ge'eide- lijk kan worden ingevoerd en deze ge zonde opvatting werd ook door verschei dene nationalisten gedeeld. Meer zullen we voorloopig over de Japansche plan nen méar niet zeggen. De Japanners hebben den laatsten tijd méér plannen gemaakt, die anders zijn uitgeloopen De Leider heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Journalistenclub, sedert kort gevestigd in het gebouw van het Persgilde en het Verbond van Journalis ten aan het Bezuidenhout.'Hij onderhield zich uitvoerig met verschillende journa listen over de gebeurtenissen der laatste dagen en bezichtigde tevens de verschiL’ lende werkkamers en clublokalen. Collectieve opzegging In den Wieringer. meerpolder is men op de groote bedrijven bezig met het sorteeren van de zaaiaardappelen voor 1945. Precies op maat komen de po ters uit de groote sorteermachines (C.N,.F.-Kuiper) Naar Reuter uit Istanboel meldt, is de Sovjet-Rus sische zaakgelas tigde te Sofia, Kir. sanof. Vrijdag, op weg naar Moskou, in Turkije aange komen. Gisterochtend hebben Anglo-Amerikaan sche vliegtuigen opnieuw Belgnado aange vallen. Onder meer werden 2 duidelijk ge kenmerkte lazaretten door zware bommen getroffen In het centrum en de buiten wijken werd aanzienlijke schade aan Kui zen aangericht. De bevolking leed opnieuw aanzienlijke verliezen. Volgens de tot dus ver ontvangen rapporten werden alleen in het gebied van Belgrado 3 der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Naar het Deen, sche ministerie van Buitenlandsche Zaken mogen uit Denemarken niet meer naar Finland worden uitgevoerd. AFSLUITING ONBEWOONDE WONIN- NINGEN. In de Bouw- en Woningverorde- ning is een bepaling opgenomen, waarbij de eigenaar van, rechthebbende op of be heerder van een leegstaande woning of een leegstaand ander gebouw verplicht is, op aanschrijving van den burgemeester, dié woning of dat gebouw van de daarbij be volen middelen tot afsluiting te voorzien. Op deze wijze hoopt het gemeentebestuur het stukgooien van ruiten en het vernie len of plunderen van onbewoonde percee- len te voorkomen. JUBILEA: Vrijdag 15 Sept, hopen de hee- ren J Diependaal. chauffeur-besteller en A. Vianen koetsier-besteller bij de N.V. A.T.O v. Gend en Loos den dag te her denken. waarop zij 25 jaar geleden in dienst getreden zijn DE AMBACHTSSCHOOL. De burgemees ter heeft aan de vereeniging ,,De Am bachtsschool te s-Gravenhage” toestem ming verleend tot het instellen van een cursus tot opleiding voor vakbekwaamheid in het schildersbedrijf aan de 2de Am bachtsschool de la Reyweg. AFHALEN BONKAARTEN: Uitreikings. gebouw Groot Hertoginnelaan en Alida- straat 1 Loosduir.en Maandag van 8 30 16.30 uur de letters Burger t/m Drib. In de bijkantoren Ooststraat 1 en Ruych- rocklaan 178 Maandag var 8.4512.30 en van 1416 uur de letters Krof t/m Mar. DOOR GAS BEDWELMD: Tijdens werk zaamheden aan de gasleiding, in een per ceel ih de Jan van der Heydenstraat, is gisteren de gasfitter J. A. G. uit de Mo- lenaarstraat door uitstroomend gas be dwelmd geraakt De man werd overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal. waar hij is opgenomer. OPENSLUITING IN DE SPAKENBURG- SCHESTRAAT: Door middel van open sluiting hebbeti onbevoegden zich toe gang verschaft tot een woning in de Spa. kenburgschestraat. Weggenomen werden een vloerkleed, een pendule, een stofzui ger. linnengoed, dekens en kleedingstuk- kee DE N.V.D. IN DEN HAAG: Volgens me dedeeling van den stedelijken leider van den Ned Volksdienst zijn het stedelijk kantoor in de Prinsestraat 57 benevens de 5 bekende bijkantoren nog steeds ge opend. Een inwoonster van den Haag heeft aan het stedelijk kantoor een be langrijk bedrag aan geld geschonken. kaken. Men kan deze producte: met bo ter besmeren er, daarna met heeten bouillon overgieten, waarna men er wat fijn verdeelde rauwe groenten over strooit Heeft men geen brandstof genoeg om aardappelen te koken, maar kan mee wel een pan met water een paar minuten aar. de kook nouden, dan kan men snel eer. stevige soep maken met behulp van zeer fijn geraspte rauwe aardappelen. Mei brengt het water met de bouillonblokjes of het soeptablet aan de kook en voegt de geraspte aardappeler, en zoo mogeiijk wat fijn gehakte soepgroenten (spinazie, wortel, snijboonen e.d.j toe. Laat de soep 5 minuten doorkoken en maakt ze op smaak af met wat boter, zoo noodig aroma, peterselie of selderij. Geallieerd bruggenhoofd over het Albert-kanaal Interinf meldde gisteren De groote ge. bieden omvattende distancieeringsbewe- gingen. waartoe de Duitsche leiding, na de doorbraak van Amerikaansche pant- serformaties naar Avranches het besluit moest nemen, kunnen thans in groote trekken als geëindigd worden beschouwd Een aantal goed aangelegde en krach tig verdedigde vestingen in Bretagne en aan het Nauw van Calais, alsmede krach tige verzet groepen tusschen de ver naar voren gestoten pantserwiggen buiten be schouwing gelaten, hebben de Duitsche divisies théns een linie betrokken, die - den benedenloop van de Schelde het ingekrompen. Voor onze heroverde linies 'Albert-kanaal, de Maas en in groote AX rtVXM Al X IX n M Tl A 1 A A >4 A trllnAA AX X 1 - - 1 trekken den bovenloop van de Moezel volgt. Van daar uit heeft de linie, in een ver naar het Westen vooruitspringende bocht van het front, aansluiting met de Zwitsersche grens, ten Noorden van het Meer van Genève. Donderdag hebben Canadeesche gemo toriseerde en tankformaties in het Vlaamsche kustgebied vergeefs getracht Duitsche gevechtsgroepen in te sluiten Zij werden overal, ten deele met zeer zware verliezen afgeslagen BURGERLIJKE STAND (9 Sept.) BEVALLEN: G. Steegman geb. Winia, z. H, N, Wagemaker geb. Deurioo d. A. F. M Peeters geb. van Seggelen, d. J van der Plas geb. Vrolijk, d. M. H. C. van West geb Korff. z. E. Kölker geb. Berendrecht. z. M. H. van den Steen geb Wassink d T. J. E de Wolf geb. Simonis. d. A. R. Snijders geb. de Decker z. N. Lubbers geb. van der Burg, ,d. W. J. Voortmans geb. Bakxer, z M. J. Huisman geb Geerts. z. A. M. Bekink geb I geb. Boers z. H. T”. 2Z-ll..c Peereboom. z. P. A. Tromp geb Graaff z - Mineur, z. A. C. F. de Boer geb. Dijk, z. J. A Starrenburg geb. van der Hoe ven, d M. Harmse geb. Burghout d. Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving wederom opgaven van in Ne_ landsch-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen 'vindt men een korte aanduiding om trent leeftijd en beroep. Aalst. J. F, van 55 onderw.; Alberts, Altiert 32. insp. uitv. macht. Alers, Ro bertas 53 insp. cultures. Ambachtsheer, A. J. C. 55 autobedr.. Andringa S. H. 44 handel. Appeldoorn, Johannes 50 schoolh., Aronstein, E. 50 z. ber.. Asper- slag, J. G, W. werkz. bij bouwbedr., Aveyden van Duym. W. F. van 30 bosch- arch., Baat, J. H. de 50 schoolh.. Bakker. G. E. 34 werkz. bij mij., Bakker. H. A. P. 48 schoolh.. Baud. A. T. 45 werkz. kant, fin., Beaudoux. J. A 50 gep Beek. J. W. J. 48 werkz. spoorw.. Beek J. van 46 pol., Berg. H. I, 42 ing Bergman, G. J. 56 apoth., Besijn. J, werkz. bij mij., Biezeveld, H. 70 werkz. bij zwem- inr.. Bloeks, A. G G. R. dir. mij.. Bode, J. F. 42 werkz. bij gem.huis. Boer. J. P: J. de 39 pol., Boer, C. der 60 scheepsbouwk. ing., Boer, Annie de 42 ber. onbek., Boeye. A. N. 54 vicepres. plaats, rechtb,. Bohmermann. M. G. 40 ber. onb„ Bokhout, C. F. 17 ber. onb.. Bominaar. A. J. 46 schoolh.. Bommel. J. L. van 49 dir. gevang.. Bonzet. N. J 33 pol.. Boo, L. J. de 47 onderinsp van pol., Boonl. Jasper. 34 insp. uitv. macht. Boonstra. Tjitse. 46 pol.. Borg. Luut v. d 4 z. ber„ Borst, A. E. W. 38 insp. pol..- Borst. P, W. 3 z. ber.. Bosch. C. A. v. d 50 onderw.. Bosse. P. J. 85 ber. onbek.. Botellho. E. A. ber. onb.. Botellho. E. H, 19 z. ber., Botellho. F. J. 12 z. ber.. Botellho, J. C. 38 ber. onb., Boudewijns, G. S. J. 36 werkz. bij drukkersbedr.. Bouw. E. G. 55 onderinsp. pol.. Bouwer. P. J. 51 ambt, bij rubberrest.. Braam. H. S. van 29 ber. onb.. Braam. M E. L Y van 50 ber. onb.. Braay. Peter, 5 z. ber.. Brandts. T. M. 41 onderwijzeres. Brard. Carolina, 45 ber. onb.. Brard. Florence 30 ber. onb.. Brard. P H. 14 z. ber., Breer. R E. 19 z. ber.. Brest Jeanett ber. onb.. Brest, Louis, 46 werkz bij mij.. Bretoi Donald 3 z. ber.. Breton, G J. T. 29 ber. onb.. Breton. H. T. F. 10 z. ber., Breton. J. J L. 5 z. ber.. Breton, S. G. 5 z. ber.. Bijl. W. F. D van der 36 ber. onb Bijeiveld. J, W. 40 pol.. Ver- schuer, F. B. baron van 50 insp. boschw., Waveren. W. F van 46 pol. insp.. Weesie. P 59 gep.. Wempe. Adrianus 40 insp. uitv. macht, Wente. Frederik. 51 industrie ing., Westdijk. C H 56 afd. hoofd trans- portkant.. Westerman. Anton 53 ass. Jnsp.. van pol.. Westerveld. F. T 55 ass. insp. pol.. Westra. A. H 47 hoofd opleid.school ambt., Wetzer. J. A Weverling F. W M. Wezel. P. H. van 53 Widt. G. de 47 ass. insp pol.. Wiegers, Quirinus. 38 ass. insp pol Wielinga, Hén- 40 werkz. gevang.. 46 hoofd gevang., werkz acc.kant.. Wiegers, Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Soheveningen, KelzenMraa* 619 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaai Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh, H. E. G Ruys. HeerenstnuM 124, Tel, 775035; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J iB^van Beters fr,, Theresiastraat 105*. Tel. 772444.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1