HEVIGE GEVECHTEN IN BELGIE RADIO REDE VAN MUSSERT Maandag 11 September. No. 18895. 94 Doodvonnis uitgesproken tegen Gördeler, graaf Helldorf, von Hassell e.a. Éif Het geloof: Hitler wint toch, blijft 1 4 ED. Nieuwe regeering in Boelgarije r Veel slachtoffers in Le Havre Statuut De aanslag op den Führer VAN OVERAL BINNENLAND Luchtaanvallen op verkeersmiddelen HET VERBRUIK VAN VASTE BRANDSTOFFEN Negentien personen gedood Onbevoegd bezit van radiotoestellen is strafbaar Uitwijkbeweging naar stellingen in de Apennijnen Voor volk en vaderland, hou zee! Mussert spreekt in de persconferentie Duitsche oorlogsbodems aangevallen Diverse arrestaties De Sovjettroepen in Boelgarije De Rükscommissaris bezocht Limburg en Noord-Brabant Luchtaanval op Weenen Luchtaanval op de Philippynen Conferentie Roosevelt-Churchill in Quebec „Hebt uw vaderland lief” Nieuw proces voor volksgerechtshof Afhankelijk van een vergunning c de vliegtuigen een instelling worden bommenwerpers uit: de Geallieerden doen aanvallen in Noorde lijke richting; strijd ten Zuiden van Maastricht gemeenten en Officieel wordt medegedeeld: Zondag j.l. werden in verschillende deelen des lands door Anglo-Amerikaansche vlie gers in scheervlucht weer aanvallen ge daan met boordwapens op personen treinen, trams en motorrijtuigen. deze terreuraanvallen werden negentien Nederlanders gedood, 22 zwaar- en 23 licht gewond. De meeste dezer slacht offers zaten in trams. HAAGSCHE Het Rijkscommissariaat deelt mede: Er bestaat aanleiding er op te wijzen, dat het bezit en het gebruik van radio toestellen zonder daartoe strekkende schriftelijke vergunning verboden is. Dit geldt ook voor gevallen, waarin ge- evacueerden, die tot luisteren bevoegd waren, hun toestel aan bekenden of vrienden hebben afgestaan. De afge geven luistervergunningen zijn persoon lijk en niet voor overdracht vatbaar. Dergelijke toestellen moeten onmiddel lijk op het naaste politiebureau worden afgeleverd. De „Tribune de Genève" meldt uit Frankrijk, dat Albert Chichery in het departement Indre door de Fransche bin- nenlandsche strijdkrachten is geëxecu teerd. Chichery was lid van het eerste ministerie van Pétain en maakte later deel uit van het kabinet-Laval. De uitgeweken Grieksche regeering heeft haar zetel verplaatst naar het ge bied van Napels, waar de premier, Pa- pandreoe, en de meeste ministers reeds zijn aangekomen. De bestrijding van tanks De pas opgestelde nieuwe Duitsche di visies, die overal in het Rijk de laatste instructies krijgen, of reeds op weg zijn naar het front, hebben uit vrijwilligers speciale „Panzerschreckzüge” opgesteld, die met de modernste middelen voor den strijd op den korten afstand voor de be strijding van tanks zijn opgeleid en uit gerust. van maarschalk Pétain afgeschaft Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de regeering van de Gaulle in een bekendmaking medegedeeld, dat het Fransche statuut van maarschalk Pétain met al zijn wetten wordt ^fgeschaft en dat Frankrijk een republiek blijft. Generaal de Gaul’e heeft eenige wijzi gingen in de voorloopige regeering aan gebracht. O.a. is tot minister van Bui- tenlandsche Zaken benoemd Georges Bi- dault, die in de verzetbeweging een groote rol speelde en hoofdredacteur van een katholiek blad was. VERZEKERDEN BIJ DE DEUTSCHE KRANKENKASSE De waarn. secr.-gen. van het departement van Sociale Zaken deelt mede, dat op verzoek van den di recteur van de Deutsche Krankenkasse für die Niederlande, dr. Sauer, het de partement van Sociale Zaken de belangen van de verzekerden bij deze zoo mogelijk zal behartigen. In verband met de vanwege de Deut sche Krankenkasse te verleenen genees kundige verzorging worden artsen, apo thekers enz. verzocht de normale hulp te blijven verleenen. De hieruit voort vloeiende kosten kunnen op de gebrui kelijke wijze bij de daarvoor in aanmer king komende instanties worden gedecla reerd. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. Sm, met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol, Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p, met Modefol. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. ar. 5 c.. fr. pj>. 10 c. Twee vragen En gij, mijtte volksgenooten, die niet 1 met ons staat, maar het geluk van volk en vaderland in andere richting zoekt, 1 ook gij weet dat de beslissing nadert. Spoedig zullen wij weten. Maar wij allen begrijpen, dat het niet gaat om ons, maar om de toekomst van ons volk, dat wij 1 lief hebben. Twee dingen meen ik ook met recht aan u te kunnen vragen. In de eerste plaats om respect te hebben voor de taaiheid, de onver zettelijkheid en den moed van het Duitsche volk, dat in Europa den strijd reeds jaren voert tegen drie vereenigde wereldmachten en niet op de knieën te krijgen is. De geschiede nis zal dit eens als een heldendom zonder weerga boekstaven. Voorts, en dit het laatst en boven al: Hebt uw vaderland lief en blijft onder alle omstandigheden gelooven in de goede en groote gaven van ons volk, dat ook gij wilt dienen. Uit deze moeilijke periode zal het opstijgen. Ons Godsvertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en onze eer bied voor den arbeid zullen ons dra gen, juist nu. de vijanden en sedert 1942 het militaire verraders de politieke samen anderen kant tot In de persconferentie, welke heden in het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten te 's-Gravenhage. werd gehou den. heeft Mussert voor een groot aantal journalisten 'n uiteenzetting gegeven over den algemeenen toestand des lands, de militaire ontwikkeling en de positie van de N.S.B. De naaste toekomst Wat de naaste toekomst ons zal bren gen, dat kan niemand weten, maar een paar dingen staan toch vast, die hier ge zegd moeten worden. Voor de onverschil ligen. wien het lot van volk en vaderland niets interesseert, die alleen hun eigen belangen najagen, daarvoor spreek ik niet. Voor het grauw, al of niet met een boord om, dat in troebel water denkt te visschen, spreek ik ook niet. Mijn ge dachten gaan uit naar de groote massa van ons volk, dat eerlijk en trouw niets anders dan het goede wil. Die groote massa staat in twee deelen verdeeld: heb eene deel zegt en hoopt, dat de Ameri. kanen hier een vrij en gelukkig Neder land zullen maken; het andere heeft de overtuiging, dat een vrij en gelukkig Nederland nimmer zal kunnen ontstaan in een Europa, beheerscht en verdeeld door het Russische communisme eeuer- zijds en het Amerikaansche kapitalisme anderzijds. Wij, Nederlandsche Nationaal- Socialisten, vereend in de N. S. B„ geloofden en gelooven nog, dat ons het Nationaal-Socialisme gegeven is, om Europa te redden van de dreigende overheersching door Sovjet-Rusland en Amerika. De strijd is zwaar, de ongunst der tijden is over ons gekomen, maar het geloof is gebleven. Het geloof: Hitler wint toch. En een nieuw Europa, een vast verbond van vrije volkeren, zal onder zijn leiding ontstaan. In dit nieuwe Europa moet plaats zijn voor een sterker en welvarender Neder- landsch volk dan er ooit geweest is. Daarvoor strijden en lijden wij duizenden en duizenden lijden nu. Het leed is een stuk van den strijd. Daar moeten wij doorheen. Daar aan is niets te doen. Hedenochtend vroeg hebben 30 Beau- fighters beveiligingsvaartuigen der Duit sche marine nabij Terschelling met bom men en boordwapens aangevallen. Het meerendeeel der neergeworpen bommen richtte geen schade aan. Op een Duit sche boot werd de rakettenmunitie ge troffen, die in de lucht vloog. De be manning van de boot leed verliezen voor, al aan gewonden. Twee vliegtuigen wer den neergeschoten, twee andere kregen treffers en men kon waarnemen, hoe zij brandend wegvlogen. Naar Reuter uit Sofia meldt, is onder leiding van den vroegeren minister president Kimon Georgieff een nieuwe Boelgaarsche regeering gevormd. Bjj Koninklijk decreet zijn de regen ten Prins Kyrill en Michof afgezet en vervangen door prof. Ganef en Pawlof. Gearresteerd zijn alle ministers, die sedert 1 Januari 1941 in functie zijn geweest, alsmede alle ambtenaren, die verantwoordelijk zijn voor de huidige catastrofe. Hun vermogen komt aan den Staat. De ministerraad benoemt een delegatie onder leiding van prof. Michailof voor het voeren van vredes onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Tegenregeering gevormd Het D.N.B. meldt voorts, dat, ten einde de werkelijke belangen van het Boelgaarsche volk te behartigen en de bondgenootschappelijke betrekkin gen tusschen het Groot-Duitsche Rijk en Boelgarije voort te zetten en te versterken, onder leiding van den be kenden Boelgaarschen staatsman prof. Alexander Zankoff een nationalisti- sche regeering is gevormd. Prof. Zankoff is de leider van de volk- sche sociale beweging van Boelgarije. Interinf meldt; Behalve de reeds ge melde Sovjet-bruggenhoofden aan den Donau kon geconstateerd worden, dat een sterke Sovjet-Russische gemotori seerde colonne van Silistra uit zich in Zuidwestelijke richting op Boelgaarsch gebied in beweging heeft gezet. De Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart, bezocht in de afgeloopen dagen de pro vincies Limburg en Noord-Brabant, en wel in ’t bijzonder de steden Maastricht, Eindhoven en 's-Hertogenbosch, waar hi.i de daar gevestigde bestuursinstanties controleerde. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, ll Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In den sector van Brugge tot in het gebied ten Noordwesten van Hasselt sloegen onze gevechtsgroepen alle po gingen van den vijand om zijn bruggen hoofd over het Albert-kanaal uit te breiden af. In het penetratiegebied van Beeringen vielen valschermjagers op verrassende wijze den Britten in de flank, vernietig den een groote volgeladen transport- colonne en bliezen munitie- en benzine- opslagplaatsen op. In dit gebied werden in de afgeloopen dagen 52 Engelsche tanks, voor het grootste deel met strijd middelen voor den korten afstand, ver nietigd. Zwarë gevechten tegen den met tanks verder naar het Noorden aanval lenden vijand zijn daar gaande. Op de lijn Verviers-Metz dringt de vijand over een breed front tegen onze achterhoede- troepen op. Talrijke aanvallen werden afgeslagen. f Sterke vijandelijke aanvallen op het landfront van de vesting Le Havre hiel den den geheelen dag en nacht aan. Eerst na zware gevechten kon de vijand met zware verliezen een geringe penetratie tot stand brengen, die afgegrendeld Werd. Ten Zuiden van den Mont Cenis en aan den Maddalena-pas veroverden onze troepen belangrijke borgstellingen. Aan de Engelsche kust en in het Kanaal brachten duikbooten 11 schepen met i 43.000 brt., alsmede 1 torpedojager, 1 fre gat en 1 mijnenveger t<*t zinken. Drie an dere transportschepen en ee»j torpedo- jager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Aangenomen kan worden, dat een deel dezer schepen gezonken is. Be veiligingsvaartuigen van de marine scho ten boven de Duitsche Bocht en in de Middellandsche Zee 6 vijandelijke jacht bommenwerpers neer, 1 COURANT. Gisteren hebben Amerikaansche bom menwerpers voor het eerst een terreur- aanval gedaan op de binnenstad van Wee nen. Dit gebied bezit geen enkel militair doel, echter een overvloed van prachtige historische en kunsthistorische zeer waardevolle monumenten, waarvan een groot aantal door de Amerikaansche bom men is vernield. Vernield of zwaar be schadigd werden o.a. het historische Ball, haus-gebouw, eertijds de zetel van de Oostenrijksche regeering, het Hongaarsche gezantschap, Schubert’s wereldberoemde „Dreimaderl Haus”, het oude paleis aan de Herrenstrasse en verscheidene in ba rokstijl gebouwde patriciërshuizen aan de Graben, één van de voornaamste stra ten v^n Weenen. Naar uit Tokio wordt gemeld opereeren in de wateren rond de eilanden Palau en Jap nog steeds sterke Amerikaansche vlootstrijdkrachten, die vooral uit vlieg- tuigmoederschepen schijnen te bestaan. 9 September des ochtends vielen meer dan 300 Amerikaansche bommenwerpers en jagers, die waarschtfnlijk' van deze moederschepen gestart zijn, het eiland Mindanao (Philippijnen) aan, waarbij zij echter door den onmiddellijk in actid komenden afweer hevige verliezen leden’ Aan den luchtaanval op Palau en Jap namen ongeveer 1700 vliegtuigen deel. Men acht het niet uitgesloten, dat deze hevige luchtaanvallen landingen der Amerikanen in dit gebied van den Stillen Oceaan moeten voorbereiden. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (5 reg.) /Itt». elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) 0J19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct., fr, p.p 10 dt. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.67. Dienstaanb. ƒ0.98. Pers gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v d. bl." 10 c. meer. Verduisteren: van 20.uur tot 7 uur EERSTE STADS Weermacht deelt mede: De bezetting van de zeevesting Brest sloeg ook gisteren alle, met zeer groote hoeveelheden materiaal ondernomen aan vallen van den vijand op de vesting zelf, na verbitterde gevechten af. Het schier- Conquet ging verloren. Over- j_ -l nog DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 September. Het Opperbevel van de v De strijd der N.S.B. sedert 1940 Van 1940 tot heden stond de N.S.B. nog meer dan tevoren in het teeken van den strijd tegen het communisme en ’t kapi talisme en van de noodlottige gevolgen, die wij zouden ondervinden als zij nog sterker dan voorheen over ons zouden komen. Noch ’t communistische Rusland, noch het super-kapitalistischè Amerika zal ons volk iets goeds kunnen brengen, maar wel ontzaglijk veel ellende, wanneer Europa door ben zou worden beheerscht. Daarom stonden wij en staan wij naast en met het nationaal-socialistische Duitsch- land, dat Europa daarvoor tracht te be hoeden in een jarenlangen gigantischen. strijd en dat niet zal kapituleeren. Evacuatie van vrouwen en kinderen der N.S.B.-ers Nu eerst een woord over de evacuatie van de vrouwen en kinderen der N.S.B.-ers naar het Noord-Oosten van het land. Maandagavond heb ik in het hoofdkwar tier alle districtsleiders der Beweging bijeen gehad, om hun den order te geven de vrouwen en kinderen van leden, die zich bedreigd gevoelen, uit het Zuiden en Westen des lands te evacueeren naar het Noord-Oosten. Van Dinsdag af is daaraan gevolg gegeven door duizenden, begeleid door mannen, die daarna hadden terug te keeren om in de Landwacht hun plaats in te nemen. Ik wil u mededeelen, mijne volksgenoo- ten, dat u daaruit niet moet opmaken, dat ik geloof, dat ons volk in staat is tot moord op vrouwen en,kinderen. Dan zou het zijn een doortrapt slecht volk en ook na alles wat ik in 12 jaren heb on dervonden, ben en blijf ik van meerling, dat ons volk een goed volk is, waarvoor het de moeite waard is, het leven in te zetten. Maar gij weet allen, dat het grauw op de loer ligt om zijn booze instincten bot te vieren. Geweld aan vrouwen en kinderen door hen bedreven, zou ten laste komen aan ons gansche volk en den we deropbouw aan de volksgemeenschap, die straks gaat beginnen, onnoemelijk ver zwaren. Dit moet voorkomen worden. De mannen hadden order op hun posten te blijven, met dien verstande, dat zij niet verhinderd zouden worden in hun na tuurlijk recht en hun natuurlijken plicht om vrouwen en kinderen eerst in veilig heid te brengen. Zoo is geschied, met dien verstande, dat in de drie Zuidelijke provincies de dis trictsleiders verder mochten gaan dan voorgeschreven was en in Gelderland zich bijzondere omstandigheden hebben voor gedaan. die bijzondere maatregelen wet tigden. Natuurlijk zijn er, die hun posten onrechtmatig verlaten hebben, maar dit zijn de uitzonderingen, die altijd en overal zullen voorkomen. Niet naar hen zien wij meer om, maar naar de honderden en honderden, die op eenzame posten staan,1 vrijwel of geheel verlaten en die onverschrokken hun plicht doen. Zij dra gen de vlag in hun handen, onbezoedeld en fier, waarvoor mijn groote erkentelijk heid. Churchill is in Quebec aangekomen voor een conferentie met president Roo sevelt. In het gezelschap van Churchill bevonden zich de Britsche stafchefs, veld maarschalk Sir Allan Brook, de chef van den generalen staf van het empire, vloot-admiraal Sir Andrew Cunningham en luchtmaarschalk Sir Charles Portal. Aan de besprekingen zullen later ook de ministers van Buitenlandsche Zaken Eden en Cordell Hull deelnemen. eiland Le blijfselen van de bezetting bieden verbeten tegenstand. Vijandelijke bruggenhoofden ten Zui den van Gent en ten Noordwesten van Hasselt werden in een tegenaanval ver kleind. In onze linies ten Zuiden van Maastricht binnengedrongen vijande lijke strijdkrachten werden weer terug geworpen. Tusschen Verviers en Arlon viel de vijand over een breed front onze stellingen aan en kon hij geringe plaat selijke penetraties tot stand brengen. Tegenaanvallen zijn gaande. In het gebied van Döle, dat door onze troepen werd opgegeven, alsmede ten Noorden en Oosten van Besancon. zijn hevige gevechten gaande. Aan de Fransch-Italiaansche grens wer den in de buurt van den Mont Cenis en den Maddalena-pas enkele bergstellingen veroverd en van vijandelijke strijdkrach ten gezuiverd. Aan de Adriatische kust lag het zwaar tepunt van de gevechten gisteren in den sector aan weerszijden van Gemmano, waar den geheelen dag verbitterd gestre den werd. Alle, met stérke strijdkrachten ondernomen aanvallen van den vijand mislukten; plaatselijke penetraties werden afgegrendetd. Om de plaats Gemmano zelf welke in den loop van den dag zeven maal van bezetter wisselde, zijn nog hevige ge vechten gaande. Aan de paswegen in Zuidoost-Zeven- burgen ondernamen de bolsjewieken ver- geefsche aanvallen. Slagvliegtuigen sloe gen in Noord-Roemenië gemotoriseerde colonnes der Sovjets uiteen en vernie tigden verscheidene treinen met vloei bare brandstof. Bij Sanok en Krosno viel de vijand met verscheidene divisies infanterie en pantserformaties aan. Zijn doorbraakpogingen werden in harde ge vechten verijdeld. Bij Ostrolenka mis lukten opnieuw Sovjet-aanvallen door het taaie verzet van onze troepen. Formaties vijandelijke bommenwerpers en jagers vielen overdag, veelal onder de bescherming van een wolkendek, West-Duitsch gebied aan, vooral de ste den Düsseldorf, Mainz en Mannheim 29 vliegtuigen, waaronder 23 viermotorige bommenwerpers, werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierp de vijand bommen neer op München-Glad- bach en Brunswijk. In den strijd tegen de benden in Mid- den-Dalmatië hebben 2 compagnieën van een DuitschKroatische legioensdivisie, onder bevel van eersten luitenant Hof- statter en luitenant Rosenlehne, in drie dagen 19 vijandelijke aanvallen van nu meriek overmachtige benden in harde gevechten afgeslagen De vijand verloor daarbij meer dan 60Ö dooden. In aanvulling op het Weermachtbericbt wordt nog medegedeeldIn den sedert 25 Augustus woedenden afweerslag om Brest heeft de tweede valschermjagers- divisie, onder bevel van luitenant-gene- raal Ramcke. die tevens commandant is van de vesting Brest, als kern van de geheele verdediging een doorslaggevend aandeel in de totdusver behaalde af- weersuccessep. Bij de gevechten in Vlaanderen heeft onder Diestel, infan- Aan het Italiaansche Zuidelijke front werden de distancieeringsbewegingen naar de stellingen in de Apennijnen vol gens de plannen en zonder vijandelijken druk beëindigd. Op den Oostelijken vleu gel verijdelden onze troepen ook gisteren weer alle vijandelijke doorbraakpogingen. In het Zuidelijke en Zuidoostelijke deel van Zevenburgen sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen hernieuwde aanval len der bolsjewisten in harde gevechten af. Bij Sanor en Krosno werd gisteren in den aanval en bij den afweer zwaar gestreden In het gebied van Warschau hervatte de vijand tusschen Weichsel en Narew zijn aanvallen, waarbij hij sterke formaties slagvliegtuigen in den strijd wierp. Zijn stormloop mislukte als gevolg van den taaien afweer der troepen van het leger en de Waffen-SS. Ook ten Noordoosten van Ostrolenka werden hevige aanvallen der Sovjets afgeslagen, penetratieplekken door tegenaanvallen afgegrendeld. In het hooge Noorden stortten in den Kandalaksja-sector talrijke vijandelijke aanvallen met vele verliezen voor den vijand ineen. In den nacht bestookten formaties bommenwerpers en nachtslagvliegtuigen den Sovjetaanvoer in het Oostzee-front- gebied met goede uitwerking. Vijandelijke terreurbommenwerpers vielen overdag Zuidwest- en Zuidoost- Duitsch gebied aan. Vooral getroffen werden de steden Ulm, Heilbronn, Stutt gart, Neurenberg en Weenen. 45 Vijan delijke vliegtuigen, waaronder 29 vier motorige bommenwerpers, werden neer geschoten. In den afgeloopen nacht wierpen en kele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Berlijn. Het invasiefront in Zuid-Frankrük. Een gevechtspost van een Duitsch ba taljon aan de kust van Zuid-Frankrijk. De ordonnansen der verschillende com pagnieën brengen berichten binnen. (P.K. Mossmüller-We-C.N F.) Duitsche luchtmacht in actie Omtrent de gevechten In het Westen meldt Interinf o.m.: Van de formaties van Montgomery werd het le Canadee. sche leger nog altijd, met sterke strijd krachten, door de vestingzór.e aan het Nauw van Calais en den mond van de Seine gebonden, terwijl de Britsche troe pen Vrijdag bijzonder gereserveerd ble ven en de Duitsche bewegingen slechts aarzelend volgden. De stad Le Havre werd herhaaldelijk met krachtig artillerievuur bestookt, waardoor de burgerbevolking opnieuw zeer zware verliezen leed. Na het bom bardement werden 1000 dooden en 1200 gewonden geborgen. De in brand staande binnenstad is door de burgerbevolking ontruimd. Ook hier vielen vele honder den slachtoffers. Aan den mond van de Schelde en langs het Albertkanaal heerSchte alleen vrij sterke druk in het gebied van Beeringen. De Britten waren niet in staat, hun he vige aanvallen op Merxem, de voorstad van Antwerpen, te hervatten. Sterke Amerikaansche pantserforma ties drongen Vrijdag langs den Zuidelijken rand van Luik tot het gebied ten Wes ten van Verviers door. Aan de stadsran den van Éuik ontstonden verbitterde straat, en huizengevechten, in het verloop waarvan de Duitschers. na het opblazen van alle rivierovergangen, zich op den Oostelijken oever van de Maas terug.» trokken. Geforceerde aanvallen op de ci tadel van Luik werden bloedig afgeslagen. Tusschen Maas en Moezel hield de krachtige druk der Amerikaansche pant serformaties aan tegen de Duitsche be veiligingen, welke in taaie afweerge- vechton uitweken, vooral naar het gebied van de Ourthe^ Bombardement van Luik Formaties Duitsche slagvliegtuigen heb ben Zaterdag vooral in het gevechtsge- bied van Luik een levendige activiteit ontplooid. Den geheelen dag bewaakten zij vooral het aanvoer ver keer in het ach- terwaartsche gebied van den vijand en bestookten zij vijandelijke concentraties van voertuigen doeltreffend met bommen en mitrailleurvuur. Ook in den nacht van Zaterdag op Zondag zetten snelle Duit sche bommenwerpers, door storingsaan. vallen, vooral op het Britsch-Amerikaan- sche aanvoersteunpunt Luik, den strijd te. gen vijandelijke doelen in het Belgische gebied met goede uitwerking voort. On danks krachtigen vijandelijken afweer wierjben de Duitsche bommenwerpers hun bommen van geringe hoogte neer op de vooral in het Westelijke deel van de stad Luik waargenomen concentraties van voertuigen en aanvoerplaatsen. Reeds na de eerste ontploffingen ontstonden groote vlammenzeeën in de getroffen doelen. voorafgaande besprekingen fenberg „ministerlijsten” wjaarop hijzelf voorkwam vnn 111 c+i 4- ir»’* T-Tii 4 Mussert heeft Zondagmiddag de vol gende rede voor de radio uitgesproken: Mijne Volksgenooten, De afgeloopen week deed in vele opzich ten denken aan de Meidagen van 1940. De dolste geruchten werden verspreid en grif geloofd, omdat zij soms kwamen van een zijde die geacht werd het te kunnen we ten. De Amerikanen waren in Breda, Til burg Rotterdam, enz. Velen werden zenuwachtig, anderen glimlachten zelfbewust alsof zij wilden zeggen: hoe hebben w ij dat geleverd! Die laatste categorie was gelukkig niet groot; zij bestond in hoofdzaak uit die lieden die ner jaren lang gekropen en gekwispel staart hebben zonder een ander richtsnoer, dan laf eigen belang te bevorderen met zoomin mogelijk risico voor hyn dierbare hachje Zij kregen de lucht van nieuw ge win. ditmaal komend uit het Westen. Den weerslag daarvan kan men in sommige persorganen vinden die meenen. dat hun kans na vier jaren gekomen is, om zich nog juist bijtijds verdienstelijk te maken voor de heerën uit Londen. Maar in het algemeen was er een ge drukte stemming omdat ons volk in zijn groote lagen begreep of voorvoelde, dat een nieuwe groote ramp dreigt. Waar ik ook verscheen: in Rotterdam, in den Haag in Amsterdam of op het platteland, zag ik om mij een publiek op straten en wegen dat den ernst van het oogenblik begrijpt. Het heeft mij getroffen, dat door woord noch blik iemand mij iets onvertogens heeft toegevoegd. Opnieuw dreigt nu de oorlog over ons land te komen en wat er na deze vier jaar nog over is aan welstand en bestaansmo gelijkheid ons te ontnemen. De voorboden kondigen zich reeds aan; ieder gevoelt dit. Van 1936 tot 1940 heb ik en vele van mijn medewerkers in honderden vergaderingen en vele schrifturen aan re geering en volk voorgehouden, dat de ver nietiging van millioenen kilogrammen voedsel en het werkloos maken en houden van honderdduizenden arbeiders groote zonden waren, die zich eens aan ons volk zouden wreken. - Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Nadat op 7 en 8 Augustus het volksgerechtshof de zaak der bij de gebeurtenissen van 20 Juli militair betrokken verraders had behandeld, heeft hij thans ook het v,on. nis uitgesproken tegen de personen, die als politici aan den aanslag, van 20 Juli hebben medegewerkt en diexmder leiding van den vroegeren eersten burgemeester én commissaris voor de prijzen, Gördeler, toen een verraadsregeering, onder uitle vering van net Duitsche volk aan zijn vijanden, wilden oprichten. De president van het volksgerechtshof noemde deze op- eenhooping van politieke misdadigers, die zich wilden vestigen als een „Duitsche regèering”: de „liquidatiecommissie van het Duitsche Rijk en volk”. Voormalige parlementsleden, zooals de vroegere af gevaardigde Paul Lejeune-Jung, vroegere systeemministers, zooals da vroegere Hes- sische minister van binnenlantfsche zaken Wilhelm Leuchner, een voormalige advo caat, Joseph Wirmer, vroegere diploma, ten, zooals de vroegere ambassadeur Ull rich von Hassell, en de voormalige lega- tieraad in het departement van buiten landsche zaken Trott zu Solz, de voorma lige Polizeiprasident van Berlijn, graaf Helldorf, die intusschen uit de partij, den ambtenarenstand en den Rijksdag is ge- stooten, hadden zich aaneengesloten met het doel om na den voorgenomen moord op den Führer med meineedige gene raals een dictatuur op te richten, welke het strijdende front door zijn capitulatie zou verraden en het geheele Duitsche vo'k zou uitleveren aan zijn van haat ver. vulde vijanden., De behandeling voor het volksgerechts hof heeft de verdenking, dat de samen- zweerdersbende van het begin af ver binding heeft gehad met de vijanden en van hen zoowel instructies als ook mid delen ter uitvoering van den aanslag op den Führer hebben gekregen, thans ze kerheid doen wordeh. Bij Gördeler, die als hoofd der samenzwering uitgekozen was voor den post van „rijkskanselier”, kwamen alle draden bijéén Hij was het, die het contact met de vijanden van Duitschland opnam contact tusschen de aan den eenen en .zweerders aan don anderen kant stand bracht en de talrijke besprekingen de basis der gemeenschappelijke vijand schap tegen den Führer en het nat.-soc. Duitschland. Hij heeft in herhaaldelijke met Stauf- samen gesteld, als „minister van justitie”. Hij geeft toe, dat hij het is ^geweest,, die er bij Gördeler steeds weer op heeft aangedrongen om de ac tie” toch zooveel mogelijk te bespoedi gen, waarop Gördeler van zijn kant er weer bij Stauffenberg op aandrong den moord op den Führer toch zoo snel mo gelijk te voltrekken. Lejeume-Jung, de ..presumptfev’e mi. nister yan economische zaken”, bekende eveneens, dat hij op de hoogte was van alle bijzonderheden van het complot. Helldorf verklaarde bij zijn verhoor, dat hij zich reeds lang uit gekrenkte persoonlijke eerzucht van den Führer en de nat.-soc. beweging had verwijderd. Hij heeft met Olbricht en Beek contact onderhouden en is door hen in alle bij zonderheden hunner plannen ingewijd. Hijzelf zou daarbij als Polizeiprasident van Berlijn voor de actie in de Rijks- hoofdstad al het noodige voorbereiden en crimineele ambtenaren ter beschik king stellen voor de arrestatie van de nat.-soc. ministers. Hij bekende, dat hij door zijn houding trouweloos en ver rader geworden is. Na het requisitoir van den Ober- reichsanwalt sprak de president van het volksgerechtshof het vonnis uit: De doodstraf voor de verraders. De disfricts-adviseur Zuid-Holland II van het Rijkskolenbureaugelet op het Besluit Noodorganisatie vaste brandstof fen; belast met de leiding van de voor ziening van vaste brandstoffen in het ge bied van de brandstoffencommissies ’s-Gravenhage en Wassenaar; heeft beslo ten te bepalen: I Met ingang van heden is het een ieder in de navolgende ’s-Gravenhage, Rijswijk, Voorburg Wassenaar verboden vaste brandstoffen te verbruiken, tenzij hij in het bezit is van een daartoe strekkende schriftelijke vergunning, welke door mij is af gegeven. Aan deze vergunning kunnen voorwaarden of beperkingen worden verbonden. w.g. De districts-adviseur. Deze maatregel is begrijpelijkerwijze genomen om zoo lang mogelijk met de be schikbare hoeveelheid vaste brandstoffen, die, in verhouding tot het normale ge bruik, zeer klein is, te kunnen toekomen. Hij geldt dan ook in de eerste plaats voor de bedrijven, hetgeen valt op te maken uit de bepaling, dat alleen hij. die in het be zit is van een daartoe strekkende schrif telijke verguhning. vaste brandstoffen kan gebruiken. Ook particulieren moeten zich aan bovengenoemde bepaling stipt houden. Indien zij vaste brandstoffen in huis hebben, mogen zij niet thans reeds de kachel stoken, bijv, bij wijze van ver vanging van gas in de gaslooze uren. Telefoon 116300 {zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 619 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan 3, Tel. 119461} Voorburg, Boekh. H. G. Ruys. Heerenstraait 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tei. 330263; Boekhandel J IB. van Seters 4r., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. en alle détails van het complot en den aanslag vóórbereidde. Van het begin af heeft hij ér op aangedrongen de omwen- telingsplannen in te leiden met een rechtstréekschen moordaanslag op den Führer. Na het welslagen van den aan slag wilde hij een militaire dictatuur invoeren, standgerechtshoven oprichten en voor den vijand capituleeren. Uiterst scherpe sociale reactie in het binnenland en de meest onwaardige en laffe onder werping aan het buitenland, dat waren de fundamer.teele trekken van het door hem opgestelde „regeeringsprogram”. Leuchner, die aangewezen was als „vice- kanselier”, was eveneens volkomen op de hoogte van de voornemens tot moordaanslag op den Führer. Wirmer ontmoette in 1942 Gördeler op zich de 346ste infanteriedivisie, bevel van luitenant-generaal schitterend gehouden. De 98ste 1 teriedivisie, onder bevel van generaal- majoor Reihhard, heeft zich in de zware afweergevechten aan de Adriatische kust door bijzondere standvastigheid onder scheiden. Buitenland De Britsche ambassadeur in Ankara is naar Londen vertrokken. Hij zal be noemd worden tot ambassadeur in Brussel. Amerikaansche bommenwerpers hebben op 8 Septembers de Zuid-Mand- sjoerijsche stad Ansjan aangevallen 40 vliegtuigen werden door de Japanners beschadigd of vernield.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1