VERBITTERD VERZET BIJ LUIK EN METZ mI No. 18896. 1944. Dinsdag 12 September. EERSTE STADS ED. Japansche overwinningsresolutie de ft Sterke Geallieerde strijdkrachten dringen in de richting van Eindhoven op - Tegenaanvallen begonnen Duitsch geschut bestookt Engeland SPORT VOETBAL Beperkt uw electriciteits- en gasverbruik tot een minimum Benden in Kroatië uitgeroeid Groote aanval op Warschau BINNENLAND ONTSLAG EN LOONBETALING Het Boelgaarsche leger STADSNIEUWS BEGRAFENIS Dj. H. JANSSEN In Indië geïnterneerde Nederlanders Lucht strijd in den Pacific Bijzondere bevoegdheden voor hoofden der inspecties voor de Prijsbeheersching Sovjet-opmarsch in Roemenië en Boelgarije Verlenging geldigheidsduur rantsoenbonnen De Duitsche troepen op den Balkan COURANT PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb p. 3 m met -JCikpriki” TV Mahwc+o ZaI RliM M «n T nHo-V Qii.kl K Mooi Nedarlano. Hoorn, dat zoo rijk van den gevangenen gemaakt. OORLOGSSCHADE i kiem gesmoord. van bommen- van het ge- ook is aan fraaie gevels, heeft een mooi wees- en armenhuis, dateerend uit de 17de eeuw. (C.N F.-Kuiper) De hoofdinspectie van de luchtbescher-» ming vraagt: „Hebt gij al met uw buren afgesproken, hoe u elkaar in tijd van nood zult bij staan, dus is de burenhulp georganiseerd?" Het hoogtepunt van de gisteren gehou- f »n biiwnlrnms» van hef .Tanansehe Huis j t t f t f i f i t I I i t I 4 4 t 4 f i i I f i i t 4 f f f I f 4 f goe- schepen ongewijzig’d van kracht op en d.. 34, Gerardus. 56, pol. gep.; dir pol.; HAAGSCHE Sovjet-doorbraakpogingen ten Oosten van Warschau vincie bezet. Mevr. Tsjang kai sjek heeft zich in een ziekenhuis te New York laten opnemen voor het ondergaan van een behandeling. Japansche troe pen hebben op 9 September de Chi- neesche havenstad Wentsjau in de pro vincie Tsjekiang Naar radio Londen meldt, is de bevol king van vele wijken der Engelsche hoofd stad en van de Zuidelijke gebieden giste ren gevlucht voor het gedonder der Duit- sche kanonnen, die van de Fransche kust af schoten. In het Zuidoosten van Londen dreunden de deuren en ruiten. volgens ontvangen inlichtingen niet onbe langrijke onderdeelen van het Boelgaar- sche leger de gehoorzaamheid aan de com munistische regeering-Giorgief hebben op gezegd en zich ter beschikking hebben ge steld van de nationale regeering-Zankof. De zetel van deze regeering bevindt zich op Boelgaarsch gebied. W. L. F. C RIDDER VAN RAPPARD OVERLEDEN: Te Nijmegen is overleden de heer W. L. F. C. ridder van Rappard, directeur van de R’damsche Bankvereen., secretaris van de afd. Nijmegen van het Ned Roode Kruis en bekend le Klasse- scheidsrechter van den N.V B.. vooral in het Zuiden, waar hij gewoonlijk de be langrijkste le klasse wedstrijden leidde. Hij vervulde ook verschillende functies in de afd. Nijmegen van den N.V.B. De Secretaris-Generaal van het dept, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt nogmaals na drukkelijk de aandacht er op, dat een zoo zuinig tnogelijk gebruik van gas en electriciteit dringend geboden is. Slechts indien elke particulier en elk bedrijf het gas- en electrici- teitsverbruik tot een minimum beperkt en daardoor mede helpt, dat het dagelijksch totaal-ver- bruik uiterst gering is, zal het mogelijk zijn nog eenigen tijd gas en electriciteit ter beschikking te stellen. Door het Huis van Afgevaardigden aangenomen Op weg naar het land 1 Gedurende den oogsttijd. (Orbtf-Holland' PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (6 reg.) ƒ105 elke m.M m. tot 22 m.M (10 reg.) /0.'19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag halve pr Reel, ƒ0.51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct.. fr p.p 10 <ft. KI. Adrv. (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0 48 Adv. „Br bur. v. d. bl." 10c. meer. BEREIDINGSVERBOD VERF: Blijkens publicaties in de Staatscourant van 5 September ’44 is de verf en verf- grondstoffenbeschikking 1940 no. 1 gewij zigd. Tengevolge van deze wijziging is het o.a. verboden verf te bereiden zonder schriftelijke vergunning van den Directeur van de sectie Verf en Verfgrondstpffen van het Rijksbureau voor Chemische pro ducten. Voor de overige veranderingen wordt verwezen naar den nieuwen tekst van vorengenoemde beschikking. B. DORHOUT-MEES t: Te Groningen is in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer Bernard Dorhout-Mees, in leven directeur van de Friesch-Groningsche hy potheekbank, welke functie hij vele jaren heeft vervuld. PRIJS DEZER COURANT: Voor's-Gravenhage bij vooruitb p. 3 m met Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—3’5 Giro No. U600 „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” ,Kol, Bijbl." en „Letterk Bijbl.” 3.15, Bijkantoor: Sotveveningen, Keizerstraat 819 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan a, P. w. ƒ0.26, ft. p.p. met Modefol.’/4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), 9.45. Tel. 119461; Voorburg, BoeMh. H. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. li) c. Koning, GoudisbloemJaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J IB. van Seters |r., There»!astraat lOSa. Tel. 772444. De zuiveringsoperaties van Kroatische en Kozakkenformaties in het Noordoosten Van Kroatië zijn na gevechten vap 14 da gen geëindigd. De communistische benden verloren, naar het D.N.B. meldt. 800 doo- den en buitengewoon groot was het aantal hunner gewonden. Het béndensteunpunt Casma is veroverd. Overal is een aanzien lijke buit gemaakt; de verliezen van Kroa- ten en Kozakken zijn gering. In het laatste half jaar hebben formaties Van een in Kroatië opereerende Kozakken divisie tegen talrijke benden gevochten. De communisten verloren daarbij 3000 dooden en 1000 gevangenen en volgens de eenstemmige verklaringen der gevangenen waren ook de verliezen aan gewonden zeer aanzienlijk. Tijdens dA oogst werden tal rijke dorpen beveiligd. Naar Reuter meldt. z.1jn graaf en gfavin de Chambrun in Frankrijk gear resteerd. De graaf is gehuwd met José Larval, een dochter van Pierre Laval. Balkanpassen bezet Interinf meldt: De gemotoriseerde Sov- jet-colonnes, welke op een breed front, van de Zwarte Zee naar Turnu-Magureile. langs alle naar het Zuiden en Zuidwesten gaande wegen rollen, hebben reeds eenige Balkanpassen bezet. De Sovjets hebben klaarblijkelijk het voornemen geheel Bcel- garije als opmarschgebied te gebruiken De uit het bruggenhoofd Silistra opruk kende gemotoriseerde formaties hebben het meest terrein gewonnen naar het Zui den, het Oostelijke Balkangebergte over schreden en begeven zich in de richting van de Egeische Zee. Het Boelgaarsche leger biedt seen tegenstand en schijnt ge heel in ontbinding te zijn Qndanks de oorlogsverklaring aan Duitschland hebben de Sovjets de Boel gaarsche regimenten als vijand behandeld en gevangen genomen. In Sofia is bekend geworden, dat talrijke Boelgaarsche offi cieren zijn doodgeschoten. De door Zuid-Roemenië oprukkende dee- len van het 6de Sovjet-Russische pantser- leger zijn in hot gebied van Hermannstadt opgemarcheerd om naSr het Noorden te opereeren. Groote formaties van het Duit- sche luchtwapen zetten de storing van den Sovjet-Russischen opmarsch in Zevenbur gen voort met voortreffelijke gevolgen: 165 voertuigen, 4 stations. 2 benzine-trei- nen. talrijke tanks en 7 vijandelijke vlieg tuigen zijn vernietigd. Bijzonder hevig wa ren de Duitsche aanvallen weer op den Roode-Torenpas waar de wegen op veie plaatsen vernield werden en een groote marschcolcone verslagen werd. Sov.-Russ. valschermtroepen. welke ten Zuiden van de Ijzeren Poort waren afgezet, werden door Duitsche troepen vernietigd Op den Szeklertop en in de Oostelijke Karpathen wordt verder verbitterd gestreden. Gedekt door den vroegen nevel stormen de Sov jets steeds weer door de dalen naar vo ren terwijl andere eenheden trachten om de Duitsche steunpunten öp de bergkam men heen te trekken Duitsche pantser- grenadiers en bergjagers hebben het door taaien, vertragenden tegenstand mogelijk gemaakt, dat het Oostelijke* deel van den Szeklertop door het gros, dat zich distan- cieerde op nieuwe voorbereide stellingen, systematisch kon worden ontruimd AFHALEN BONKAARTEN: Uitreikings- gebouw Groot Hertoginnelaan en Alida- straat 1, Loosduinen, morgen van 8.30— 16.30 uur de letters Fro t.m. Hansen. In de bijkantoren Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 morgen van 8.4512.30 en van 14—16 uur de letters Oves t.m Ruit. OP RIJDENDE VRACHTAUTO GE. SPRONGEN: Op den Bezuidenhouticheweg wilde gisteravond de 51-jarige C. J. R. uit Wassenaar op een rijdende vrachtauto springen. Hij kwam te vallen en werd met een hersenschudding en inwendige kneu zingen in het R.K ziekenhuis Westeinde opgenomen. INBRAKEN: Ingebroken is in een rijwiel stalling in de Hamerstraat. Ontvreemd werden 2 electro.mot.oren, een rijwiel en ’n motor. Linnengoederen, een tafellaken en een klok werden gesfoleh uit‘een per. ceel aan de Hoefkade. Uit een étalage van een banketbakkerswinkel aan het Lo- rentzpleiin werd suikerwerk, jam en ge bak weggenomen. LAGE STREEK: Een familie, die moest verhuizen in één der randgemeenten, is de dupe geworden van een individu, dat zich als verhuizer kw. m aanbieden. Hem werd een handwagen met meubelen toe vertrouwd, waarmede hij spoorloos ia verdwenen. Interinf meldt: Nadat het Sovjet-offen- sief in den Naref-sector vastgeloopen is, hebben zij Zondag, na een langdurig voor, bereidend vuur, met massaal gebruik var, infanterie en pantserstrijdkrachten, als mede van talrijke slagvliegtuigen. con centrisch de», verwachten aanval geopend op hpt bruggenhoofd ten Oosten van Warschau. De Duitsche troepen bevoch ten daarbij een ondubbelzinnig afweer. succes. Het zwaartepunt van de buiten gewoon zware gevechten lag in het Zuid westen aan den weg Praga—Minsk, waar de Sovjets driemaal stormliepen op het Duitsche verdedigingssysteem en tenslotte op één plaats met groote verliezen den autoweg bereikten. Daar werd de stoot opgevangen en een belangrijke hoogte in den tegenaanval heroverd. In den Noord- westelijken boog van het front weerden formaties der Waffen-SS alle stormloopen der Sovjets, deels in gevechten op kor ten afstand, af. Een doorgebroken ge vechtsgroep werd in de beide flanken aan gepakt, afgesr.eden en vernietigd. De zware aanvallen op het bruggen hoofd van Warschau zijn gis'eren met onverminderde kracht voortgezet tot in de late avonduren. Troepen van het leger en de Waffen-SS hebben alle aanvallen, die weer concentrisch uit het Noorden, Oosten en Zuidoosten werden onder nomen, afgeslagen en in tegenaanvallen een penetratiep’ek vernauwd. Het donder der kanonnen verminderde des nachts niet. Z - Amerikaansche bommenwerpers boven Duitschland Formaties Amerikaansche werpers vlogen gistermiddag. Westen uit, Midden-Duitsch gebied bin nen Vooral boven het gebied van Leip zig ontstonden hevige luchtgevechten met Duitsche jagers, welke den Ameri- kaanschen formaties aanzienlijke ver liezen toebrachten, meldt het D.N.B. De Duitsche jagers braken door de jachtverdediging van de Amerikaansche bommenwerpers en ook in het gebied van Kassel-Erfurt en Eisenach kwam het tot hevige luchtgevechten. Een aan tal Amerikaansche toestellen stortte met zijn bommenlast neer Volgens nog on volledige rapporten werden 71 vijande lijke vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers, vernield Slechts enkele vliegers konden zich uit de vernielde Amerikaansche toestellen redden. De centrale persdienst van het Neder- landsche Arbeidsfront mgldt: Daar tengevolge van de huidige bijzon, dere omstandigheden zich verschillende gevallen hebben voorgedaan van onrecht, matig ontslag en het nalaten van loonbe- taliv.g. al dan niet met beroep op over, macht, wordt het volgende onder de aan dacht van belanghebbenden gebracht: Ontslag kan op grond van de „Veror dening veranderen van betrekking’’ (Verord. 20/1943) slechts plaats vinden met toestemming van het Gewestelijk Ar beidsbureau op de daarbij gestelde voor waarden. Elk ander ontslag is ongeldig en bovendien strafbaar. Betaling van het overeengekomen of vastgestelde loon is zonder eenig mogelijk beroep op over macht verplicht, zoolang geen rechtsgel dig ontslag met inachtneming van den ge. stelden termijn heeft plaats gehad. Indien niet aap deze verplichting wordt vol daan, is ingrijpen door den bevoegden rechter mogeïijk. Door het Nederlandsche Arbeidsfront is. in overleg met het departement van Sociale Zaken, respectievelijk de bevoegde Duitsche instanties, een aantal maatrege. len getroffen, om de gevolgen van on rechtmatig ontslag en het nalaten van loonbetaling zooveeel mogelijk te verzach. ten. Onrechtmatig ontslagen arbeiders zul len. ingeval het ontslag niet ongedaan kan worden gemaakt, respectievelijk de ver. plichte loonbetaling niet kan worden ver. kregen, door het Gewestelijk Arbeidsbu reau en het orgaan voor de steunverlee- ning als rechtmatig ontslagen worde».', be handeld, onverminderd een mogelijke strafvervolging tegen den werkgever, zoo. dat ook in dit geval inschryving als werk, zoekende bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau mogelijk is. Indieri plaatsing waar, bij uiteraard ook tewerkstelling in het belai g van den oogst in aanmerking komt niet onmiddellijk kan geschieden, zullen de betrokkenen voor steunverlee- ning krachtens de Rijkssteunregeling in aanmerking komen. Bovendien zal, inge val van uitblijven van loonbetaling, door ontstentenis van den werkgever en door andere bijzondere gevallen, na onderzoek door het Gewestelijk Arbeidsbureau on middellijk steunverleening krachtens bo vengenoemde regeling kunnen plaatsvin- de»:, tegen overdracht van de desbetref fende vordering aan het orgaan voor de steunverleening. Bij onmacht tot loonbetaling als gevolg van het uitblijven van de afrekening met Weermacht, Ó.T. enz. kan de werkgever of diens vertegenwoordiger zich met over, legging van de bewijzen der desbetref fende vorderingen en verplichtingen (loonlijsten) wenden tot het Nederland. sche Arbeidsfront, stedelijk kantoor Plan tage, Franschelaan 9, Amsterdam, dat, bij gebleken juistheid van de gegevens, op korten termijn bemiddeling verleent tot het verkrijgen van een voorschot ten be hoeve van loonbetaling. Leden van het Nederlandsche Arbeids. front komen bij werkloosheid in aanmer king voor* de reglementaire uitkeeringen. Britsche doorbraakpoging in Italië mislukt Ook op den 16den dag van zijn groote offensief in den Adriatischen sector, waarin het met behulp van meer dan 1200 tanks de toegangen tot de Povlakte wilde forceeren, wist het 8e Britsche leger de beoogde doqrbraak niet tot stand te bren gen, meldt Interinf. In de bergen ten Noorden van Tavoleto. betwistten Duit^ sche bergjagers, grenadiers en pantser- grenadiers den vijand eiken vierkanten meter grond. De Britsche pantservoorhoe. den en nieuw in den strijd gebrachte in- fanteriepantserwagens werden stukge schoten en opstellingen door de Duitsche artillerie met goede uitwerking bescho ten. Aan de kust van de Adriatische Zee verschenen Britsche torpedojagers e»: torpedobooten, die den Duitschen tegen stand ten Zuiden van Riccione moesten breken. De Duitsche kustarfillerie joeg de Britsche oorlogsschepen uit elkander. Aan boord van twee torpedobooten wer den branden waargenomen. leger- en vlootpredikant, aan den schoot der aarde toevertrouwd. In de aula heeft het woord gevoerd ds. Nieuwenhuijze, pred. van de Chr. Geref. Gem. in Den Haag Centrum, die voorlas uit Hebr. 4 en het 13e vers van Openb. 14. Spreker zeide namens prof. L. H. v. d. Meiden, die door tijdsomstandigheden niet aan wezig kon zijn, te spreken. Hij wees er op, dat in gedachte heel de Chr. Geref. kerk bij deze plechtigheid aanwezig was. omdat ds. Janssen aller hoogachting en waardeering hajj. Met al de gaven van hoofd en hart welke God hem geschonken heeft, heeft hij de kerk gediend. Hij was e^n echte, warme Christusprediker. Na deze gedachtenisrede zong men Ps. 68 vers 2. Ds. J. Ravesloot, oud-leger. en vloot predikant, sprak woorden van afscheid namens den commissaris voor de behar tiging der belangen van de voormalige Nederlandsche weefmacht, Tuchtunie- Fonds 1918, Zeemanscentrale en Chr. Leeszaal. Hij wees er op, d?t ds. Janssen als leger- en vlootpredikant uitnemend werk heeft verricht. De sterke uitbreiding van het instituut van veldpredikers in '39 is grootendeels zijn werk geweest. Hierna werd gezongen Ps. 73 vers 12. Aan het graf sprak ds. M. de Jong, predikant van Den Haag.West een enkel woord en ging voor in gebed. Vóór de teraardebestelling was een druk bezochte rouwdienst gehouden in de Chr. Ger. kerk aan de Snoekstraat. waar ds. M. W. Nieuwenhuijze op de gebruike. lijke wijze opende. Daarna las hij enkele gedeelten uit de Schrift voor en hield hij een toespraak naar aanleiding van 2 Tim. 4 7 en 8. Tot hen die dezen rouw dienst bijwoonden, behoorden mr. dr. L. M. Deckers, oud-minister van Defensie, ds. Kf H. E. Gravemeyer namens het In terkerkelijk overleg en de Algemeene Sy node der Ned. Herv. Kerk, d^. J. Rave sloot, waan., leger- en vlootpredikant. mr. dr. R. E. Kramer, oud-hoofd juridi. sche afd. van het dept. van Defensie, de putaties van de Chr. Ger. jongelingen-, meisjes- en knapenbonden, vertegenwoor. digers van de Kerkeraden van de Chr. Ger. Gemeente van Centrum, Oost en West, van de Zeemai scentrale, Tuchtunie cn Christelijke Leeszaal. Van de kerk naar de begraafplaats gingen de leden van den kerkeraad van den Haag Centrum ach ter en oaast den rouwvragen. Op een desbetreffende vraag werd in de Wilhelmstrasse te Berlijn medegedeeld, dat In aanwezigheid van zeer velen is op Oud Eik en Duinen gistermiddag het stof felijk overschot van ds. H. Janssen, oud. Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving weder opgaven van in Neder- landsch-Imdië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de volgende geïnterneerden konden tot heden de adressen der naaste fa miliebetrekkingen of van andere be langhebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de na men vindt men een korte aanduidin® omtre’nt leeftijd er. beroep. Jarnars, H J. 39, werkz. bij mij.; Mar got, L. V. 52, off. Leger d. Heils. Oos- terop, Albertus. 48. afd. hoofd belast.; Oosterveld, H„ 43, werkz. op radiokant.; Ooy, Theodoor van. 19, z. ber.; Opdorp, F. A. V. van, 45, ambt. P.T.T.. Os, J. T. van, 52, kapper. Ostayen, Willem van, 23, z. b.; Pass, E., 51, dir. Import Mij.; Pau- wels, Johan, 61, hoofdklerk; Perks, W. A. G., 44, ass.; Peters. R. F., 45, pol.; Pezie, Herman, 52, douane-ambt.Pie ters. A. F. A., 48. werkz. naaimachrne- mij.; Piller, Herman. 45, werkz. bij mij-; Pijper. C. F., 50, ambt.Polman, W. G„ 36, ambt., Pouw. C. A., 43. leer.; Prez, E. de. 58, werkz. in autobedr.Prins, Wouter. 57. pol.; Prof, K. P„ 41, prof. Pruissen, G., 56, acc.Smit, G. A., 45, pol.; Smit, H. K., 40. pol.; Smith, L. N., 48, dir. gevang.; Snelder, G. H. J„ 41, leer.; Snelleman, A. 47. werkz. bij mij.; Soest, Frans van, 51, schoolh.Sonnen berg. P. G. A., 53. schoolh.; Soutendam, Jan, 48, dir. gevang.; Stallinga, Pieter, 51, bel.; Stam, P. Q„ 52, pol.; Staperen, Corn, van 48. hoofd pol.; Steenmeyer, F. T„ 59 gezondheidsd.; Stevens L. J„ 42, onderinsp v. pol.; Stibbe. S. M„ 48, werkz. scheepsw.; Stienstra. K., 48, werk zaam bij mij; Stok, Willem v. d 40. ambt.; Stolk. W. G 45. ass.-res.; Stork. J’. J.. 18, leer.; Stramrood. M. W34 werkz. bij mij.; Strik, R van, 43. beheerder ondem.; Struik Albert v. d„ 48 pol.; Struys, K. F. A. 58 gep.; Stuurman. J. W„ 38 ambt. dep. van B.B.; Systermans, N. J„ 57, gep.; Tauw M.. 59. werkz. goudmijn; Terville, G. M. L. T._ 44 werkz. weeskamer; Thiele, Jacob, 55, schoolh.; Tichler, J P. J., 54, schoolh.; Tollenaar. Henk 47 leer.; Traas. Leendert, 47 pol.; Trestorff G. J. A„ 50, lector; Tunk, L. H. v. d., 32 ambt.; Twiest. Albert. 42, schoolh.; Twist, Pieter van 53. pol.; Uchelen. H. L. van 46, klerk; Ühlènbeck, E M.. 30, beroep onb.: Valkenburg. J P.. 50, radiokant.; Veelen, M. A. van 44 schoolh.; Veen C. W. F., 56. werkz apotheek; Veen. J. A. van, 43, werkz. bij verzekeringsmij.; Veen W. F. v. d.. 54, handelsman; Venema. Hendrik, 41. pol.; Verbunt J A. M. 48. leer.; Ver heesen P.H., 29. ond.; Verhoef. M., 25, techn. tel.k Verhoeven. M„ 52 firmant. Vermeer J.. 52, werkz. pol.; Vermeiden, Leendert, 47. onderw.; Vermeij. L., 50, klerk; Vermeulen, J. A. J„ ber. onb4 Verschoor, D. C. C.. 52, leer Verstap pen. P. J., 48, z. ber.; Vervoort, M._ 54, hoofddrukkerij; Vin, Johannes v muziekleer.; Vink. ag.; Visser. F. 48. gep.; Visser, J. A., 48, P.T.T.; Visser, L. A. M., 43. ass res.; Visserbenno, Willem. 36. onderw.; Vlaar- j:aa dingen. Pi eter van, 44. dir postk.; Vleeschdrager. Barend, 55, pol.; Vleg- geert, J. C„ 53. hoofdagent.; Vliet. S. C„ van. 55, dir mij.; Vlijmen, H. Q. van, 24, pol.; Voets, Joseph. 27. winkel.; Vos sen, Henry, 58, fabrieksempl.; Vries, C. A. de. 45, uitg. krant; Vries, J D., 33, dir. mij.; Vries. J. T. de, 52. ambt.; Waay, A. E. v d.. 42, ing.; Waal. J. de, 56. handel,; Waalwijk. J H., 52. schoolh.; Waard. D. de, 51. ladingmeester; Waas, dorp. L., 51, z. b.; Wagner. P J.. 49, ass. insp. pol.; Wal, H. v. d., 43, res.; Waterbeek, G. L„ 58, gep.; William, F. P„ 39, secr. Leger d. Heils. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de Ve afd. van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 29, te 's-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, be roep, werkgever en laatst bekende adte£ der geïnterneerden. den bijeenkomst van het Japansche Huis van afgevaardigden werd gevormd door de „overwinningsresolutie tot strikte nako ming van het bevel van Zijne Keizerlijke Majesteit”, welke met algemeene stemmen werd aangenomen. In deze resolutie wordt o.a. gezegd: „Het is thans de tijd, die opkomst of verval van ons imperium bepaalt. Uit eer biedige gehoorzaamheid aan het bevel van Zijne Majesteit besluiten wij hiermede, aaneengesloten de solidariteit van 100 mil- üoen Japanners te versterken en alle krachten van het volk te concentreeren op het behalen van de eindoverwinning, doordat wij onze vijanden, Groot-Brittan- nië en de Vereenigde Staten, verpletteren en yoldoen aan het bevel van Zijne Ma jesteit”. In tegenwoordigheid van het geheele ka binet en de leden van beide huizen van het parlement had hedenochtend de slot zitting plaats van den 85en buitengewonen Rijksdag. Na de voorlezing van een kei zerlijk decreet, waarin de dank wordt uit gesproken voor het werk, dat de volks vertegenwoordiging heeft verricht, legde de minister-president, generaal Koiso, nog eens dën nadruk op de vastberadenheid van de regeering. het aan den Rijksdag voorgelegde program der totale oorlogvoe ring en der nauwste samenwerking met de verbonden en bevriende volken, vooral met Duitschland, tot het uiterste voort te zetten Met een audiëntie in het Keizer lijke- paleis en in aansluiting hierop een maaltijd voor alle leden van den Rijksdag in de ambtswoning van generaal Koiso, werd de zitting besloten Uit Tokio wordt gemeld: Ook 10 September waren de Philippijben Palau het voornaamste doel der vijande lijke aanvallen. In drie golven verschenen des ochtends telkens ca. 200 machines, welke van vliegkampschepen waren op gestegen. boven de stad Davao en boven Cavayan, terwijl Palau door 350 vliegtui gen werd bestookt. De Amerikanen zou den hierbij 19 machines verloren hebben. In een ander bericht van het front wordt gez’egd. dat ook Menado.in het Noordoosten van Celebes, dit weekeinde herhaaldelijk is aangevallen. Hier ge bruikten de Amerikanen echter viermo torige lange-afstands-bommenwerpers, welke ware», opgestegen van hun bases in Noordoostelijk Guinea. Uit het centrale deel van den Stillen Oceaan wordt gemeld, dat de Amerika nen Zondag ook het Zwaveleiland van de Boningroep met tien zware bommenwer pers aanvielen. De Japansche luchtmacht heeft, volgens het D.N.B.verrassende aanvallen onder nomen op vliegvelden en militaire instal laties op het eiland Biak. in het Noord westelijke deel van Nieuw-Guinea. Er onU stonden zware ontploffingen en meer dan 10 groote oppervlaktebranden. Eén vlieg tuig keerde van deze operaties niet terug. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In het Westen mislukten vüandelüke aanvallen by Brugge, Gent en ten Noor den van Antwerpen. Een vyandeiyk bruggenhoofd over hët Albertkanaal ten Noordwesten van Hasselt'werd uiteen geslagen. Op den Noordeiyken oever staan nog zwakke vyandeiyke strijd krachten. Ten Noorden van Hasselt kon de vUand met sterke infanterie- en pantserstrydkrachten in de richting van Eindhoven opdringen. Tegenaanvallen zün begonnen. Bijzonder hevig waren de gevechten ten Oosten en ten Zuidoosten van Luik en in het gebied van Metz, waar onze trpepen den opdringenden aanvalstroepen van den vyand verbit terd verzet boden. Ten Zuiden van Nancy werden bij eeh succesvollen aanval verscheidene honder- Een krachtige vijandelijke druk van het Zuiden uit op Vesoul houdt aan. In de beide afgeloopen dagen werden aan het Westelijke front meer dan 100 vijandelijke tanks stukgeschoten. De bezettingen van Duinkerker, en Le Havre hielden ondanks krachtige vijan delijke aanvallen stand. Ten Westen van Brest houdt bij Le Conquet nog ee<n eigen gevechtsgroep onder bevel van luitenant- koloinel Fürst in voorbeeldige standvastig heid stand. De vesting zelf ligt onder zwaar vijandelijk vuur. De bezetting van Lorient vernietigde bij succesvolle uitvallen vijandelijke munitie. en ravitailleeringsopslagplaatsen. In den sedert 2 weken voortdurenden grooten afweerslag aan de Adriatische Kust hebben onze troepen den aan men- scher en materiaal ver overmachtigen vijand bij zijn vergeefsche doorbraakpo- git en steeds weer de zwaarste verliezen toegebracht Onder den indruk van deze groote verliezen ondernam de vijand daar gisteren overdag nog slechts zwakke plaatselijke aanvallen, die afgeslagen werden. In het achterwaartsche Italiaansche frontgebied werden talrijke opslagplaat sen van bend'n vernield, meer dan 750 bandieten in den strijd vernie’igden ongeveer 500 .gevangenen gemaakt. In Zuid-Zevenburgen en in de Oostelijke Karpathen werden vijandelijke aanvallen door onmiddellijke tegenaanvallen van onze troepen afgeslagen of opgevangen. Bij Sanok en Krosno duurt de zware afweerstrijd voort. De beoogde doorbraak bleef den vijand ontzegd Ten Oosten van Warschau en ten Noord oosten van Ostrolenka boden onze divisies tegen hernieuwde hevige aanvallen der bolsjewieken taai verzet en verijdelden ook hier de bolsjewistische doorbraakplannen. Van hej overige Oostelijke front worden geen groote krijgsoperaties gemeld. Door de aanvallen overdag van for maties Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op West- en Midden-Duitschland werden vooral de steden Hannover, Maagden burg en Eisenach getroffen. In den nacht vormde Darmstadt het doel van een Britschen terreuraanval. Enkele vijande lijke vliegtuigen wierpen weer bommen neer op Berlijn. Tijdens verbitterde luch’gevechten als mede door de luchtdoelartillerie verloor de vijand, volgens de tot dusver ont vangen rapporten, 133 vliegtuigen, waar onder 104 viermotorige' bommenwerpers. GERMAANSCHE SS. IN NEDERLAND: De persdienst der Germaansche SS io Ne. derland méldt: Meldt bij evacuatie uw nieuwe adres aan den Germaanschen SS, afd. Soldaat en Sibbe, postbus 500, Enschede. Bij na vraag kunnen dan inlichtingen worden verstrekt. Vermeldt in uw opgave naam en. voornaam, geboortedatum, oud en nieuw adres en familieleden in weer- dienst. Aan Postbus 500. Enschede, kun. nen tevens inlichtingen ovef geëvacueer- den worden gevraagd, die naar mogelijk heid worden verstrekt. Teneinde onder alle omstandigheden het normaal functioneeren van het econo, mische leven zooveel mogelijk te bevor deren. heeft de Gemachtigde voor de Prijzen een besluit afgekondigd in de Ne derlandsche Staatscourant waarbij aan de hoofden van de inspecties voor ^e Prijsbeheersching bijzondere bevoegdfïe. den worden verleend. Zij kunnen, indien dit in bepaalde omstandigheden noodza kelijk is. op het gebied van de voedsel voorziening binnen hun ambtsgebied prijsvaststellingen afgeven en dispensaties verleenen. Hierbij kunqen zij van de be staande prijsvaststellingen en dispen saties afwijken. Deze door de hoofden der inspecties gegeven prijsregelingen zijn ten hoogste vier weken geldig De termijn, waarvoor zij gelden, kan één maal worden verlengd. De Gemach’igde voor de Prijzen kan deze voorschriften buiten werking stellen De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur de rantsoenbonnen en rantsoenkaar- tjes met den daarop vermelden datum van 30 September 1944 wordt verlengd tot en met 23 December 1944. TUINDERS BEBOET: De tuinder L. M. A. Dirickx, Haagweg 721 te den Haag, die Zaterdag aan een aantal verbruikers aardappelen voor 75 cent per k.g. en andijvie voor 30 cent per k.g. had ver kocht. is Maandagmorgen bij voorgelei ding door den inspecteur voor de prijs beheersching te Rotterdam veroordeeld tot 600 gulden boete. De inspecteur ver oordeelde dezer dagen ook den tuinder K. van de Bos. Raamstraat 21 te Delft, tot 1250 boete Deze tuinder had sper- cieboonen voor 1 per k.g. verkocht. De vastgestelde prijs was in dit geval 33 cent. ONDERL. OORLOGSSCHADE VERZ. MIJ.: De Onderlinge Oorlogsschade Ver zekering Mij. deelt mede, om misver stand te voorkomen, dat de bij haar ge sloten verzekeringen op inboedels, deren en “"‘C- blijven. In geheel Hongarije zullen de werk krachten geregistreerd worden door de bepaling, dat alle personen van het man nelijk geslacht tusschen 14 en 60 jaar zich moeten melden Op den partijdag der sociaal.demo. cratische partij van het Zvzitsersche kan ton Bern is, volgens het D.N.B., de vol gende eisch gesteld: „Onmiddellijke nor- maliseering van de Zwitsersch-Sovjet-Rus. sische betrekkingen door een erkenning de jure van de Sovjet-Unié”. Massigli, vroeger commissaris voor Buibenlandsche Zaken, is tot Fransch ambassadeur te Londen benoemd. Langs de kust van de Golf van Mexico tot aan den Stillen Oceaan zijn heele stedqn overstroomd. Duizenden werden dakloos. Ook de oogst is door den zwaren regenval en den storm, welke al vier dagen woeden, vernield. In de gebieden van Farral en Chihuahua alleen al zijn 100 dooden geteld. Interinf meldt uit den Balkan: De tot dusver door Boelgaarsche troepen bezette gebieden zijn door sterke Duitsche for maties overgecomen en in bescherming genomen. Een deel van de Boelgaarsche divisies verklaarde ?ich bereid, zijn tot dusver bestaande verplichtingen van bondgenootschap te blijven vervullen. De meeste formaties werde»; na de Boel gaarsche oorlogsverklaring zónder inci denten ontwapend. De poging van 2 ba taljons, tegenstand te bieden, werd in de Verduisterenvan 20.00 uur tot 7.00 uur Maan: N. M 17 Sept. Nachtdienst dokters tusschen 22 u en 7 u No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364 z.g. stadspatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995 De conferentie in Quebec Naar Reuter meldt, is Roosevelt gis teren in Quebec aangekomen. De particu liere secretaris van Roosevelt. Early, heeft tegenover .persvertegenwoordigers verklaard, dat op de conferentie waar schijnlijk bijna uitsluitend militaire aan gelegenheden behandeld zullen worden. President Roosevelt is vergezeld door generaal Marshall, admiraal Leahy, ge neraal Arnold en admiraal King. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, d- het niet in het voornemen van Cor dell Hull ligt, zich naar Quebec te be geven om aan de besprekingen tusschen Roo'evelt en <-'bnrchill deel te nemen. „De keuze van Quebec is symbolisch voor het feit, dat de belangstelling van den president en den premier zich bijna ge lijkelijk richt naar het Oosten en het Wes ten”. zoo schrijft de Londensche „Times” over de samenkomstin Quebec Aange zien de Britsche verplichtingen op andere oorlogstooneelen tot dusver het volledige optreden van Engeland op den Stillen Oceaan hebben verhinderd, hebben zekere kwaadwillige kringen in Amerika, zoo gaat de „Times” voort, gebruik gemaakt van d« gelegenheid om geruchten in omloop te brengen, volgens welke Engeland niet voornemens zou zijn volledig deel te ne men aan het op de knieën brengen Van Japan Niets kan onjuister zijn dan dit, aldus het prominente Engelsche Wad.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1