1944. Vrijdag 15 September. No. 18899. en Groote aanval tusschen Maastricht de Rijksgrens Strijd om de bruggenhoofden in België Kaas op de Vleeschbonnen De worsteling om de vesting Brest Noodrantsoenbonnen vleesch Verbitterde strijd om Aken BINNENLAND STADSNIEUWS De nieawe bonnen tegenaan- door werpers. DEEL comfoor ,Br. bur. van dit blad” 10 cent meer. ==SS=S—L!---'.""- - en KE 410, dient men reeds thuis af te knippen. De uitreiking der noodkaarten zal van' 9.00—16.30 uur plaats vinden in de hier na vermelde lokalen. Men dient de kaar- (Zie verder pag. 2) Vrijbankvleesch Van Maandag af zal op alle aangewezen vleeschbonnen, dit zijn de genummerde bonnen van de voedingsmiddelenkaarten, rantsoenbonnen en noodrantsoenbonnen, bij aankoop van vrijbarkvleesch niet meer het dubbele rantsoen worden verstrekt, doch uitsluitend het normale. VAN LIJKE DISTRIBUTIEDIENSTEN DER BEVOLKING: onze Notitie DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Westen hebben onze troepen ten gen, waaronder ,58 viermotorige bommen- AGENDA ZATERDAG 16 SEPTEMBER Princesse-Schouwburg. „Storm in een glas water”. 14.30 u. Diligentia. „Co- medie spelen” 14 eh 16.30 u. Scala, onze uitwijkbewe gingen te «Kinderen van one volk”. 14 u. Radiogram van den commandant Uit de brandende vesting Brest heeft de commandant, generaal der valscherm- troepen Ramcke, een radiogram gezon den, waarin gezegd wordt: „Mein Führer, Ik meld: Herhaalde eischen tot overgave van den bevelvoerenden generaal-majoor Troyh-Midlet afgewezen. De strijd heeft zijn hoogtepunt bereikt. Door de groote materieele overmacht van den vijand wer den de vestingwerken verwoest. Rest van de bezetting vecht op de puinhoopen van de stad en van de vesting. Trouw aan den eed op de vlag, tot het laatst verder. Heil, mein Führer, Ramcke”. In de stad en haven woeden, naar In. terinf meldt, vele branden. In de haven werden alle schepen tot zinken gebracht. Alle machine-installaties en kranen en an dere waardevolle inrichtingen werden op geblazen. De haven is maandenlang on bruikbaar. Vat X; BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37. Telefdbn 116300 (zeven lijnen). Giro No. 12500. Prijs dezer courant: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, ,,De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en ,,Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p. p. met Modebl, ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 o. Prijs der advert*: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M, (10 reg.) ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p.*m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb, ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. belemmeren. Hij werd vallen teruggeworpen. Vijandelijke formaties bommenwerpers en jachtvliegers vielen gisteren het Wes_ ten en Zuiden van het Rijk tot Midden- Duitschland aan. Terreuraanvallen waren vooral gericht op de steden Stuttgart, Darmstadt, Osnabrück en Auschwitz. Des nachts wierpen afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen pp Berlijn. Strijd krachten der luchtverdediging vernietig den 81 Engelsch.Amerikaansche vliegtui- Met ingang van Maandag a.s. zullen aan zieken en aan donors, z.g. noodrantsoen, bonnen voor vleesch worden verstrekt. Op deze noodrantsoen bonnen zal bij voor rang vleesch door de slagers worden afge leverd. Eerst daarna zal aan de houders van genummerde bonnen vleesch van de bonkaarten voor voedingsmiddelen en aan houders van de reeds bestaande rantsoen bonnen vleesch worden verstrekt. Zieken, die in het bezit zijn van rant soenbonnen voor vleesch, kunnen, deze bonnen met ingang van bovenvermelden datum bij den distributiedienst tegen noodrantsoenbonnen inwisselen, tot een hoeveelheid van ten hoogste voor een periode van vier weken verstrekt extra rantsoen. Kinderen krijgen meer taptemelk De bonnen 39 en 40 geven in de pe riode van 1730 September recht op het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, melk, taptemelk en vleesch. Op bon „Algemeen 229” wordt 125 gr. en op bon „Reserve D 78” 250 gram rogge- vlokken. havermout e.d. of gort e.d, be schikbaar gesteld. Ook thans wordt derhalve geen onderscheid gemaakt tus schen havermout e.d. eenerzijds en gort e d; anderzijds Bon „Boter 39A” geeft recht op het koo. pen van 125 gram margarine of boter, ter wijl op bon „39B Boter” eveneens 125 gram margarine of boter verkrijgbaar is. In afwijking van hetgeen in de bonnen, lijst staat vermeld wordt in het z.g wet telijk gebied in het Westen des lands (zone I en II) op den bon „Reserve C 79” voor kinderen, geboren in de jaren 1930 t/m 1939, 7 liter taptemelk in plaats van volle melk verstrekt. Hetzelfde geldt voor den bon „Reserve D79”, voor kinderen, geboren in de jaren 1940 of 1941, welke in het Westen des lands eveneens, recht geeft op het koopen van 7 liter taptemelk. Deze kinderen ontvangen daarnaast op bon „Reserve D 80” nog 3| liter volle .‘melk. De bonnen „Melk 39” en „Melk 40” worden niet geldig verklaard en kun nen derhalve worden vernietigd. Op de bonnen „Vleesch 39A” en „Vleesch 40A” kan men naar gelang van de beschikbare voorraden hetzij één rant soen vleesch, hetzij 100 gram kaas koopen. De bonnen „39B Vleesch” en „40B Vleesch” geven recht op het koopen van rant soen vleesch of 25 gram kaas. Op bon .Algemeen 232” wordt, in ver band met de inhouding van het onlangs verstrekte voorschot, slechts 250 gram suiker beschikbaar gesteld Op Maandag, 18 September 1944, zullen, bij wijze van voorzorgsmaatregel, nood kaarten worden uitgereikt. Verstrekking vindt uitsluitend plaats tegen inlevering van bon „Algemeen no. 237” van de thans geldende bonkaarten voor voedingsmidde len KA t/m KE 410. Voor houders van een bonkaart KD 410 of KE 410, dit zijn de kinderen, die zijn geboren in 1940 of later, dient tevlens de witte strook aan de rechterzijde van deze bonkaarten (het z.g, lichaam) te worden overgelegd, aangezien ten behoeve van deze groepen afzonder lijke bonkaarten worden beschikbaar ge- 100.000 BOETE VOOR ZAADHANDE-1 steld, LAAR. De grossier en importeur in zaden, De bonnen „Algemeen no. 237”, als- Corns, Beusekom te Arnhem is wegens mede de lichamen van de bonkaarten KD een uitgebreiden clandestienen handel in zaden tot ƒ100.000 boete veroordeeld. B. was reeds meermalen veroordeeld, omdat hij zich schuldig maakte aan prijsopdrij ving en aan het verkoopen van zaden naar het buitenland. Er wordt ditmaal géén bon voor kinder- drankpoeder aangewezen. De bonnen „39 Beschuit” geven uit sluitend recht op het koopen van brood, gebak of voedingssuiker, derhalve niet op beschuit of kindermeel. De bonnen „40 Beschuit’’ geven uitslui tend recht* op het koopen van kindermeel of voedingssuiker. Op rantsoenbonnen beschuit is tot nader order uitsluitend één rantsoen biscuits verkrijgbaar. Biscuits mogen niet meer op brood- en bloembonnen worden afgeleverd. Voor ernstige maagpatienten ERGERLIJK In diverse gevallen is bij (acute of chronische maagzweer) zullen de politie weer aangifte gedaan van ont- op medisch advies beschuitbonnen be- I vreemding van huisraad, kleeding, brand- schikbaar worden gesteld, welke dus recht stoffen enz. ten nadeele van menschen, die moeten verhuizen. GASVERSTIKKING: De 69-j. F. K. B. is tengevolge van gasverstikking in zijn woningin de Carolina van Nassaustraat om het leven gekomen. Vermoedelijk Zware verliezen aan beide zijden Interinf meldde d.d, 14 Sept.: Tot een zeer verbitterden strijd kwam het wederom in het geheele gebied van Maastricht tot Zuidoostelijk van Aken. Verdediging en tegenaanval wisselden hier vrijwel zonder onderbreken af en aan beide kanten moest men aanzien lijke verliezen lijden. Na een slag van verscheidene uren konden de Amerikanen tenslotte eenige penetraties bereiken, welke leidden tot het terugnemen der Duitsche strijdkrachten, ongeveer op de lijn MaastrichtValkenburg en het ge- bied Westelijk van Aken. Met den grootst mogeiijken inzet van strijdkrach ten en na voortdurende zware luchtbom bardementen slaagden de Amerikanen Zuidelijk van Aken erin, op twee plaat sen binnen te dringen In de stellingen in het voorterrein van den Westwall. Zij werden In een tegenaanval terugge worpen, doch zetten hun pogingen, in weerwil van-hun buitengewoon zware verliezen voort. Amerikaansche troepen in Eupen Bij den intocht van Amerikaansche troepen in Eupen heeft de bevolking, naar een speciale correspondent van Reuter meldt, geenszins zoo gereageerd als men klaarblijkelijk heeft verwacht.' Slechts enkele menschen hebben zich volgens dit bericht tevreden getoond, ter wijl het meerendeel een vijandig stil zwijgen aan den dag legde. geven op biscuits. Rantsoenbonnen voor boter, zoowel als voor margarine geven tot nader order recht op het koopen van boter of mar garine naar keuze. Oprantsoenbónnen voor vleesch wordt uitsluitend vleesch of om het leven gekomen, vleeschwaren (dus geen kaas) beschikbaar I heeft de man na de afsluiting van den gesteld, terwijl op rantsoenbonnen voor gastoevoer de kraan van een comfoor kaas slechts kaas (dus geen vleesch of I laten openstaan. vleeschwaren) verkrijgbaar is. De benefice - voorstelling Rantsoenbonnen voor melk blijven recht van het ensemble Boyd Bachman voor de geven op gestandaardiseerde melk, ook orkestleden vindt Zondag a.s. om 5 uur in het z.g. wettelijk gebied in het Westen in het Gebouw voor K. en W. plaats. des lands (zóne I en II). De nieuwe aardappelbon Verduisteren: van 20.00 uur tot 7.00 uur Van 17 tot en met 23 Sept, a.s kan - - - men op elk der bonnen „Aardappelen 39” Officieele Mededelingen IJ k.g. aardappelen koopen. Op den -bon"‘„Toeslag 39” is 1 k g. MEDEDEELINGEN VAN PLAATSE- aardappelen verkrijgbaar. Op deze bon- I LIJKE DISTRIBUTIEDIENSTEN nen mag pas op Maandag 18 September ’s-GRAVENHAGE a.s. worden gekocht. De geldigheidsduur! UITREIKING NOODKAARTEN van de aardappelbonnen 38 wordt ver lengd tot en met Zaterdag 23 Sept. a.s. Luchtaanvallen op verkeersmiddelen en voetgangers Bij aanvallen in scheervlucht met boordwapens door Anglo-Amerikanen op verkeersmiddelen en voetgangers werden 15 Nederlandsche burgers gedood; 32 ernstig, talrijke anderen licht gewond. Z. van Duinkerken en ten N. van Brugge en Gent Britsche aanvallen veredeld. V|jandel(jke bruggenhoofden over he Albert-kanaal en ’t Maas-Scheldekanaa werden in een tegenaanval opgeruimd o verder ingekrompen. Tusschen Maas tricht en de grens van het R(jk in heu gebied van Eupen bieden onze troepen verbitterden tegenstand aan den grooten 'Amerikaanschen aanval. Een uit Aken naar het Zuidwesten ondernomen tegen aanval wierp den vijand weer terug. Bi deze gevechten werd een vry groot aan tal vjjandelijke tanks en stukken storm- geschut stukgeschoten. Ook in het Noorden van Luxemburg en in het Noordelijke deel van het brug genhoofd van Metz zjjn tegenaanvallen met succes verloopen. Aan weerskanten van Nancy dringt de vijand met vr(j sterke strijdkrachten over de Moezel naar het Oosten op. Ten Zuidoosten van Nancy werd h(j aan de Meurthe en aan den Zuidelijken rand van Lunéville tegengehouden. Het garnizoen van Neufchateau, dat van alle kanten werd aangevallen, heeft zich den weg naar het Oosten in een aanval weer vrij gevochten. De stad zelf werd aan den vijand overgelaten, die ook Zuidweste lijk van Mlrecourt verder opdringt. Onze beveilig in gsstrijdkr achten zijn in het gebied ten Zuidoosten van Langres tot aan den bovenloop van den Doubs langzaam uitgeweken naar het Noorden voor den sterken vijandelijken druk. Bij de harde gevechten om Vesoul waren de verliezen van. het 7e Amerikaansche leger bijzonder zwaar. De verbitterde afweerstrijd van onze steunpunten en versterkte havens aan de kust van het Kanaal en den*A.tlantischen. Oceaan gaat verder. De garnizoens van Calais en Boulogne hebben verscheidene vijandelijke aanval len bloedig afgeslagen. In het vestfngge- bied van Brest vechten de verdedigers, die zijn blootgesteld aan geconcentreerd artillerievuur en aan onverpoosde lucht aanvallen nog steeds in onwrikbare plichtsvervulling, waarbij zij op voorbeel dige wijze ook door de artillerie van het leger worden ondersteund. In den Wes telijken sector sloegen zij verscheidene aanvallen in een onverwijlden tegenaanval af. De bezetting van onze steunpunten aan den mond van de Gironde wierp den aanvallenden vijand weer terug, waarbij deze aanzienlijke verliezen leed. In Italië zijn ten Noorden van Lucca en Pistoia vijandelijke aanvallen alsmede aterke door slagvliegers ondersteunde aanvallen op onze troepen ten Noord oosten van Florence mislukt. In het Oos telijke deel van het front heeft de vijand zijn grooten aanval tot andere sectoren uitgebreid. Ondanks krachtige ondersteu ning door artillerie en slagvliegers bleven zij bijna overal in ons afweervuur «teken. Kleine penetraties werden afge grendeld. In het Zuidelijk deel van Zevenburgen aloegen Duitsche en Hongaarsche troepen aanvallen van de bolsjewieken en van Roemeensche eenheden af. Ter verkorting van het front werd het Zuidelijke deel van den Zeklertop volgens de plannen en onbelemmerd door den vijand ontruimd. In de penetratieplekken bij Sanok en Krosno bood onze afweer nog steeds met succes het hoofd aan de voortdurend aan vallende Sovjets. Ten Oosten van War schau drong de vijand uit zijn penetra- tieplek tot Praga door, waar verbitterde straatgevechten zijn ontbrand. Ten Noordoosten van Praga hebben troepen van de Waffen-SS en Hongaar- sche formaties alle aanvallen van de bolsjewieken met succes afgeslagen en 45 tanks vernietigd. Ten Noordwesten van Lomscha zijn harde gevechten om een eigen bruggenhoofd aan de Narew gaande In Estland zijn ten Zuiden van het Wirzmeer talrijke vijandelijke aan-4 vallen met zware verliezen aan dooden en gewonden voor de Sovjets mislukt. In Finland probeerde de vijand ook gis teren weer AFHALEN BONKAARTEN: UitreikingS- gebouwen Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 1.. Lsd., morgen van 8.30 12.30 uur de letters Kerbo t.m. Kof In de bijkantoren Ooststraat 1 en Ruych- rocklaan 178 van 8.45f2 uur Vop t.m. einde Z. Joden 8.45—9.15 uur. DE VERPLAATSING VAN EEN In aansluiting op „Steunt elkaar” van gis teren melden wij nog het volgendeDe evacuatiediensten vergoeden slechts de redelijke prijzen voor het vervoer van meubelen e.d. Zij, die te veel betaald In verband met de verlaging van het hebben, kunnen zich alsnog wenden tot tabaksrantsoen wordt gedurende de perio. het kantoor van de Prijsbeheersching, de van 17 tot en met 30 September één dat thans gevestigd is in het gebouw bon aangewezen. Bon „Tabak 39” geeft Prinsessegracht 22. en tot de politie van recht op het koopen van één rantsoen Si. de betreffende gemeente en van den garen, Sigaretten of Tabak. Haag GOOSSENS’ VOLKSTOONEEL IN SCALA Een stuk met zoovele stetje dramatische effecten als „Kinderen van ons V(ük” van Coolen moest bij Willem Goossens^ Volks*- tooneel wel een uitstekende opvoering vinden. Krachtige en goed doorvoelde ty- peeringen gaven vooral Greta en Willem Goossens en Bram Boelé. Dit was spel van klasse. Trouwens ook de andere rollen waren in vertrouwde handen; de décors waren goed in stijl gehouden. Hartelijk applaus en bloemen. H E. Janszen. De Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, Eden, is per vliegtuig te Quebec aangekomen. Volgens Tass heeft de Finsche mi nisterpresident Hackzell, die tevens lei der is van de Finsche wapenstilstands- delegatie te Moskou, een zware beroerte gekregen. Zijn toestand is ernstig. Bij een luchtaanval op de omgeving van Weimar op 28 Aug. werd ook het concentratiekamp Buchenwald door tal rijke brisantbommen getroffen. Onder de daarbij om het leven gekomen arrestan- en bevinden zich o.a. x de voormalige i Rijksdagafgevaardigden Breitscheid en Thalmann. HAAGSCHE l' a j W.* WW 1COURANT

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1