Maastricht in Geallieerde handen 1944. No. 18900. Zaterdag 16 September Beperking stroomverbruik STADSNIEUWS Tusschentijdsche gascontróle Officieele Mededeelingen De nieuwe bonnen Doorbraakpoging ten Zuiden en Zuidoosten van Aken Bekendmaking De Höhere SS- und •„Nordwest” deelt mede: De Duitsche SS- en politieformaties met inbegrip van den Arbeitskontroll- dienst en' de geheele Neder landsohe po litie hebben opdracht gekregen in steden en dorpen, op straten en pleinen 16_ tot 50-jarige Nederlanders, die daar rond hangen, die kennelijk niets om handen hebben en hun tijd zoekbrengen met lanterfanten en lummelen, onverwijld te arresteeren en naar het tewerkstellings- kam^ te Amersfoort over te brengen. Vandaar zullen zij ter beschikking ge steld worden van de arbeidsbureaux in Duitschland. TWEEDE STADS ED. t.m. Polizeiführer 39 L. R10 Bereiding van vele producten verboden mogen dan Verduisteren van 20 uur tot 7 uur Van morgen af van 19.45 tot 7.15 uur L. L. gr. 100 gr. 30 Sept. 25 gr. 30 Sept. 30 Sept. 80 Sept. 30 Sept. De directie van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf hier ter stede ves tigt er de aandacht op, dat de oproep in de dagbladen tot bezuiniging van het Melk Melk (tapte) Peulvruchten Kookart., keuze Scheerz. tabak Suiker Versnaperingen Vervangingsm. kg. 28 Sept. 70 gr. 30 Sept. 40 70 gr. 30 Sept. Artikel Aardappelen Idem (toeslag) E75 1 rants. 30 Sept. 224 1 rants. 30 Sept. 225 Kindermeel e.d. Melk Melk Melk 7 125 39 1 rants. 45 gr. BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37. Telefoon 116300 (zeven lijnen). Giro No. 12500. Prijs dezer courant: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, ,,De Nieuwste Mode”, „Kol, Bijbl.” en ,,Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. P, w. ƒ0.26, fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 o., fr. p. p. 10 o. Prijs der advert.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn, 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb. ƒ0.33. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur, van dit blad” 10 cent meer. De huidige steenkolenpositie eischt uiterste spaarzaamheid. De industrie is reeds voor het grootste deel afgesneden. Soortgelijke bezuinigingsmaatregelen zijn bij de tram ingevoerd. Het ligt voor de hand, dat het particuliere verbruik hierbij eveneens wordt betrokken. Er zijn maatregelen genomen om dit verbruik tot het allernoodzakelijkste te beperken. De meteropnemlngen geschie den in den Haag niet meer zooals tot dusver met lange tusschenpoozen, maar er is last gegeven tot een voortdurende tusschentijdsche controle, die terstond begint. Wie dus na de contröle van den laatsten meterstand meer verbruikt dan hem wordt toegewezen, wordt terstond uitgeschakeld. Wij zijn genoodzaakt, de rubriek Predikbeurten te laten vervallen. stroomverbruik, vooral met betrekking tot het verbruik ten behoeve van ver lichting en huishoudelijke doeleinden, niet genoegzaam resultaat heeft opge leverd. De uiterst zorgwekkende kolenpositie maakt het noodzakelijk, van Maandag 18 September a.s. af de stroomlevering aan schouwburgen, bioscopen en amuse mentsbedrijven te staken. Hotels, café's en restaurants, kantoren, magazijnen en winkels zullen van genoemden datum af gedurende den tijd, gelegen tusschen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang, geen stroom voor verlichting mogen gebruiken. Verder wordt voor woonhuizen het rantsoen op 50 pCt. vastgesteld. Sedert 1 Augustus 1944 was het rantsoen reeds van 75 tot 60 pCt. verlaagd. ƒ3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p. p. met Modebl. 4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur, van dit blad” 10 cent meer. Aan het Kandalaksja-front sloegen onze achterhoedetroepen ook gisteren weer ver scheidene Sovjet-aanvallen af. In aanvulling op het Weermachtbericht wordt gemeld: Bij het gebruik van strijd middelen der marine heeft zich luitenant Vetter van de marine-administratie als commandant van een groep vernietigings- booten bijzonder onderscheiden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 16 Sept. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: Het zwaartepunt van de gevechten in het Westen lag gisteren weer in het ge bied ten Zuiden en Zuidoosten van Aken. Met geconcentreerde infanterie en pant ser strijdkrachten probeerde de vijand daar, via Stollberg naar het Noordoosten door te breken. Nadat de vijand, met ge bruikmaking van zeer groote hoeveelhe den materiaal aanvankelijk een geringe terreinwinst had kunnen behalen, werd hij door onze tegenaanvallen tot staan ge bracht. 27 Vijandelijke tanks werden daar stukgeschoten. Ten Zuiden van Aken tot in het gebied ten Zuiden van Nancy mis lukten talrijke dikwijls verscheidene ma len herhaalde vijandelijke aanvallen. Vooral succesvol waren onze afweerge- vechten in het gebied van Vesoul, waar de vijand bij zijn tevergeefsche aanvallen zware verliezen leed. In het totaal vernielde Brest biedt ons dappere garnizoen in weerwil van het zwaarste vijandelijke vuur en voortdu rende luchtaanvallen verbeten verzet teigen den steeds weer stormloopenden vijand. De havensteden aan de Zuid-Engelsche kust lagen ook gisteren overdag zonder onderbreking onder het vuur van onze kustbatterijen der marine. Bij den reeds gisteren gemelden aan val van Britsche motortorpedobooten op een Duitsch convool ten Noorden van het West-Friesche eiland Texel werden volgens de definitieve rapporten in totaal 3 vijandelijke booten tot zinken gebracht. Aan het Italiaansche Zuidelijke front zette de vijand in het gebied ten Noorden van Florence zijn doorbraakpogingen ge durende den geheelen dag in versterkte mate voort. Als gevolg van het taaie ver zet van onze divisies won hij slechts weinig terrein. De penetratieplekken zijn afgegrendeld. Ook aan de Adriatische kust verhinderden onze troepen opnieuw de door den vijand beoogde doorbraak naar Rimini. In Zuid-Zevenburgen wierpen Duitsche en Hongaarsche formaties den bij Tho- renburg en aan de Miersch doorgedron gen vijand terug. In de Oostelijke Kar- pathen mislukten verscheidene Sovjët- aanvallen. Bij Sanok en Krosno sloegen onze divisie^s opnieuw de met sterke strijdkrachten ondernomen doorbraakpo gingen der bolsjewieken uiteen 27 Sov jet tanks werden stukgeschoten. Ten NO. van Warschau wierpen troe pen van de Waffen-SS en Hongaarsche formaties doorgedrongen vijandelijke strijdkrachten terug. In de gebieden van Bauske, Modohn en Walk zetten de Sov- en eskaders hun hevige DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 September. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aan het Albert-kanaal en aan het Maas-Schelde-kanaal werden de vijande lijke bruggenhoofden door succesvolle te genaanvallen van onze troepen nog ver der verkleind. Tusschen Maastricht en Aken zetten de Amerikanen hun grooten aanval, die door sterke pantserstrjjd- krachten wordt gesteund, voort. Maas tricht ging verloren. Ten Zuiden en ten Zuidoosten van Aken slaagde de vijand er in penetraties tot stand te brengen in do stellingen gelegen in het voorterrein van den Westwall. De zware gevechten, waarbtf gisteren overdag 40 vijandelijke tanks werden stukgeschoten, duren met onverminderde hevigheid voort. Ook In het gebied van Nancy en voor de Bourgondische Poort wordt nog steeds verbitterd gestreden. Van de versterkte havens en steunpun ten aan het Kanaal en aan de kust van den Atlantischen Oceaan worden ook gis teren zware, doch succesvolle afweerge- vechten gemeld. Voor het brandende Brest, voor Boulogne en aan Kaap’ Gris Nez leden de aanvallers bijzonder zware verliezen Sedert verscheidene dagen liggen de havensteden aan de Engelsche Zuidoost kust onder het zware vuur van de vèr- dragende Duitsche batterijen. Beveiligingsvaartulgen van een Duitsch convool brachten ten Noorden van het West-Friesche eiland Texel een Britsche motortorpedoboot tot zinken. In Italië zette de vijand in den sector van de Adriatische Zee zijn pogingen voort om onze stellingen aan de Apen nijnen nog vóór het begin van de slecht weerperiode te doorbreken. Met een on barmhartig gebruik van sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten liep hij tot in de late avonduren storm op ons afweerfront. Tijdens de harde gevechten kon de vijand, tot op een penetratie bij Coriano na, slechts geringe terreinwinst behalen. Ook ten Noorden van Florence mislukten alle 'door zware artillerie gesteunde aanvallen. Plaatselijke penetraties werden in een on- middellijken tegenaanval opgeheven. In Zuid-Zevenburgen en in het Noorde lijke deel van de Szekler.punt werden talrijke Sovjet-aanvallen uiteengeslagen. Bij Sanok en Krosno mislukten hernieuw de inspanningen der bolsjewieken om ons front te doorbreken. Een penetrafiegat werd in een tegenaanval gesloten. Aan den Weichsel ten Noorden van San- domierz ruimden grenadiers en pioniers, door stormartillerie van het leger en gra naatwerpers gesteund, in harde aanvals- gevechten, die verscheidene dagen duur den, een vijandelijk bruggenhoofd op en vernietigden zij het gros van 2 versterkte Sovjet-infanteriedivisies. Talrijke gevan genen werden gemaakt en 161 stukken geschut, alsmede talrijke andere wapens werden buitgemaakt. In het gevechtsgebied van Warschau ging Praga na harde straatgevechten ver loren Ten Noordoosten van de stad wer den hevige vijandelijke aanvallen afge slagen. Ten Noordwesten van Lomsja dis- tancieerden onze troepen zich na zware gevechten op den Noordelijken oever van vijandelijke de Narew. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front gingen de bolsjewieken met meer dan 40 iufanterie-divisies en talrijke formaties tanks en slagvlieg- tuigen over een breed front tot den ver wachten grooten aanval over. In weerwil van het overmachtige vijandelijke ge bruik van menschen en materiaal ver ijdelden onze troepen in harde gevechten, door de luchtmacht schitterend gesteund, alle doorbraakpogingen der Sovjets. Penetraties werden in onmiddellijke tegenaanvallen opgevangen en afgegren deld. Duitsche bommenwerpers en slagvlieg- tuigen bestreden overdag en ’s nachts met goed resultaat Sovjetmarschcolon- nes en verkeersdoden aan het Oostelijk front. Zij vernielden vooral in het ge vechtsgebied der Karpathen en bij Mo dohn talrijke pantserwagens en stukken geschut en meer dan 100 gemotoriseerde voertuigen van den vijand In hevige luchtgevechten en door de luchtdoelartil lerie van de luchtmacht werden gisteren overdag 99 Sovjet-vliegtuigen neergescho ten. Concentratie van bakkersen Maatregelen zijn genomen ter bespa ring van grond- en brandstoffen. Er zal een concentratie van bakk^jijen tot stand moeten komen. De bakkerijen, die de bereiding van brood mogen voortzetten, zullen worden aangewezen; bakkersbedrijven, die door dezen maatregel stil komen te liggen, worden bij den verkoop van brood in geschakeld. Verder is met onmiddelljjke inwerking treding de bereiding van biscuits (met inbegrip van kinderbiscuits), vermicelli, macaroni, spaghetti, bakkerijgrondstof fen en zelfrijzend bakmeel verboden, ter wijl ook de bereiding van bier, ijspoeder en consumptie-ijs terstond moet worden gestaakt. De beschuitfabrieken mogen geen beschuit meer vervaardigen. Met ingang van Woensdag 20 Septem ber 1944 is verder het bereiden, afleve ren en ontvangen van alle soorten gebak verboden. Koekjes, banket, speculaas, cake, poffertjes, wafels, gebakjes, taart, gevuld korstgebak, toast, of Weerter- beschuit, paneermeel, e.d. niet meer worden bereid. Als algemeene maatregel zullen aan de onder het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten ressorteerende bedrijven slechts toewijzingen voor grondstoffen worden verstrekt, indien die bedrijven voor de voedselvoorziening van ons volk noodzakelijke producten vervaardigen. Onder deze bedrijven vallen o.a. meel fabrieken, bakkerijbedrijven en de gist- industrie. In een officieele publicatie zijn de voor de betrokken bedrijven van belang zijnde bijzonderheden verdere maatregelen vastgelegd. MEDEDEELING VAN DE GEMEENTE ’S-GRAVENH AGE De kantoren van het Gemeentelijk Bu reau voor Werklooze^steun en het Ge« meentelijk Bur. voor Sociaal-Eoonomiscne Hulpverleening aan kleine zelfstandigen worden met ingang van Maandag 18 Sep. tember 1944 verplaatst van Jan van Gojenstraat 97/99 naar Beijersstraat 113. MEDEDEELINGEN VAN PLAATSË- LIJKE DISTRIBUTIEDIENSTEN ’s-GRAVENHAGE UITREIKING NOODKAARTEN Op Maandag, 18 September 1944, zullen, bij wijze van voorzorgsmaatregel, nood- kaarten worden uitgereikt. Verstrekking vindt uitsluitend plaats tegen inlevering van bon „Algemeen no. 237” van de thans geldende bonkaarten voor voedingsmidde len KA t/m KE 410. Voor houders van een bonkaart KD 410 of KE 410, dit zijn de kinderen, die zijn geboren in 1940 of later, dient tevtens de witte strook aan de rechterzijde van deze bonkaarten (het z.g. lichaam) te worden overgelegd, aangezien ten behoeve van deze groepen afzonder lijke bonkaarten worden beschikbaar ge steld. De bonnen „Algemeen no. 237”, als mede de lichamen van de bonkaarten KD en KE 410, dient men reeds thuis af te knippen. De uitreiking der noodkaarten zal van 9.0016.30 uur plaats vinden In dê hier na vermelde lokalen. Men dient de kaar ten af te halen In het lokaal, dat het dichtst nabij zijn woning is gelegen. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaren zullen geen bescheiden worden medegege ven. Voor de uitreiking van noodkaarten aan personen, die den aangewezen bon niet kunnen inleveren, zal een nadere rege. ling worden getroffen, welke binnenkort zal worden bekend gemaakt, i De inrichtingen, welke gewoonlijk rechtstreeks vanwege den Distributie- dienst van bescheiden worden voorzien, zullen ook de noodkaarten rechtstreeks ontvangen. Voor hen, die in een derge lijke inrichting verblijven, is aanmelding derhalve niet noodig. Uitreikingslokalen: Ruychrocklaan 178, Merkusstraat 19. van Heutszstraat 2,’ Louise Henriëttestraat 11, Carolina van Nassaustraat 21, 3e van den Boschstraat 22, Scheldestraat 149, Asstraat 1, Cylinder, straat 4, Pasteurstraat 301 (ing. Lin- naeusstr.), Ferrandweg 2, Ary Prins, straat 11, Oltmansstraat 2a, Beetsstraat 88, Winterweg 8, Ferdinand Bolstraat 33 Hoefkade 322, Teniersstraat 13c Storten- Vervolg op pag. 2. jets, door pantserwagens slagvliegtuigen gesteund, aanvallen voort. Onze divisies verijdelden in verbitter de gevechten schouder aan schouder met formaties Letlandsche vrijwilligers en in schitterende samenwerking met sterke strijdkrachten van de luchtmacht <dle doorbraakpogingen. Dóór gedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in onmiddellijke tegenaanvallen teruggeworpen. 87 Vijandelijke pantser wagens werden vernietigd. Jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten 92 Sovjet vliegtuigen neer. In het zeegebied voor de kust van Noord-Noorwegen werden door luchtdoel- artillerie van de marine, beveiligings- vaartuigen en luchtdoelartillerie aan boord van een Duitsch convooi 4 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten en een Sovjet-motorlorpedoboot tot ziniken ge bracht. In den afgeloopen nacht ondernamen Britsche bommenwerpers een terreur- aanval op Kiel. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen neer op Berlijn. Krachtige Duitsche tegenaanvallen bij Neerpelt het Maas-Scheldekanaal heb ben tot op enkele overblijfselen na geleid fot het opruimen van het Britsche brug genhoofd aldaar. Zoodoende zijn alle doorbraakpogingen der Engelschen m de richting van Nederland voorloopig ver ijdeld. 30 Sept., 30 Sept. 30 Sept. 30 Sept. 6 Jan. 232 250 gr. 30 Sept. 39 150 gr. 30 Sept. 234 1 rants. 30 Sept. Vleesch, kaas 39a, 40a 100 gr. 30 Sept. Vleesch, kaas 39b, 40b 25 gr. 30 Sept. Indfen hierop vleesch verkrijgbaar dan het nor male rantsoen) Toiletzeep Eenh. toiletzeep Waschpoeder Bon Aantal 38, 39 U/2 kg. 23 Sept. 38, 39 1 kg. 28 Sept. Bcsch., br.,, geb. Besch. (kind.m.)) Bloem (brd.) 227, 228 70 gr. 30 Sept. Bot. of marg. 39a, 39b 125 gr. 30 Sept. Br. (of geb.) 39a, 40a 400 gr. 30 Sept. Br. (of geb.) 39b, 40b 100 gr. 30 Sept. Gort, haverm. e.d. 229 125 gr. 30 Sept. Gort, hav.m. e.d. D78 250 gr. 30 Sept. Hond.-kattenbr. 3 iy2 a 10 kg. 30 Sept. Jam 233 250 gr. 30 Sept. Kaas 231 100 gr. 30 Sept. Kaas (vl. 37a, 38a) Kaas (vl. 37b, 38b) E78 250 gr. 30 Sept. 37, 38 1% L. D80, E80 Rcs. 31/fc L. C79, D79 Res. 7 (In het Westen des lands op bovenstaande 2 bon nen taptemelk) E79 Rcs. 39, 40 13/ 230 r COURANT HAAGSCH f W J W W* B O J V***V V'-' W *’A Jk V O t W AAA W AA* A.A. AAA kJ M 'V A A AA A V A* \Z AAA AA A A AA A

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1