Geallieerde luchtlandingen in ons land Tilburg Bij Nijmegen, Eindhoven en No. 18901. 1944. Maandag 18 September. Landingstroepen versterkt Nadat de Anglo-Amerikanen de laatste dagen tevergeefs geprobeerd hadden, de Duitsche versperringsgrendels tusschen den mond van de Schelde en de Maas te verbreken, lieten zij, naar het D.N.B. verneemt, Zondagmiddag, in de gebieden van Tilburg, Eindhoven en Nijmegen, sterke landingsformaties neer uit de lucht. De Duitsche troepen begonnen terstond met de bestrijding van de gelande vijandelijke strijdkrachten; de eerste gevangenen zijn binnengebracht. Naar de B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt, beschouwt men in Duitsche militaire kringen deze landingen voorloopig nog als manoeuvres, die de Duitsche tegenoperaties zullen moeten storen. Voorloopig verwacht men een algemeen offensief der geallieerden op het Duitsche Westen. Ook landingen bij Arnhem Bekendmaking EERSTE STADS ED. Londen und aan bommenwerpers op De-, des Sov- met SMEERMIDDELEN Tot en met 31 Jan. ’45 geeft elk der bonnen periode F recht op het koopen van het vermelde aantal eenheden smeermiddelen. Verduisteren: van 19.45 uur tot 7.15 uur Weest, in uw eigen en het algemeen belang, uiterst zuinig met gas en electriciteit! Duitsche Weermachtberichten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Nederlandsche gebied liet de vyand gistermiddag, na voorafgegane sterke luchtaanvallen, valschermjagers en luchtlandingstroepen achter ons front, met het zwaartepunt in het gebied van Arnhem, Nymegen en Eindhoven neer. Des middags ging hij vervolgens tus- schen Antwerpen en Maastricht tot den aanval over, om de verbinding met zijn neergelaten formaties tot stand te bren gen. Vooral in het gebied van Neerpelt ontwikkelden zich daarby hevige gevech ten, in het verloop waarvan de vyand ge ringe terreinwinst naar het Nporden kon Nancy duren de harde gevechten voort Naar zender-Moskou meldt, zijn Za terdag de Sovjettroepen Sofia binrenge- trokken. Radio-Brazzaville heeft, volgens het D.N.B gemeld, dht van Gaullistische zijde een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen maarschalk Pétain. De maarschalk be vindt zich met zijn gevolg sedert eenigen tijd op Duitsch gebied. Levensverzekeringsgelden In onderscheidene polissen van levens verzekeringmaatschappijen is de bepaling opgenomen, dat de uitkeeringen tot 90 procent worden teruggebracht, indien in Nederland een actieve oorlogstoestand aanwezig is. d.w.z, in een gedeelte‘van ons land gevechtshandelingen plaats vin den. Aan de Verzekeringskamer is op gedragen dit te verklaren Het betreft een veiligheidsmaatregel om te voorkomen, dat de maatschappijen teveel hebben uitgekeerd, indien achter af blijkt, dat er als gevolg van den oorlog extra schade van beteekenis heeft plaats gevonden In 1940 hebben de maat schappijen echter, toen bleek, dat de schade beperkt was, achteraf de volle 100 procent uitgekeerd. Dit ligt ook thans in de bedoeling. Men make zich derhalve niet noodeloos ongerust De Verzekeringskamer heeft verklaard, dat te rekenen van 15 September 1944 te „O ure in Nederland een actieve oor logstoestand bestaat. VROUWEN VAN N.S.K.K. VRIJWILLI. GERS: De afd. Perswezen van het depar tement van V. en K. deelt mede: Den vrouwen van N.S.K.K. vrijwilligers Grup- pe Luftwaffe, die zijn geëvacueerd, wordt verzocht haar nieuwe adres onmiddellijk door te geven aan de N.S.K.K. Führer- schule te Almelo De vrouwen van vrij willigers „N.S.K.K. Staffel des W.B.N.” (ook van de transportactie) dienen haar evéntueele evacuatie-adres onmiddellijk door te geven aan de korpsleiding N.S, M.K. te Zeist. FÜR REICHSDEUTSCHE i Die für alle Reichsdeutsche in den Niederlanden zustandige WehrersatzdienststelleWehr. bezirkskommando Ausland, Aussenstelle Holland, hat ihren Dienstsitz von Am sterdam. Prins Hendrikkade 159, nach Arnheim, Velperbuitensingel 6 verlegt. BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37. Telefoon 116300 (zeven lijnen). Giro No. 12500. Prijs dezer courant: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en ,,Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. P w. ƒ0.26, fr. p. p. met Modem, ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abono.pr. Afz. nr. 5 o., fr. p. p. 10 o. Prijs der advert.: 1—11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m.M. m. J21 ct. Halve oplaag halve ifr. Reel, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 et. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. ƒ0.38. PerÉ. gevr. /0.48. Adv. ,,Br. bur. van dit blad” 10 cent meer. Beperkingen in het P.T.T.-verkeer In het postverkeer moet voorloopig op groote vertraging worden gerekend. Post pakketten en aaogeteekende zendingen worden voorloopig niet meer aangeno men. Het telegraafverkeer is stopgezet. Het interlocale telefoonverkeer is sterk beperkt moeten worden. Aan de Bourgondische Poort hebben onze divisies, na succesvollen afweer van alle doorbraakpogingen der Amerikanen, een samenhangend front gevormd tusschen Epinal en de Zwitsersche grens. Ook na het binnendringen van den vijand in het volkomen verwoeste Brest, weet zich een aantal steunpunten en nesten van verzet te handhaven. Het V.-l vuur op Londen werd voort gezet. In Italië zetten de Anglo-Amerikanen ook gisteren hun groote aanvallen voort. Zij zijn ten Noorden en Noordoosten van Florence na op en neer gaande gevechten mislukt, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Monte Veruca werd in een tegen aanval wee£ aan den vijand ontrukt. Aan de Adriatische kust belemmerden hard nekkige tegenstand en tegenaanvallen van onze dappere grenadiers en valscherm jagers het opdringen van den vijand naar Rimini; 35 vijandelijke tanks werden ver nietigd. Britsche jachtkruisers vielen op 16 Sept, aan de Adriatische kust het Duit, sche lazaretschip „Bonn” aan. In Zuidelijk Zevenburgen sloegen Duit sche en Hongaarsche troepen bij Toren- bprg en Neumark hevige aanvallen van- de bolsjewieken af. Door eigen luchtaan vallen werd het vijandelijke ravitaillee- ringsverkeer zwaar getroffen, talrijke voertuigen werden vernield. Tusschen Sa nok en Krosno zette de vijand zijn aan vallen, met gebruikmaking van nieuwe strijdkrachten, voort. Zij werden in harde gevechten afgeslagen of in tegenaanvallen opgevangen Noordoostelijk van Warschau behaalden troepen van het leger en de Waffen-SS, alsmede Hongaarsche forma ties, een volledig afweersucces op de op nieuw aanvallende Sovjets; 31 vijandelijke tanks werden vernietigd. Zuidwestelijk van Mitau drong een gepantserde aan valsgroep in de vijandelijke stellingen en rolde ze op. Er werden gevangenen ge maakt. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front woedt de verbitterde af- weerslag verder. De aanvallen der bols jewieken, waarbij van veel menschen en materiaal wordt gebruik gemaakt, wer den, in samenwerking met formaties der luchtmacht, in hoofdzaak afgeslagen. Ten Noorden van Bauske zijn tegenaanvallen aan den gang. De laatste 3 dagen werden hier 234 Sovjet-tanks vernietigd. In luchtgevechten, door- luchtdoelartil- lerie en door strijdkrachten der lucht verdediging van de Duitsche marine verloren de bolsjewieken gisteren het Oostelijke front 96 vliegtuigen. Overdag wierpen afzonderlijke vijande lijke vliegtuigen bommen op Bremen— Kloppenburg, des nachts in de gebieden Brunswijk en Rheine en op Hongaarsch gebied in de streek van Debreczen. In aanvulling op het Weermachtbericht wordt nog gemeldIn het gebied ten Zuiden en Zuidwesten van de Bourgon dische Poort heeft zich in de gevechten der laatste dagen het vierde Luftwaffen- feldkorps, onder bevel van den generaal der vliegers Petesen in het bijzonder de 198e divisie infanterie onder bevel van kolonel Schliel. door voorbeeldige stand vastigheid herhaaldelijk voortreffelijk ge_ weerd. Bij de harde gevechten ten Zui den van het Wirz-meer heeft zich het regiment jagers 25 eener divisie van de uchtmacht onder bevel van den Eiken- loofdrager kolonel Weimer, door bijzon dere dapperheid en standvastigheid on derscheiden UITREIKING BONKAARTEN: Uitrei- kingsgebouwen Groet-Hertoginnelaan en Alidastraat 1 (Lsd.) Dinsdag van 8.30 16.30 uur de letters Lav. t/m Mar. behalen. Tegen de vijandelyke luchtlan- dingsstrydkrachten worden geconcen treerde tegenaanvallen ondernomen. Tus schen Maastricht en Aken, alsmede in het gebied van Nancy, staan onze troe pen nog altyd in zwaren afweerstrijd met sterke vijandelyke strijdkrachten. In de andere sectoren van het Weste lijke front werden talrijke vrij zwakke aanvallen van den vijand uiteehgeslagen. De in Lunéville binnengedrongen vijand werd verdreven. Ten Zuiden der stad maakt onze tegenaanval goede vorderin gen. In de puinhoopen van Brest handhaaf de zich de heldhaftige bezetting, samen gedrongen op een smal terrein, nog altijd tegen de zwaarste vijandelijke aanvallen. Ook om de vesting Boulogne woeden zware gevechten. Hier kon de vijand na urenlange luchtaanvallen van het Westen uit een penetratie bereiken, die afgegren deld werd. Vijandelijke aanvallen, die op Duinkerken werden ondernomen, misluk ten. Het V.l vergeldingsvuur op werd voortgezet. Aan het Italiaansche front bleven vijan delijke aanvallen in den sector Lucca Pistoia zonder succes. Met krachtige on dersteuning van artillerie en luchtmacht, viel de vijand den geheelen dag ten Noor den van Florence aan. In met groote ver liezen gepaard gaande gevechten werden al zijn doorbraakpogingen verijdeld. Aan de ServischBoelgaarsche grens ontstor.-den verscheidene plaatselijke ge vechten, in het verloop waarvan 10 Boel gaarsche tanks werden stukgeschoten. In het Zuidelijke deel van Zevenburgen zijn ook gisteren vijandelijke, door tanks ondersteunde aanvallen, mislukt. Even- zoo werden bij Sanok en Krosno her nieuwde hevige aanvallen der bolsjewie ken afgeslagen. Penetratieplekken werden in tegenaanvallen afgegrendeld. In Letland en Estland wordt met uiter ste felheid gevochten. De groote aanval der bolsjewieken, die zich ook tot het gebied van Dorpat uitstrekte, werd in zware gevechten opgevangen. Formaties slagvliegers ondersteunden met succes onze a fweer gevecht en in het Baltische gebied. Des nachts vielen gevechts- en nachts .opereerende slagvliegtuigen jet-Russische troepenconcentraties goede'uitwerking aan. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden gis teren 75 bolsjewistische vliegtuigen neer geschoten. Op het Peipus-meer brachten marine- artillerie-lichters een bolsjewistische ka nonneerboot tot zinken en beschadigden een andere boot. Amerikaansche bommenwerpers on dernamen gisteren een terreuraanval op Boedapest. Des nachts wierpen vijande lijke vliegtuigen bommen op Bremen.in het gebied- van Dortmund en breczen in Hongarije. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH RER, 17 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan weerskanten van Aken heeft de vijand zyn krachtige pogingen, ons front te doorbreken, voortgezet. Verscheidene aanvallen op het Zuidelyke front der stad mislukten. Er werd vooral verbit terd gevochten in het gebied van Stol berg. Succesvolle eigen tegenaanvallen worden ondernomen tegen den vyand, die ten Noordwesten van Echternach over de Sauer is getrokken. Aan weerszijden van Beschikking van den Generalkommissar für das Sicherheitswesen betreffende de verzending van religieuze bladen aan Nederlanders, die in „Arbeitseinsatz” werken Op grond van par. 14 der Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de be scherming van de orde no. 138/41 wordt beschikt: 1 De verzending van kerkelijke bladen aan Nederlanders, die in den Ar- beitseinsatz werken, heeft tot velerlei misbruiken geleid. De verzending van deze talrijke afzonderlijke bladen wordt der halve terstond verboden. 2. Van dit ver bod zijn uitgezonderd het maandblad „De Kerkpost”. uitgegeven door de samenwer kende Protestantsche kerken in Nederland voor de behoeften der Evangelische Ne derlanders in den Arbeitseinsatz en een dienovereenkomstig, door mij nog goed te keuren katholiek maandblad, welks oprichting wordt overgelaten aan de R K. Kerk. De toegelaten maandbladen voor Nederlanders in den „Arbeitseinsatz" mo gen zich alleen bezig houden met aan- geledenheden, louter de zielszorg betref fende 3. Overtredingen van deze, beschik kingen worden volgens par. 14 der Ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche Gebied no. 1/1943 (verordening op de bescherming van de orde) gestraft. Maatregelen der Sicherheitspolizei blijven voorbehouden. w.g. de Generalkommissar für das Sicherheitswesen RAUTER, SS - Obergruppenführer General der Polizei. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Geallieerden hun valschermjagers en for maties luchtlandingstroepen verder ver sterkt. Duitsche beveiligingsstrijdkrachten hebben hunnerszijds de jacht op de vijande lijke formaties voortgezet en tot dusver de aaneensluiting van den vijand tot grootere gevechtsgroepen verhinderd. Een vlieg veld werd door 200 Britsche valscherm jagers aangevallen Duitsche luchtdoel- artilleristen sloegen de gevechtsgroep uit een en zetten de achtervolging in. De Brit ten pogen zich thans in de bosschen aan den aanval te onttrekken Naar aan het D.N.B, verder wordt ge meld, gingen in den loop van den Zon dagmiddag Duitsche troepen in het mon- dingsgebied van den Rijn over tot tegen aanvallen. Zij grendelden de landings plaatsen af en verhinderden de aaneen sluiting van de op vele plaatsen verspreid neergelaten valschermjagers. Concentri sche aanvallen tot opruiming van de om singelde landingsplaatsen zijn aan den gang. Duitsche luchtdoelartillerie schoot een aantal volgeladen vrachtzweefvlieg- tuigen neer vóór zij geland waren. - De actie van de luchtlandingstroepen was aangekondigd door hevige luchtaan vallen op vliegvelden en verkeerswerken in de betrokken gebieden. Van 14.30 uur af verschenen verscheidene honderden vrachtzweef- en transportvliegtuigen bo ven het Zuidelijke deel van Nederland en de Rijndelta. De luchtlandingsactie in Nederland heeft de concentratie van nieuwe Duit sche divisies noodig gemaakt. Op 7 lan dingsplaatsen werden de Geallieerde eenheden reeds volkomen vernietigd. Dat geldt vooral van de verder Oostelijk neergelaten Amerikaansche en Britsche luchtlandingscontingenten Duitsche luchtmacht in actie Tnterinf meldt voorts, dat formaties Duitsche jachtvliegtuigen in de eerste plaats de jachtvliegtuigen aanvielen, wel ke een krachtige bescherming voor de vrachtzweefvliegtuigen vormden en ook de vrachtzweefvliegtuigen met de boord. wapens aanvielen. Er ontstonden hevige luchtgevechten. De Duitsche jagers kon den daarbij verscheidene vijandelijke vliegtuigen neerschieten. Deze aanval len der Duitsche jachtvliegtuigen werden tot het vallen van de schemering voort gezet. Den luchtlandingstroepen werden door de samenwerking van de Duitsche troepen op den grond met de luchtmacht zware verliezen toegebracht. De Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest” deelt mede: De Duitsche SS- en politieformaties met inbegrip van den Arbeitskontroll- dienst en de geheele Nederlandsche po litie hebben opdracht gekregen in steden en dorpen, op straten en pleinen 16. tot 50-jarige Nederlanders, die daar rond hangen, die kennelijk niets om handen hebben en hun tijd zoekbrengen met lanterfanten en lummelen, onverwijld te arresteeren en naar het tewerkstellings kan^ te Amersfoort over te brengen. Vandaar zullen zij ter beschikking ge steld worden van de arbeidsbureaux in Duitschland. HAAGSCHE COURANT

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1