4 1944. De strijd in Nederland BINNENLAND ONDERWIJS EN KERK Uo. 18902. Dinsdag 19 September* Ook landingen bij Arnhem Alleen electrische verlichting tijdens verduisteringsuren Felle gevechten in Eindhoven fr. pp. 10 ct, KI. Adv, (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv, ,JBr. bur. van dit blad” 10 cent meer. EERSTE POST ED. haaldelijk van bezetter, meldt het DNB. Verzorgingsnuis, bommenwerpers op De- Londen op Geallieerden verloren tenminste 51 vliegtuigen scheidene Amerikaansche infanterie-aan- vallen naar het Noordoosten in een te naar 'innen arresteerd. Op het ministerie van marine zijn 9 admiraals en 29 kapiteins-ter-zee wegens fascistische gezindheid van hun door de Duitsche troepen met succes ver dedigd; tegelijkertijd vallen andere forma ties de Geallieerde steunpunten gecon centreerd aan. Tijdens nieuwe landeigen werden ruim 200 vrachtzweefvliegtuigen, talrijke wapens en munitie buitgemaakt. Alleen in de streek van Eindhoven heeft een vry groote Amerikaansche ge vechtsgroep door een snel opgebouwde beveiligingslinie kunnen heenbreken en in de stad doordringen. Felle gevechten ztfn hier aan den gang. Het is den Ge allieerden tot dusverre echter niet ge lukt met deze gevechtsgroep en de uit bureau merkt op. dat met zekerheid kan genaanvaj worden afgeslagen. Ten Zui- worden aangenomen, dat dit aantal groo- 1 Electriciteitsrantsoen tot helft verminderd De secretaris-generaal van het BèpaT-4 tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het met ingang van 18 Sept, verboden is buiten de uren, waarop officieel verduisterd meet worden, electriciteit voor verlichting te gebruiken. Indien afwijking van dit voor schrift wordt geconstateerd, zal zonder meer tot afsluiting worden overgegaan. Voorts is bepaald, dat eveneens met onmiddellijken ingang de tot op heden toegpwezen electriciteitsrantsoenen tot de helft zjjn verminderd. Door deze vermindering van het toe gewezen rantsoen tot 50 pCt. is het nu slechts toegestaan 32 pCt. van het z.g. „normaalverbruik” te benutten. dohn heeft zich de Rijnsch-Westfaalschc VertJuisferenvan 19.45 uur tot 7.15 uur i door voorbeel- Weest, in uw eigen en belang, uiterst zuinig met gas en electriciteit! BELEGEN KAAS DUURDER: Binnenkort zal kaas uit voorraden van het In- en Ver koopbureau voor Zuivel worden vrijgege ven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den detaillist en aan den consument geldende prijzen worden ver hoogd, en wel voor volvette boerenkaas en 40+ kaas met ten hoogste /0.45 per k.g., voor 20+ kanter en 20+ boeren Leidsche kaas met ten hoogste /0.40 per k.g. en voor de overige 20+ kaas (dus Goudsche en Edammer) met ten hoogste /0.35 per k.g. ten. Het V.l vergeldingsvuur tvord voortgezet. Aan het Italiaansche front bleven vijan- lelijke aanvallen in den sector Lucca— DUITSCH WEERM ACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 Sept. Het Opperbevel van de .Weermacht maakt bekend In het Nederlandsche gebied liet de vijand gistermiddag, na voorafgegane Sterke luchtaanvallen, valschermjagers en luchtlandingstroepen achter ons front, met het zwaartepunt in het gebied van Arnhem, Nymegen en Eindhoven neer. Des middags ging hij vervolgens tus- schen Antwerpen en Maastricht tot den aanval over, om de verbinding met zjjn neergelaten formaties tot stand te bren gen. Vooral in het gebied van Neerpelt ontwikkelden zich daarbij hevige gevech ten, in het verloop waarvan de vijand ge ringe terreinwinst naar het Noorden kon behalen. Tegen de vyandclijke luchtlan- dingsstrijdkrachten worden geconcen treerde tegenaanvallen ondernomen. Tus- schen Maastricht en Aken, alsmede in het gebied van Nancy, staan onze troe pen nog altijd in zwaren afweerstryd met sterke vijandelijke strijdkrachten. In de andere sectoren van het Weste lijke f ont werden talrijke vrij zwakke Aanvallen van den vijand uiteengeslagen. Do In Lunéville binnengedrongen vijand werd verdreven. Ten Zuiden der stad maakt onze tegenaanval goede vorderin gen. Ia de puinhoopen van Brest handhaaf de zich de heldhaftige bezetting, samen gedrongen op een smal terrein, nog altijd tegen de zwaarste vijandelijke aanvallen. Ook om de vesting Boulogne woeden zware gevechten. Hier kon de vijand na urenlange luchtaanvallen van het Westen uit een penetratie bereiken, die afgegren deld werd. Vijandelijke aanvallen, die op DE GEMEENTELIJKE BADHUIZEN: De Gemeentelijke badhuizen Torenstraat, Es- camplaan, Jan van Goyenstraat, Spio'nkop- straat, Noorderbeekdwarsstraat, Paets v. Troostwijkstraat en Loosduinen zijn tot nader order geopend op Donderdag, Vrij dag en Zaterdag van 919 uur met een middagpauze van 121.30 uur, en op Zon dag van 812 uur. Er zal warm badwater verstrekt worden op Vrijdag en Zaterdag en zoo mogelijk ook op Zondagmorgen. Kuipbaden alleen voor ouden van dagen en invaliden. DE GEMEENTELIJKE JEUGDDIENST: De Gemeentelijke Jeugddienst doet een dringend beroep op de ouders, wier kin deren regelmatig gratis kleeding en schoei sel ontvangen, nauwlettend toe te zien, dat de uiterste zuinigheid en voorzichtig heid betracht wordt met deze kleeding en dit schoeisel, aangezien de mogelijkheid ;ot aanvulling gering is,- Voor de kinderen, die van den Jeugd dienst kleeding en schoeisel ontvangen, kan nog een paar klompen aangevraagd worden bij het hoofd der school, indien zij I na de groote vacantie van dit jaar nog lijke vliegtuigen bommen op Bremen, in geen klompen ontvangen hebben. gebied van Dortmund en op De- AFHALEN BONKAARTEN: Morgen van 1.3016.30 uitreikingsgebouw Groot Her. ioginnelaan en Alidastraat 1 Loosduinen het gebied van Dortmund breczen in Hongarije. In aanvulling op het Weermachtbe- „.c richt wordt nog gemeld: In de harde e letters Mas t.m. Nieuwk. Duinkerken werden ondernomen, misluk- afwewgevechten in het M^bied yan,M^ 126e divisie infanterie, onder bevel van generaalmajoor Fischer, Uwi vv— 1 dige standvastigheid en bijzondere dap perheid onderscheiden, Radio-Londen meldt, dat de Duit- schers in den nacht van ’Zondag op Maandag, kort na het invallen van de duisternis, opnieuw vliegende bommen op Zuid-Engeland en het gebied van Lon den hebben afgevuurd. Londen had juist sedert Zondagavond de verduistering opgeheven. Ook in den afgeloopen nacht vielen er weer vliegende bommen. De Sovjetberichtendienst meldt, dat waarin de parachutisten waren het commando der Sovjettroepen in binnengedrongen, werden gezuiverd. Be- Roemenië de volgende Roemenen heeft langrijke tivierovergangen, welke de Ge- gearresteerd maarschalk Antonescu, den allieerden in bezit wilden nemen, worden oud-minister van Euitenlandsche Zaken Mihai Antonescu, den oud-minister van Oorlog generaal Pantasi. den vroegeren inspecteur-generaal der gendarmerie Va- siliu en den oud-prefect der politie te Boekarest Eleftrescu. Zondag hebben sterke luchtstrijd krachten, in 4 golven, Boedapest aange vallen De materieele schade is groot en de bevolking leed verliezen. Ook eenige provinciae steden in Hongarije werden aangevallen. In het door de Geallieerden bezette deel van Italië is de oud-minister van cor- het bruggenhoofd van Neerpelt naar het P°raties, ^Laritinj, ^volgens het D.NJ3. ge- Noorden opereerende strijdkrachten con tact te vestigen. Rond Maastricht en Aken functies ontheven. Van de Braziliaansch-Uruguaansche grens komende berichten over ernstige gebeurtenissen in Brazilië. Alle telefoon- verbroken. worden aangenomen, dat dit aantal groo- den van Stolberg zijn Duitsche tegenaan- ter is. aangezien het slechte zicht tijdens vallen gaande. Zij drukken de Geallieer de operaties het onmogelijk maakte den den uit hun gewonnen stellingen en veld- val van beschadigde vliegtuigen waar te versterkingen achteruit. Daarbij zijn felle nemen gevechten ontbrand tusschen Zweifall en Omtrent de actie van het 2e Britsche Mausbach. Dez.e Plaatsen leger zegt Interinf, dat dit Zondag, van het bij Neerpelt (België) gevormde brug genhoofd over het Maas-Schelde-kanaal uit, met geruimen tijd in gereedheid ge houden strijdkrachten tot den aanval in Noordoostelijke richting over ginfë, ten einde de verbinding tot stand te brengen met de in ons land neergekomën lucht landingstroepen. Deze doorbraakpoging kon, volgens Interinf, ten Noorden van Neerpelt worden opgevangen. Nader meldt Interinf nog: Talrijte nes ten van weerstand werden uitgerookt; 3 steden, waarin de parachutisten waren Pistoia zonder succes. Met krachtige on dersteuning van artillerie en luchtmacht, viel de vijand den geheelen dag ten Noor den van Florence aan. In met groote ver liezen gepaard gaande gevechten werden al zijn doorbraakpogingen verijdeld. Aan de Servisch—Boelgaarsche grens ontstonden verscheidene plaatselijke ge vechten, in het verloop waarvan 10 Boel gaarsche tanks werden stukgeschoten In het Zuidelijke deel van Zevenburgen zijn ook gisteren vijandelijke, door tanks STADSNIEUWS ondersteunde aanvallen, mislukt. Even- zoo werden bij Sanok en Krosno her nieuwde hevige aanvallen der bolsjewie ken afges|agen. Penetratieplekken werden in tegenaanvallen afgegrendeld. In Letland en Estland wordt met uiter ste felheid gevochten. De groote aanval der bolsjewieken, die zich ook tot het gebied van Dorpat uitstrekte, werd in zware gevechten opgevangen. Formaties slagvliegers ondersteunden met succes onze af weer ge vechten in het Baltische gebied. Des nachts vielen gevechts- en des nachts opereerende slagvliegtuigen Sov- jet-Russische troepenconcentraties met goede uitwerking aan. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden gis teren 75 bolsjewistische vliegtuigen neer geschoten. Op het Peipus-meer brachten marine- artillerie-lichters een bolsjewistische ka nonneerboot tot zinken en beschadigden een andere boot. Amerikaansche bommenwerpers on dernamen gisteren een terreuraanval op Boedapest. Des nachts wierpen vijande- Van het gebied van Maastricht uit gin gen de Amerikanen met sterke infante rie- en pantserstrijdkrachten tot een aan val over,’waaraan een omvangrijk op- en telegraafverbindingen zijn treden van hun formaties bommenwer- Men spreekt over een militaire beweging pers was voorafgegaan en welke in de en over de arrestatie van verscheiden richting ValkenburgKerkrade terrein- generaals en vooraanstaande personen. De winst moest brengen. De opmarsch kon, troepen zouden zich in hun garnizoenen met .gebruikmaking van plaatselijke re serves, volgens Interinf, nog op Neder- bevinden. De Amerikaansche ambassadeur is Zondagmorgen per vliegtuig naar landsch gebied worden opgevangen en, Washington vertrokken met uitzondering van een ondergeschikte De Zweedsche regeering heeft toe- penetratie, GESTOLEN MEUBILAIR EN GOEDEREN De laatste dagen is een aantal meubilaire en andere goederen, welke zeer waar schijnlijk van misdrijf afkomstig zijn, in beslag genomen. Zij zijn èf ontvreemd óf verduisterd door lieden, die zich bij evacueerenden hebben aangemeld om dezen te helpen verhuizen. Belangheb benden kunnen zich, met nauwkeurige omschrijving van de door hen vermiste goederen, iederen werkdag van 9 tot 17 uur, melden bij de inspectie R. O. 2C, Alexanderplein 13. WIE KENT DIT JONGETJE?: In het Ge meentelijk Verzorgingsnuis, Pflefterij- straat 66, bevindt zich een jongetje van ongeveer 6 jaar, die zich Piet noemt. Hij is .zonder toezicht hier ter stede aange troffen. Zijn signalement is: blond haar, blauwe oogen, gezonde gelaatskleur. Hij is gekleed in een grijs jasje, rose trui, blauwe broek, lage bruine schoenen en grijze .kniekousen. Inlichtingen worden ingewacht bij de hoofdinspectie der Staatsrecherche, Alexanderplein 16. BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537, Telefoon 116300 (zeven lijnen). Giro No. 12500. Prijs dezer courant: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met ..Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol.J3ijbl.“ en ,,Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonepr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 o. Prijs der advert.: 111 m.M. (5 reg.) 1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct De Zweedsche regeering heeft toe- overal worden afgeslagen, gestemd in de evacuatie van rond 20.000 Daarmede was ook den volgenden Gealli- Finnen in Rovaniemi en omgeving eerden infanterieformaties de weg afge- Zweden. Tot dusver hebben 5360 Fi sneden en deze werden met zeer zware de grens gepasseerd. verliezen overal teruggeslagen. Een Zwitsersch ooggetuige bericht Ten Zuidoosten van Aken konden ver- uit Marseille, dat de haven verschrikke lijk verwoest is. Docks en pakhuizen vormen nog slechts een ruïne. Men neemt aan. dat drievijfde van de haven zoo volkomen verwoest is, dat dit niet meer hersteld kan worden. Er zullen minstens 3 maanden noodig zijn om de rest van de haven weer in orde te maken. Radio-Brazzaville heeft, volgens het D.N.B gemeld, dat van Gaullistische zijde een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen maarschalk Pétain. De maarschalk be vindt zich met zijn gevolg sedert eenigen tijd op Duitsch gebied. CRISIS GEREF. KERKEN: 115 belijdende leden van de Geref. Kerk van ’s-Graven- hage-West hebben de acte van vrijmaking of wederkeer bij den kerkeraad ingediend, waarbij zij de gehoorzaamheid opzeggen, j In de Geref. kerk van Scheveningen be- draagt dit getal 150. Vijf ouderlingen en enkele diakenen hebben daar een bijna overeenkomstige verklaring ingediend. De ambtsdragers in ’s-Gravenhage-West heb- zich op één diaken na, die met eenige réserve sympathie uitsprak voor de acte, achter de synode geplaatst. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Mededeeling Plaatselijken Distributie" dienst ’s-Gravenhage Petroleum voor verlichting: Zij, die in het bezit zijn van een petroleumkaart S. 121, alsmede zij, die het vorig jaar geen petroleumkaart voor verlichting onL vingen, maar thans door gewijzigde om standigheden uitsluitend aangewezen zijn op verlichting door middel van petroleum, dienen zich van 19.t.m. 22 dezer aan één der hieronder aangegeven kantoren te ver voegen: Beeklaan 267a (afd. Brandstoffen) Ooststraat 1 en Ruychrocklaan 178; op werkdagen geopend van 8.30 tot 15 uur. INLEVERING AARDAPPELBONNEN: In afwijking van een vorige publicatie dienen de bonnen 38 en toeslag 38 door handela ren van 17 t.m 23 Sept, bij de distributie- diensten ter verkrijging van een toewij zing aardappelen te worden ingeleverd. Inlevering kan eveneens geschieden van 24 t.m 30 Sept a.s. MAXIMUM PRIJZEN GROENTEN EN FRUIT: De Gem. v. d. Prijzen deelt mede, dat de maximum prijzen vooV groenten en het algemeen fruit, geldende van 6 en 13 Sept ’44 af (bekendm no. 113 en 114) tot nader aan kondiging van kracht blijven, De militaire medewerker van het D.N.B. dr. Krull, huldigt de opvatting, dat de Geallieerden zijn overgegaan tot de lucht, landingsoperatie op Nederlandsch gebied, jnet het zwaartepunt aan de mondings- armen van den beneden-Rij.n bij Arnhem en Nijmegen, omdat de voortdurend straf, fer wordende Duitsche verdediging tus schen Antwerpen en Maastricht den Geallieerden druk in de richting van Ne derland zoodanig tot staan had gebracht, dat de Britten en Amerikanen nog slechts van buitengewone maatregelen succes ver wachtten De stoot in den rug van het Duitsche front moet ontlasting brengen en den weg naar het. Noorden vrij maken. Dr. Krull merkt verder op, dat de ster ke groepen valschermjagers en zeer goed uitgeruste luchtlandingstroepen, die op ver uit elkaar liggende plaatsen waren neergelaten, door in het achterland be schikbare Duitsche strijdkrachten onmid dellijk krachtig werden aangevallen. Op de meeste landingsplaatsen werden zij totaal vernietigd, hetgeen in het bijzon, der geldt voor de verder naar het öos- |ten neergelaten eenheden. Op andere plaatsen is de ontwikkeling nog gaande en daar worden de Geallieerden door nieuw aangevoerde Duitsche formaties omsin geld en opeengedrongen. Dr. Krull is van oordeel, dat de liquidatie van deze onder, neming echter nog eenigen tijd kan vor deren. wegens het karakter van het Ne derlandsche terrein. Het succes van de operatie der Ge allieerden, die volgens dr. Krull Teeds buitengewoon groote verliezen hebben geleden, zal in sterke mate afhangen van het feit, in hoeverre het den tegenstan der mogelijk zal zijn de geïsoleerde con tingenten versterkingen, wapens, munitie en levensmiddelen te doen toekomen. Dr. Krull is van oordeel, dat men mag verwachten, dat de Geallieerden ge- dwongen zullen zijn nieuwe landingen te beproeven. Interinf meldde gisteren, dat. voor zoover tot dat oogenblik kon worden vastgesteld, tijdens de landingsoperaties op Zondag door de luchtdoelartillerie 39 en door de Luftwaffe 12 Geallieerde vliegtuigen werden vernietigd Het pers- COURANT HAAGSCHE I I -

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1