Engelsche luchtlandingsdivisie grootendeels vernietigd om Strijd om Nederlandsche bruggen No. 18904. Eindhoven gebombardeerd Donderdag 21 September. 1944. Zware gevechten bij Nijmegen plaatselijke penetratie ten Zuiden van de Schelde Geallieerden rukten Sittard binnen De gaslooze uren Bekendmaking Verdere beperking van het tramverkeer V EERSTE STADS ED. Verduisteren: van 19.45 uur tot 7.15 uur Uit krijgen van de Amerikaansche ambassade te Lissabon verluidt, dat Chur chill terstond na de conferentie van Que bec naar Moskou zou zijn vertrokken, om daar ’n samenkomst te hebben met Stalin. w.g. RAUTER, S.S.-Obergruppenführer en General der Polizei De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Tengevolge van de ver lichting, welke de toestand in het Oos ten de laatste weken heeft gebracht, is het Duitsche commando ongetwijfeld in staat gesteld, meer de vrije hand te heb. ben voor h&t bedwingen van de wederom groeiende moeilijkheden, welke de situa tie in het Westen brengt. Deze moeilijkheden zijn van tweeërlei aard: de weer meer naar voren komende luchtmeerderheid der Anglo-Amerikanen beveiliging van een belangrijk convooi, in operatief opzicht en de ontwikkeling vielen in den nacht van 19 op 20 Sept, voor Duinkerken 2 overmaifitige forma ties lichte Britsche vlootstrijdkrachten aan en bereikten door hun aanval, dat het convooi zonder schade zijn plaats van bestemming kon binnenloopen. De drie motortorpedobooten gingen bij de ver vulling van hun taak verloren. Het V 1-storingsvuur op Londen were voortgezet. In Italië duren de zware afweerge- vechten in het gebied ten Noorden van Florence en aan de Adriatische Zee on veranderd voort. In verbitterde en voor beide partijen vele verliezen opleveren de gevechten werden talrijke vijande lijke aanvallen afgeslagen. Ten Zuiden en- Zuidoosten van Firenzuola werd een vrij groote penetratie van den vijanc afgegrendeid. UITREIKING BONKAARTENzUitreikings- gebouwen Groot-Hertoginnelaan en Alida- straat 1 (Lsd.) morgen van 8.3016.30 u. de letters Postem t.m, Ruiterl. Prins Karei regent van België Prins Karei is gisteren door het Belgi sche parlement tot regent benoemd Van daag zal hij den eed op de Grondwet af leggen. Van de 264 stemmen werden er 210 voor hem uitgebracht. materiaal te voorzien, moesten zij Dins dag door Duitsche jagers en gemotoriseer de zware en middelzware luchtdoelartil- lerie zeer groote verliezen incasseerer». In totaal werden 23 Britsche en Ameri kaansche jagers en jachtbommenwerpers, alsmede 328 vrachtzweefvliegtuigen neer, geschoten en bijna al hun materiaal buit gemaakt of vernietigd. Daaronder bevon den zich ook 50 kleine motorvoertuigen, de z.g. „Jeeps”, een voor verschillende doeleinden bruikbaar voertuig, ongeveer van de grootte van den Duitschen volks wagen. In het gebied van Arnhem werd een geheele landingsgroep van de eerste En gelsche luchtlandingsdivisie omsingeld en na een kort verzet overmeesterd, waarbij 1800 gevangenen werden gemaakt. Bommen op Eindhoven Naar Interinf voorts meldt, werd de ster ke Duitsche luchtactie ook in den nacht van 19 op 20 dezer met goede uitwerking voortgezet. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen en des nachts opereerende slagvliegers richtten aanvallen op Geal lieerde troepen en tanks in het gebied van Maastricht. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten Geallieerde ravitailleerings- steunpunten in het stadsgebied van Eind hoven met bommen van zwaar kaliber. Hoewel de afweer zeer krachtig was, wierpen de Duitsche gevechtsvliegtuigen hun bommenlasten van geringe hoogte cp het stadsgebied neer. Er ontstonden ontploffingen en branden, welke afkom stig waren van getroffen munitie-opslag- plaatsen. Aan de Adriatische Zee bracht de me* van 1940 en gedurende 1941 op dergelijke acties hadden ingesteld, zullen hier dus nog in staat zijn tot een tegenstand, wel. ke zelf^ bij een hevigheid der gevechten van aanzienlijke beteekenis zal van het Geallieerde offensief tegen het gebied om Eindhoven. De stoot tot de verandering, welke zich afteekent, is on getwijfeld gegeven door de omvangrijke luchtlandingsacties. Het Nederlandsche gebied, met zijn tallooze waterwegen, wel ke de beweging van gemotoriseerde troe pen slechts mogelijk maken, als men er in slaagt, de vele bruggen bijtijds en in goeden staat in handen te krijgen, is het ideale terrein voor het ondersteunende gebruik van luchtmachttroepen Het is nog volkomen de vraag, of de Geallieer den met dit nieuwe hulpwapen hetzelfde succes zullen hebben als de Duitschers in het voorjaar van 1940 Het moment van verrassing heeft dit maal zonder twijfel niet gefunctionneerd* De Duitschers, die zich juist in het Ne. derlandsche gebied reeds bij den bouw der eerste versterkingswerken in den herfst een zeer groote hoeveelheid materiaal en met krachtigen steun vanuit de lucht en van scheepsartillerie aanvallende vijanc verscheidene diepe penetraties tot stand, Evacuatie Wassenaar en Marlot Van de zijde van het Gemeenteoestuur in den Haag wordt medegedeeld: Aan alle uit Wassenaar en Marlot ge- evacueerde personen wordt bekend ge- 4 maakt, dat, nu de gemeente Wassenaar en villapark Marlot weder zijn vrijgegeven, zij zich op eigen verantwoor ding naar hun woonplaats kunnen be geven. Een transportbon kan evenwel slechts verkregen worden na kennisgeving van den terugkeer aan het bureau evacuatie- aangelegenheden, Trompstr, 5, den Haag. Wegens vertraging in den papier-aanvoer kon de „Haagsche Courant” gisteren niet verschijnen. den 69 storm, en landingsbooten vernield of buitgemaakt; Ten Noordoosten van Warschau en aan de Bobr ten Noordwes ten van Bialystok mislukten vijandelijke aanvallen. De aanval van onze pantsertroepen ten Zuidwesten van Mitau heeft in weerwil van taai vijandelijk verzet verder terrein gewonnen. In de laatste 3 dagen werden hier 48 pantserwagens en stukken storm- geschut en 95 stukken geschut alsmede talrijke andere wapens vernietigd of buit gemaakt In Letland en Estland zette de vijand met nieuw aangevoerde strijdkrachten zijn krachtige aanvallen voort. Ónze schit terend strijdende troepen sloegen deze door tegenaanvallen uiteen of vingen ze op. In den thans 7 dagen durenden af- weerslag werden totdusver 600 Sovjet- pantserwagens vernietigd. Bij aanvallen overdag van vijandelijke bommenwerpers op het gebied van de ste den Boedapest. Raab en Presburg, als mede bij nachtelijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke formaties in het Hon. gaarsche gebied werden 11 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In Trier ontstonden door aanvallen van vijandelijke vliegtuigen met bommen en mitrailleurvuur verliezen .onder de be volking. Met ingang van morgen één maal gas per dag De secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de verdere achteruitgang van de kolenpositie bij de gasfabrieken en de wenschelijkheid de gasvoorziening zoo lang mogelijk voort gang te doen hebben, het noodzakelijk maken het aantal uren, waarop gas be schikbaar mag worden gesteld, te beper ken. In verband hiermede is bepaald, dat de gasbedrijven met ingang van Vrijdag 22 dezer tot nader order slechts in den namiddag van 17 tot 19.30 uur gas zullen mogen aflevereh, terwijl indien de ko lenpositie van een gasbedrijf dit nood zakelijk maakt, dit bedrijf het aantal uren nog tot een geringer aantal zal kunnen verminderen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, aangezien de kolenpositie van de electri- citeitsbedrijven even zorgelijk is, de ver mindering van het aantal gasuren in geen geval tot een stijging van het electrici- teitsverbruik mag leiden. Het electrici- teitsverbruik mag derhalve, afgezien nog van plaatselijk gegeven verder gaande voorschriften, hoogstens 50 pCt. van het tot voor kort toegewezen rantsoen bedra gen. Slechts indien allerwege het electri- citeitsverbruik tot ’n minimum wordt be perkt, zal het nemen van maatregelen ten aanzien van de electriciteitsvoorziening voorloopig achterwege kunnen blijven ‘s-Gravenhage, 21 Sept. De Höhere SS und Polizeiführer Nord- west en Generalkommissar für das Sicher- heitswesen maakt bekend: In overleg met de bevoegde Kooge com- mando-instanties van de Duitsche Weer macht gelast ik met onmiddellijke inwer kingtreding het volgende: 1. Het betreden van spoorlijnen incl. een 15 m. breede strook links en een 15 m. breede strook rechts van de rails ia voor burgers verboden, met uitzondering van het personeel der Nederlandsche Spoor wegen, die belast zijn met de controle van de spoorlijn en zich als zoodanig kunnen legitimeeren. Het verbod van betreden geldt niet voor: spoorwegstations, spoor wegovergangen en spoorwegtunnels, die voor het gebruikelijke openbare verkeer dienen. 2 Het blijven staan op en bij bruggen, bruginrichtingen van allerlei aard, weg- tunnels en het blijven staan bij alle Duit sche dienst- en commando-instanties en bij bewaakte objecten van allerlei aard, is in een omtrek van 100 m van deze inrich tingen verboden. 3. Op personen, die dit voorschrift overtreden, wordt wanneer zij eenmaal zonder resultaat zijn gewaarschuwd, ter stond geschoten die voor een deel in een tegenaanval af- zijn, zelfs als er een verbinding tot stand gegrendeld werden De doorbraak van 1 1 J“ - den vijand werd wederom verhinderd. In deze gevechten werden gisteren 57 vijan delijke pantserwagens stukgeschoten en honderden gevangenen werden gemaakt In het Noordelijke deel van lerpunt mislukten aanvallen der Sovjets voor een deel in een tegenaanval. In West-Roemenië werden door onze slagvliegtuigen 24 vijandelijke tanks, als mede talrijke stukken geschut en voertui gen vernietigd De harde afweerslag om de Karpathen- passen in den sector len Zuiden van Sa nokKrosno duurt vourt. Bij Warschau werden naar den Weste lijken oever overgezette bolsjewistische levechtsgroepen vernietigd; in totaal wer- is gebracht tusschen de aanvalslinie en de neergelaten landingstroepen Intusschen kan niet ontkend worden, dat de Duitschers zich op den uitersten kcummi»» Noordelijken vleugel gedwongen zien, hun den Szek- verdediging meer te doen steunen op de Rijndelta. Volgens Interinf hebben de Geallieer den tot dusverre in het midden-Neder- landsche gebied ongeveer 3 divisies neer gelaten, t.w. de le Engelsche luchtlan dingsdivisie in het gebied van Arnhem, de 83ste Amerikaansche valschermjagers- divisie in het gebied van Nijmegen en de 101ste Amerikaansche luchtlandingsdivi sie in het gebied van Eindhoven. Bij de poging deze strijdkrachten in alia drie gebieden te versterken en van oorlogs- BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37, Telefoon 116300 (zeven lijnen). Giro No. 12500. Prijs dezer courant: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl en ..Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. P w. ƒ0.26, fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek, abonn.pr Afz. nr 5 c. fr p p 10 c. Prijs der advert.: 1—11 m.M. (5 reg.) 1 65. elke m.M. jn. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct.. fr. p p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57 Dienstaanb. ƒ0.36. Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. van dit blad” 10 cent meer. Finsch-Russische wapenstilstand Het Wapenstilstandsverdrag van Fin land met de Sovjet-Unie en Engeland is Dinsdag te Moskou onderteekend en be staat uit 23 punten. De voornaamste be palingen zijn: 1. Onmiddellijk terugtrek ken der Finsche troepen op de grens van den vrede van Moskou van 1940 (Dit be- teekent het verlies van Karelië). 2. Af stand van het gebied van Petsamo. 3. Ver pachting van Porkkala-Udde en een daar bij behoorend groot water, en landgebied aan de Sovjet-Unie voor den tijd van 50 jaar; het gebied wordt verpacht als mi litair steunpunt. 4. Tijdelijk beschikbaar stellen van vliegvelden in het Zuiden en Zuid-Oosten van Finland aan de Geal lieerden. 5. Beschikbaar stellen van de Finsche, koopvaardijvloot voor de Geal lieerden. 6 Steunen van de Geallieer den door bijzondere materiaalleveranties 7. Ontwapening der Duitsche strijdkracht, ten in Finland en haar uitlevering aan de Geallieerden. 8. Snelle demobilisatie van het Finsche leger tot vredessterkte. 9. Betaling van een oorlogsschadevergoe- ding van 300 millioen dollar in den tijd van zes jaar. Naar „Aftentidningen” meldt, is de Sovjet-Russische controlecommissie voor Finland te Helsinki aangekomen. Met ingang van hedenmiddag, 21 Sep tember is buiten de reeds bestaande be perkingen het stadstramverkeer tusschen 14 en 16 uur stilgelegd. Van Zondag a.s. af zal het verkeer op de stadslynen op Zondag geheel worden stopgezet. Met in gang van Zaterdag 23 September zullen de wagens van de lijnen Den HaagRijs wijkVoorburg; Den HaagDelft en Den HaagWassenaarLeiden ’s avonds een uur eerder inrukken. De laatste tram, naar Leiden vertrekt om 17 uur van de Turfmarkt. Om 18.20 u. gaat er nog een tram tot de remise in Wassenaar. Om 18.02 u. vertrekt de laat ste tram naar Delft; om 18.46 u. nog een tram tot de remise. Naar Voorburg ver trekt de laatste tram om 18.24 u. van de Turfmarkt. Om 18.39 u. gaat er nog een tot de remise. De Blauwe Tram rijdt, zooals bekend, niet tusschen 9 en 16 u. De laatste rijdt om 19.30 u. van het Ma lieveld tot het viaduct Voorburg en om 19 u. van viaduct Voorburg naar Maliev. Laatste verzet te Brest geëindigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Midden-Nederland werd de eerste Engelsche luchtlandingsdivisie in het ge bied van Arnhem ondanks nieuwe ver sterkingen van de lucht uit voor het grootste deel vernietigd; de rest werd op een klein gebied opeengedrongen. Tot dusver werden 2800 gevangenen ge maakt, onder wie de commandant der divisie. Bij Nijmegen leveren eigen troepen zware gevechten met den uit het gebied van Eindhoven met pantserstrijdkrachten aanvallenden vijand. Ten Zuiden van de monding van de Schelde slaagde de vijand er in een plaatselijke penetratie tot stand te brengen. In het gebied van Aken werden gisteren de sterke aanvallen van den vijand overal afgeslagen en ten Noordoosten der stad werd in een tegenaanval een lacune in het front gesloten. Bij deze gevechten werden in den sector van een divisie in 3 dagen 47 vijandelijke tanks stukgeschoten. In gevechten, die verscheidene dagen duurden, gelukte het het vijandelijke bruggenhoofd over de Sauer ten Noord oosten van Echternach tot op geringe overblijfselen uiteen te slaan. In het gebied van Lunéville stiet de eigen aanval op overmachtige vijandelijke pantserstrijdkrachten. Na heen- en weer golvende gevechten werden de eigen strüdkrachten in Lunéville op den Oos- telijken rand der stad teruggetrokken. Tusschen Epinal en de Zwitsersche grens slechts plaatselijke gevechtshandelingen. Vijandelijke aanvallen op Boulogne en Calais werden afgeslagen. Het laatste verzet van het garnizoen van Brest op het schiereiand Le Crozon is afgeloopen. In zeer zware gevechten, die wekenlang hebben geduurd, behield de heldhaftige uit troepen van alle Weermachtsonder- deelen bestaande bezetting onder de voorbeeldige leiding van den vesting- commandant generaal der valscherm- troepen Ramcke, de vesting op den wat betreft getal en materiaal verre over machtigen vijand. Hierdoor is den vijand niet een haven, doch slechts een puin hoop in handen gevallen. De heldenstrijd van het garnizoen van Brest zal in de geschiedenis voortleven. Drie eigen motortorpedobooten, die in den strijd waren geworpen voor de flank- ln Sittard en Sas van Gent Aan de beneden-Schelde zette het eer‘ ste Canadeesche leger zijn aanvallen op het Duitsche bruggenhoofd met ongeveer 200 pantserwagens voort. Ondanks dit groote gebruik var strijdkrachten konden de aanvallen over het algemeen worden afgeslagen. Enkele kleinere penetraties, vooral in het gebied van Sas van Gent, waar heftige straatgevechten ontstonden, konden worden afgegrendeid. Aan het Albertkanaal zagen de Britten van ver dere pogingen om over het kanaal te ko men af. In het Zuid-Nederlandsche gebied duurde de verbitterde worsteling ten Noordwesten van Maastricht voort. Daar hadden de Amerikanen sterke pantser strijdkrachten aangevoerd, aan welke het met groote verliezen aan tanks ge lukte in Sittard binnen te dringen. COURANT HAAGSCHELS

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1