113 stevig touw door te laten, dat de geheele bruglengte innam. Het was niet strak gespannen; een volwassen mensch, om den weg te bekorten, stapte over de zijplank en lichtte het touw over het hoofd; op Pinkster-twee en -drie waren jolige deernen sterk in het overstappen. Het plankier werd af en toe geteerd en met schelpen bestrooid; de palen en de zij planken waren donkerblauw geverwd evenals het éénigehek, aan den ingang der Kerkwerf. Dit werd ’s morgens in de vroegte geopend en klokke tien ’s avonds gesloten. Nu kwa men drie ouwe z 1 u i ieder met een klap uit het waak- huisje van den toren; de een stapte de Keizerstraat in, de tweede de Torenstraat, anno 1890 de [Jacobj Pronkstraat, en de derde de Wassenaarsche straat. De drie klappen deden 3X3 slagen den ooren en de drie bevende stemmen den volke kondthien eit de klokthiennngevolgd door nogmaals 3X3 klepslagen, en zoo liep ieder zijn buurt af. De rechtgeaarde Scheevelinger deed zijn nachtgebedknoopte de banden van zijn wollen slaapmuts stevig vast, stapte of klom in de bedstede en sloot deurtjes en gordijntjes potdicht. Hè! wat een genot op do Brug de frissche zuivere zee lucht in te ademenonwillekeurig opende zich de mondom met diepe teugen de longen te vullen. Maar op cens'draaide zich het hoofd rechts-af; op zes passen linkslag ut triool, het riool. Door een geul in het losse stuifzand vloot de geu rende inhoud zeewaarts. Later is de uitlozingsbuis verlengd tot de hoogwaterlijn, en sedert April 1889 ligt een cementen riool aan den voet der duinen van de Kerkwerf naar het ver- verschingskanaaltot den ijzeren koker in de rechterzee- weering. De persing echter van het instroomende zeewater drijft den riool-inhoud bij stormvloed terug, waardoor de 8

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1890 | | pagina 197