109 DE HAAGSCHE BRANDWEER. bestaat die te afzon- is door de invoering van licht materieel alles gedaan om snelheid van optreden te waarborgen. De brandschellen zijn hier ter stede nietzooals te Amsterdam binnen doch buiten de huizen geplaatst zoodat een ieder rechtstreeks brand kan melden. Hierdoor wordt de tijd uitgewonnen, die altijd noodig is, om den bewonerbinnen wiens huis een brandschel is geplaatstte wekken en dat hiermede in een konden winternacht meerdere minuten verloren gaanligt voor de hand. Hijdie brand meldtbehoeft slechts een glas te verbrijzelen en aan een knop te trekken waardoor het brandsein automatisch wordt overgebracht. Het aantal brandschellen is daarenboven veel grooter dan in de meeste steden met een brandweer-telegraaf. Het nadeel van buitenbrandschellen is het noodelooze alarmeeren. Alleen wanneer algemeen wordt ingezien dat de gevolgen van die laffe baldadigheid heilloos kunnen zijn en wanneer het publiek medewerktom dat kwaad tegen te gaankan dit nadeel worden overwonnen. Overigens komt de inrichting onzer brandweer over een met die van alle stedenwaar een brandweerte- legraaf voor het melden van brand is aangelegd. De brandweertelegraaf alhier, bestaat uit twee afzon derlijke deelennl. die te Scheveningen en ’s-Gravenhage. Die te Scheveningen vormt een derlijken kring met 14 brandschellen. De seinen worden ontvangen op een Morsetoestel in de telegraaf kamer van het wachthuis in de Prins Willemstraat. In dat wachthuis worden een stoomspuiteen slangen- en een ladderwagen bewaarden is altijd aanwezig 1 machinist en 3 man. De brandweertelegraaf te ’s-Gravenhage

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1892 | | pagina 212