11 uitkomsten, die verkregen waren sedert het publiek maken van het stukje «Schrijf toch niet ’s Hage», in ’t Haagseh Jaarb. voor 1890. Ja ’t gezag van den schrijver er van, den Hoogleeraar Br. J. Verdam, weerhield zelfs de groot® bladen niet om dit leelijke woord ’s Hage te blijven gebruiken. Hij wees nog op de verwarring met Schagen, en over meer dergelijke belachelijke afkortingen. Na eene gedachtenwisseling, waarbij gewezen werd op het willekeurige streepje tussehen de s en de G van ’s-Gravenhage, te danken aan den Heer de Vries, in de regelen zijner nieuwe spelling gegeven, werd het bestuur gemachtigd alle pogingen in ’t werk te stellen om het gewraakte misbruik tegen te gaan. De heer J. de Fremery te ’s-Gravenzande aan het bestuur de mededeeling gedaan hebbendedat in de kronyk van Jan van Naaldwijk eene school in de Kerkstraat te ’s-Gravenhage van het jaar '1475 vermeld wordt, welke straat echter op geen der oude kaarten te vinden is, zoo werd het vermoeden geopperd, dat met deze straat bedoeld wordt de tegenwoordige Schoolstraat. Di'. Krul deelde vervolgens eenige belangrijke bijzonderheden mede omtrent Doctor Thomas Sehweneke en de toestanden op verloskundig gebied van de vorige eeuw over den strijd tegen de onkunde der vroedvrouwen en de soms onmenschelijke behan deling waaraan de patiënten van deze laatsten blootgesteld waren, waarhij tevens door den voorzitter werd opgemerkt, dat Doctor Hendrik van Deventer de eerste is geweest, die pogingen heeft aangewend om de verloskundige hulp te verbeteren. Een steen te zijner nagedachtenis prijkt dan ook in zijne vroegere woning op de Amsterdamsche. Veerkade. De voorzitter deed uitkomen, dat wenschelijk was, dat ieder der werkende leden van deze vereeniging zich een afzonderlijk arbeidsveld zoude kiezen, waarna de heer Goedkoop te kennen gaf, dat hij zich bezig hield met de geschiedenis der Haagsche magistraten. Naar aanleiding van eene begrafenisrekening van kapitein Wil lem Does, uit de papieren der wees- en momboirkamers alhier, op het oud archief voorhanden, vraagt de voorzitter inlichtingen, omtrent eene som, uitgetrokken wegens geleden schade, voor het doopen te Scheveningen als middel tegen hondsdolheid. 2) De voorzitter plaatste daarop een stukje hier achter bijgevoegd in den Gen jaarg., 6e ad., blz. 361. van Vragen v. d. Dag. 2) Zie Ter begrafenis, door A. J. Servaas van Rooyen, in De Huis vriend, Greïll. Maandblad 1891, bl. 158, e. v.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1892 | | pagina 87