12 J) Zie bladz. 59 e. v. van het Mengelwerk. liet bleek dat liet gebruik om mensehen, die door een dollen hond gebeten "waren, plotseling in het water te dompelen, in vorige eeuwen vrij algemeen, als een oud volksgebruik is te beschouwen, en dat het ook als eene oude methode door Doctor Stalpert van der Wiele beschreven is. Ook in Noord-Brabant is deze gewoonte in deze eeuw nog wel eens toegepast, gegrond op de stelling, dat gevaar voor watervrees, door eene dompeling in water moet overwonnen worden. De heer Vorsterman van Oyen een oud stuk medegebracht hebbende betreffende de inrichting van eene apotheek, stelde dit in handen van het bestuurslid Dr. Krul ter onderzoek of daarin ook iets belangrijks voor deze vereeniging te vinden was. Dat er ook in de oude archieven van andere plaatsen nog wel iets betreffende ’s-Gravenhage gevonden kan worden, bleek uit eene mededeeling van den heer Galand, die indertijd de rent- meestersrekeningen van Zeeland raadplegende, in eene rekening van 1368/69 vermeld vond, dat de Grafelijkheids-molen, die te Brouwershaven stond, op last van den Graaf afgebroken en in een schip gebracht werd, niet last dien naar ’s-Gravenhage te vervoeren, om aldaar weder opgebouwd te worden. Voor zoover de rekeningen zulks toelieten, daar niet alle meer voorhanden zijn, bleek dat dit schip te Schiedam is aangekomen. De heer Vorsterman van Oyen gaf in overweging of het niet geschikt zoude zijn eene lijst aanteleggen van bekende en be roemde Hagenaars en boekdrukkers, waarop de voorzitter mede deelde, dat op het oud archief alhier een oud boekverkoopers- gildeboek voorhanden is, waarin tal van levensbijzonderheden voorkomen terwijl hij reeds bezig was, naar aanleiding van het werk van den heer Ledeboer over boekdrukkers enz., aanteeke- ningen te verzamelen niet alleen van de Haagsche, maar ook van de Leidsche en Delftsche boekdrukkers en boekverkoopers. De heer Hageraats brengt ter sprake het handschrift van het fundatie boek der groote of St. Jacobs kerk te ’s-Gravenhage, door Mulock bijeengebracht, en bespreekt de wenschelijkheid dat dit handschrift gedrukt zoude worden. Hoewel algemeen de belangrijkheid van dit geschrift beaamd wordt, kan er tengevolge van de groote onkosten voorloopig niet aan gedacht worden, dit voor rekening van deze vereeniging uit te geven, maar misschien kon dit wel gedaan worden door het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1892 | | pagina 88