14 Dames en Heeren, de eerste «Leesvêrgadering» ook Artikel 1 der Statuten van de Vereeniging «Die Haghe», waar van het doel is de geschiedenis onzer goede stad, zooals Napo leon I ’s-Gravenhage wel heeft willen qualificeeren, bij decreet van October '1811, - uit de bronnen (dat is uit de Archieven), te leeren kennen en te doen kennen, heeft door de 2e alinea, aan het Bestuur der Vereeniging, in verband met het huishoudelijk reglement, vrijheid gelaten, om van tijd tot tijd ook zoogenaamde «Leesvergaderingen» te houden. Het bestuur meende daardoor ook in ’t bijzonder, ’t na te streven doel in de hand te kunnen werken. Voor ditmaal hebben we opengesteld voor Dames. Uwe opkomst, die we zeer op prijs stellen, bewijst, dat de Ver- ook werken van geschiedkundige waarde te doen drukken, die anders wegens de groote kosten der uitgaaf onuitgegeven zouden blijven. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de ver gadering, inzonderheid de pers dankende voor haar tegenwoor digheid en haar bijzondere medewerking inroepende. Behalve de boekwerken, opgegeven op bladzijde '18 dezer officieele gegevens, is nog ingekomen van den heer Dr. Hegge Zijnen alhier, een geschreven stukExtract uijt Nederlands gedenk boek of Europ. Mercurius, 1750, waarin vermeld wordt de buiten gewone opbrengst eener collecte, omdat ten laatste aan de wenschen van een deel der kerkelijke Haagsche gemeente was voldaan, door het beroepen van Ds. Joh. Benkelman, Predikant te Rotterdam. Ten opzichte van het getal en de namen der leden, tot op heden, den len October, tot de Vereeniging toegetreden, zie, men hiervoren bladz. 7, en op de bladzijden '19 e. v. Op 1 October werd de eerste leesvergadering gehouden, met dames. Aan ieder lid, zoowel als aan de Haagsche pers, was een kaart uitgereikt, die persoonlijk was, doch het recht gaf twee dames mede te brengen. De Vergadering werd gehouden in ’t gebouw Diligentia. en werd ten half 8 ure, door den Voorzitter, met de volgende woorden geopend,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1892 | | pagina 90