SCHRIJF TOCH NIET ’S-HAGE. De vergadering machtigt het Bestuur der Ver eeniging <idie Haghe» om al zulke maatre gelen te nemen, die kunnen leiden tot het tegengaan van het leelijke gebruik van 's-Hage; de leden verbinden zich van hunne zijde dit loffelijke doel in de hand te werken. (18/4 1891). In het Haagseh Jaarboekje voor 1890 zijn enkele regelen ge plaatst van de hand van den hoogleeraar Dr. J. Verdam te Am sterdam over de schrijfwijze 's-Hage, welke even belachelijk is als 's-Bosch voor 's-Hertogenbosch, 's-Berg voor 's-Heerenberg, 's-Moer voor s-Gravenmoer. Gaat men op dien weg voort, schrijft de heer Verdam, dan mogen ook familienamen, als s-Gravensande, Schravendijk e. a. worden verkort tot 's-Sande en ’s-Dijk. Welk een welluidende woorden ontstaan op deze wijze 1 De hoogleeraar Dr. Jan ten Brinkwees op dit misbruik reeds eenige jaren te voren. Zijn roepstem bleef die eens roependen in de woestijn. Ook het Haagseh Jaarboekje slaagde niet, om het euvel den kop in te drukken. Velen, zelfs dagbladen, bleven en blijven hardnekkig volhouden om 's -Gravenhage tot 's-Hage te verminken. Terecht wees ik dan ook als Voorzitter der vereeniging«Die Haghe», in de onlangs gehouden eerste algemeene vergadering dier vereeniging, op de wenschelijkheid, dat dit lichaam al zulke maatregelen zou nemen tot het tegengaan van het leelijke ge bruik van het woord 's-Hage, dat niet alleen onhistorisch en on taalkundig is, maai’ zelfs tot schromelijke verwarring kan leiden. Zoo werd nog onlangs in de couranten medegedeeld, dat vol gens de Hollandsche spoorwegmaatschappij de kortste weg van Amsterdam naar Schagen, gaat over Den Haag, Rotterdam en Den Helder. Een vaandel van de gymnastiek-vereeniging te Schagen maakte dezer dagen die reis, en eenige werktuigen, die

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1892 | | pagina 98