- 11 HAAGSCHE EN AMISFOORTSE KRUKKENDANS. Daarom siet; Dat ook wat Koninglijk is, moet stof en assehe werden. Den Hemel blijf haar Rijk, haar Moord-Plaats was de Erden. Joh. Fred. Helvetius, M. Doet. Hagae-Comitis. Anno 1695, den 8 Januarii. Dit pronkjuweel is overgenomen uit Neerland s Rouklagten, daar de Kr ukkendans eenige fouten heeft en tusschen Moord-Experiment en Veroorsaakt de woorden mors in olla, liet bekende gezegde van den profeet: de dood is in den pot, 2 Kon. IV 40'". Hoewel de aandaclitige lezer bij vergelijking met de ziektegeschiedenis reeds den draad van Ariadnè bezit, moge toch eenige opheldering niet overbodig zijn. Als de doctor zegt van nietwes, dat niets beteekent, dan bedoelt hij blijkbaar opnieuw of van nieuws, zooals het de krukkendans terecht heeft opgevatde letters k en k doen denken aan den spreekwoordelijken knikker, en Parijs doelt op de titels der koningin, waarin Frankrijk prijkt, hoewel zij daar niets had in te brengen. Maar Mele de Kent? Misschien denkt de geleerde lezer aan het grieksche /«’yZy, het tentijzer of de sonde der chirurgen, of de eenvoudige aan een vóórnaam. Oprecht gezegd is de éenige oplossing deze, dat de zeergeleerde in zijn dichterlijke overspanning zich verschreef en bedoelde mylady Kent, welbekend in de geschiedboeken der geneeskunst. Deze lieve dame hield er een zweetpoedertje op na, waarin voorkomen de zwarte ach ter poot en en de o ogen van den zeekreeftoostersche paarlengeele barnsteen, een beentje uit het hertehart, enz. Dit alles, in poeder vorm, wordt geroerd onder addergelei, in koekjes (trochisci) verdeeld en voorzichtig in de schaduw gedroogd, dan fijn gewreven en in goed sluitende flesschen bewaard.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 108