16 HAAGSCHE EN AMISFOORTSE KRUKKENDANS. op syn borst, ik heb het selve gedaan(;) waarop den deken wederom heeft gevraagt syt gy niet geweest de handt van Helvetius(?) waar op den selven wederom op syn borst sloeg(,) seggende ik heb die operatie gedaan aan die persoon(;) waarop den deken hem vraagde(,) waarom hy sulks bestondt te doen(,) sonder alvoren het selve de magistraat bekent te maaken, waarop den selve antwoorde soo wel chirurgyn te syn als den deken, waarop den deken antwoorde(:) omdat gy hier sulks bekendt(,) soo sla ik u in de boeten van vyf en twintig gulde(,) waar op de selfde de rouw syde(,) dat hij dat niet en wiste(;) waarop den deken antwoorde(:) daar syn de articulen (wysende op de selve aan de wandt) gy condt denselven leesen en u naar de selve reguleren” enz. Genoemde deken heette Jan Arent en is dezelfde, die Joan de Witt heeft verbonden. Zie bl. 19. H. stierf den 29 Augustus 1709 en staat vermeld: ,3 Sept, impost begraven f 30 Dr. Joh. Frederick Helvetius.” De „Curateur Notariusvaii: Bergh” heeft acht apothekers en acht chirurgen doen uitnoodigen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Op bl. 12, 71 en 82 mijner Haagsche doctoren blijkt, dat hij een lastig heer is geweest. Misleid door de volgorde in het doctorenboekje wordt aldaar ge zegd, dat hij hier kwam in 1660. Nu blijkt echter, dat dit boekje eerst veel later is geschrevende eerste staat Joan Stalpert vander Wiel, 30 Mei 1660; dan „Fred. Helvety”, 4 December 1653; vervolgens Slin- gelandt (Hagenaar), 10 April 1660; terwijl bij den zesden, Joh. Bapt. de Smidt (Ostendenaar, 20 Februari 1669) is aangeteekend „Exhibuit diploma suum A°. 1684 8 junij.” Dit bewijst dus, dat de volgorde in of na dat jaar willekeurig is geschikt. Vandaar die ver-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 113