27 HAAGSCHE EN AMISFOOKTSE KEUKKENDANS. -’t is HEel Vvaerdich, om HEel-Vvyt, en breedt, in IlEeL veel, ja in alle Talen, Voor den HËel Vvet waerschouwendcn IIELdt, HFLVETIO te verhalen. Jammer dat f voor e is gezet. Anders is liet heel waardig om heel wijd die heelwet te verhalen. Na aanhaling van Jes. XI v. 1 teekent zich de fabriekant van dien onzin: „Epigramma Alberti Wuysthöf, Phi- losophiae Doctoris, Theologiae Licent.” Hier is de evenknie van Ds Visvliet. Het humidum radicale, waarover heel veel is getwist, kan het beste aldus verklaard wordenhet water, humidum (het vochtige), waardoor en waarin alles bestaat, zonder hetwelk leven noch vorm denkbaar is, is de wortel, radix (oorsprong, beginsel of grond) van al het geschapene. Hierop rust de wijsbegeerte van den kabbalistde geest Gods zweefde over de wateren, deze bezielende nog vóór zij het Al doordrongen. Deze schoone gedachte ging te loor onder alchemistiesche spitsvondigheden. Wie zich wil verkneukelen over het humidum radicale, leze Tristram Shandy van Laurent Sterne. Het humidum astrale, het sterrevocht of het gewone keukenzout, is het zout der aarde, waarop de bekende gelijkenis zinspeelt. Heel belangeloos (immers hij verwerpt „Theriaca, Orphiatan ende Methridaet”) ontdoet Helvetius zich op bl. 46 en 47 van „Mijn secreet Elixiris Proprietates”, bestaande uit aloë, zwavelbloem en wat poespas. Dan komt „noch een ongemeen goeden” zwavelbalsem, ge volgd door eenige voorschriften voor in- en uitwendig gebruik, alle in potjes-latijn, alzoo voor een yder gemakkelijk te verstaan. Toch wordt onder dien onzin een goede gedachte aangetroffen. Tot op dezen dag is het hier en elders gebruikelijk de dooden te reinigen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 124