29 1IAAGSCHE EX AMISFOOKTSE KRUKKENDANS. De man, die „den Mens curierd van alle pijn", schreef ook over de kunst om uit de gelaatstrekken der menschen hun karakter en toekomst te leeren kennen. Zelfs zijn laatste werk, in zijn sterfjaar ver schenen, bewijst dat hij niet veranderd was met den leeftijd, tenzij het dooréén haspelen van godsdienst, wijsbegeerte, geneeskunst, alchemie e. z. m. als teekenen van kindschheid gelden. Hij kon dan ook geen uitgever vinden en door zelfliefde verblind, ging het voor eigen rekening ter perse. De onmogelijke titel, in het latijn gesteld, zou doen denken dat de inhoud eveneens in die taal is geschreven, wat echter het geval niet is en het bewijs levert, dat de oude Zwetser voorden jongen niet onderdoet. Het werk heet: „Monarchia arcanorum theo-sophica et phisico-medica contra pseudo- philosophiam, sive nigromantiam spino-cartesianam, de invisibilibus visibilibus; tam coelestibus credibilibus, quam terrestribus rationalibus, Johannis Frederici Hel- vetii. In ’s Gravenhage. Gedrukt voor den Auteur By Gillis van Limburg 1709.” 8°. 92 en 354 bl. Opge dragen aan inr Ant. Heinsius, „raedtpensionaris en groot zegelbewaarder van Hollant en Westvrieslandt enz. De voorrede is geteekendAnno Miraculorum Trinitatis 1709 in Templo verae christi Religionis primo Januarii. Het werk bevat o. a. „Twee missiven aen des zelfs zoon A. E. Helvetius, lyf-medicus van syn K. H. den hertog van Orleans. Over de Chymia en Alchymia.” Zij beslaan juist honderd bladzijden. De eerste is ge- dagteekend: „1 Augs 1709, Hage.” De tweede is niet gedateerd. Dan komt ten tooneele des Autheurs doot- kist” en tot besluit een „epitaphium”, d. i. een bloemrijk grafschrift vol zelfverheffing en eigenwaan. Treurig Maar wij zijn er nog niet; de apotheose volgt als

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 126