49 JOHANNES BOSBOOM. Geen roem aan roem gehuwd, geen stoute schildersgeest aan schildrand dichtgenie in naam der Kunst verbonden, zon hier aan d’eisch voldoen van ’t zalig huwelijksfeest, wiens fakkels louter heil voor huis en hart verkonden. Neen! hooger steeg de wensch en dieper reikte uw zucht, en gelden deed Uw hart hier veel verheevner rechten dan te oogsten onverdeeld een dubble glorievrucht, of tot éénzelfden krans uw laauw’ren zaam te vlechten. Waar liefde ’t hart beheerscht, smelt liefde ziel aan zie] te zamen in een vlam, die verder wil dan d’aarde: en ook de hoogste kunst, waar deze liefde viel, biedt slechts haar diensten aan, vergetende eigen waarde. Toch blijft er nog één plaats voor hooger gloed en goed, de plaats die Hij alleen kan heil’gen en vervullen, die wijn uit water schiep te Cana, uit Zijn bloed het niet verganklijk heil op Golgotha. Zij zullen van deze zaligheid, bij ’s levens hoogst genot, bij ’s levens bangsten strijd, al roemende getuigen, die hongerend naar vrede en dorstende naar God, voor Christus’ ééngen naam des harten knieën buigen 1 echtgenoote moest dienen Het huis Bosboom-Toussaint werd Roemershuis. Daar traden kunstenaars van allerlei richting en allerlei genre kwamen Da Costa, Groen Zeer terecht is er in „de Gids’' op gewezen, hoe deze twee groote geesten hand aan hand door het leven gaande, toch op kunstgebied hunne onafhankelijk heid wisten te bewaren. Zij hebben elkander ontvlamd in geestdrift voor de kunst, zonder dat de een in den ander opging. Bosboom penseelde in het atelier, dat hij met zooveel zorg, zooveel kennis en zooveel liefde zich gevormd had, en Mevr. Bosboom penseelde haar tafereelen aan haar schrijftafel. Slechts enkele malen leverde Bosboom illustraties voor de werken van zijn o. a. de fraaie teekening, die tot titelvignet van Mevr. Bosboom’s „Gideon Florensz”. een Haagsch en geleerden allerlei genre binnen; daar van Prinsterer, Verhuist, 4

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 147