52 JOHANNES BOSBOOM. hulde aan de nagedachtenis van den onvergetelijken Johannes Bosboom, t Was de toeleg van Pulchri Studio »wel zooveel mogelijk uit ’s Kunstenaars besten tijd te verzamelen, maar toch ook gelegenheid te geven den Schilder in de ontwikkeling van zijn talent te volgen.” Velen deden tijdelijken afstand van hun eigendom, onder welke H. M. de Koningin, die vier schilderijen inzond. Hoe straalde ons het beeld van Bosboom op deze tentoonstelling tegen hoe toonde ze ons den kunstenaar „bij de gratie Gods” den meester, bedeeld met zulk een machtig genie en welke dat genie steeds bleef terug geven in het werk zijner handen. Bosboom gaf terug wat hij voelde. Geen enkel schilderij of het draagt den stempel van zijn geest. Welk deel Gij ook van deze vorstelijke nalatenschap beschouwde!, overal staat de kunstenaar voor U, voor wien de hooge kunst het doel was zijns levens. Te recht mocht Vondel zeggen: „De kunst vordert den geheelen mensch.” Bosboom begreep dit woord en met vollen ernst heeft hij gearbeid van den ochtend tot den avond zijns levens. Meester over kleur en vorm vond hij geen Schilderachtig plekje of hij gaf het terug het gewone zelfs wist hij te verhoogen en het te doen stroomen van gevoel, vernuft en van licht. Van licht en welk een koning des lichts was hij Het stroomde op zijn wenk, het gehoorzaamde aan zijn penseel, alles bezielend, alles verheerlijkend, alles op beurend. Het dartelde aan het strand van Scheveningen en in de villa Erica aan den Scheveningschen weg, het speelde in de boere-deelen van ’t Sticht, het juichte, jong leven aanbrengend aan oude gedenkteekenen, het viel met machtigen toon in de gewijde Kathedralen,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 150