74 NAPOLEON I TE ’s-GKAVENHAGE, De morgen van den 24sten brak aan. Het was de vertrekdag van H.H. M.M. uit Amsterdam, alwaar Zij veertien dagen hadden vertoefd. Napoleon reisde vooruit en vertrok te 7 uur. Te Haarlem komende, vertoefde hij daar tot 10 uur, om zich vervolgens naar Leiden te begeven. Marie-Louise passeerde Haarlem te 11 uur en reed zonder oponthoud door tot Leiden. Het reisplan was derwijze opgemaakt, dat H.H. M.M. bijna gelijk tijdig aankwamen. Na afloop der te Leiden gehouden audiëntie, die nog geen uur geduurd had, verlieten H.H. M.M. met hun langen trein reisberlines en de noodige cavalerie de Sleutelstad. De keizer had zich zelfs niet den tijd gegund om zich aan Leiden’s burgerij in het openbaar te vertoonen, hetgeen natuurlijk heel wat ontevredenheid verwekte. Maar Napoleon, als altijd voortvarend, hield er van op één dag veel af te doen bovendien kon de plechtige intocht te ’s Gravenhage toch niet zoo laat op den dag plaats vinden. Door oponthoud hier en daar kwam de stoet niettemin eerst te ruim half vier aan. H.H. M.M. werden, zoodra Zij in liet gezicht waren, begroet door het gedonder van het geschut en het gelui der klokken. Even buiten de gemeente werden zij ontvangen door den maire van Schinne. vergezeld van zijn adjuncten en den Raad, om de sleutels der stad aan te bieden, terwijl 1500 jongens en meisjes, waarvan ieder paar een fraaie guirlandes droeg, stonden opgesteld. Onder uitbundige toejuichingen reden H.H. M.M. alhier binnen. Vóór de keizerlijke hofrij tuigen reed een eerewacht te paard; achter dezen volgden de Poolsche - x) Deze beide expresselijk daartoe vervaardigde sleutels, welke op een roodfluweelen kussen lagen, bevinden zich op het Stedelijk Museum.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 173