138 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. zij wijkt in planvorm geheel en al af van de beide eerst genoemde Protestantsche Kerken, die nog volgens de Catholieke Kerk-type ontworpen waren, en is inderdaad liet eerste karakteristieke Protestantsche Kerkgebouw, van eenige afmeting van beteekenis, in ons land. Haar plan heeft nevenstaande vorm A, zijnde, die van een vierkant met afgeschuinde hoeken, waarbinnen, met behulp van een viertal gekoppelde zuilen met halfronde bogen, een hoog opgaand en met een houten tongewelf overdekt Grieksch Kruis is gevormd, welks gelijke armen, hun tegendruk ontvangen van de driehoekige en met een gemetseld kwartdeelig koepelgewelf overdekte ge deelten. Op het midden van het gebouw staat een achtzijdig Koepeltorentje. Met deze Noorder-kerk, „de Cruys-Kerck” indertijd genoemd, was de Protestantsche kerk-type gevonden, die sedert met eenige geringe afwisseling in plan vorm, in verschillende afmetingen, zoo in ons land als in Duitschland, bij herhaling gevolgd is wel is waar wordt in het op bladz. 6 genoemde boekwerk Architec- tura Moderna” aan de Keijzer ook het ontwerp dezer kerk toegeschreven, doch ik meen de waarheid dier mede- deeling gerust te mogen betwijfelen, want de Keijzer, het blijkt uit het plan der Wester-kerk, hij zocht in 1620 nog steeds door wijziging der oorspronkelijk Komeinsche basilica de oplossing te vindenin het plan daarentegen der Noorder-kerkten zelfde jare en wellicht nog vóór dat de Wester-kerk ontworpen is de basiliek-vorm reeds geheel verlaten en treffen wij den Byzantijiischen grondvorm, dien van het gelijk-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 239