140 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. stad Amsterdam’’, gevoegd bij liet jaarverslag 1886 van liet Kon. Oudheidskundig Genootschap aldaar, blijkt, dat er ten jare 1628 door Ds. J. Laurentius is geschreven en uitgegeven een boekje, vermeldende de voornaamste gebouwen te Amsterdam door Hendrik Jakobsz. Staets, Stads-Timnierman, gebouwd in dejaren 1594 tot 1627 en onder deze wordt uitdrukkelijk de Noord.er-k.erk genoemd zoodat ik dan ook niet aarzel Staets en niet de Keizer, als de ontwerper van dat gebouw te beschouwen. x) De stedelijke besturen dier dagen, zij waren zoo voorzichtig om hij belangrijke bouwwerken zich wel eens te doen voorlichten, omtrent de hen ter uitvoering voorgelegde plannen, door de kundigste mannen in de betrekkelijke zaak; zoo deed liet bestuur te Leiden, alvorens tot den bouw der Mare-kerk overtegaan. zoo deed het bestuur te Middelburg, alvorens tot den bouw der Ooster-kerk te besluiten, zoo deed de Regeering van de stad Groningen, alvorens aldaar de Nieuwe- of de Noorder-kerk te doen stichten, waarschijnlijk zal ook de Vroedschap van Amsterdam een advies van de Keijzer omtrent het ontwerp van Staets hebben gevraagd, en x) Wel heeft de Heer A. TF. Weissman in eene bijdrage getiteld: -Hendrik de Keyser”, gevoegd bij het verslag van het Kon. Oudheid kundig Genootschap van 1887 betoogd, dat de Noorder-kerk geheel het stempel zou dragen van de hand van de Keijser, doch aan die mededeeling zonder meer, wordt geen enkel bewijs toegevoegd, en alleen van Staets gesproken als van een „eenvoudig practicus”; uit het stuk van den Heer de Roever blijkt echter, dat die eenvoudige practi cus, die Stads-timmerman te Amsterdam was terzelfder tijd dat de Keijzer aldaar Stads-steenhouwer was, een tractement genoot hooger nog dan de Keijzer, en dat hem tal van belangrijke werken van zeer uiteenloopenden aard aldaar werden opgedragen, die voldoende bewij zen, dat Staets een veelzijdig bekwaam man was, die het volle ver trouwen genoot, zoodat hem alleen door het schouderophalend ge zegde: „eenvoudig pratio as” niet het vaderschap der Noorder-kerk kan worden ontnomen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 241