I 145 OUD-HOLAKDSCHE KUNST. copie (met trekbalken en al) van de Noorderkerk te Amsterdamofschoon in alle deele uit eene ruimere beurs en sierlijker gebouwd, en met een elegante hooge, achtkante middentoren voorziendie in navolging der Westerkerk met een groote Keizerskroon gedekt is. Toen in het vlek Leer (sedert 1823 eene stad) de aloude Ludgerskerk (gewijd aan Ludger den apostel van Groningen en Oost-Friesland) dreigde in te storten en deze in 1785 moest worden afgebroken, werd in hare plaats in 17851787 eene Protestantische Kirche ge bouwd, volgens het model onzer Noorder-kerk, alleen werden de vier hoeken kwart-cirkelvormig in plaats van driehoekig afgeslotenuit de slecht gekozen af metingen dezer kerk, die in verhouding tot hare breedte en tot hare lengte veel te laag is en ook uitwendig meer dan arm behandeld is, spreekt duidelijk het ver val der bouwkunst uit dien tijd. Werd bij bovengenoemde kerkgebouwen het plan der Noorder-kerk van Amsterdam bijna geheel identisch gevolgd, bij andere daarentegen vinden wij een uit dat plan afgeleiden anderen vorm. J) Wel is na de Wester-kerk in de jaren 163233 te Amsterdam op den hoek van het Singel en ’t Spui door de Luthersche Gemeente eene kerk gesticht (de tegenwoordige Oude Luthersche Kerk) mede van centraalvormigen aanleg, bestaande uit een rechthoekig midden gedeelte of ruim, rondgaande met twee galerij-etages voorzien, onder gedragen deels door gekoppelde, deels door gewone zandsteenen kolom men en boven ten deele door houten baluster-vormige kolommen, doch deze kerk meer eigenaardig* dan monumentaa1, is uitsluitend ingericht voor een maximum van zitplaatsen, en haar planvorm heeft geene ver dere navolging gevonden. Haar plan is kennelijk ontleend aan het boekwerk „Architecture,” dat in 1606 door Joan Vredeman Vriesebij Henric Ilondius in Amsterdam is uitgegeven, en waarin ionica tem pels voorkomen, met galerijen en baluster-vormige kolommen volkomen gelijk aan die dezer Luthersche Kerk. Dr. O. Dapper in zijne Historische 10

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 246