148 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. Door algeheele weglating der vier tegen de kruisarmen aangesloten schuine of vierkante hoeken behield men den grondvorm der Grieksche kruis- of der oude graf-kerken, een plan-vorm, zie figuur D, welke wij in tal onzer Pro- testantsche dorps-kerken terugvinden. Onder dezen munt vooral uit het sierlijke kerkje te Burch, op het eiland Schouwen in 16691674 gesticht,, niet zijn halfrond schinkelgewelf en zijn rank en elegant west-torentje,. boven welks deur men het opschrift leest: „De waer- heit moet uwen wegh recht maecken.” Het baksteen kerkje te Staphorst in 1763 volgens dit plan gebouwd, het behoort tot de allereenvoudigste kruiskerkjes dezer type,. volgde geheel en al bovengenoemde Ooster-kerk en nam tevens zelfs hare fout over, eene fout, die hem dubbel mag worden aangerekend, wijl hij haar in de Ooster-kerk heeft kunnen zien, terwijl het voor den architect dier kerk, helaas eerst na de voltooiing van zijn werk, bleek eene onherstelbare fout te zijn. Dat is juist het onaangename, om niet te zeggen, het hatelijke, van dergelijke architectonische fouten dat zij eens begaan, niet alleen onverander- of onherstelbaar zijn enu als ontwerper, jaren na dien nog blijven vervolgen, maar tevens, dat zij maar al te dikwerf, en dit vooral in tijden van kunstverval, blijven voortleven, om dan ten koste der kunst, aan nieuwe generatiën van fouten het aanzijn te geven. In het kleine en vriendelijke dorpskerkje te Soetermeer, van 1785 tot 1787 gebouwd, is mede de grondvorm der Ooster-kerk gevolgd, doch hierin terecht vermeden wat in deze hindert.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 249