154 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. voor den opbouw verzekerd, zijnde, Ook de Predicanten verklaren: „dat zij dagelijcx met „vreugde waren vernemende den wasdom der gemeijnte, „waer vooren Godt Almachtich ten hoochsten most „werden gedanckt, doch dat de twee Kercken alhyer „te cleijn waren, omme deselve gemeijnte bequanie met Godes woort te connen dienen.” Er werden daarom Gedeputeerden benoemd ten einde te beraemen alle hetgeen e tot de aedificie noodig zal zijn.” De geldmiddelen Ter erlanging van de noodige gelden voor den zoo ge- wenschten bouw werd: voorgedragen off men tot vindinge „van eenich middel ome daer uijt te vervullen de costen „van ’t maecken van één ofte meer Kercken, voor- „naementlijcke aen de Suytsijde van den Hage, nyet „geraden vond aen Staten van Hollandt te versoucken dat men souwe mogen hebben van elck oxhooft wijns „van de burgers, alle andere ingesetenen, edelen ende „suppoosten, allerhande collegiën, nijemandt uijtgesondert eene gulden ende van de Cappers dubbele geit, grote „en cleijne voeten nae advenant ende van Rijnscheen „Spaensche wijnen mede nae advenant.” Den 11° Maart 1643 werd daarop door de Vroedschap van den Haag een request geconcipeerd aan de Staten van Holland, waarbij verhooging van den accijns werd gevraagd voor ’t bouwen van eene Kerk, en den 6C Mei 1643 werden de gecommitteerde broeders „gebeeden, „voordat de E. Mog. Heeren Gecommitteerde Raaden „scheiden, deselven eerbiediglijck te versoecken om de „behulpsame hand tot uijtvindinge en vastzetting^ van „een middel, daertoe bequaem te bidden.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 256