158 OUD-HOLLA.NDSCHE KUNST. De Heer Stalpart toch werd „per blad” betaald, blijkens volgende rekening van December 1650: „Noch aen rendant voor't grosseren „en doubleren deser declaratie tot twee in getaele samen groot drye „hondert vyer-en sestich bladeren tot drye stuvers ’t bladt, cornt liver ,,'t samen de somme van vyer ende vyftich pond twaelf schellingen te „XL grooten het pondt, dus de voorschreve somme van De Heer ontvanger had goedgevonden onder de laatste rekeningen ten laste van het jaar 1650 ook uittebrengen als de zijne: „Aen rendant sedert drye jaeren lanek veele sorgen ende moeyten „gehadt, int betaelen van alle de persoonen, die haere huyscn hadden maar voor rekening der Sociëteit werden door den Bouwmeester zelven, alle benoodigde materialen in verschillende steden aangekocht, en die materialen bewerkt, verwerkt, gesteld of aangebracht, deels in daghuur, deels bij gedeeltelijke en afzonderlijke aan bestedingen, gelijk o. m. plaats had met de steenhouw- werken, met de metsel-werken, met de timmer- en ijzerwerken, enz De Ontvanger der Sociëteit, de Heer Pieter Stalpart van der Wiele, hij was belast met het doen der dage- Ijjksche betalingen voor vrachten, transporten, leveran tie!), onkosten, enz. dien opbouw betreffende en met de wekelijksche betalingen van arbeidsloon en, of van de ver vallen termijnen en van voorschotten op hetgeen uit besteed was In tal van lijvige bpekdeelen, door hem in duplo ge schreven, vinden wij in keurig staand schrift, rijk aan sier letters en vanwege de vele krullen, voor oningewijden, vaak haast onleesbaar, alle uitgaven dien bouw be treffende uitgebracht, doch hoezeer de Heer Stalpart uitmuntte in de kunst om van elke bladzijde hoogstens één vierde gedeelte te benutten en dat ééne vierde gedeelte nog grootendeels vulde met sierlijke krullen, hij muntte tevens uit in de kunst om elke uitgave slechts zoo kort mogelijk toetelichten, en van daar dat die

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 260