159 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. „vercoft aen de Ed. Mogd. Heeren van de Societeyt in twee distincte „reysen, ende oock mede van do coopluyden die de materialen van „tyt tot tyt tot het opbouwen van de nyeuwe kerck hebben gelevert, „oock de metselaers, steenhouwers, ende meer andere, en heeft den „rendant alle dagen moeten oppassen omme de arbeyders van sant te „voeren, vrachten van de moppen, klinckert, hartsteen, yser, hout, ca’.ck, „vletters, houtsagers, calckdragers ende andere diergelycke arbeyts- „luyden meer, alle, ueren te betaelen alsoo alle deselve meest seer „behouftige luyden syn, ’t welck overvloedelycko blyckt uyt alle de „documenten dye hyer nevens werden overgelevert, soo vertrout den „rendant dat Uw. Ed. Mogd. desselven nyet minder voor yder jaer sullen passeren als ses hondert ponden, te XL grooten het pont, „beloopende in de drye jaeren, de soinme van achtyen hondert ponden „te XL grooten ’t pont, dus hyer Deze rekening was de Heeren evenwel wat al te kras, want in de kantteekening staat: „habeat vyftyen hondert ponden/’ en de reeds uitgetrokken „achttyen hondert pont” is dan ook doorgehaald en in „vyftyenhondert pont” veranderd. Bij herhaling werd blijkens de rekeningen Noorwits geauthoriseerd om op reis te gaan en materialen voor den bouw aan te koopen, op welke reizen hem in ’t eerst van Bassen vergezelde: zoo rapporteerden den 12e Juli] 1649 deze Heeren Fabryceurs „dat syl. haer hadden „getransporteerd binnen de stadt Hoorn ende Saendam, „ende aldaer gecoft verscheyden houtwaeren, dienstich „tot het leggen van fundamenten van voorsz. kereke, „alsmede ondersouck gedaen soo op de Vechtsche als „Yselsche moppen (alsoo geoordeelt wierde de Rys- „wycsche daer toe onbequaem te syn) ende de beste „waren de Yselsche, waerop gedelibereert synde is rekeningen betreffende de hoedanigheid der materialen, haar herkomst, en bewerking, de daarvan geleverde of verbruikte hoeveelheden, en evenmin betreffende de daghuren, enz., dat licht geven wat men er van mogt verwachten, of er althans zoo gaarne van zou erlangen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 261