166 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. liet jaar 1669 en werd in een eigen graf in liet door hem gestichte kerkgebouw begraven, waarin nog zijn gebeente rust. Zijne weduwe, hij was getrouwd met Juffrouw Teuntjen Pieters van Sluyter, die eerst als Costeresse was toegevoegd aan den na Noorwits tot Coster benoemden Adriaen Doncker, verkreeg den 70n April 1683 de gunst, „dat het Costersampt privatieve en (alleen) „niet alleen zal blijven, eeniglyck exerceren, „maar dat geduyrende haer leven niemant in plaetse „van overleden Doncker sal worden gesurroyeert off oock „deselve met eenige uytkeeringe van penningen belast.” De kerk door Noorwits in de jaren 16491656 ge bouwd, zij werd door de tijdgenooten als een superieur werk, als een hoogst merkwaardig gebouw geroemd, dat terecht aller bewondering wekte, want onder de Pro- testantsche Kerkstichtingen der 17e, 18e en van de eerste helft der 19e eeuw, neemt zij eene eenige, of liever de eerste plaats in. Zij is trouwens inderdaad eenig, want voor zooveel mij bekend, bestaat er geene tweede Pro- testantsche kerk in ons land, waarbij haar plan gevolgd is, wel had de Regeering der stad Logden den 20en Julij 1662 het plan voor eene nieuwe, de Waard- of Ooster- kerk, goedgekeurd, die, ontworpen door Willem van der Helm, eene, ofschoon minder gelukkige, navolging onzer Nieuwe kerk zou zijn geworden, doch de oorlog met Frankrijk, en Leiden’s achteruitgang in welvaart daar door, waren oorzaak, dat de bouw, waarvan den 5cn No vember 1663 reeds de eerste steen gelegd was, moest wor den gestaakt, toen de fundeering nauwelijks gereed was in 1809 werd het daarvan toen nog overige fundeer- en paal-werk voor f 700.verkocht en opgeruimd. J) In het werk van Dr. G. Galland, Geschichte der Ilollandischen Baukünst nnd Bildnerei vindt men op blz. 281 en 283 het plan en de opstand dezer JFowfZ-kerk.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 269