172 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. vormt van dat zoo eigenaardige plan, het is niet mogelijk van die kap iets aftenemen, of daaraan één vlak of'zelfs één enkele keper te veranderen, zonder de harmonische solutie van het geheel te verbreken, te storen, zonder ook het prachtig silhouet van het gebouw te schaden. Van af het sousbasement tot aan den nok, is dit kerkgebouw, inderdaad in al zijn afmetingen, en in al zijn verhoudingen als 't ware één organisch geheel, dat ge rust genoemd mag worden naast onze beste bouwwerken uit het middeneeuwsche of uit elk ander tijdvak. De mij toegestane- ruimte en de strekking van dit jaarboekje, laten mij tot mijn leedwezen evenwel niet toe, om meer in detail de architectonische verdienste van dit zoo hoogst belangrijk gebouw aan te toonen, dat met de Groote kerk te Maassluis en met de Ooster- kerk te Middelburg het. beste is, wat de Protestantsche kerk in een tijdsverloop van ruim drie eeuwen heeft weten te stichtenniet dat dit gebouw in allen deele als architectonisch kunststuk onberispelijk is, doch het te kort van Noorwits, als ik het zoo mag noemen, is van zoo ondergeschikten aard, dat het hier gerust onbesproken mag blijven. Wat ik evenwel niet geheel onbesproken mag laten, dat is de inrichting, de toestand en de meer dan ar moedige ameubileering der Hofloge, doch ik vertrouw dat het Kerkbestuur, dat in de laatste jaren van zooveel zorg voor dit kerkgebouw blijk heeft gegeven, daarin wel spoedig verbetering zal aanbrengenook het gezicht uit het geopend raam dezer loge op het juist daaronder gelegen vuileopennadige plafond der Regeerings- bank, waarop gaspijpenspinnen en doode muggen een treffend stilleven vormen, ook dit vraagt verandering. Er is slechts één gedenksteen in de Kerkhet is

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 275