13 strekt. Reeds op een prentje van 1650 is dat eilandje afgebeeld, echter met slechts éen boom er op. Terugkeerende tot de eigenlijke gebouwen, leidde spreker zijn aandachtig gehoor rond op deze voor de geschiedenis van ons land zoo hoogst gewichtige plek, waar langen tijd over vrede nf oorlog, soms in gansch Europa, werd beraadslaagd, waar Floris V leefde, Jacoba van Beieren huwde met Jan van Brabant waar Willem V als „bezetene” gekerkerd werd, waar het Kapittel van het Gulden Vlies vergaderde en de 25 vliesridders den 3n Mei 1156 de 25-jarige herdenking van de instelling der orde vierden, waar in 1581 Koning Filips van Spanje werd afgezworen, en in 1651 de Groote Vergadering werd gehouden, waar Maurits en Frederik Hendrik huisden, en waar Jan de Witt en Willem III het lot van Europa beheerschten. Doch ook was datzelfde Binnen hof getuige van het onthalzen van Oldenbarneveldt en van den dolzinnigen aanslag van Mourant in den Patriottentijd. Aan de hand van den Rijksbouwmeester Peters en van den verdien stelijkenhistoriograaf Ising leidde nu spreker de talrijk aanwezigen in de eigenlijke Groote zaal rond, wees er op hoe de legende- van het dak, hetwelk van cederhout van den Libanon heet gemaakt te zijn, evenals vele legenden niet steekhoudend is gebleken, en deelde mede hoe in deze zaal in 1586 het banket ter eere van Leyeester, en in 1621 het ballet ter eere van Henriette Marie gegeven werd. In ’t begin der 17e eeuw werden er stalletjes- in opgeslagen en meestal boeken verkocht; in 1709 werd zij bestemd voor de trekkingen der Staatsloterij van daar de naam Loterijzaal en van 1808 tot 1815 deed zij afwisselend dienst als exercitieloods en militair hospitaal. De in den loop der tijden op den vijand veroverde vaandels en standaarden, welke deze prachtig getimmerde zaal versierden, werden in 1806, op last van Koning Lodewijk, naar het Paleis te Amsterdam overgebracht. Het Binnenhof is de kern geweest waaruit des Graven Haghr ontstond, dat reeds in 1421 verheven werd tot een kleine Heer- stad en in 1528 gelijk gesteld werd met Rotterdam, dat in 1576 zijn Remonstrantie aan den Zwijger zond, en het voorrecht mocht genieten bijna zeven eeuwen alle Graven. Stadhouders en Koningen voor langer of korter tijd ter residentie te verstrekken, dezelfde plaats waarvan een Vondel zong:

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1893 | | pagina 88