21 door hem slechts de hoofdpunten dier geschiedenis behandeld, en inzonderheid gewezen op de ontdekking door hem gedaan, dat de eerste kerk der Mennonieten, of hun zoogenaamd Vermaenhuis, in ’t Kort Achterom had gestaan. Uit naam van de aanwezige kerkeraadsleden werd den spreker een woord van hartelijken dank gebracht. Op '12 April werd in de zaal van het Schilderkundig Genoot schap Pulchri Studio een leesvergadering met dames gehouden. De heer C. H. Peters begon zijne redevoering met uitvoerig aan te toonen den oorsprong der landstreken aan de Noordzee gelegen en den delta gevormd dooi’ de rivieren de Rijn, de Maas en de Schelde: hoe door voortdurende aanslibbing, door zeestroo- rnen en door de uitwerking van den wind aldaar een reeks duinen ontstond, waarachter de aanslibbing vermeerderde, en, na verschillende doorbraken der zee door de duinen, het lage ge deelte der tegenwoordige Nederlanden gevormd werd, waarna de vestiging der eerste bewoners in die landen plaats greep, n.l. de Sneven, de Gatten, de Kaninefaten, de Batavieren en de Friezen en andere. Om vervolgens aan te toonen den invloed die de Romeinen door hunne meerdere beschaving hebben uit geoefend: daarna de opkomst der grafelijke regeering. Bij het tegenwoordige Voorburg was door de vestiging der Romeinen een marktplaats ontstaan het Forum Hadriani waar van in 1829 een gedeelte der fundamenten op het landgoed Arendsberg zijn opgegraven. Langzamerhand vermeerderde de beschaving, en ontwikkeling, door den zegenrijken invloed van de eerste christen-predikers, ge steund door Keizer Karei den Grooten. Het bisdom Utrecht werd gesticht en onder de grafelijke regeering ontstonden o. a. de abdijen van Egmond en Rijnsburg. Toen graaf Willem III, tot Roorasch-Koning gekozen, behoefte kreeg aan een meer bij deze waardigheid passend verblijf, daar de Graven van Holland gewoonlijk verblijf hielden op verschillende kasteelen van hun gebied te ’s-Gravesande, te Delft, te Haarlem, enz., is hij begonnen met het stichten van eene groote zaal en eene kapel op zijn jachtslot tusschen Leiden en Delft, daar de oude groote zaal van dit slot hem te klein was. Door zijn onverwacht sneuvelen in den oorlog tegen de Friezen heeft hij zijne stichting niet voltooid gezien, maar is deze door zijn zoon en opvolger Graaf Floris V voltooid en ingewijd. De huizen der personen, die om verschillende reden zich bij dit slot vestigden, dat «die Haghe» genoemd werd, vormden lang-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 100