24 nenhof plaats, onder geleide van den Heer Peters, en twee zeer bevoegde deskundigen wier welwillende, uitvoerige en duidelijke inlichtingen omtrent de vroegere en latere bestemming der be zichtigd wordende localiteiten zeer gewaardeerd werden. Eerst werd de groote ridderza'al, meer bekendonderden naam van Loterijzaal, in oogenschouw genomen, die evenwel door de vele daarin geplaatste archiefstukken en het zoogenaamde depót van den boekhandel, nauwelijks ruimte toeliet voor de bezoekers. Daarna twee daaronder gelegen kelders. Een uit den tijd van den Roomsch koning, of misschien nog iets vroeger, die onder de grafelijke regeering tot keuken bestemd was en een van den tijd van Floris V, waarbij de heer Peters vooral de aandacht vestigde op het verschil van bouworde, te zien aan de kapiteelen kolommen en aan de ribben van de gewelven. Daar de vloeren indertijd verhoogd zijn geworden, zijn de voetstukken der kolom men niet geheel zichtbaar gebleven. Vervolgens werden nog eenige kelders bezichtigd onder het achterste gedeelte van het lioofdgebouw, waarboven zich de zaal der crimineele terechtzittingen bevindtom daarna de ver schillende kamers, waar het gerechtshof zijne zittingen houdt te bezoeken. Daar trokken vooral de aandacht het antieke beeld houwwerk in de genoemde zaal der crimineele terechtzittingen, alsmede de door Lairesse geschilderde tafereelen in een daarbij gelegen zaal. Ten slotte werden door enkele heeren en dames, onder geleide van den Secretaris de beide torens van den voorgevel van de groote zaal bezocht. De toren waar het uurwerk zich bevindt bevat een trap, die toegang geeft tot een zeer smalle gang, in de dikke muur van den voorgevel uitgespaard, waardoor men den anderen toren bereikt. Beide torens geven toegang naar de breede goten ter weerszijden van de groote zaal gelegen. Op 8 Juni 1893 werden de leden der vereeniging, door de welwillendheid van den heer Vinkhuyzen, intendant van II. K. II. de Groothertogin van Saxen, geboren Prinses der Nederlan den, instaat gesteld de landgoederen Rustenburg en Zorgvliet te bezichtigen. Na door de Heeren Vinkhuyzen en Couturier in de vestibule van het paleis Rustenburg ontvangen te zijn, werden zij en hunne dames door genoemde heeren geleid in de beneden ach tervertrekken, waarvan die ter linkerzijde van de middenzaal, indertijd door wijlen H. K. Hoogheid Anna PaulownaKoningin weduwe der Nederlanden bewoond zich nog in denzelfden toe-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 103