30 van Brunswijk-Wolfenbuttel, nit Den Bosch, waarheen de hertog in 1782 geweken was, oni het beweren tegen te spreken alsof hij te veel invloed op ’s lands zaken uitoefende, en dat leidde tot het voorgoed ontslagen worden van den „dikken hertog,” door zijn ingediend ontslag en daarop gevolgd vertrek uit den lande in 1784. De brief is in het Fransch geschreven. Karak teristiek zijn de volgende regels: „J’y ai vu (uit verschillende tot dien datum onbeantwoord gebleven brieven van zijnen cor respondent) avec bien du chagrin les tristes effets que les eaux ont fait dans de la Province de Gueldre, c’est un coup bien sensible pour la Province et pour celle d’Overijssel: Dieu veuille preserver le païs de plus grands malheurs. Je souhaite de tout mon coeur surtout que la tranquillité puisse se remettre et la bonne cause triompher a la fin.” Het bekende portret, gegra veerd door J. Hou braken, naar eene teekening van Schouman, waarvan het schilderstuk van Liotard het origineel is, is bij dezen brief gevoegd. Belangrijk is ook de verlofaanvrage door den luit.-kon. prins van Solms, ten behoeve van den kapt. A. Muller, geschreven in het leger bij Doorster in dato 28 Juli 1794, en gecontrasigneerd door den baron De Constant Villars, gene raal-majoor, met eigenhandig geschreven en geteekende apostille van den Erfprins, later Koning Willem I: alsook het portret van Jhr. J. M. Kemper, overleden 20 Juli '1824, met de pen gedaan door A. v. d. Horn Egbz. Uit lateren tijd maken ook deel uit van deze collectie een eigenhandig schrijven van Friedrich von Hellwald, in vrij correct Hollandsch, van '1869: eene briefkaart te Scheveningen geschreven door Berth. Auerbach 3 September 1878 en het programma der begrafenis van prins Frederik in '1881. -19. Handschrift van wijlen den Zeer Eerw.Heer J. F. Sem, van 1820 tot 1843 Pastoor der St. Jacobs-Parochie te ’s-Gra- venhage. Een overdruk uit de Bijdragen voor de Geschiedenis van het Bisdom van Haarlem. Deel 18, All. 2 en 3. Door den ondergeteekende is dit Handschrift, behoorende tot het archief van het Bisdom van Haarlem, voorzien van eenige ophelderende aanvullende en. waar het noodig scheen, corrigeerende noten, in genoemd tijdschrift uitgegeven. 20. Twee uitvoerige teekeningen, voorstellende den gevel van het historische huis, hoek van het Halstraatje op het Buitenhof, en een afbeelding van een sluitsteentje en van het «enseigne,» vervaardigd door den Heer Frowein, en geschonken door den Heer W. J. Oppenoorth.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 109