15 HET KASTEEL zelfs Bi ittanië onderworpen, was machti- een Republikeinsch oogpunt gevaarlijker i en had de een Brutus het niet verhinderd, zij, Roma hem het „El Viva Imperatore“ hebben toe- en hem den keizerskroon hebben aangeboden. doeleinden leidden hun schreden niet naar hier, en zoo zij. de Romeinen, al een beslissende invloed ten goeden hebben uitgeoefend op onze voorouders, zoo had dit toch plaats trots hen zelven, en geheel ten eigen bate. Neen, hun doel was van geheel anderen aard, bovendien zij kwamen niet vrijwillig, zij waren gezonden. Rome toch had werk noodig en daarom zocht zij werk, en dat werk heette oorlog. Rome, zij had werk noodig, werk voor hare legers, en werk voor hare Generaals, die, gewoon om te gebieden, gewoon om te heerschen en om aan Vorsten en aan Volkeren hunnen wil op te leggen, tehuis, te Rome, terug gekomen, geen ge woon Burger meer konden zijn, zooals in de dagen van Cincinnatus, maar al ware het ook ten koste van burger oorlog, gezach wilden uitoefenen en tot eiken prijs zelfs, daar wilden heerschen en om dat te voorkomen zocht Roma werk voor hare legioenen en werk voor hare Generaals. Den eerzuchtigste, en bekwaamste en den daardoor gevaarlijkste dier Generaals, aan een Cajus Julius César droeg zij ten jare 18 voor Christus het Proconsulaat of Stadhouderschap over Gallië op, met de taak om van daar uit Germanië te onderwerpen, met Cato hopend, dien César met zijn legioenen in dat land van wouden en van plassen voor altijd onschadelijk te hebben ge maakt. Doch ziet, toen diezelfde César tien jaren later in Rome terugkwam, had hij geheel Gallië, had hij Germanië en ger en uit een Republikeinsch dan ooit, deed zich tot Dictator uitroepen dolk van zelve, zou geroepen, „DIE HAGHE."

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 132