20 de overigen als slaven en ringmuren tot bijna De Klerek der Laage Landen bij der Zee zegt in zijn Chronijk van Holland: «Nae desen als in den jaer ons Heeren achtliondert ende LVI «quarnen die Deenen ende Noormans van Noerwcgen mit horen «soepen in Ilollant, daer sij alten groten heer brachten, ende «mit groter wreetheeden destrueerden sij al’ t lant, en de braeken «die kercken, ende sij worpen neder alten groten Casteel by «Voirburch, dat eertijds des Coninxs Aurindilius was. Die Hol- «lantders die setten hem doe ter weer metter selver macht die «sy hadden, nier die Deenen waeren hem te zwaer. Daer bleven «twe Ridders doot, die geheeten waeren Heer Dybbout ende «Heer Gheeslof' mit veel Hollanders. Ende die Deenen namen «wijven ende kijnders ende voer dese met hem in vreemde landen.” HET KASTEEL „DIE HAGHE. Door de Romeinen in de vijfde eeuw na Chr. ver laten, was het Forum Adriani in het bezit gekomen onzer voorouders, die het deels betrokken, deels ook bij wijze van steengroeve benutten, en in oorlogstijd daarin een toevlucht en een wijkplaats zochten, zoo ook ten jare 856, toen de Noormannen na de riviermonden binnengezeild te zijn, hun krijgers ontscheepten en alles verwoestend landwaarts introkken. De oude vervallen veste, hoezeer daarvoor niet meer berekend, werd door hen belegerd en ingenomen, van de verdedigers het meerendeel en daaronder de beide aanvoerders de Graven Gerlach en Dïbbold gedood, en meegevoerd, en de gebouwen met den grond geslecht. De ruïne, zij diende daarna opnieuw tot steengroeve voor de bouwbehoeften van de bewoners uit den omtrek, tot dat ten slotte de laatste sporen verdwenen of wel met gras en distels en met kreupelhout overgroeid waren en daarmede zelfs de naam van en de herinnering aan het oude Forum Adriani voor eeuwen verloren ging. Wel vond men in de 16'‘, 17e en 18e eeuw ter

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 138